Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » A párom nemrégiben kezdet...

Zorallpapa kérdése:

A párom nemrégiben kezdet dolgozni egy új munkahelyen, napi bejelentéssel foglalkoztatják egyelőre, a munkáltató elküldte tüdőszűrőre és alkalmassági vizsgálatra és ennek teljes költségét a páromnak kelletett kifizetnie. Ez normális?

Figyelt kérdés
A munkáltató nem akarja ezen vizsgálatok költségét visszatéríteni a páromnak, sőt amikor kérdőre vonta a tulajdonost az azt mondta hogy többet nem kell jönni dolgozni... Ilyenről még nem is hallottam idáig ezért kérdezem hogy ilyenkor mi a teendő? Ez MT törvényileg szerintem nincs rendben, szerintetek?

2020. szept. 19. 04:37
 1/9 anonim ***** válasza:
72%

Jogszabály szerint a vizsgálat díját az azt kezdeményező viseli. Itt a leendő munkáltató az. Többnyire leszerződnek egy "üzemorvossal", aki ezeket elvégzi.

Gondolom, a párod kapott róla számlát, én ezzel beballagnék a kormányhivatalokban található munkaügyi felügyelőségre, és panaszt tennék.

2020. szept. 19. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
66%

Gondolom azért van napi bejelentésben, mert jönnek mennek a dolgozók az eü alkalmassági meg kell a munkakörhöz. Viszont ha mindenkinek a munkáltató állná, az neki nem buli. Felénk kb 7000 Ft a tüdőszűrő+ alkalmassági szóval, ha 3-5 nap után lelép a dolgozó, akkor az neki ablakon kidobott pénz.

Viszont, ha beválik és megmaradt akkor még lehetne egyezni, hogy a rendes munkaszerződés próbaideje után kifizeti a dolgozónak.

2020. szept. 19. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
67%

Igen, amit 2-es írt, az talán járható út, mármint ha beválik és marad, akkor hivatkozni erre a munkáltatónak, hogy most már jó lenne, ha kifizetné, mert "bizonyított".


Az a helyzet, hogy a napi bejelentés nem számít klasszikus munkaviszonynak, annyira nem, hogy egyrészt a TB-t is maga után kell fizetnie (ez most azt hiszem, havi 7.710 ft), másrészt nincs betegállomány, nincs szabadság, nincs felmondási idő: valóban egyik nap megy dolgozni, a következő alkalomra bármikor mondhatja a munkáltató, hogy kössz, meggondoltam magam, nem kell jönni. Ugyanígy a munkavállaló is.


Annyira nem számít klasszikus munkaviszonynak, hogy még álláskeresési támogatás mellett is lehet napi bejelentéssel, azaz alkalmi munkával dolgozni.

2020. szept. 19. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Ezt mind értem én, hegesztőként dolgozok egy fémipari cégnél(2012 óta) de soha nem kelletett magamnak állni a vizsgálatokat. A párom egy hónapja van a pékségben és most kötelezte rá a főnöke hogy csináltassa meg a tüdőszűrőt és az alkalmasságit, természetesen majd kifizeti csak hozza el a számlát. Mikor elvitte a főnökének az orvosi számlákat ennyit mondott: "Az elsőt mindenki magának állja" erre mondta a párom hogy most fizesse ki mert dolgozott már több helyen is és eddig érdekes módon mindenhol visszafizették...Na erre jött a legszebb válasz, akkor többet nem kell jönnie dolgozni. Nem szándékozik kifizetni a ledolgozott napjait, se az orvosi vizsgálatok költségeit. Szerintem munkaügyi bíróság lesz a vége, csak nem tudom hogy mennyire lenne értelme ennek a procedúrának?
2020. szept. 19. 10:09
 5/9 anonim ***** válasza:
71%

Ha jól értem, valami kis piti pékségben, "maszeknál" dolgozik, aki még üzemorvossal sincs leszerződve.

Jelenléti ív van?

Naponta fizetnek neki?

20 napot dolgozik egy hónapban?

Be van jelentve?


Ha rendesen kifizetik a napjait, akkor azzal, hogy saját magának kell állnia az orvosiját, sehova sem tudtok menni, ehhez a munkaügynek semmi köze!

2020. szept. 19. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
30%

Elsőként válaszoltam, hogy hova fordulhat. A munkáltató palira akarja venni a párodat. Nem azért írtam, mert rosszat akarok, hanem azért, mert tudom (gyakorlott vagyok benne). Egy pékség (élelmiszerrel dolgoznak) pláne!

A munkáltató/foglalkoztató kötelezte rá, innentől kezdve az Ő költsége, nem a szomszédé.

Az meg már végképp bicskanyitogató, hogy a ledolgozott idejét sem óhajtja kifizetni. Nem munkaügyi bíróságra kell menni első körben, hanem a munkaügyi felügyelőségre. Ott kezdünk minden munkaügyi vita esetén. A bíróság a legutolsó fokozat.

2020. szept. 19. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Igen van jelenléti ív, egy hónapban egyszer fizet, többet dolgozik mint 20 nap mert minden hétvégén is mennie kell és tudtommal napibejelntővel csak havi 15 napot tudnak bejelenteni...
2020. szept. 19. 13:28
 8/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget első válaszoló
2020. szept. 19. 13:29
 9/9 anonim ***** válasza:
38%
Szívesen. Remélem legalább olyan jó munkaügyi hatóság van felétek, mint felénk. Itt "fingatják" az ilyen munkáltatókat, és módszeresen szoktatják le őket a szabálytalanságokról.
2020. szept. 20. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!