Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A koronavírus a jövőre nézve,...

A koronavírus a jövőre nézve, forradalmasíthatja közvetett módon a távmunkát?

Figyelt kérdés

Magyarország nagyon nagyon lemaradásban van távmunka tekintetében.

Nagyon kevés cégnél létezik ilyesmi, ami meg létezik vagy engedik ott egyfajta "kegyként" tekintenek a home officera.


Pedig, a home office egy nagyszerű találmány.

A cégnek is megéri mert

-A munkavállaló nem fogyasztja a munkahelyen a villanyt, vizet.

-Kisebb irodát kell bérelni.



Továbbá, pozitív környezeti hatásai is vannak.

Ugyanis, nem kell ingázni.


2020. márc. 14. 20:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
66%

Ahogy a korábbi kérdésednél is leírtam. Rosszul gondolkozol a távmunkáról.

Forradalmasítani pedig nincs mit rajta. Működik, eszközök adottak. Talán a terjedést gyorsíthatja fel egy kicsit a régióban is.

2020. márc. 14. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
76%

#1: nem olvastam azt a kérdést, de nem vagyunk egy véleményen.

Szerintem igenis forradalmasíthatja, és itthon van is mit.

A kérdés nem az, hogy elvben lehetőség van-e rá.

Olvass a sorok között, bár elég egyértelműen leírta a kérdező.

Itthon még gyerekcipőben jár.

Annyira határozottan, tényként állítod a véleményedet, de az csak egy vélemény!


Pár napja olvastam, hogy tízesével veszik a cégek a laptopokat. Ha egy munkához csak gép, net és telefon kell, akkor mindegy, hol ülsz le.

Főleg akkor, ha van nyoma a munkádnak, és számokkal, adatokkal alá tudod támasztani, hogy te tényleg dolgoztál.

Sok helyen valósíznüleg azért nem volt eddig home office, mert nem akartak céges laptopokra milliókat költeni. Most meg muszáj volt, hogy életben maradjon a cég.

Ha ezen már túlvagyunk, és a gépek megvannak, akkor miért ne lehetne ezt kihasználni a jövőben?

Példa: egyedülálló anyukának kisgyereke van néha elmegy vele táppénzre, mert nincs más megoldás. Most lesz más megoldás: Katika azt mondja, a lényegesebb dolgokat meg tudja oldani otthonról is. Legalább nem táppénzt fog kapni, hanem teljes fizetést. A főnöknek jó, mert nem kell helyettesítésről gondoskodni, a munka nem marad el, a hozzáértő ember csinálja. Hogy hol pötyögi be a betűket, az mindegy.

És ez több tízezer emberre igaz lehet, gyerektől függetlenül. Egy kis köhögéssel nem fogsz elmenni pár napra, hogy ne fertőzd le a kollégákat, Egyszerűen otthon maradsz, és a csíkos pizsamádban gyártod az exceleket.


Szerintem sok fontos hozadéka lesz ennek a vírusnak. Ha valami nem működik az országban, az ki fog derülni. És biztosan lesznek olyan dolgok, amikről meg az derül ki, hogy így működnek hatékonyabban.

2020. márc. 14. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
72%

Az a baj, hogy Magyaroroszágon a morál nem alkalmas még erre. Itt a saját cégem esete:


3 éve bejelentette a vezérigazgató, hogy bevezetik a Homeofficet, mert ugyan béremelést keveset tudnak adni, de ez is egy jóléti intézkedés lesz, és igazán pénzébe nem kerül a cégnek. (Már évek óta laptoppal dolgoztunk, amin volt VPN amúgy is, céges teló stb.)


Amikor kijött az utasítás a közvetlen főnököm hónapokig ne írta alá a HO szerződéseinket, pletykákból hallottuk, h azért mert szerinte az dolgozik, aki az irodában van. Aztán amikor kezdett kínos lenni, h több szervezetnél már van HO, a mi 65 fős szervezetünknél "senki nem igényelte" a vezérigazgatói kabinetből utána jártak, kiderült a turpisság, és kiknyszerítették belőle az engedélyezést.


Kb a bagázs fele igényelte. A másik fele (jórészt a boomer-korosztály) csak köpködött, h perrszehh, nem dolgozunk semmit aznap, meg hát nem lehet minket elérni személyesen. (Van üzemi telefon, emg céges is, nem tudom aznap miért kíván meg minket személyesen...)


Eltelt 3 év, a HO máködik, saját véleményem, h sokszor többet is dolgozom, mert nem hagyom abba 17 órakor, hanem 1-2 órát még csinálom is tovább, ha lendületben vagyok éppen.


Most itt van a pandémia helyzet, nap mint nap bevonatozunk a munkába, vártuk-vártuk, h elrendeljék a teljes homeofficet. Mert pénzbe nem kerül, de védhetné a mi egészségünket is, és egyfajta társadalmi felelősségvállalás is lenne. Ráadásul többtízezres nagyvállalat, nem túl jó renoméval, így könnyen lehetne a facebookon reklámozni, h a cég mit tett meg azért hogy a vírus ne terjedjen.



De nem... Semmi.

Annyit köhögtek ki magukból, hogy sűrűn mossunk kezet.


Ja, meg hogy akinek az iskola bezárás miatt otthon kell maradnia a gyerekkel, az egyedi méltányosság alapján HO-ban dolgozhat....


Úgyhogy itt agyban is fel kellene még nőni a HO filozófiájához, de messze van tőle az ország...

2020. márc. 14. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
41%

#2: Azt hiszem túl sokat láttál bele egy két soros válaszba...

Amiket leírtál, az nem forradalmasítás, az a távmunka maga. Az eszközök, az infrastruktúra, az elvégzendő munka, mind adott, rendelkezésre áll és elérhető. Az nem forradalmasítás, hogy több ilyen eszközt vesznek meg és otthon dolgoztatják a munkavállalókat, ez az elterjedés.

Ahogy írtam, az elterjedésről, és annak sebességéről lehet csak beszélni. Azt segítheti, ahogy írtam is. Más kérdés, hogy a munkakultúrában erre felkészületlen balkáni morál mellett ez mennyire lesz széles körben is sikeres.

A te példáddal élve; Katika vajon mennyire lesz produktív gyerek mellett távmunkában. Pötyög majd egy kicsit, a gyerekkel gügyögés mellett vagy valóban termelékenyebb lesz, mint ha be kellene járnia, és időnként helyettesíteni kell. Hosszabb távon az fogja meghatározni a távmunka elterjedését nálunk, hogy melyik verzióból lesz több.

2020. márc. 14. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
65%

Ha nem is forradalmasíthatja, segíthet elterjeszteni.


Néha ilyen különös helyzetek a katalizátorai egy-egy nagy változásnak.

2020. márc. 14. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
69%

De igen, forradalmasítás az, hogy bár valami létezett, de itthon nem volt jellemző, ezután pedig az lesz.

Ez egy új dolog lesz, ami egy adott cégnek forradalmi.

Nem világszinten, nem most fogják feltalálni a spanyol viaszt, de sokaknak igenis új lesz.

Ezt kifejtettem, de bele akartál kötni.


Katika mennyire lesz produktív?

Annál mindenképpen produktívabb lesz, mintha táppénzen lenne.

Annyira biztos voltam benne, hogy ebbe bele fog kötni valaki, hogy "gyerek mellett". Nem csak 3 éves gyerekek vannak, tudod? Van néhány ember az országban, akiknek mondjuk 8-10 éves gyerekei vannak, akikkel még otthon kell lenni, de nem kell rájuk 0-24-ben figyelni. A gyerek lázas, fekszik, vagy tévét néz, vagy a gépen játszik. A szülő otthon van ugyan, de tud dolgozni. És ha nem 100%-ot nyújt, akkor mi van?

Akkor nyújt 80 vagy 60%-ot, de a munkáját ő végzi el, és nem Julika, akinek erejét megfeszítve kéne 200%-ot nyújtania, és még csak több fizetést sem kap...

Katika meg ha elmarad valamivel, azt majd behozza jövő héten, ennyi.


#3: először azt hittem, egy cégnél dolgozunk. De nem. :)

Nálunk van HO, bár több vezető nem szereti. Van, aki egyáltalán nem engedte, sak jövő héttől változik meg a helyzet.

A morálról: szerintem ezt rosszul látod. Vagyis lehet, hogy van abban valami, ímit írsz, de ha nem vezetjük be, nem haladunk a korral, akkor mitől vársz változást? Bele kell szokni, ki kell alakítani.

Ahol működik, fejlettebb országokban, ott sem egyik napról a másikra alakult ki.

Vannak olyan munkakörök, ahol mérhető, és vannak, ahol nem. Na de gondolj bele: akkor sem mérhető, ha bent ülsz az irodában! Honnan tudod, mit csinál a másik a laptopján? Ez nem attól függ, hol ülsz. Az irodában is rengetegen vannak, akik egész nap neteznek, vagy kávézgatnak, vagy a folyosón trécselnek. Személyes tapasztalat. Ha leül a gépéhez, megcsinálj a dolgát.

Volt pár hete egy olyan kérdés, hogy közszférában üdülés megy, versenyszférában meg meg kell gebedni? És többen leírtuk, hogy közel sem. Van olyan közszférás ismerősöm, aki belefullad a munkába. Én meg a multinál üdülgetek, napi 2-3 órát dolgozok, a többi ebéd, cigi, kávé, beszélgetés.

Na most ha ezt otthon teszi az ember, az miért más? Mármint bármelyik változatot.(Megkereshetem a kérdést, ha érdekel.)

Amúgy nem csak gyerek miatt lehet HO-t kérni.

Pár hónapja vártam a gázszerelőt. Nagyon nehezen találtunk időpontot, és csak nap közepén tudott jönni, nekem pedig sürgős volt. Muszáj volt elfogadnom. Messze lakom a cégtől, semmi értelme nem lett volna bemenni, 2 óra múlva haza, ott lenni egy órát a szerelővel, majd vissza a belvárosba, aztán megint haza.

De ha vársz valamilyen futárt, szintén nem vesz el senki az idődből, ami a tényleges munkavégzést illeti.

Vagy az említett kisebb megfázások, amikor amúgy nincs bajod, csak jobb lenne nem kimozdulni, de táppénzre meg nem mennél.

2020. márc. 14. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
37%

Ja, hogy a forradalmasítás neked ennyit jelent... Akkor túl nagyban gondolkoztam. Számomra az nem forradalmi, hogy amit most 100-ból 1 ember csinál, azt hamarosan 100-ból 10 vagy 20 mondjuk...


Nem tűnik fel, de nem egymás ellen beszélünk. Valós problémára világítottam rá. Ha 60%-ot teljesít home office-ban, akkor sikertelen a dolog. A hiányzó 40%-ra ugyanúgy kell megoldást találni. A home office akkor eredményes, ha ott is 100%-ot nyújt a dolgozó. (Lásd másik válaszoló, aki még alkalmanként többet is), Az a csapda benne, hogy ha Katika folyamatosan 60%-ot teljesít home office-ban, akkor folyamatosan kell valaki a 40%-ra, jelen munkaerőpiaci helyzetben ez így kb. az öngól kategória. Míg ha Katika bemegy és minden nap 100%-ot teljesít, majd párszor otthon van a gyerekkel és 0%-ot, akkor természetesen helyettesíteni kell, ami arra pár napra extra munka, de még, ha 200% túlórával ki is fizeti a cég, kevesebbe kerül és könnyebben megoldható, mint tartani egy fél embert, mert otthon nem ugyanolyan produktív Katika.

Ezért írtam, hogy a munkahelyi kultúra mennyire van felkészülve itt a balkáni viszonyok között arra, hogy általánosan elmondható legyen, hogy a home office legalább olyan produktív, mint ha bent van valaki a munkahelyén. Ismét visszautalva az előző válaszolóra, miért nem írta alá a főnök az engedélyezést...


És mielőtt jönnél vele, van céges laptopom és telefonom, és nem vagyok a home office ellen. Sőt 1-1 nap nekem is jól jönne, bár az én munkaköröm olyan, hogy többnyire eredményesebb ha bentről dolgozom, de ez mellékes. A lehetőség most adott, hogy ebben a régióban is meghonosítsák ezt a fajta munkavégzést. De ehhez a munkavállalók hozzáállása fog kelleni.


(A gyerek témát engedjük el, értem a példát, és jó is volt, de ha nem fogadod el a contra érveket akkor nincs értelme boncolgatni direktben)

2020. márc. 14. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem forradalmasíthatja, igen.


Az eszközök, infrastruktúra, alkalmazások már ezer éve rendelkezésre állnak, a dolgozók is felkészültek ezek használatára, nem Mari nénik már többségében, akik az elektromos írógépet se tudják bekapcsolni.


Csak vagy a főnökök ilyen vén hülye nyugger-palánták, akik nem tudják elképzelni, hogy ilyen módon is lehet dolgozni ("az én időmben nem ez volt! meg különben is, akkor biztos két kézzel vernék a fszukat otthon és nem csinálnának semmit"), vagy pedig ők ugyan támogatnák, de olyan a céges "kultúra", hogy maguktól nem mernék ezt kezdeményezni, mert akkor ők lesznek a "feketesggűek" akik nem akarnak dolgozni, pedig lám, x osztály dolgozói állandóan bent vannak, hát mennyire produktívabbak lehetnek már azok, mint ezek a lusta disznók...


Van olyan is, főleg állami cégek, ahol sok-sok különböző ember dolgozik egy cég alatt, na ott főleg a szakszervezetek miatt nem támogatták eddig, hogy a sok nyócáltalánosos kisportolt agyú tróger munkavállalóik felé azt az üzenetet tudják kommunikálni, hogy elértük, hogy a nehogymá jobb legyen a sok "fszverő irodistának" amelyik amúgy se csinál semmit, itt nem lesznek azoknak se közösségi terek, de akár mittomén, kondigépek, pihenőhelyek SE ezeknek, mer nehogymá azok ott élvezkedjenek amíg más meg robotol!! - a home office ugyanebbe a kategóriába esett.


Na most ugye a vírus felülírt mindent és szerintem könnyen lehet, hogy a faék szintről induló munkáltatók rájönnek, hogy "bzdmeg, hát így is megy a munka..."


Kérdés, hogy a vírus elmúltával a kormányzati szándék, illetve a szakszervezetek nyomása engedi-e, hogy ezek a válság alatt kialakult jó gyakorlatok megmaradjanak, vagy azt mondják, hogy "jóvanmosmá, vége van a vírusnak, nyomás mindenki be dógozni!!"

2020. márc. 14. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Nálunk elrendelték a teljes HO-t, ami most érthető is, de szerintem hatékonyan 1-2 nap HO, 3-4 nap bentléttel lehet dolgozni. Kell a személyes kapcsolat.
2020. márc. 15. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Reméljük :) A home office jó, szeretem :)
2020. márc. 15. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!