Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Melyik gazdasági/közgazdasági...

Melyik gazdasági/közgazdasági rendszer hívei vagytok?

Figyelt kérdés

2020. nov. 7. 21:14
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
Igazi kapitalizmus, nincsen szinte semelyik országba, kivéve az ázsiai tigriseket, ahol ez azért működőképes, mert mikroállamok és teljesen más értelmezést nyer ott az például, hogy nagyvállalat, mint például Magyarországon. Hidd el, én is laissez-faire kapitalista lennék és utálnám, még a mérsékelt gazdaság híveit is, ha egy olyan ország polgára lennék, ahonnan származik az összes nagyvállalat. Viszont, mint egy olyan ország polgára, amit folyton csak kihasználnak és elnyomnak, a saját bőrömön is tapasztalhatom, milyen is az, amikor kiszorítanak valahonnan, nem adnak valamihez lehetőséget vagy egyenesen el is nyomnak. Szocializmus még igazán nem volt sehol, maximum államkapitalizmus vagy államszocializmus, ahol a cégek, a kormány érdekeltségébe tartoznak és úgy zsákmányolnak ki. Amik "kapitalisták" a közhittel ellentétben, valójában a mérsékelt gazdaság követői. Azt is figyelembe kell venni, hogy a laissez-faire, épp úgy mint a kommunizmus, egy utópia, megvalósíthatatlan, pedig jól hangzik, ha elég naivak vagyunk, a befogadásához.
2021. jan. 16. 17:27
 12/16 anonim ***** válasza:

Kérdező, én fogalmaztam rosszul, a korábbi válaszaidból sejthettem volna, hogy az idézőjel nem lesz elég.

#10-ben cseréld ki a kapitalizmus szót piacgazdaság/szabad piac-ra és értelmezd úgy.

A mondandó lényege menjen át. A tervgazdaságok, mint olyan, megbuktak, ezen szerintem nincs mit szépíteni, kb. ugyanazért, amit te próbálsz csak a 100% kapitalista rendszer hibának kidomborítani emberi oldalról, csak ott az emberek még többet szenvednek, mint teljesen szabad piacon. (és ami fontos, a szabad piachoz közelítő formákban van esélyed kitörni, a tervgazdaság szerű rendszerekben gyakorlatilag nincs)

2021. jan. 16. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:
Még mindig az a baj, hogy szabad piac soha nem létezett sehol, max. ideiglenesen uralom nélküli területeken. Naivság azt állítani, hogy majd, az emberek összefognának egy ilyen rendszerben, mindenki megélhetné a kreativitását stb. Aha... igen! Pont, hogy inkább kapzsiságukat élnék ki az emberek. Minden magánkézbe kerülne, szóval mindenért fizetni kellene és mindent az érdek, a tőke vezérelne, nem lenne semmi, ami a közösségé. Egy ilyen világban, nem a munkát, hanem a tőkét tisztelnék. Mielőtt még bárki is azt mondaná, hogy biztos nem lenne ilyen, annak szólók, hogy volt már hozzá nagyon, nagyon közeli állapot, a második ipari forradalom körül és után, Nyugaton, főleg Franciaországban, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban. Ecsetelném a következményeket: hatalmas bizalmatlanság (nem kaphattál "nyugdíjat", pontosabban biztosítást sem, érdekek nélkül), proletár-burzsoá ellentét létrejötte, a közbiztonság hatalmas meggyengülése, nyomornegyedek, kiszolgáltatott társadalmi rétegek (idősek, gyermekek, szegény emberek, kisvállalkozók, parasztok, munkások stb.), gyermekmunka, kizárólagosan magániskolák és magánkórházak létrejötte, hatalmas ellátás/tandíjjal és még sorolhatnám... Ilyen világban akarsz élni? Szabad piaci országok egyedül az ázsiai tigrisek és a Be-Ne-Lux országok, azon országokból, ahol piacgazdaság van, sincs sok, főleg talán az angol nyelvű országokban, bár ott is csak ideiglenesen, egy néhány regnáló kormány alatt, majd megint lecserélik és mérsékelt gazdaság lesz. A legtöbb országban mérsékelt gazdaság van, szóval nem értem miről van szó.
2021. jan. 16. 19:53
 14/16 anonim ***** válasza:

Persze, hogy nem érted, mert nem akarod érteni.

Te oda akarod mindenáron kifuttatni ezt a gondolatmenetet, hogy a szabad piaci mechanizmusok háttérbe szorítása mellett az általad tervgazdaság csoportba sorolt rendszerek jelentik a megoldást. Erre írtam, hogy ezek megbuktak. Gyakorlatilag teljes mértékben ráhúzhatók azok a szociális problémák, mint amiket te a másik oldalhoz sorolsz, azzal a különbséggel, hogy ezekben a rendszerekben ezek a problémák nem látszanak, mert nem látszódhatnak. Olyan a rendszer, hogy ezeket elfedi mesterségesen. (Többek között ezért sem működőképes). A tervgazdaságok sem tisztelik a munkát, és azokban nem tudsz előre jutni, mert be vagy illesztve egy fentről vezérelt rendszerbe.

És erre ugyanúgy rá lehet húzni, mint a tőkésre, hogy nem a nagy egymás vállára borulás és a közös terv elérése vezérelni, hanem a színfalak mögötti mutyi (Vagy nevezzük aminek akarjuk, aki ismeri Kelet-közép-Európa XX. századi történelmét az tudja)

Az a baj, hogy ott nem látod meg az árnyalt különbséget, hogy az állam beavatkozásának mértékében lehet mérni, mennyire szabad a piac és nagyon nem mindegy, hogy az állam egy keretet ad csak a szabad piacnak és működteti a szociális hálót, vagy önkényuralmi rendszereket közelítő módon centralizál.


De mindegy is, én befejeztem, mert félremegy az egész.

2021. jan. 16. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Ott van az alapvető hiba, hogy nem vagyok a tervgazdaság híve. A harmadikutas gazdaság iránt teljes mértékben el vagyok kötelezve, mert eddig, az az egyetlen rendszer volt az, aminek alig voltak árnyoldalai. A fasiszta országok és monarchiák gazdasága példaértékű lehet, mert nem a tőke irányít, de van magántulajdon is, csak éppen nem a vállalkozások irányítják a közéletet.
2021. jan. 16. 20:20
 16/16 anonim válasza:
Nem jó a piacgazdaság.Csak nézzük a mezőgazdaságot a 70-es években sokkal jobb volt mint most.Rendszerváltáskor a tsz-ek és az állami gazdaságok felbomlottak.A földek magántulajdonba kerültek ezért a gazdáknak kevés terület jutott a megélhetéshez,nincs pénzük modern technológia,modern gépek alkalmazására sem.
2021. jan. 17. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!