Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » BKV behajtási ügy,2013....

BKV behajtási ügy,2013. január elejéről. Elévült? Mit tegyek?

Figyelt kérdés
Kaptam 2016.szeptember 22-én egy sima levelet a szüleim szomszédjába bedobva a BOKK KFT-től, amelyben leírták, hogy ~32000 Ft körüli egyenlegem van, amit mielőbb fizessek be, amire van szeptember 30-ig időm. A levél 16-án kelt, és azt írták bele, hogy 15 napon belül reagálhatok, részletfizetést kérhetek stb. A megadott számon nem értem el őket, ezért írtam nekik a e-mailt és rákérdeztem mi ez? Milyen tartozás? Miért kaptam. Valamikor évekkel ezelőtt egy buli után nem érvényesítettük véletlenül a jegyeinket és az utolsó metróra rohantunk. Elkaptak lent, de már nem engedtek vissza lyukasztani. Elvileg a jogszabályok szerint ez egy elévült tartozás (jogalap nem szűnt meg). Viszont ők erre az e-mailemre postai úton válaszoltak, amit MA olvastam, ma érkezett. Abban, ha jól értelmeztem arra akarnak utalni, hogy az elévülés megszakadt és újraindult, mert én a levelemmel és aláírásommal igazoltam, elismertem a tartozásomat, és már tudom hogyan fizessem be a csekken, mert ők erről tájékoztattak. NEM ÉRTEM, hogy mi a jó ilyen esetben? Ha nem értek egyet ezzel és nem írok nekik, akkor FMH-t küldenek. Ha visszaírok érdeklődve, hogy mi alapján akarnak fizettetni 3 és fél év után, akkor az már megszakítja az elévülést? Hogy van ez? És kérlek most hagyjatok a "fizesd be, mert tartozol" és hasonló hozzászólásokat. A jogaimat szeretném tudni + a lehetőségeimet. Előtte és azóta is bérletes vagyok minden hónapban. Köszönöm

2016. szept. 30. 19:25
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
45%

Miért gondolod, hogy elévült?

Az elévülési idő 5 év.

2013-as sztori, ha 207 decemberében kapod az első levelet, akkor is jogos.

Nem a te rakciód szakított meg bármit, hanem az ő levelük.

Ha 4,5 évente küldenek egy felszólítót, akkor mindig ÚJRAINDUL az 5 év.

A lehetőségeid: egy van, fizetni.

És ezt teljesen jó szándékúan írom. A behajtó még kis hal, vele még lehet egyezkedni. Tényleg szoktak adni részletfizetést, nem halsz bele, ha 3 hónap alatt 10 ezrével kicsengeted.

Ha nem fogod, akkor megy a végrehajtóhoz az ügyed, ő már nem lesz ilyen engedékeny.

A kolléganőmnem volt egy bebukott lakáshitele, nyilván nem 32 ezer volt a tartozása, de a végrehajtóhoz került, és a végrehajtó költsége több, mint 600 ezer ft volt!

És tudod, mi volt ebben benne? 2x kint volt a háznál, meg elküldött vagy 3-4 levelet. 600 ezerért.

Szóval ha nem szeretnéd, hogy a következő levél a 32 ezer helyett már 120 ezerről szóljon, akkor szerintem kérd meg sürgősen azt a részletfizetést, vagy fizesd be egyben, ha tudod.

2016. szept. 30. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

1. kommentelőnek köszönöm. Válaszom:

2009. óta jogszabály változás történt és bármely BKV járműre vonatkozóan már nincs 5 éves elévülés (ezt olvastam jogszabályokban). Régen volt a kötött pályásra 5 év és minden másra 1 év. De ezt módosították.


Azért érdekel ez, mert ha rákeresek rengeteg ehhez hasonló ügy volt, amik még korábbiak, 5 évnél hosszabbak. Ez nem tértivevényes levél volt és semmit sem írtunk alá. Sima postai levél.

Ezzel, hogy ma kaptam meg és ma volt a határidő, nem tudom mit tehetek már. Elvileg a válasz levelemtől meghosszabbodik az én határidőm is, de ezzel sem vagyok tisztában.

2016. szept. 30. 19:41
 3/16 anonim ***** válasza:

Mivel a jogalap nem szűnt meg, küldhetnek neked felszólító levelet elévült tartozásról is. Az elévülést a végrehajtó, vagy a bíróság hivatalból nem vizsgálja, neked kell rá hivatkoznod.

Az email-ed által az elévülés egészen biztosan nem szakadt meg, ez nem számít tartozáselismerésnek.

A behajtó megteheti, hogy félretájékoztat, megfenyeget, mert ha 10 emberből háromnál bejön neki, már bőven megérte. Ugyanis, ha az adós az elévült tartozását önként megfizeti, azt már később jogi úton nem követelheti vissza.

Írj nekik egy levelet, ha kell segítsen ügyvéd megfogalmazni (nekem 2500 Ft-ért megírta), amiben az elévülésre hivatkozol és küldd el nekik tértivevényes ajánlottan. Akkor talán leszállnak rólad. Engem az ügyvédi levél után nem zaklattak többé. (Más ügy volt de szintén behajtó cég.)

Ha fizetési meghagyást küldenének, annak mondj ellent. Akkor perré alakul az ügy és bíróság előtt hivatkozhatsz elévülésre.

2016. szept. 30. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
De nem hivatkozhat elévülésre a bíróság előtt, hisz messze még az 5 év.
2016. okt. 1. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Bkv már fixen 1 év után elévül. Régen a kötött pályásra 5év volt. 2009 óta módosult erre.


Köszi a válaszokat

2016. okt. 1. 13:39
 6/16 anonim ***** válasza:

Értsd már meg, hogy nem a BKV dönti el, hanem erre törvény van. Édesmindegy, kinek tartozol. Linkeld már be, honnan veszed ezt.

Mit számít, milyen járművön büntetnek meg? A tartozás ugyanúgy tartozás.

2016. okt. 1. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Egy év 2009. június 4 óta.


[link]

2016. okt. 1. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

A lényeg:

" Az elévülési idő lejárta - akár egy, akár öt évről legyen szó - nem jelenti a követelés megszűnését, vagy annak jogtalanná válását. Az elévülés nem a követelésre, hanem annak bírósági eljárás során való érvényesíthetőségre vonatkozik.


Fontos kiemelni azonban, hogy sem a jelenlegi gyakorlat, sem a célzott jogszabály-módosítás nem visszaható hatályú, azaz a korábban keletkezett tartozások behajtásától nem tekint el a Társaság."


Tehát a követelés elévülése 5 év, ami a jogszabály alapján hosszabbodhat. A követelést nem lehet 1 éven túl bírósági behajtásra adni, de ettől még nem évül el, tehát követelhető!

Tehát a bíróságra adhatósága évül el 1 év után, nem maga a tartozás. Az fennáll és követelhető, csak már nem bírósági úton!


Olvasd el figyelmesen, és próbáld értelmezni!!

2016. okt. 2. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Tessék. Én már nem is keresek linkeket, ha nem hiszed el, hogy ez még egy élő tartozás, akkor nem tudok veled mit csinálni.
2016. okt. 2. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Ha bírósági úton már nem tudják behajtani, akkor követelhetik, ahogy akarják, a kérdezőnek nincs vele tennivalója. Senki nem fogja a fizetését tiltani vagy inkasszót tenni a számlájára.

Egyedül arra kell figyelnie, hogy ha fizetési meghagyást küldenének, annak mondjon ellent elévülésre hivatkozva. Különben elismerte a tartozást és az végrehajthatóvá válik.

2016. okt. 3. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!