Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mi a különbség a franchise és...

Mi a különbség a franchise és az MLM között?

Figyelt kérdés
A kérdés adott. Mély alázattal, és a legnagyobb tisztelettel kérek mindenkit, hogy ne menjünk bele a "azMLMnempiramisjáték!" és egyéb hasonzebra kérdéskörökbe. A jól körüljárható, világos különbségekre vagyok kíváncsi. (A kérdés némileg költői egyébként, azonban eléggé sokrétű, így számomra új aspektusokból könnyű újat írni.)

2012. máj. 5. 22:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Az MLM-ben továbbadhatod a jogot, így lesz többszintű a marketing. A franchise jogot viszont csakis az egyetlen jogtulajdonostól veheted meg. Ott egy szint van.


Ez talán a legfontosabb. Mert az csak árnyalatnyi különbség (khm), hogy az MLM jogot gyakorlatilag ingyen kapod, a franchisért viszont nagyon durván fizetsz. McDonaldsnál 100milliót kell letenned első körben (csak kp lehet, hitel nem jó..:), aztán fizetsz az eladásaid után %-ot.

2012. máj. 5. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
72%

A hasonlóság igen kevés.


A franchise rendszerben a termék / szolgáltatás tulajdonosának fizetsz szerződéses keretek között egy előre kialkudott összeget azért, hogy a szolgáltatásukat / termékeiket értékesíthesd / előállíthasd. Továbbá általában változó %-ban még jutalékot is fizetsz a jogtulajdonosnak.

Szintén szerződéses formában tisztázzátok a termék ill. szolgáltatásminőségre vonatkozó standardeket, amitől nem lehet eltérni.


Ha mindezen feltételeket teljesíteni tudod akkor jogosult leszel a franchise során megvásárolt márka használatára - annak minden előnyével és hátterével együtt.


Az MLM értékesítésbe szó sincs ilyesmiről. Ott van egy központi cég - mely a terméket előállítja és vannak az árusítók, akik a gyártól vásárolva egyszerűen árulják a terméket olyan csatornákon, amin csak akarják. Az MLM-ek felépítése a franchise-al ellentétben többlépcsős - ami annyit tesz, hogy minden eladó szervezhet be további eladókat maga alá. Van olyan rendszer, ahol ezen alatta lévő eladók is az anyacégtől vásárolnak és jutalékot kap a beszervező utánok illetve olyan is, ahol a beszervezettek már a beszervezőn keresztül vásárolnak, így onnan származik a haszon.


Hasonlóság kb. annyi van a 2rendszer között, hogy mindkettő eladási forma. Minden másban kb. különböznek.

2012. máj. 6. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
28%

Na úgy látom Tejbegrízt csak nem hagyta nyugodni a dolog.


"A franchise rendszerben a termék / szolgáltatás tulajdonosának fizetsz szerződéses keretek között egy előre kialkudott összeget azért, hogy a szolgáltatásukat / termékeiket értékesíthesd / előállíthasd."


Nem, a Franchise sehol sem köti ki, hogy alapból fizetni kellene a tulajnak bármiért is. Ez nincs benne a Franchiseban. Ezt a cégek egyénileg kötik ki, hogy ha fizetni kell. Az MLM cégeknél is van olyan ahol évente vagy csatlakozáskor kell egy X összeget fizetni. Ugyanaz.


"Továbbá általában változó %-ban még jutalékot is fizetsz a jogtulajdonosnak."


Ezt sem köti a Franchise sehol sem. Nem abból kellene kiindulni, hogy az egyes cégek az egyéni szerződésekben mit kötnek ki, hanem abból, hogy egyébként mi a Franchise lényege.


Szintén szerződéses formában tisztázzátok a termék ill. szolgáltatásminőségre vonatkozó standardeket, amitől nem lehet eltérni.


Miért az MLM-ben ettől el lehet térni? Nem!


Ha mindezen feltételeket teljesíteni tudod akkor jogosult leszel a franchise során megvásárolt márka használatára - annak minden előnyével és hátterével együtt.


Igen az MLM-nél is detto ugyanez.


"Az MLM értékesítésbe szó sincs ilyesmiről. Ott van egy központi cég - mely a terméket előállítja."


Miért a Mekinél, a Burger Kingnél, a Fornettinél ki a fene állítja elő a terméket? ÉN? Ott is az anyacég adja a terméket meg az MLM-nél is. Max meg kell sütni. :)


"és vannak az árusítók, akik a gyártól vásárolva egyszerűen árulják a terméket olyan csatornákon, amin csak akarják."


Ez egyáltalán nem igaz. Az MLM cégek is megkötik, hogy milyen formában és hogyan lehet eljuttatni a végfelhasználóhoz a terméket.


"Az MLM-ek felépítése a franchise-al ellentétben többlépcsős - ami annyit tesz, hogy minden eladó szervezhet be további eladókat maga alá."


A Franchise-nál hol van kikötve, hogy hány lépcsős lehet?


Komolyan olyan fogalomzavarban szenvednek egyesek. Ha valaki nincs tisztában mi is az a Franchise akkor menjel el egy normális marketing iskolába ahol ezt megtanítják neki mielőtt ilyen hülyeségeket írkál.


"Van olyan rendszer, ahol ezen alatta lévő eladók is az anyacégtől vásárolnak és jutalékot kap a beszervező utánok illetve olyan is, ahol a beszervezettek már a beszervezőn keresztül vásárolnak, így onnan származik a haszon."


Ennek köze nincs sem a kérdéshez sem a Franchise-hoz.



1. A franchise (franchising) meghatározása


A franchise (franchising) termékek és/vagy szolgáltatások és/vagy technológia piacra juttatásának (marketingjének) olyan rendszere, amely jogilag és pénzügyileg különálló és független vállalkozások, a Franchise Rendszergazda (Franchisor) és Egyéni Franchise Vállalkozói (Egyéni Franchisee) közötti szoros és folyamatos együttműködésén alapul, ahol a Franchise Rendszergazda megadja Egyéni Franchise Vállalkozóinak a jogot és kötelezi, hogy az Egyéni Franchise Vállalkozó a Franchise Rendszergazda koncepciójának megfelelő üzleti tevékenységet folytasson.


A jog, egy közvetlen vagy közvetett pénzügyi ellenszolgáltatás fejében felhatalmazza és kényszeríti az Egyéni Franchise Vállalkozót arra, hogy használja a Franchise Rendszergazda kereskedelmi nevét és/vagy védjegyét és/vagy szolgáltatási márkajelét, know-how-ját, üzleti és technikai módszereit, eljárásait, és más iparjogvédelmi és/vagy szerzoi tulajdonjogát, amelyet folyamatos kereskedelmi és technikai szolgáltatással támogat a felek között ezzel a céllal létrejött megállapodás keretében annak érvényességi időtartama alatt.


Nem ártana tisztában lenni azzal mi is a Franchise.


Itt hol írják, hogy nekem fizetni kell az anyacégnek bármekkora összeget is? Azért, mert vannak olyan cégek akik ezért a jogért pénzt kérnek az még nem a Franchise alapja.

2012. máj. 6. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
30%

"Az MLM-ben továbbadhatod a jogot, így lesz többszintű a marketing. A franchise jogot viszont csakis az egyetlen jogtulajdonostól veheted meg. Ott egy szint van. "


Nem nem adhatod tovább a jogot az MLM-ben sem. Az MLM-nél is az anyacéggel van szerződésed és nem azzal az illetővel akihez regisztráltál.


Én legalábbis eddig nem találkoztam olyan MLM céggel ahol a szponzorral kellene szerződést kötni.


Így a többszintűség nem a Franchise-ra vonatkozik hanem magára az adott cégre. És magának a Franchise-nak nem lényege, hogy hány szintű.

2012. máj. 6. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
49%

"Nem ártana tisztában lenni azzal mi is a Franchise.


Itt hol írják, hogy nekem fizetni kell az anyacégnek bármekkora összeget is? Azért, mert vannak olyan cégek akik ezért a jogért pénzt kérnek az még nem a Franchise alapja."


Szerintem te még életedben egyetlen franchise szerződést sem láttál. "Itt hol írják"? Az, hogy te bekopizol valami szöveget az egyáltalán nem jelenti azt, hogy az úgy is van.

2012. máj. 6. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
15%

Ne keverjük már az EGYÉNI szerződéseket magával a Franchise-al.


Nem ártana tisztában lenni azzal, hogy mi is maga a Franchise, mert ezek szerint fogalmad sincs róla.

2012. máj. 6. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
28%

Amit meg idéztem az pont maga a Franchise fogalma.

Egy egyéni szerződés meg nem egyenlő a Franchise-al.

Mondom menjél és tanuljál marketinget mielőtt ide írkálod a butaságaidat.

2012. máj. 6. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
54%

Mutass nekem egy olyan ÁLTALÁNOS leírást NEM SZERZŐDÉST ahol le van írva, hogy ha valaki Franchise szerződést köt akkor minden esetben köteles a Franchise jogért fizetni.


Ilyen nincs, mivel a Franchise-nak ehhez semmi köze nincs.


Vannak egyéb meghatározásai is a Franchise-nak. Amit ide bemásoltam az a legrészletesebb. A lényege pedig mindnek ugyanaz csak más szavakkal van megfogalmazva.


Én mint jogtulajdonos átadom neked a jogot, hogy használd. Megmondom, hogy mit és hogyan csinálhatsz és köteles vagy azt úgy csinálni.


Röviden tömören ennyi. Az, hogy én ezért a jogért kérek-e pénzt vagy nem az már egyéni megállapodás kérdése és köze nincs a Franchise-hoz.


Nézzünk egy konkrétumot: Amway

Kivel kötök szerződést? Az Amway-el, nem Kis Jakabbal, meg a Zizi Kft-vel.

Meghatározzák, hogy hogyan és milyen termékeket forgalmazhatok? Meg.

Továbbadhatom a jogot? Nem

Fizetnem kell a joghasználatért? Igen, az Amwaynél van egy éves díj. Ez megintcsak egyéni megállapodás kérdése.


Ezek után miről beszélünk? Ezek az alapok.


Tejbegrízeskenyérrel pont az a baj, hogy ő csak azokat a tényeket veszi figyelembe ami a saját vélt igazát alátámasztják. Ha más tények vannak akkor azokkal kapcsolatban csak terel és mellébeszél.

2012. máj. 6. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
39%

"Mutass nekem egy olyan ÁLTALÁNOS leírást NEM SZERZŐDÉST ahol le van írva, hogy ha valaki Franchise szerződést köt akkor minden esetben köteles a Franchise jogért fizetni."


A valóságot nem az általános leírások és a tankönyvi példák jelentik, ha nem a gyakorlat. Hallottál már arról, hogy "Nincs ingyen ebéd"? Mutass nekem egyetlen olyan franchise rendszert, amit ingyen adnak át.

2012. máj. 6. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
28%

Mondtam már nem a Mekiből meg a burgerkirályból kell kiindulni.


Láttam már több szerződést, és volt ahol X összeget kértek a jogért és volt ahol ezért nem kértek külön összeget.

De úgy látom neked csak az jutott el, hogy a mekinél meg az ismert nagyobb cégeknél ez hogyan megy.


Az valahogy nem megy át, hogy a Franchise nem egyenlő azzal amiről te beszélsz.

Írtam a Magyar Franchise Szövetségnek majd közzéteszem a válaszukat. Aztán majd lehet pofára esni.

2012. máj. 6. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!