Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Orovosok, ti hogy fizettétek...

Orovosok, ti hogy fizettétek az egyetemet?

Figyelt kérdés
Orvosira szeretnék menni, de ha jól néztem több mint egy millió forint:/ nem tudom az fél évre vagy egy teljes évre vonatkozik e, de ennyi pénzem nincs és kétlem hogy valaha is lesz. Még középsulis vagyok, de nektek hogy volt rá pénzetek?

2020. okt. 24. 12:33
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
31%

Azért az orvosi kevés helyen ingyenes a világban. USA-ban például akár több százezer USD diákhitelt is felvesznek az orvosok, bár a szakorvosok ott nagyon jól keresnek (300k$+).

Annyira azért nem nehéz bekerülni államira, tanulni kell, de aki ezt a ponthatárt nem éri el az szinte biztos h kibukik az orvosiról.

Én nem orvosira mentem, de még azoknál is jóval több pontom volt, de egyáltalán nem vagyok zseni, vagy az átlagosnál jelentősen okosabb.

#9 voltam

2020. okt. 24. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
76%
#11 miből emelteztél?
2020. okt. 24. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
84%
Matek (#11 vagyok)
2020. okt. 24. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
100%

#13 Az nehéz! Az orvosisok meg biológiából, kémiából vagy fizikából. Melyek szintén nehezek.

Hiába volt több pontod azon ismerőseidnél, nem jelent semmit, mert így max az azonos szakra jelentkezőket lehet összehasonlítani.

Amúgy valóban nem kell zseninek lenni, de meg kell ütni egy szintet.

2020. okt. 25. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
100%

Nos, akik azzal jönnek, hogyha nem kerül be államira, akkor ne is menjen... az orvosi esetében az államira kevesebb pont kell, ahogy fent is írták, mint önköltségesre, az összes Mo-n általános orvosképzést indító képzésnél (Debrecenben nem szokott önköltséges indulni) kb 1-15 ponttal több kell, hogy fizetősre kerülj be. A pontszám vidéki egyetemek esetén 420-430 között alakul, a Semmelweisen 440 felett szokott lenni (ne számoljuk a 2020-as felvételit, mert akkor nem volt szóbeli és átlagosan 20 ponttal kevesebbel lehetett bekerülni. Idén tutira a pontszám visszaesés miatt többen jelentkeznek, úgyhogy nagyon megugorhat a pontszám).


Kérdező, hogyha középiskolás vagy, akkor az osztatlan képzésre nem 12, hanem 14 féléved áll rendelkezésre. Az orvosi 12 félév, úgyhogy technikailag 1 év "csúszást" még támogat az állam, de többet nem. Érdemes államira jelentkezned, mivel még vannak államilag támogatott féléveid (és kevesebb pont is kell). Hogyha nem teljesítesz rendesen, csak akkor fognak átsorolni fizetősre. Azonban akkor sem kell minden félévet kifizetni, hanem csak onnantól kezdve, hogy fizetősre kerültél, az előtte lévő féléveidet nem kell visszafizetned.


Amúgy a legtöbben, akik rögtön gimiből kezdik az orvosit államin vannak. Azok, akiknek ez másoddiploma vagy elherdálták be nem fejezett képzésekre az állami féléveiket, vagy a szüleik fizetik vagy diákhitelből oldják meg. Diákhitel esetében nem kell törlesztened a képzési díjat, amíg el nem végzed a sulit. Utána, ha jól emlékszem 1 évik a minimálbér x%-t, utána pedig a fizetésed x%-t kell törlesztened. Ha tudod érdemes előtörleszteni valamennyit. Diákhitelt akkor is felvehetsz, hogyha időközben átsorolnak. De ha elhivatott vagy, erre nem fog sor kerülni, meg hát jobb lenne ugye elkerülni.


Mivel csak nappalis képzés van, és az első években sok a tananyag és a számonkérés, demók, zh-k, szigorlatok stb, így akkor nem nagyon tudsz dolgozni, max heti egy hétvégi napon, mert a másikon tutira tanulnod kell vagy picit kikapcsolódni a barátokkal ilyesmik, hogy töltődj is.


Harmadévtől van több időd dolgozni, bedolgozhatsz kórházakba is, mint segédápoló vagy mentőzhetsz, mint mentőápoló, ha megcsinálsz egy külön vizsgát, ötödévtől mentőtiszt 3 kategóriában tudod csinálni, megint csak egy külön vizsgával. Ha egészen hardcore vagy, akkor esti műszakokat tudsz vállalni (jobban fizet a műszakpótlák miatt) és fizikálisan jelent tudsz másnap lenni az órákon. Viszont hosszútávon nem ajánlom, mert nagyon kevesen bírják, hamar ki lehet benne égni.


Valóban sok egyéb felmerülő költség van az orvosin is, ahogy bármelyik másik szakon. Tankönyveket, jegyzeteket érdemes másoktól elkérni, akik felsőbb évesek és nem használják annyira. Vannak fent neten is könyvek, azokat kinyomtatod, még akkor is anyagilag előrébb vagy. Nyaranta (amikor nincs nyári gyak) érdemes viszont dolgozni, hogy legyen némi tartalékod a felmerülő költségekre. Ösztöndíjra, ha okos vagy érdemes hajtani, főleg, hogy minél többször tanulod meg az anyagot, annál jobban fog menni. Mivel temérdek az anyag, lehet eleinte nagyon nehéz lesz, többször kell majd leülni tanulni. A szociális ösztöndíjak sem rosszak, de azt nehéz megkapni nagyon, mert nagyon messze kell laknod a sulitól és nagyon kevésnek kell lenni az egy főre jutó jövedelemnek, úgyhogy ezt ne is számoljuk.


Kérdés az, hogy a szüleid mennyire tudnak támogatni. Hogyha "csak" a tandíj okoz nehézséget, viszont a hétköznapokban tudnak zsebpénzt adni, kifizetni dolgokat, akkor ne aggódj. De mindenképpen beszélj velük, mert az orvosi 6 éves képzést. Ezt követően még 5-6 év rezidens képzés, amikor (hogyha albérletet is kell fizetned) nem keresel túl sok pénzt még, lehet némi támogatás még jól fog jönni, főleg, ha a diákhitelt is kellene fizetned.

2020. okt. 25. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
0%

#8: "Utolsó: vagy mert a legnemesebb tudományt tanulták,ami egyben a legnehezebb is, s az átlag embernél jóval okosabbak. Inkább ez az oka, kis prolikám"


Na azért csak álljunk meg egy szóra. :) Ezt pontosan hogy a legnehezebb, mégis miből gondolod? Még rengeteg olyan terület van, ami ha nem legalább annyi...de még több készséget is igényel mint az hogy orvosnak tanul valaki. Az meg a másik, hogy elég tág fogalom az is hogy valaki orvosnak tanul..nem mindegy hogy agysebésznek mész, vagy fogorvos leszel. Viszont szerintem abban mind megegyezhetünk, hogy a mai orvostudomány a technológia fejlettsége nélkül, nagyon sehol sem lenne...


Személyesen ismerek olyan embert, aki elvégezte az orvosit és nem volt cseppet sem kihívás neki, mert kvázi csak magolni kellett...Ezért aztán elkezdett tanulni mást utána. :)

2020. okt. 25. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
100%

"Viszont szerintem abban mind megegyezhetünk, hogy a mai orvostudomány a technológia fejlettsége nélkül, nagyon sehol sem lenne..." 😂😂😂 Nobel-díjat kéne kapnod ezért a felfedezésért. A világ fejlődik. Abban is megjegyezhetünk, hogyha ez nem lenne így, akkor még mindig gyűjtögetésből és vadásztból élnénk. Lakhatnánk barlangban.

Ismertél egy olyan embert aki könnyen élvégezte? Wow. Ez rólad semmit nem mondd el, de ezek szerint ő arra a pályára való. Reméljük jól bánik az emberekkel is.

2020. okt. 25. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
100%
16-os, nem különösebben érdekel a lumper ismerősöd és a gagyi okfejtésed sem. Kutató vagyok, az egyik legnehezebb szakra jártam, mégis volt olyan csoporttársam, aki h.lye volt megis elvégezte. Ez nem a szakot minősíti, hanem a rendszer kijátszhatóságat. Ettől az orvosi akkor is nehéz marad, akkor is a legtöbb tudást adó szak marad
2020. okt. 25. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
100%

Ki volt az a hülye aki azt írta, hogy a legtöbb orvosis önköltséges képzésen van? Meg a másik hülye, aki szerint anyuci apuci fizeti az egészet?

Összesen 1 hallgatót nem tudnék megnevezni, aki önköltségesen volt, az alatt a 6 év alatt, amíg én orvosira jártam. Piszok szegény családból jövök, minden hónapban kaptam tanulmányi és szociális ösztöndíjat, összesen max. 40-50 ezer forintot és abból éltem. Könyveket könyvtárból, köpenyből olcsót stb

Amelyik agyas szerint meg jópár terület van, ahol jobban oda kell tenned magad, mint orvosin, az végezze el, aztán pattogjon. Addig marhára nem releváns a véleménye.

2020. okt. 25. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
76%
Szerintem sok a külföldi, ők fizetősön vannak.
2020. okt. 25. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!