Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Az a tévhit miért terjedt el...

Az a tévhit miért terjedt el hogy a diplomások jobban élnek mint a szakmunkások?

Figyelt kérdés

Érdemes megnézni rengeteg diplomás keres nevetséges 100-200 ezreket, küszködnek, egy albérletet nem tudnak egyedül fenntartani.


Sok szakmunkás 18 éves korától dolgozik, 100-200 ezret egy hét alatt még a legalja kategória is megkeres vállalkozóként.


Én nem nagyon látom a diplomás jólétet, épp ellenkezőleg.



2021. márc. 17. 21:47
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
85%
Persze, hogy nem látod, kívülálló vagy.
2021. márc. 17. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
82%
Szokásos proli kamu kérdés
2021. márc. 17. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:
87%
Persze hogy nem látod mivel fogalmad sincs hogy mi az a "diplomás munkakör" de ez inkább a te szegénységi bizonyítványok.
2021. márc. 17. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
96%
Milyen diplomáról van szó? Gendertanulmányok vagy mérnökinformatika?
2021. márc. 17. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 anonim ***** válasza:
79%
Mert az igazi diplomasok tobb milliot keresnek
2021. márc. 17. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 anonim ***** válasza:
92%
Ezeket a szakmunkások milliókat kersnek miközben a diplomások meg egyik napról a másikra élnek "kérdéseket" vajon ugyanaz az egy ember írja állandóan? Marha unalmas. Lassan külön kategóriát lehetne sinálni ezeknek.
2021. márc. 17. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
89%

Ki is dobom mindkét diplomám a kukába és felmondok holnap.

Indoklás a főnöknek: "Csicska mérnök vagyok így nem viszem semmire. Elmegyek szakmunkát tanulni."

2021. márc. 17. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 anonim ***** válasza:
21%

Azért van különbség egyetemi képzés és büfészak között. Sok gimis barátom útját végigkísértem, általában az a közös, hogy aki képes volt olyat elvégezni, aminek létjogosultsága is van, és nem csak azért végzik, mert "hú, egyetem, akkor biztos jön a jólét, meg nem leszek munkás csak azért se", akkor igenis sokkal jobban élnek, mint a szakmunkások. És akkor azt se felejtsük el, hogy a szakmunkások fizetése egy életen át állandó, maximum az infláció miatt tűnik úgy, hogy nő, míg egy diplomás lehet, hogy kicsit alatta kezd (olyan 75%-án), de 5-10 éven belül fölé tud lőni, nem is kicsit, mivel van továbbfejlődési lehetőség, ami szakmunkásként szintén nincs.


Kezdjük az én szakmámmal, az informatikával. Azt szokták hirdetni, hogy a kezdőfizetés félmillió körül van, de ez nem igaz. Az eredményt egyetemek pár évtizeddel ezelőtti kutatása hozta, azóta változott a világ, ha ennyit mondasz, kiröhög a HR-es, mert bőven többet keres ennél ő is. A kezdő munkák olyan 800k - 1.2 millió körül mozognak, de 1.5 millió körülre is lőhet, ha az valami hú de trendi startup, csak 2 éven belül be fog dőlni, és mehetsz máshova, ott elölről kezdeni, mert ezek rendszerint felfuttatott, de semmit nem érő tudásra épülnek. Én diákmunkával kerestem gólyaévem után bruttó félmilliót, azóta 5 évet ledolgoztam, és az utolsó állásommal megütöttem a 2 milliót, azóta visszamentem tanulni, és a spórolt pénzem elég arra, hogy olyan életet éljek mellette, amilyet akarok.


Én magamat nem tartom jó informatikusnak, a legtöbb ugyanott (BME-VIK) végzett ismerősöm többet keres nálam, valaki kétszer annyit. A villamosmérnök egy sokkal értékesebb és magasabb tudást igénylő szakma, természetesen őket jobban megbecsülik, és többet keresnek nálunk, simán lehet milliót fizető munkát találni egyetem mellett, mert amúgy sehol nem nézik, hogy tanulsz-e, csak azt, hogy mennyire érted. Azért a diploma egy jó belépő, az garantálja az interjút. Már az első év is bőven feljogosít a legtöbb munkára, olyan sok lehetőség van. Arról se feledkezzünk meg, hogy a képzés közben is jól meg lehet szedni magad különböző támogatásokból, egy teljes képzés alatt (főleg rászorulóként) jó tanulóként és a pályázatokkal élve akár 5-10 milliót is kaphatsz, egy doktori képzés pedig szinte biztosan 20 millió körül tesz a zsebedbe.


A Duna túloldalán is egész jó a helyzet, a Corvinusról kikerülve általában egy kellemes 600k körüli fizetéssel gazdagodnak. Diákként olyan 400 körül szoktak keresni, szóval ez nem valami nagy ugrás, és pszichológusoknak (pl. HR) be kell érniük ennyivel, viszont a gazdasági szakokon már osztogatnak mellé prémiumot rendesen, lökdösni fogja a könyvelők/könyvvizsgálók fizetése a milliót, főleg, ha vannak beosztottjaik, akik - ki nem találnád - általában szakmunkások, és nem keresnek annyit. Természetesen nekik is van bőven feljebb.


Nem ilyen rózsás a helyzet, ha a tipikus egyetemsznobot nézed, aki lenézi a szakmunkásokat, csak azért, mert dolgozniuk kell. Ők elmennek valami genderhülyeségre vagy óvodapedagógusnak, mert máshová nem veszik fel őket, vagy felveszik, de kibuknak az első héten, aztán irány a meki, 100-200-ért, ahogy mondtad. Ehelyett nem rossz a szakmunkás végzettség, vagy végzettség nélkül az építőipar, de - főleg városban - jó eséllyel diplomás főnököd lesz, aki tudja, hogy mennyit keresel, és sajnál érte. Igen, csinálhatod a tipikus vidéki munkás módon, zsebbe, és egy ideig működik meg jól élsz, de búcsút inthetsz a TB-nek és a nyugdíjnak, tönkremehetsz egy NAV-ellenőrzéstől (sok munkásról hallottam, aki emiatt lett öngyilkos), szóval nem éri meg. A diplomások közt ez nem bevett, minden fizetés, amit mondtam, teljesen legálisan annyi, itt a boríték nem divat.


Lehet mondani szépeket a szakmunkás bérekről, és igen, kezdetnek, gyerekként jó, meg lehet élni belőle tartósan, de felejtsd el a normális munkaidőt (kevés szakmunkásról tudok, aki 10 óránál kevesebbet szív naponta a tűző fényben, míg egy diplomás olyan 6-8 órán át pihen egy légkondi környékén), vagy azt, hogy párhetente menj külföldre, vagy azt, hogy ne egy faluba, rossz közbiztonságú városba, vagy telepre kelljen költöznöd, vagy akár azt, hogy különös nélkülözés nélkül tudd támogatni a feleséged, amikor gyereket vár vagy otthon gondozza őt.

2021. márc. 17. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim ***** válasza:
77%

Megprobalom komolyan venni a kerdezot: [link]


De minek, ugyis meg beirja ez naponta ujra es ujra. Valamilye biztos kicsi, azert ilyen kenyszeres...

2021. márc. 17. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:
87%
Balázs, a milliárdos burkoló újabb kérdése.
2021. márc. 17. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!