Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Lenézed a takarítókat és...

Lenézed a takarítókat és akiknek nincs szakmájuk/érettségijük? Meddig nem késő folytatni a tanulást legalább egy szakma erejéig?

Figyelt kérdés
2021. okt. 12. 12:22
 1/6 anonim válasza:
14%

Tanulni sosem késő. És sajnos igen, a legtöbb ember lenézi a nála képzetlenebb embereket.


Én azt nem értettem soha, hogy ha valaki nem beteg, drogos, vagy nettó idióta, az miért nem tudott megszerezni legalább egy jogsit, hogy futárkodjon, vagy egy őr OKJ.-t? Vagy miért nem lép be a seregbe?

2021. okt. 12. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
96%
Tanulni sosem késő. Lenézni viszont nem szabad a takarítókat. Nagyon fontos munkát végeznek. Nélkülük a tanultabb emberek ülhetnének a mocsokban, vagy munkaidejük egy része arra menne el, hogy takarítsanak maguk után.
2021. okt. 12. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
94%
Mi van azokkal a takarítókkal, akik jobban keresnek és jobb munkakörülményeik vannak takarítóként mintha az érettségijük és a szakmájuknak megfelelő beosztásban dolgoznának?
2021. okt. 12. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Egy osztálynélküli társadalomban mindenki munkája értékes! Természetesen a fizetés más dolog.


Viszont ebben a rothadó szellemi sötétségben lenézik a takarítót, gyári munkást, ápolót, stb.


Nagy hiba!


Joker filmben volt egy igen értékes gondolat. Meg kell tanulni a másik helyzetébe belelátni, azonosulni. A másik fejével is gondolkodni.


Szerintem, minden ember értékes, csak meg kell találnia a helyét, tudatlanságát le kell vetkőznie!


Nemcsak én vagyok, meg te, hanem vagyunk mi is.


Ez lenne az emberré válás útja.

2021. okt. 12. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
nem igazán értem mi lenéznivaló van azon az áldott jó emberen, aki kéthetente eljön a lakásunkba és megment minket a kialakuló káoszunktól... négyen élünk együtt fiatal felnőttek, mindenkinek van két-három iskolája, munkája, ha nem jönne a takarítónő kéthetente, úgy nagyjából soha nem lenne felmosva, senkinek nincs hozzá lelkiereje. nem vagyunk igénytelenek vagy koszosak, csak az ilyen nem létszükségletű dolgok, mint faparkettápoló, tükörtisztítás, felmosás, pókháló a sarokban, kimaradnak a napi rutinból. azt meg megtanultam a szüleim cégigazgatási szenvedéseiből, hogy ha egyszer bármilyen cégem lesz, a takarítókat legalább olyan gondosan kell összeválogatni, mint az front office személyzetét. (ha koszos a kirakat és porcicás az ülőgarnitúra, úgysem jut el a kliens a recepcióig se...)
2021. okt. 12. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem a munkakör és pláne nem a papír számít, hanem az ember hozzáállása, viselkedése. Ez viszont sok esetben képes kihatni arra is, hogy egy-egy munkakör, vagy papír hiányában mások mit általánosítanak az emberekről.


Művelt és pláne kulturált lehet valaki papír nélkül és papírral is ugyanúgy lehet valaki bunkó és értetlen, alkalmatlan is.


A takarítókat általában nem a munkájuk miatt szokták lenézni, hanem sok esetben azért, mert időnként indokolatlanul primitíven viselkednek (pont a napokban találkoztam egy ilyennel). Nem a takarítók ilyenek, de valószínűleg még ez az egy ember sem mindig ilyen. De ott és akkor így sikerül a helyzetet kezelnie. Ez viszont hajlamos előítéleteket szülni az adott emberről, a többi hozzá hasonlóról, az összes olyanról, aki valamiben hasonlít hozzá. Akár megalapozott az általánosítás, akár nem. Ha még valamilyen gyakorisággal igazolódik is, akkor pláne általánosítássá válik.


Van barátom, akinek takarító cége van és ő maga végzi a munka zömét. Egyébként meg érettségizett, kimondottan művelt, hobbiból zenélő, művészetekre nyitott és érdeklődő, kulturált ember, akitől még semmilyen primitív megnyilvánulást nem hallottam.


Van olyan barátom, aki érettségi nélkül céget vezet. Még csak nem is a saját cégét, amit magának épített fel, hanem más cégét vezeti. Nagyon sok szakmai szempontból sokkal jobban, mint maga a tanult és jómódú tulajdonos tudná. Ezért is bízta rá az érettségizni képtelen barátomra, mert felismerte, hogy ő sokkal rátermettebb és képzettebb bizonyos dolgokban, amikre neki és a cégének szüksége van. Ami érdekli, azt megtanulja, a világlátása brilliáns és ezt nagyon sokan értékelik. A tanulás, de főleg az iskola rendszer és az érettségi intézménye viszont marhára nem érdekelte, ezért nem érettségizett le amikor ott volt és azóta sem. Egyszerűen máshogyan működik, mint amilyen emberi működésre az iskolarendszer ki lett találva.


Másik hasonló barátom szintén érettségi nélkül informatikában jutott nagyon magas szintre, mert az érdekelte, foglalkozott vele, kitanult mindent, amire szüksége volt. Az érettségit lusta volt letenni, viszont a legnagyobb multiknál olyan rendszereket üzemeltet, amikhez sokan még informatikusként se tudnak hozzászagolni.


Sok féle oka lehet, hogy valakinek nincs érettségije. Sok esetben meg akinek van, az sem feltétlenül rendelkezik nagyobb tudással még azokról a dolgokról sem, amikről papírja van, hogy elvben hiánytalanul tudja. Diplomás emberekkel is találkoztam már, akik olyasmit sem tudtak, ami már az érettségihez is alapfeltétel lett volna, nemhogy a diplomához.


Nem az az igazán fontos, hogy valakinek van/nincs érettségije, szakmája, nyelvvizsgája, jogosítványa, bármilyen papírja. Az egy jobb kérdés, hogy miért nincsen. Az igazán fontos kérdés viszont az, hogy mije van helyette, ami hasznos. Ez sokkal fontosabb rangsorolás akár munkaügyi szempontból is.


Ha jól beszélsz egy nyelvet, senkit nem fog igazán érdekelni, hogy van-e nyelvvizsgád (viszont, ha mégis szükségét érzed, akár meg is szerezheted). Ha tudsz kultúráltan viselkedni, értelmesen kommunikálni, a munkához szükséges dolgokat meg tudod tanulni, el tudod végezni, akkor igazán senkit nem fog érdekelni, hogy van-e érettségid, vagy nincs.

Az érettségi két szempontból fontos, hogy legyen. Az egyik, hogy nem jössz zavarba, ha szóba kerül, hogy van-e és nem kell alternatív módon bizonyítanod az alkalmasságod egy állásinterjún. Ha van, akkor nem kérdés többé, hogy van. Ha nincs, akkor már kérdéses, hogy a másik fél veszi-e a fáradtságot, hogy más módokon tovább mérlegelje, hogy alkalmas vagy-e, vagy sem. Ha van másik jelentkező, akinek van, akkor esélyes, hogy inkább őt választják emiatt, mert mindegy mennyi pipa mellett van egy x a listában.

A másik, hogy bizonyos további, szakmai képzéseket csak érettségi birtokában lehet megszerezni, így ha nincs érettségid, akkor további képzéseket, szakmákat, bizonyítványokat is nehezebb lehet megszerezned - még akkor is, ha esetleg az adott szakmához és szakképesítéshez minden tudásod és képességed megvan, de a képzési törvényben az áll, hogy érettségi nélkül nem kaphatod meg a másik bizonyítványt...


Nekem van érettségim, 10-20 munkahely közül egyiknél sem kérték. Van nyelvvizsgám, multiknál, nemzetközi környezetben dolgozom nagyon régóta, aktívan használom a nyelvtudásomat, dolgoztam fordítóként, tolmácsként is, de még soha senki nem kérte el a nyelvvizsgámat.

Van egy iskolában megszerzett, bizonyítvánnyal igazolt szakmám, amiben soha nem dolgoztam és nem is akarnék. Dolgoztam viszont legalább 3-4 másik szakmában évekig, vagy akár évtizedekig is, amik egyikéről sincs papírom, de mindenhol maximálisan elégedettek voltak a munkámmal. Nem csak magyar cégek, hanem a terület legnagyobb multi cégei is. Soha semmilyen szakmai kifogás nem volt a munkámmal. Soha nem vetődött fel, hogy azért ne dolgoznának velem, mert nincs papírom. Némelyik szakmában kimondottan elismert a szaktudásom, iskolákban, tanfolyamokon, még egyetemen is tartottam már előadásokat úgy, hogy soha nem tanultam iskolában azt a dolgot, sőt a szakmát sem, amihez kapcsolódik. Viszont olyan szakmai tapasztalataim vannak, amik még egyetemet végzett diplomásoknak se mindenkinek. Sosem hiányzott a szakképesítés, de ha megvolna, bizonyos dolgok lehet, hogy könnyebben mennének, pl. akár további minősítéseket, papírokat is kaphatnék, formálisan, iskolai rendszerben is taníthatnám, amit így papír nélkül nem tehetek - szerencsére nem is akarok...

2021. okt. 25. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!