Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Örököltem lakást 16m ért...

Örököltem lakást 16m ért becsülték fel ki is fizettem illetéket. Most 17,5 M adom el mennyi %lesz az illeték? És csak a 1,5 M ra ugye?

Figyelt kérdés
2020. márc. 5. 21:06
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Illeték csak vásárláskor van.

Most szja lesz. A "nyereségre".

Az eladási árból levonod a hagyatékátadóban szereplő értéket, és az igazolt többi költségedet. Pl az örökléskor erre jutó illetéket.


Ezt követően még mindig lehet csökkentő rész. 2020 az eladás éve. Ha az örökhagyó 2018-ban húnyt el, akkor csak az előbb számított összeg 90%át adózod.

2017 60%

2016 30%

Régebben,akkor semmit.

Az adó 15%

2020. márc. 5. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Gondolom majd a NAV küldi mennyit kell fizetni vagy nekem kell intézni?
2020. máj. 3. 22:15
 3/9 anonim ***** válasza:

Öröklésről tud a NAV, az alapján veti ki az illetéket (örökösödési, ha van).


Az örökölt ingatlan értékesítéséből származó jövedelemről nem tud a NAV, ez önadózás útján teljesítendő (bevallani, ha van mit, és megfizetni utána az SZJA-t).

2020. máj. 4. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Akkor azt a jövő évi bevallásban kell már ugye? március 11 én lett eladva 15,4m után már fizettem illetéket és 17,8m lett eladva akkor a 2,4 M után kell majd jövőre?vagyis 1,2m után mert felét örököltem. Hány %ot kell majd?
2020. máj. 4. 07:17
 5/9 anonim ***** válasza:

Az első válaszomban már leírtam mind az SZJA mértékét, mind azt, hogy az adóköteles jövedelmet hogyan számolod ki.


Tehát nem feltétlenül a két összeg közötti különbözet lesz adóköteles, hanem akár kevesebb összeg is lehet!


Ha 2020-ban értékesítetted, akkor csak a jövő évben határidős bevallásban kell rendezned a soraidat.

2020. máj. 5. 04:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 kikicsoda válasza:
Nem veszel másik lakást? Mert ha nem, akkor nincs fizetnivalód.
2020. nov. 14. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 kikicsoda válasza:
Bocsi; ha veszel másik lakást belőle, akkor nem kell fizetned!:)
2020. nov. 14. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"Bocsi; ha veszel másik lakást belőle, akkor nem kell fizetned!:)"


Mit? Illetéket? Azt nem kell fizetnie amúgy sem, mert nem megszerzi az ingatlant, hanem értékesítette. Illeték vagyonszerzéskor lehetséges, itt pedig nem arról van szó.


SZJA-t pedig ecseteltük fentebb. Semmi köze ahhoz, hogy vesz másik lakást belőle vagy sem. Ha keletkezik adóköteles jövedelme, akkor azt le kell adóznia, az értékesítésből származó összeget pedig arra költi, amire akarja, ez nem befolyásolja a fizetési kötelezettségét.


Amiről Te beszélsz, hogy ha másik lakást vesz belőle, akkor nem kell megfizetnie az értékesített lakásból származó jövedelem utáni SZJA-t, az lassan egy tizede megszűnt (kivették a törvényből).

2020. nov. 15. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Javítok:


... az lassan egy évtizede megszűnt (kivették a törvényből).

2020. nov. 15. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!