Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Bérleti szerződés felmondása...

Bérleti szerződés felmondása - Mit tehetünk a jelenlegi helyzetben?

Figyelt kérdés

5 éves kislányommal és rokkant nyugdíjas édesapámmal élünk közös albérletben, 3,5 éve. Rendesen fizetünk, nem tettünk kárt a lakásban és természetesen maradni is szerettünk volna a jelenlegi albérletben. Azonban, a tulajdonos nyár végén hirdetni kezdte a lakást, mert az eladás mellett döntött. Ekkor azt mondta nekünk, hogy ne keressünk új albérletet, mert szeretné olyan személynek értékesíteni a lakást, aki befektetési céllal vásárolna. Szóval nem is nagyon foglalkoztunk az új albérlet keresésével. Sőt, mivel a egészen novemberig nem sikerült eladnia a lakást, azt mondta, hogy nem is hirdeti tovább, hiszen itt a tél, és egy kisgyerekkel nem akar minket kitenni. Ennek ellenére továbbra is jöttek az érdeklődők, és végül december 6-án a tulajdonos bejelentette, hogy eladta a lakást és nekünk mennünk kell. Szóban mondta fel az albérletet és azt mondta január 20-ig el kell mennünk. A szerződésben 30 napos felmondási idő szerepel, viszont ennyi idő alatt szinte lehetetlen új lakást találnunk egy kisgyerekkel, tulajdonképpen "üres zsebbel".A jelenlegi helyzetünkben nem tudnánk kifizetni kb. 2 havi kauciót egy másik helyen. A kérdésem az lenne, hogy mit tehetünk ilyen helyzetben? Az új tulajdonossal szerettünk volna egyeztetni, hogy nem adna-e esetleg némi haladékot, ám a korábbi tulajdonos, aki felmondta a szerződésünket, nem mondja meg, hogy ki az új tulajdonos... Titok. Se egy név, se egy telefonszám. Már az is felmerült bennünk, hogy csupán ki akar tenni minket, bár nem tudom, hogy akkor ezt miért nem lehet nyíltan megmondani. :( Viszont, ha nem hiteget minket azzal, hogy befektetőnek adja el a lakást és nem kér meg arra, hogy ne keressünk még új albérletet, akkor most nem kellene kapkodnunk, hogy 30 nap alatt oldjuk meg a lakásproblémát. Nyakunkon az ünnep, és most tehetetlenül állunk, hogy hová is mehetünk pénz nélkül 2-3 hét múlva. Valóban tartanunk kell magunkat ehhez a 30 naphoz? Mi történik, ha nem sikerül határidőre elmennünk? A tulajdonos azt mondta, hogy holnap hozza a felmondásról szóló papírt, amit ő visszadátumoz december 6-ára, amikor is szóban megtette a felmondást. Ezt megteheti? Köteles vagyok aláírni azonnal a felmondást? Vagy van arra lehetőségem, hogy mielőtt aláírom, elmenjek egy ingyenes jogsegély szolgálathoz tanácsot kérni?

(Hozzáteszem, december 6. óta folyamatosan keresem az új lakást, ám mindenhol 2 havi kauciót kérnek, ami 110 ezer Ft kb. Ennyi pénzem nincs és még csak kölcsön sem tudok kérni. :( Mit tehetek ebben a helyzetben?)



2014. dec. 21. 18:56
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
49%

- Először is nem írsz alá visszadátumozott papírt, és kihasználod a szerződés adta felmondási idődet. Ezzel időt nyersz.


- Aztán a jelenlegi bérlőt a továbbiakban NEM fizeted, majd kivárja a sorát. Egy kis késedelem a részedről is belefér. Ezzel pénzt nyersz (egy időre).


- Majd elgondokozol, honnan vehetnél plusz pénzt, hogy ki tudd fizetni a kauciót. Pénzintézeti hitel is szóba jöhet, de csak ésszel!


- Közben nézz utána a téli kilakoltatási moratóriumnak!

2014. dec. 21. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
38%

itt is fizettetek kauciót, az elég lesz a következő helyhez


nem tanácsolom, hogy ne fizess most bérleti díjat, mivel azzal okot adsz arra, hogy azonnal kitegyenek.

2014. dec. 21. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

A kaució itt 40 ezer Ft volt, amit a tulaj beszámít a következő, januári albérleti díjként, így mielőtt elmegyünk, csak a rezsit kell kifizetnünk. Vagyis igazából 40 ezer Ft-ot spórolunk meg a januári díjból. Ez nagyon kevés, hiszen 2 havi kauciót + 1 havi lakbért kérnek a legtöbb helyen. :(


A téli kilakoltatási moratóriumnak utána néztem, ám ez esetben ránk ez nem érvényes. :( Azt olvastam, hogy mivel írásban közlik holnap velünk a felmondást, a 30 nap elteltével a szerződés érvénytelenné válik és mi onnantól kezdve, ha nem sikerül elmennünk, önkényes lakásfoglalónak számítunk. :( És akkor kirakhatnak minket. Viszont olvastam most olyasmit, hogy rendes felmondás esetén a lakástörvényben 90 napos felmondási idő szerepel és ez akkor is érvényes, ha a bérleti szerződésben más határidő szerepelt. Vagyis lehetséges, hogy a 30 nap semmis a lakástörvény értelmében és nyertünk +2 hónapot? Ez valószínűleg elég is lenne ahhoz, hogy új helyet találjunk és természetesen kigazdálkodjuk a kauciót egy másik helyre. 30 nap alatt ez lehetetlennek tűnik. :(

2014. dec. 21. 19:40
 4/14 anonim ***** válasza:
40%
mi van a ti szerződésetekben? Munkahelyen nem tudsz kölcsönt felvenni vagy hitelt a bankban?
2014. dec. 21. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

A szerződésben 30 napos felmondási idő szerepel, rendes felmondás esetén. :( Ez hivatalosan holnaptól lép érvénybe, mert holnap hozza a tulaj a felmondásról szóló papírt. (Amit ő vissza akar dátumozni december 6-ára. Ez esetben nem írom alá.) Szóval, ha december 22-én írjuk alá a papírt, onnantól 30 nap a felmondási idő. Ám néhány fórumon olvastam, hogy a lakástörvény 3 hónapos felmondási időt ír elő és emiatt, ha egy bérleti szerződésben ettől kevesebb idő szerepel, akkor a szerződés azon pontja semmis, érvénytelen, mert az ellent mond a lakástörvényben foglalt felmondási idővel. Ez valós lehet? Vagy csak félreértés?


Sajnos olyan munkahelyen dolgozom, ahol nem vagyok hivatalosan bejelentve. :( Én sem örülök neki, sok hátránya van, viszont egyedülálló anyaként örülhetek, hogy egyáltalán találtam munkát, több hónapos keresés után. :( Szóval a hitel kizárva az én esetemben, apu pedig rokkant nyugdíjt kap és mellette 4 órában dolgozik. Szóval ő sem tud hitelt igényelni. Eléggé kilátástalan a helyzet jelenleg. :(

2014. dec. 21. 20:02
 6/14 anonim ***** válasza:
60%

"szeretné olyan személynek értékesíteni a lakást, aki befektetési céllal vásárolna."

Megpróbálta, nem sikerült. Nehogy már te legyél felháborodva ezen...


"Szóban mondta fel az albérletet és azt mondta január 20-ig el kell mennünk."

Ilyen nincs. Írja le, adja át hivatalosan! "Bemondásra" nem csinál senki semmit és ez így is van jól!


"A szerződésben 30 napos felmondási idő szerepel, viszont ennyi idő alatt szinte lehetetlen új lakást találnunk egy kisgyerekkel, "

Már ne is haragudj, de ezt tudtad akkor is amikor aláírtad azt a szerződést. Felnőtt ember vagy, vállalj felelősséget a SAJÁT döntéseidért!


"A jelenlegi helyzetünkben nem tudnánk kifizetni kb. 2 havi kauciót egy másik helyen."

????? Ez rajtatok kívül kit érint még? Mert a tulajdonost (sem a régit sem az újat) egész biztosan nem.


" nem mondja meg, hogy ki az új tulajdonos... "

Én sem mondanám meg - ha csak az új tulaj nem járul hozzá. Gondolom te sem örülnél, ha a főbérlőd kiadogatná fűnek fának az adataidat!


"Valóban tartanunk kell magunkat ehhez a 30 naphoz?"

ONNANTÓL kell tartanotok magatokat a 30 naphoz, ha ÍRÁSBAN, HIVATALOSAN felmondta a főbérlő a bérleményt!


"Mi történik, ha nem sikerül határidőre elmennünk?"

Ha megtörtént a HIVATALOS írásos felszólítás és felmondás, majd letelik a határidő ti pedig nem hagyjátok el az ingatlant akkor kilakoltatnak, ennek költségét pedig polgári peres úton behajtják rajtatok.


"visszadátumoz december 6-ára, amikor is szóban megtette a felmondást. Ezt megteheti? "

NEM, NEM TEHETI MEG és ne is írd alá. Írja rá szépen az AZNAPI dátumot és azt már aláírhatod.


"Köteles vagyok aláírni azonnal a felmondást?"

Nincs sok jelentősége, hogy aláírod-e vagy sem, ha ő tudja igazolni (pl. tanúval vagy postait tértivevénnyel), hogy átadta a felmondást az neki elég és ketyeg a 30 nap.


"Vagy van arra lehetőségem, hogy mielőtt aláírom, elmenjek egy ingyenes jogsegély szolgálathoz tanácsot kérni? "

Természetesen van - ha találsz karácsonykor ilyet - de változtatni semmin nem fog. Érvényes szerződésetek van és a szerződés szerint jár el a bérbeadó.

Egyedül annak érdemes utána járnod, hogy a 30 napos felmondási idő jelenleg érvényes jogszabályok szerint érvényes-e, de én úgy tudom, hogy a minimum felmondási idő törvény szerint most 15 nap, nem 90. De ennek nézz utána egy szakértőnél.


"Mit tehetek ebben a helyzetben?"

Költözöl. Szomorú, de a te anyagi problémáid nem tartoznak a bérbeadóra. Ha ő megszorul akkor te sem fizettél több bérleti díjat neki emberbaráti szeretetből.

2014. dec. 21. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Igen, olvastam, hogy változott a törvény, viszont azt is olvastam, hogy a 2013 előtt íródott bérleti szerződésekre még a korábbi lakástörvény érvényes, ami szerint elvileg 90 nap a felmondási idő. Ennek mindenképpen utána fogunk járni.
2014. dec. 21. 20:12
 8/14 A kérdező kommentje:
Persze, elköltözünk, ez természetes. Viszont a jelenlegi helyzet alapján határidőre ez nem fog sikerülni. :( A gyerekemet pedig nem fogom az utcára vinni. Ezért is kérdeztem, hogy mit tehetnék, hogy egy kis plusz időt nyerjek.
2014. dec. 21. 20:18
 9/14 anonim ***** válasza:
47%
Az a szép a gyakorikérdésekben, ha az ember leírja az igazságot akkor 100%, hogy lepontozzák, hiszen nem ezt akarták hallani a kedves egybegyűltek. Szomorú.
2014. dec. 21. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
75%

A törvény titeket véd a tulajjal szemben, olvasd el pl a 6. választ: http://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__alberlet__6385158-mit-..


Szóval ha akarod, meg tudod szívatni őket, az ő érdeke is, hogy közösen elfogadható megoldást találjatok. Mert már ne haragudjatok, de ez igenis r*hadékság, hogy először hiteget, hogy maradjatok csak, aztán gyorsan meggondolja magát. Nem hirdette tovább, na persze, egyszerűen csak félt, hogy ti elmentek onnan és vevőt meg nem talál rögtön és úristen, elesik 1-2 havi bérleti díjtól, inkább megsz*pat egy kisgyerekes egyedülálló anyukát.

2014. dec. 21. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!