Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Tgyás, gyed összege 2. baba...

Tgyás, gyed összege 2. baba születésekor gyed esetleg gyes alatt?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Az én babám 2009. augusztusi. 2009. februártól betegszabadságon, ,majd táppénzen voltam. Akkor 197.000 Ft volt a bruttóm, most 211.000 Ft. Nem tudom számít-e hogy azóta emeltek, mert olvastam, hogy 210.000Ft-os bérrel érdemes a táppénz is. Természetesen szeretném a kis tesót, a legmegfelelőbb időben. Ha összejönne úgy lenne a legjobb ha 2011 augusztusig megszületne? Ebben az esetben hogy számolnák a tgyást, és a gyedet? De úgy tudom, hogy az utolsó két évet (munkaviszonos, betegszabis évet) veszik alapul, na nekem még 2009-ben volt 1,5 hónap ilyen, arra az évre csak azt a keveset nézik? Mert akkor az kevés egész évre. Ha nem lenne meg addig gyesre, betegszabira, szabadságra érdemes menni a 2. gyermek születéséig? De nem rúghatnak ki ilyenkor ha kiveszem a szabikat? Azt is hallottam hogy a gyes mellett majd nem lehet már dolgozni jövőre, aki vissza megy az nem kap semmit. Ez igaz? És szerintetek visszahozzák a 3. évet?

Bocsi mégegyszer a sok kérdésért, de szerintem ez sok mindenkit érint.


2010. okt. 7. 21:36
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem kell augusztusig megszületnie, elég ha 2012-ben júliusig megszületik:)

AZért így, mert mindig a jogosultság kezdő napját megelőző évet veszik figyelembe. Ha júliusig megszületik, akkor a tgyás még 2012-ben lejár, a gyed jogosultság 2012-ben kezdődik, és az irányadó időszak 2011, amikor augusztusig gyeden vagy.

A két évet a biztosítotti idő miatt nézik, nem az ellátások alapja miatt, nem mennek vissza évekre bérezett napokat keresgélni. Ha gyed miatt nincs bérezett nap, akkor a szerződés szerinti bér az alap.

Ha kevés a gyes, akkor menj táppénzre. Ilyenkor valóban a betegszabira kapott jövedelem lesz az alap, de a 211 ezer pont elég a maximális ellátásokra, annál úgysem kaphatnál többet.

Ha kiveszed a szabikat több okból sem rúghatnak ki. Egyrészt mert a felmondási védelem a gyerek 3 éves koráig jár, másrészt pedig mert a fogantatás vélelmezett pillanatától számítva a tesó révén is védve vagy.

Valószínű, hogy gyes mellett majd csak 4 órában lehet majd dolgozni, novemberben kiderül, akkor szavaznak a törvénymódosításról. Ekkor döntenek majd arról is, hogy újra 3 év legyen. Valószínű visszaállítják, de 4 órában lehet majd dolgozni mellette.

Remélem sikerült mindenre válaszolnom:)

2010. okt. 7. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ, most megnyugtattál, mert az első babó sem ment csettintésre, és így azért van még egy kis időm.

Azt tudom, hogy a gyednél maximumot kapnék, de a tgyás-t sem húzná le nagyon a betegszabi a 2. babánál?

2010. okt. 7. 21:59
 3/3 anonim ***** válasza:
Nem tudja lehúzni, mert ha nem mégy vissza legalább 180 napra dolgozni a két gyerek között, akkor a tgyás is maximálva van, ugyanannyi a maximuma, mint a gyednek. Csak kézbe több, mert kevesebb belőle a levonás.
2010. okt. 7. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!