Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Érettségizett tényleg nagyon...

Érettségizett tényleg nagyon buta egy diplomáshoz képest?

Figyelt kérdés

A diplomával kapcsolatban meg 2 féle véleményt hallani itt a gyakorin:


1. ma már bárki szerezhet diplomát, annyira elértéktelenedett


2. hát azért a diploma még mindig érték mert azt jelzi hogy aki megszerezte az sokat tanult


Hol van az igazság?



2019. szept. 6. 11:35
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
Nekem csak érettségim van, de nem érzem magam tanulatlannak, sokat olvasok is, főleg történelmi témakörben, értelmes embernek tartom magam. Sajnos nem volt lehetőségem továbbtanulni, bár felvételt nyertem a szombathelyi főiskolára is és az ELTÉ-re is, az élet közbeszólt.
2019. szept. 6. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
52%
Egy diplomás átlagban intelligensebb egy érettségizettnél, de persze diploma nélkül is lehet valaki intelligens. Most, hogy ne levegőbe beszéljünk, kb 90-es iq felett ha nem lusta az illető egy érettségi simán lerakható. Egyetemen ugye nagyon nem mindegy milyen szak, de pl. gépészmérnök vagy orvos nem nagyon lesz senki se 120-as IQ alatt. Lehetséges persze sok-sok szorgalommal, de az átlag efelett van. Ez viszont nem jelenti azt, hogy egy diplomás jobb ember is lenne. Ez pusztán annyit jelent, hogy általában komplexebb módon képes gondolkodni és gyorsabban tanul új dolgokat, de a személyiség, vagy az általános emberi értékek/tulajdonságok ettől teljesen függetlenek.
2019. szept. 8. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
100%

Több dolog jutott eszembe.

1. Milyen diplomáról beszélünk pontosan? Egy bölcsészdiploma és egy orvosi kicsit más kategória. (Nem leszólásból írom, nekem is bölcsész van.)

2. Az ilyen-olyan iskolai végzettségtől nem lesz senki "okos". Nekem például ahhoz, hogy elvégezzem a szakom, kellett magolnom egy kicsit, pár beadandót legyártani, meg megtanulni nyomulni, rizsázni, és eladni magam akkor is, ha nincs adott helyzetben értékelhető tudásom. Igazából ezek jól jöttek, nem panaszkodok, de okosabb lennék tőlük...? Én nem érzem úgy.

3. A személyiségen több múlik. Én például szeretném folyamatosan fejleszteni, képezni magam, és bár nem mondom magamra, hogy különösebben művelt lennék, de törekszem rá, ami szerintem fontos. Ugyanez igaz az érettségizett apukámra, a szakmunkás végzettségű vőlegényemre, és a diplomás nagynénémre is. Minden említett csoportból ismerek olyat is, aki buta, mint a tök, és neki így pont jó (és/vagy okosabbnak is hiszi magát másoknál).

4. Azért nem értettem soha, hogy miért állítják egymással szembe a kettőt, mert egyszerűen más... ha lennének ugyanazok a képzések szakképzésként és egyetemi képzésként, akkor még azt mondom, hogy talán lehet sorrendet állítani köztük, vagy valami, de ha egyszerűen a villanyszerelés nem létezik egyetemi keretek között, a szabad bölcsészet pedig nem létezik szakmunkásképzőben, akkor miről beszélünk? Szerintem az emberek nagy része nem diplomás vagy szakmunkás akar lenni, hanem géplakatos akar lenni, műfordító akar lenni, vadakat terelő juhász akar lenni, és olyan jellegű képzésre megy, ami ezt tudja adni.

5. Igazságtalannak érzem ezt azért is, mert egyszerűen nem mindenki teheti meg, hogy egyetemre járjon. Még ha a képzési költséget állja is mondjuk állambácsi, akkor is van anyagi vonzata az ilyesminek. Én elég olcsón megúsztam, mert csak füzetek kellettek, de sok szakon vagyonokba kerülnek a tankönyvek, jegyzetek, felszerelés, satöbbi, és akkor arról még nem beszéltünk, hogy nem mindenki lakik egyetemi városban, nekik valahol kell abban a (bő) 3 évben élniük, amíg tanulnak, egy albérlet pedig nem olcsó mulatság. Sokan ezeket nem tudják biztosítani maguknak vagy a gyereküknek. Volt középiskolás osztálytársam jelenleg a Tescoban kasszás, mert tök jó képességei vannak ugyan, de nem tud mit kezdeni, már középsuli óta minden szabad percében muszáj dolgoznia, hogy a családjának legyen étele az asztalon, meg legyen villanyuk, és egyebek. Hogy is léphetne le az ország másik felébe tanulgatni? Vagy másik ismerősöm, akit egészen egyszerűen a szülei kivettek suliból, amint nem volt tanköteles korú, mondván, hogy a lyányoknak nem az a dóguk', hogy tanuljanak. Ő se egy buta ember, sőt, mégsincs érettségije se, mert akkor kikerült az oktatásból, később egy beteg gyereket ápolva már nem volt kapacitása továbbtanulni. Vagy ezer más oka lehet annak, hogy az embernek nincs lehetősége 3 vagy több évet még iskolapadban tölteni.

Összetettebb kérdés ez annál, hogy kitehessük az egyenlőségjelet, hogy a diplomás az okos, a nemdiplomás az meg buta.

2019. szept. 9. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!