Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Állásidő-szabadság Állásidő...

Állásidő-szabadság Állásidő tènyleg csak akkor jár, ha a szabadságomat kimerítettem ilyen létezik? Munkáltató szerint igen.

Figyelt kérdés
2021. márc. 16. 22:51
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

De ez is zavar, de ez egy nagy cég, nem egy kis kft. nem mondhatom, hogy hé Béla fizessél 100%-ot, kérlek. Egyébként szellemi munkát végzek, nem fzikai és nem is szellemi betanított.

Tudom, hogy nincs megszabva mikor adják ki a szabikat, én csak azt írtam, hogyha mindig akkor adná ki a cég, amikor ő akarja, akkor még több boldogtalan ember lenne Mo-n, így is a 80% búvalba..ott, azért szerencsére a cégek is (már amelyik meg akarja tartani az alkalmazottakat legalább 2-3-5 évre, ha esetleg magasabb hozzáadott értéket képviselő munkát végez és idő volt betanítani) próbálják úgy kiadni a szabik nagy részét, ahogy a munkavállalónak jó 80%-ban (nyilván a koronavírus más helyzet, vagy ha valami extra dolog jön közbe).

2021. márc. 17. 08:46
 12/15 anonim ***** válasza:
73%
Akkor te valami lángész lehetsz! :-)
2021. márc. 17. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Miért baj neked, ha több szabit kiad, mint amennyi időarányosan járna?

Nekem nem baj, a munkáltató oldja meg.


Hol van az leírva, hogy időarányosan kell kiadni a szabit?

Nálunk így működik, csak kérésre adnak ki pl. két hét szabit januárban, általában időarányosan adják ki (általában megadják). Ez sem szabályosan, de ahogy az állásidőre írták, hogy nincs leírva, hogy járjanak el a cégek, így ennél sincs leírva. Időarányos szabi ugye általában új munkahely esetén fontos, hogyha júniusban kezdesz akkor mennyi jár.


Azt tudtad, hogy a túlvett szabiért nem követelhet megváltást a munkáltató?

Igen, tudom ez egy új dolog, eddig visszakövetelhette, talán 1-2 éve változott ezzel kapcsolatban a rendelkezés.

2021. márc. 17. 08:53
 14/15 ascelpius ***** válasza:
79%

Az állásidő azt jelenti, hogy a munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget, alapbér illeti meg. Nem jár azonban alapbér, ha az állásidő valamely elháríthatatlan külső okból következik be. Az állásidő önmagában nem függ a felek megállapodásától, hiszen a munka biztosítása a munkáltató feladata és ha ennek nem tud eleget tenni, akkor jön szóba az „állásidő” fogalma. Az állásidőre járó díjazás lehet vitás a felek között, nevezetesen: a koronavírus-járvánnyal összefüggő, a munkáltatói működésben tapasztalható visszaesés miatt felmerülő állásidőre jár-e alapbér, azaz ez elháríthatatlan külső ok-e vagy megfelelő munkaszervezési intézkedésekkel a munkáltató gondoskodhatott volna-e a munkavállalók foglalkoztatásáról? Ebből vélhetőleg a jövőben több jogvita lesz és a bírói gyakorlat fogja kimunkálni az elbírálás elveit. Ugyanakkor a határozott munkajogi álláspont az, hogy ha egy munkáltató azért nem tudja biztosítani a munkavégzés feltételeit, mert jogszabály ilyen jellegű rendelkezést tartalmazott, úgy arra a munkáltatónak semmilyen ráhatása nem volt és nem lehetett, így ilyen esetben fizetetlen állásidőről beszélhetünk.

(forrás: [link] )


Szabadsághoz meg annyi, hogy a munkáltató rendelkezik a szabadság nagyobb részével (munkavállaló 7 nap felett rendelkezik), de mindkét irányban kötelező a másikat legalább 2 héttel tájékoztatni; vagyis ma nem mondhatják, hogy holnaptól szabira kell mennem. Másik kérdés mivel járok jobban: elfogadom a szabit vagy fizetetlen állásidő)

2021. márc. 17. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Nemzeti konzervatív ***** válasza:
50%
Utána néztem és elméletileg még azt a 60%-ot sem volna köteles fizetni, mivel a korona elháríthatatlan külső ok. Ez egy ilyen felemás megoldás, de nem tudsz mit tenni ellene.
2021. márc. 17. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!