Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Pályakezdő munkanélküliként...

Pályakezdő munkanélküliként kell fizetnem TB-t?

Figyelt kérdés

Június elején végeztem a suliban (OKJ-s), azóta állásokat keresek a neten, voltam is pár állásinterjún, de nincs még munkám.

Azt hallottam most már, hogy nem tanulok és még nincs munkám, így nekem kell fizetnem a TB-met ami 4000 körül van havonta?

Ez igaz? Ha igen hol tudom ezt elintézni? Valamint egyből megszünt a TB-m így (hogy nem járok iskolába már), vagy még van egy kis idő, amíg lesz TB-m?


Köszi a válaszokat!


2011. jún. 22. 15:38
 1/9 anonim ***** válasza:
50%

Addig van tb-d,amíg a diákigazolványod le nem járt.Szerintem szeptemberig.Utána ki kell fizetned az orvosi vizsgálatokat ,a gyógyszer teljes árát.Ezért be kell menni a legközelebbi TB-hez,Budapesten a Teve utcában van és szerződést kötni velük,hogy Te fizeted.

Ez jelenleg 5100 Ft havonta.

2011. jún. 22. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Aha. Köszi. A diák október 31-ig jó amúgy.

Most menjek be, vagy majd akkor?

2011. jún. 22. 15:46
 3/9 anonim ***** válasza:
22%

ne keverjük bele a diákot.


addig van biztosítva, ameddig a hallgatói jogviszonya tart. annak pedig vége szakad, amikor lediplomázik. az, hogy a diákkal nem szarakodnak, nem csinálnak a végzősöknek külön matricát, az egy dolog. az meg a másik, hogy bevasalják rajta visszamenőleg, ha csak novemberben kezd el fizetni.

2011. jún. 22. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
90%

Mivel október 31-ig érvényes a diákod, utána még 45.napig vagy biztosítva. 46.napon kell bemenni egy apeh kirendeltségbe.( mielőtt mindeki beleköt tudom, hogy már nav)

Tehát ez azt jelenti, hogy december 15-én, eddig az időpontig biztosítva vagy. Ott majd ki kell tölteni űrlapot és majd kapsz egy csekket amit majd mindig fel kell adnod. 5100ft.

2011. jún. 22. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Vagy mindezt kihagyva besétálsz az önkormányzathoz és megigényled hogy ők fizessék a TB-det jövedelem hiányában.
2011. jún. 22. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
na ezt nem minden önkormányzatnál van igy
2011. jún. 22. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
46%

A hallgatói jogviszonya június 30-cal véget ér, ha végzős volt. Ezt követ 45 napig biztosítva van, tehát augusztus közepétől nincs rendezett jogviszonya. Igen, a NAV (APEH) az aki illetékes, ha van ügyfélkapuja, akkor online is bejelentheti magát. Havi 5100 Ft.

Azonban ez bődületes hülyeség: "Utána ki kell fizetned az orvosi vizsgálatokat ,a gyógyszer teljes árát."

Nem kell kifizetni semmilyen orvosi vizsgálatot és a gyógyszert is azon az áron kapja meg, mint amilyen áron egy biztosított megkapná. A egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése nem lehetőség, kötelezettség. Ha nem fizeti, visszamenőleg behajtják. Így kicsit "furcsa" lenne, ha a járulékot visszamenőleg behajtanák, de az akkor nem rendezett időszakban (amelyre aztán visszamenőleg behajtották a járulékot) ki kellett volna fizetnie az orvosi ellátást, holott utána - igaz visszamenőleg - ő rendezte arra az időszakra is a jogviszonyát.

Tehát ne dőlj be az ilyennek, hogy nem lát el az orvos, fizetni kell a vizsgálatért, nem vehetsz gyógyszert stb. Pontosan ugyanúgy el KELL, hogy lásson, és pontosan ugyanannyiba kerül a gyógyszer, mintha biztosított lennél. Még AKKOR IS, HA NEM RENDEZED a jogviszonyod. [Max. idővel a NAV fog felszólítani erre.]

2011. jún. 22. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

október 31-ig van érvényes diákigazolványa, akkor még diák, csak nem tanul. És utána 45napig biztosított. Tehát december 15-ig. dec. 16-án kell bemenni a Nav-ba.

Ez a tuti! És nem kell a szarkeverés! Most kérdeztem meg, és jártam utána.

2011. jún. 22. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

December 16-tól kell rendezned a TBd.

Október 31 ig érvényes a diákod, +45 nap passzív jogosultságod van:

"Egészségügyi szolgáltatásra jogosult az, aki

a közoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó alapfokú, középfokú nevelési-oktatási vagy a fel-

sőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás

keretében tanulmányokat folytató nagykorú magyar állampolgár, ha társadalombiztosítási szem-

pontból belföldinek minősül, a tanulói/hallgatói jogviszony kezdetétől a diákigazolványra való jo-

gosultsága megszűnéséig (a tanulói/hallgatói jogviszony szünetelése alatt is jogosultak),

Az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság a biztosítási jogviszony, illetve az

alapul szolgáló jogosultsági feltétel megszűnését követően (ún. passzív jogosultság)

Az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság a biztosítási jogviszony, illetve az ala-

pul szolgáló jogosultsági feltétel megszűnését követően még meghatározott ideig fennáll, ez az ún.

passzív jogon való jogosultság.

Ha a jogosultsági feltétel (pl. gyed folyósítása) megszűnését megelőzően ez a feltétel megszakítás nél-

kül legalább 45 napig fennállt, akkor az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság további 45 napig

marad fenn."

[link]

Ha dec.16-án sem lesz munkaviszonyod, vagy nem leszel más jogon biztosított, vagy jogosult az eü. ellátásra, akkor kérelmezheted a helyi önkormányzatnál, hogy rendezzék a Tbd:

"Egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság

54. § (1) A jegyző az egészségügyi szolgáltatás igénybevétele céljából annak a személynek állapítja meg szociális rászorultságát,

a) akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120%-át,

b) aki egyedülélő és jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át

nem haladja meg, és családjának vagyona nincs.

(2) A szociális rászorultság igazolásáról a jegyző hatósági bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) állít ki. A bizonyítvány hatályossága 1 év. A bizonyítvány tartalmazza: a rászoruló személy nevét, lakcímét, TAJ számát, a rászorultság tényét, az igazolás hatályosságát. A bizonyítvány az (1) bekezdésben megjelölt feltételek fennállta esetén ismételten kiállítható.

(3) A szociálisan rászorult személyekről a jegyző nyilvántartást vezet és a külön jogszabály szerint bejelentési kötelezettséget teljesít az egészségbiztosítási szerv felé.

4. § (1) E törvény alkalmazásában

c) család: egy lakásban, vagy személyes gondoskodást nyújtó bentlakásos szociális, gyermekvédelmi intézményben együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező közeli hozzátartozók közössége;

d) közeli hozzátartozó:

da) a házastárs, az élettárs,

db) a húszévesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező; a huszonhárom évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató; a huszonöt évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató vér szerinti, örökbe fogadott, illetve nevelt gyermek,"

Szociális törvény: [link]

Nagy valószínűséggel (gondolom dec.16-án már túl leszel a 20. szülinapodon) te egymagad vagy egy család, hiába laksz a szüleiddel.

Az önkormányzatoknak ez nem lehetősége, hanem törvényi kötelessége.

Más kérdés, hogy ha nem tudsz erről, sok esetben simán elhajtanak, nem adják meg azt, ami törvény szerint jár.

2011. jún. 23. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!