Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mi történtik akkor, ha évközbe...

Mi történtik akkor, ha évközben felmondasz, de már elég sok szabadságot elhasználtál?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy a szabadságot a ledolgozott napjaid után kapod valójában, hiába az az évi 20-30-as szám. Szeretném felmondani a jelenlegi munkahelyemen, de már elég sok szabadságomat elhasználtam erre az évre. Mi történtik ilyen esetben felmondáskor?
2022. aug. 30. 18:35
 1/9 anonim ***** válasza:
24%
Kiszámolják időarányosan mennyi szabi járt volna és a különbözetet levonják az utolsó béredből.
2022. aug. 30. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
És ezt hogy lehet kiszámolni? 21 nap szabadság jár nekem egy évre, és eddig elhasználtam belőle 15-öt;
2022. aug. 30. 18:46
 3/9 anonim ***** válasza:

21/12 = 1,75


1,75 nap/ hónap jár akkor. 8 hónapra 14 nap járt. Benyeli a cég, vagy kiírják fizetés nélkülinek azt a napot, szabadság helyett..

2022. aug. 30. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
58%
Egy nappal több, azért az nem olyan sok, plusz a felmondási idővel is számolj
2022. aug. 30. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
79%
Kiadott szabadságot már nem vonhatnak le. Azt be kell nyelnie a cégnek.
2022. aug. 30. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

"Kiszámolják időarányosan mennyi szabi járt volna és a különbözetet levonják az utolsó béredből."


Nem vonhatja le. Azt a régi MT tartalmazta. A most hatályosban ilyenre nincs lehetőség.

A munkáltató adja ki a szabadság jelentős részét, évi 7 nap felett rendelkezik csak a dolgozó. Ha időarányosan többet adott ki, azt be kell nyelnie.


"vagy kiírják fizetés nélkülinek"

Ezt sem teheti meg!


Ha nem teljes évben áll fenn a munkaviszonyod, akkor az időarányosan járó szabadságot a következőképpen tudod kiszámolni egy példán keresztül:


21 nap jár egész évre, tehát 365 napra

Neked március 31-től augusztus 19-ig állt fenn a munkaviszonyod ennél a munkáltatónál, tehát 142 napig.


21 nap : 365 nap x 142 nap = 8,17

A kerekítés szabályait figyelembe véve 8 nap jár erre a 142 napnyi munkaviszonyra időarányosan.

Számolás módja: Minimum két tizedessel számolunk és a végeredményt kerekítjük. A számítás módját is az MT írja elő. A legpontosabb eredményt valójában 3 tizedessel számolva kapod meg, mi így szoktuk megállapítani.

2022. aug. 31. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
88%

Ha kevesebb szabadságot vettél ki/adtak ki, mint ami időarányosan jár, akkor a maradékot a munkaviszony végéig még kiadhatják. Ha ez nem történik meg, akkor pénzben kötelesek megváltani.


Ha többet vettél ki/adtak ki, mint amennyi időarányosan járt volna, akkor a cég azt kénytelen benyelni, jogilag nem követelheti.


A mostani cégem a munkaszerződésbe belefoglalta, hogy ha nem teljes évben áll fenn a munkaviszony, akkor az időarányosan járó szabadságon felül kivett szabadság béremből történő levonásához hozzájárulok. Ez a kikötés azért van, mert nálunk nem a cég adja ki a szabadságokat, hanem mi vesszük ki akkor, amikor akarjuk. Nem szólnak bele. A munkánkat mi szervezzük meg, lényegtelen, hogy mikor végezzük el, csak kész legyen. A rugalmasságért cserébe kifizetteti a túlvett szabadságokat.


Nem gondolom, hogy ez a kikötés jogilag megállja a helyét, de senkit nem zavar, mert korrektnek tartjuk, nem kell kuncsorogni szabadságért. Ha 4 hétre megyek el egyszerre, akkor négy hétre megyek el.

2022. aug. 31. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat mindenkinek, megtudtam amit szerettem volna :)


#7: melyik cég ez, és mit dolgozol, ha nem titok? :)

2022. aug. 31. 15:27
 9/9 anonim ***** válasza:

Bocsi, de nem tenném nyilvánossá. :)


A munkavégzésem nyilván nem olyan kötött, mintha egy soron befőttes üvegekre kellene feltennem a kupakokat.


Egyébként az, amit az én cégem csinál, közszférában megszokott. Ott visszavonják a túlvett szabadságot mindenféle probléma nélkül. Mondjuk rájuk nem a Munka Törvénykönyve vonatkozik, az is igaz. Ott más szabályok vannak...

2022. szept. 1. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!