Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Szerintetek az jogilag megenge...

Szerintetek az jogilag megengedett, hogy munkára adott számítógépen a tevékenységet előzetes tájékoztatás nélkül figyelik?

Figyelt kérdés

Ideadták a munkára adott számítógépet, munkához szükséges internettel, és egy szót sem szóltak arról, hogy személyes célokra nem használhatom. Nem tájékoztattak arról, hogy figyelik a gépet, és milyen módszerekkel gyűjtenek adatot a tevékenységről (meglátogatott oldalak, billentyűleütés-figyelő, képlopó, akármi). Nem gondoltam, hogy probléma lehet belőle, ezért használtam a közösségi médiát, személyes célokra. Azon keresztül megtudtak rólam olyan személyes információkat, amihez semmi közük. Egyébként nem mondták meg, honnan tudják, de kizárólag onnan tudhatják (sőt, azt sem mondták meg, hogy tudják, csak én jöttem rá, lebuktattam véletlenül). Egyébként több kollégát láttam használni még személyes célokra.

Egészen felháborítónak tartom ezt a viselkedést. Ha már látták, hogy rendszeresen ilyen dolgokra is használom a gépet, szólhattak volna idejekorán, hogy nekik erre van rálátásuk és ne osszak meg magamról olyan dolgokat, amihez semmi közük. De nem tették, hagyták továbbra is, hogy használjam a gépet és figyelték, mit csinálok, mik derülhetnek ki rólam, aminek nem szabadna. Kétségeim vannak afelől, hogy ez jogilag korrekt: szerintem kötelessége egy cégnek tájékoztatni előzetesen az embert a megfigyelési módszereikről.

Utánaolvastam, és azt találtam neten, hogy a munkáltatónak nincs joga belenézni a dolgozó személyes adataiba, maximum annyira nézhet bele a dolgozó személyes adataiba, amíg el nem tudja dönteni, hogy az adat munkával kapcsolatos, vagy sem.


Én megbotránkoztam. Nem sérti a személyi jogaimat?



2020. aug. 13. 19:14
1 2 3 4 5
 1/48 anonim ***** válasza:
70%
Legalább megtanultad hogy ne használd a céges laptopot személyes dolgokra.
2020. aug. 13. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/48 A kérdező kommentje:

Nemcsak én használtam...


De ezt nem megtanulni kéne, hanem előzetesen tájékoztatni a dolgozót.

2020. aug. 13. 19:25
 3/48 anonim ***** válasza:
93%

Tehát nem tudod, hogy valóban figyelték-e mire és hol használod a gépet, csak sejted, hogy valakinek nincs jobb dolga, mint az összes billentyűzet leütésedet figyelni és hogy azt hol írod.

Az még véletlenül se lehet, hogy amit a fb-on írtál, azt valaki továbbadta. Logikusabb, hogy kémkednek utánad mert nincs jobb dolguk.

Ha úgy gondolod, hogy kémkednek és erről nem szóltak, akkor egyszerű a megoldás, pereld be őket. Még kapsz is pénzt ha a bíróság megítéli.

2020. aug. 13. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/48 A kérdező kommentje:

Persze, családtag/barát továbbadja a feletteseimnek az információt... :D


Nem tudom egészen pontosan, hogy honnan tudtak meg ilyen dolgokat rólam, csak azt, hogy ezt nagyon alattomos módon tehették: vagy a számítógépet figyelték, vagy valahol kamera/mikrofon van, és esetleg lehallgathattak olyan magántelefonos beszélgetést - de nem emlékszem, hogy telefonon szóba kerültek volna olyan dolgok. Legalábbis a cég területén nem beszéltem ilyet. Munkahelyi telefonom nincs. Az már túl paranoiás lenne, ha azt feltételezném, hogy az otthoni/magántelefonomat valahogy lehallgathatják. Nem tudom, honnan tudhatták meg, de a munkahelyi számítógép a legvalószínűbb.

2020. aug. 13. 19:42
 5/48 anonim ***** válasza:
89%

"Ha úgy gondolod, hogy kémkednek és erről nem szóltak, akkor egyszerű a megoldás, pereld be őket. Még kapsz is pénzt ha a bíróság megítéli."


Ja, ha meg nem tud semmit bizonyítani, akkor fizetheti a perköltséget és még a munkahelyről is kib*sszák.

2020. aug. 13. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/48 A kérdező kommentje:
Csak hogy tiszta legyen a dolog: privát beszélgetések és látogatott oldalak alapján lehetett leszűrni azt az információt, amihez semmi közük, ilyen dolgok nekem nincsenek megosztva a közösségi médián ismerősök számára, mert még az ismerőseim nagy részének sincs semmi köze hozzájuk, ennyire személyes dolgokról van szó.
2020. aug. 13. 19:52
 7/48 anonim ***** válasza:
87%
A céges gép munkára van, nem magán célokra és kész. Szét kell választani a kettőt. Ezt most te is megtanultad. Ha a munkáltató engedélyezi a privát célú használatot, akkor arról tájékoztat. Ezen sokat nem érdemes mérgelődni, csak feltételezésekkel élsz, még ha igazad is van, a büdös életbe nem fogod tudni bizonyítani. Még egyszer: céges gépet nem használunk privát célokra, lehetőleg akkor sem, ha egyébként engedik.
2020. aug. 13. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/48 anonim ***** válasza:
86%
5: persze, ez így van, dehát ő 100%osan meg van róla győződve, hogy a céges gépén megfigyelik. Ha ennyire biztos benne, akkor hajrá, minden költséget meg kell térítenie a munkáltatónak. Foad egy jó ügyvédet, egy jó szakértőt, rámegy a gatyája is, de ha a végén nyer, akkor viiszakapja. Persze nem nyer, mert nem figyelik meg, csak olyanokkal osztott meg olyan információkat, akikkel és amiket nem kellett volna, de erről úgyse tudja senki meggyőzni, szóval hajrá, irány a per! :)
2020. aug. 13. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/48 anonim ***** válasza:
85%
A céges gép munkaeszköz. Így kell hozzá állni és nem facebookozni meg gyakorizni rajta. Ha engedik a magán használatot akkor is elgondolkodtató, hogy bejelenetkeznék-e rajta.
2020. aug. 13. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/48 anonim ***** válasza:
100%

"és egy szót sem szóltak arról, hogy személyes célokra nem használhatom"

A fordítottjáról kell szólni, ugyanis az az alapállapot, hogy tilos magáncélra használni.



(2) A munkavállaló a munkáltató által a munkavégzéshez biztosított információtechnológiai vagy számítástechnikai eszközt, rendszert (a továbbiakban: számítástechnikai eszköz) – eltérő megállapodás hiányában – kizárólag a munkaviszony teljesítése érdekében használhatja.


" Nem tájékoztattak arról, hogy figyelik a gépet, és milyen módszerekkel gyűjtenek adatot a tevékenységről"


Ez is részben engedélyezve van:


Az előbb említett paragrafus folytatása:

"(3) A munkáltató ellenőrzése során a munkaviszony teljesítéséhez használt számítástechnikai eszközön tárolt, a munkaviszonnyal összefüggő adatokba tekinthet be.


(4) A (3) bekezdés szerinti ellenőrzési jogosultság szempontjából munkaviszonnyal összefüggő adatnak minősül a (2) bekezdésben meghatározott korlátozás betartásának ellenőrzéséhez szükséges adat."


" Azon keresztül megtudtak rólam olyan személyes információkat, amihez semmi közük"

Azt honnan tudod, hogy onnan tudták meg?

Ilyen esetekben a sima fb keresés, vagy az árulkodó munkatársak sokkal inkább valószínűek, mint a teljes lehallgatás.

2020. aug. 13. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!