Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mi lehet az oka annak, hogy a...

Mi lehet az oka annak, hogy a pedagógusok bár (elvileg) keveset keresnek, általánosságban mégis rendezetten és jól élnek?

Figyelt kérdés

(MINDENEK ELŐTT!!! Tisztában vagyok a ténnyel, hogy a "vizsgált mintám" minimális, ezáltal pedig nem tekinthetők általánosnak a tapasztalataim, így következtetéseket sem szabad levonnom. DE!)


Tavaly végeztem el a gimnáziumot, a szokásos szerenád során pedig 2 kivételtől eltekintve minden egyes tanárunkat meglátogattuk.

Egyetlen, egyébiránt egyedülálló tanárnőnk élt egy átlagos, lakótelepi lakásban, a többiek kivétel nélkül rendezett, nagy, 5-10 éven beül épült/ teljesen felújított, modern, nagy házzal rendelkeztek.

A szubjektív véleményem szerinti 2 legszebb (de objektíven biztos, hogy 2 legértékesebb...) ingatlant egyaránt pedagógus házaspár lakta, de hangsúlyozom, az ÖSSZES ház kifejezetten nívós volt, látatlanban előbb valószínűsítettem volna, hogy jól menő kis-, vagy átlagos középvállalkozó, esetleg alkalmazotti szinten multis felső-középvezető tulajdona.


Autók közül is hasonló volumenű felhozatalt tapasztaltam: nyilván nem a prémium kategóriát kell elképzelni, de új Mazda 3,Nissan Qashqai, Suzuki Grand Vitara, Toyota Corolla volt, amit tapasztaltam, több helyen kisebb értékű, 2. autót is fenntartva.

Egy tanárunk nem rendelkezett autóval (az említett, elvált irodalomtanárnő), egy pedig egy 2. generációs Suzuki Swift-et (a "vasalóalakút") birtokolt, nagyjából ez lenne az a kategória, amit a közhelyek alapján előfeltételeznék.


Gyerek is szinte mindenhol van, jellemzően nem is egy, bár többségében már kirepültek.


A 2 évvel előttem, 50 kilométerrel arrébb, soproni gimnáziumban végzett barátnőm teljesen azonos tapasztalatokat osztott meg velem, ezért is keltette fel az érdeklődésem, hiszen megerősítést kaptam, hogy nem csak a mikrokörnyezetemben áll fent ez a különleges helyzet.


Miért volt ezt különösen furcsa látni? Nyugat- magyarországi, határmenti településről beszélünk, ahol a lakosság nagy része (de szinte minden háztartásból legalább 1 fő...) Ausztriában dolgozik, jellemzőn nettó 1600-2500 eurós havi fizetésért (az átlagba beleszámoltam a 13.,14. havi fizetést, hiszen tudni kell, hogy sokan azért csak az 1200 eurós minimálbért kapják, nyilván itt sem minden ingázó keres jól), többségében hosszú- hosszú évek óta, és az az érdekes, hogy a 75%-nál egzisztenciálisan a tanáraim jelentősen előrébb tartanak az életben.


(Bár ezzel kezdtem a kiegészítést, de megismétlem: nem állítom, hogy az ország minden pontján, minden egyes iskolánál ez az alaphelyzet, de nálunk, a nyugati országrészben, gimnáziumi tanároknál ez a tapasztalatom.)


Szerintetek minek köszönhető ez, s milyen arányban? Érdemes egy fiatalnak a tanári pályát választania?


Az én véleményem szerint az alábbiak eredményezhették azt, amit tapasztaltam:


- Lévén, értelmiségi, ám sok esetben konzervatív emberekről beszélünk, nem igazán jellemzőek rájuk a "pénzégető" addikciók, kevesen isznak/dohányoznak, ahogy látom, nem nyújtózkodnak a takarójuknál tovább, szolidan nyaralnak, szórakoznak.


- Szintúgy a konzervatív, értelmiségi létre vezethető vissza, hogy a lakóhelyük bizonyára erős prioritást élvez más tényezőkkel szemben, így megtévesztő lehet csak a házukból következtetni életszínvonalukra.

Ennek viszont némileg ellentmondanak a szép autók.


- Nyilván fontos beszélni a korrepetálásról: óránkénti 4000 forintért alig sikerült némettanárt találnom. Aki foglalkozik felkészítéssel/felzárkóztatással, kivétel nélkül tele van órákkal, s nem nehéz kiszámolni, hogy egy tanár házaspár átlag napi 2, párhuzamosan tartott órával kényelmesen összeszed még a fizetés mellé havi fél millió forintot. Egy informatikatanár fejleszthet weblapot privátban, egy zenetanár zeneiskolában egészítheti ki a jövedelmét, tesitanárok szinte mindig edzősködnek is egyesületnél, stb.

Ám a lehetőség ellenére messze nem mindenki él ezzel, s abban is biztos vagyok, hogy egy pesti, vagy alföldi tanár nem tud még 4-5000 forintot elkérni egy átlagos óráért, s nem is kell könyörögni a szülőknek, hogy szorítsák már be a gyereküket.


- Kevés fixebb, színtisztább és biztosabb jövedelem van a tanárinál, így bizonyára a bankok könnyen hiteleznek is nekik.


- Valószínűleg a többségüknek van öröksége/kapott támogatást otthonról, hiszen jellemzően (persze rengeteg kivétel van!) nem az ment anno egyetemre, pedagógusnak tanulni, akit 16 évesen lökdöstek ki a szülői házból dolgozni.


Kíváncsian várom a Ti véleményeiteket, s azt, hogy hasonlókat tapasztaltatok-e középiskolai éveitek során.



2020. febr. 3. 14:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
87%
20-30 éve folyamatos a keresetük és a férjüknek is.
2020. febr. 3. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
89%
Na meg nem tudhatod, hogy a szülőktől mit kaptak, örököltek esetleg, no meg azt sem, hogy a szép csilivili házon vagy autón van-e 20 év hitelük.
2020. febr. 3. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
86%

Bár régen voltam iskolás, de nekem a tanaraim 90%-a nő volt, a férjeik pedig jellemzően jobban kerestek, volt amelyiknek vállalkozó férje volt.


Az én anyám is tanár volt, nem rég ment nyugdíjba. Ő a főállás mellett OKJ-s iskolákban tanított, az iskolainál magasabb órabérért, és apám, aki vezető pozícióban volt a közszférában, szintén dolgozott mellékállasban is, főleg könyvelt. Egy rakás más tanár ismerősünk korrepetált, nyelviskolában tanított vagy épp sportegyesületnél edzősködött (nem csak tesitanárok).


Szóval nagyrészt az az ok, hogy van egy jobban kereső házastárs vagy mellékes.


Ismertem tanár házaspárokat is, olyat is, ahol a szakból adódóan nem akadt mellékea, ők nem is éltek jól. Egyik ilyennél válás után sem tudtak szétköltözni, a gyerekük felsőoktatási továbbtanulása pedig komoly anyagi gondokat okozott náluk, tekintve hogy papíron így is "gazdagok" voltak, nem kapott koleszt, míg a minimálbérew vallalkozók csemetéi igen.

2020. febr. 3. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
33%
A külsőségek alapján megítélni vkit vagy vkiket nettó butaság.A szép autó és a szép ház mögött általában 15-20 évre fölvett rabszolgahitelek sorakoznak,amiből ugye a külső szemlélő semmit nem lát.Ugyanúgy nem látod az esetleges szülői dotációt,vagy örökséget..stb.
2020. febr. 3. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Nyakasparasztgazda ***** válasza:
53%

Nagyon sok tanárnak van valami mellékes keresete az alap fizetése mellé: korrepetálás, valami vállalkozás, járnak vizsgáztatni... Valószínűleg nem frissen végzett pedagógusoknál jártál... A pedagógusok szülei többnyire szintén diplomás emberek, tehát valószínűleg tudták segíteni a gyermeket az életük indításánal...

A hitelük mértékét sem tudhatod...


Amugy meg a pedagógusok szeretnek sírni hogy kevés a fizetés...

Én örülök ennyi pénznek, mert karpotolnak a szünetek....

2020. febr. 3. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
56%
Pedagógus diplomával lazán elhelyezkedhetsz a városod iskolájában, ergo nem kell se bejárni, se saját ház se semmi ezzel járó költségek, max beszállsz a családi közös kasszába, ha az ő/tőlük örökölt házban laksz. Lehet adni magánórákat is, ami szintén hozhat a konyhára.
2020. febr. 3. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
84%
Minden jól szituált tanárnő mögött áll a háttérben egy jól kereső férj, aki ezt a hobbit finanszírozza.
2020. febr. 3. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Br. 210 600Ft-os a fizetésem tanárként és amiben tényleg igazad van, hogy a káros szenvedélyek hiánya sokat nyom a latba!


Maradjunk a realitás talaján, többi elképzelésed viszont legalább megnevetteti az embert :)

2020. febr. 3. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Az én tanáraimon is ezt láttam+ havi szinten körmös,fodrász, drága ruhák. Nyáron több helyen nyaralás. Mindegyik mellett ott volt a gazdag,jól kereső férj, aki finanszírozta a színvonalat. Aki mellett nem volt jól kereső férj, az panelban kucorgott a szüleivel 40 évesen is.
2020. febr. 4. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
6%
Fel kellene jelenteni az összest aki adózás nélkül magán órázik.
2020. febr. 5. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!