Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Kirúghatnak-e, ha a munkahelye...

Kirúghatnak-e, ha a munkahelyem miatt kaptam asztmát?

Figyelt kérdés
Vegyszerekkel dolgozunk és több éves dolgozó vagyok. A cégen belül van más munkakör is így át tudnának helyezni. Voltam az üzem orvosnál és nem engedett vissza a régi pozíciómba, mert alkalmatlan lettem. Semmit nem mondanak csak azt hogy ezt másodfokra kell vinni. Ebből lehet az, hogy ki akarnak rúgni? Jó munkahelyem van, és nem akarom elveszíteni.

2022. jan. 7. 16:46
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Munkaügyibirosagra go kikell fizetniük a károsodásodat. Legyél tökös
2022. jan. 7. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

" Semmit nem mondanak csak azt hogy ezt másodfokra kell vinni. Ebből lehet az, hogy ki akarnak rúgni?"


Ebből nem ez következik...


Ha az adott munkakörödre alkalmatlan vagy egészségileg, akkor a munkáltatónak fel kell ajánlania egy olyan munkakört, amit el tudsz látni. Nyilván olyan opció nincs, hogy kevesebb bérért. Ha elfogadod, akkor megy minden a maga útján, ha nem, vagy nem tud felajánlani másik munkakört, akkor nem tud továbbfoglalkoztatni. Ez egyenes út a munkáltatói felmondáshoz, amiben indokként az egészségi állapotot jelöli meg. Ilyenkor jár végkielégítés, ha egyébként is járna (minimum eltöltött idő függvénye).


Ezt sok esetben a munkáltatók úgy kerülték el, hogy nem mondtak fel, de az alkalmatlanság miatt nem is foglalkoztatták a dolgozót. A kényszer hatására inkább a dolgozó mondta fel a munkaviszonyt, ezzel elvesztette a végkielégítésre jogosultságát.


Viszont kúriai döntés alapján a következő van:


Amennyiben a munkavállaló a munkaszerződés szerinti munkakörben egészségi alkalmatlanság miatt nem foglalkoztatható, de nem keresőképtelen, és a munkáltató fenntartja a munkaviszonyt, akkor foglalkoztatási kötelezettsége fennáll.


Ez azt jelenti, hogy ha nem biztosít neki megfelelő munkakört, vagy nem mondja fel a dolgozó jogviszonyát egészségügyileg alkalmatlan indokkal, akkor az állásidőre bért kell neki fizetnie.


Abban az esetben, ha bizonyítható az, hogy a betegség a munkakörrel összefügg, bíróságon kártérítési per indítható a munkáltató ellen.

2022. jan. 8. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Szakorvosi papírom van róla, hogy munkahely miatt lettem az. És mikor felvettek annó akkor egészséges voltam.
2022. jan. 8. 15:22
 4/5 anonim ***** válasza:
... akkor már most borítékolható a pernyertesség... :)
2022. jan. 9. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Viszont első körben én a munkáltatóval egyezkednék a kártérítés ügyében, akkor a per akár meg is úszható.
2022. jan. 9. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!