Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Gépészmérnökként vegyiparban...

Gépészmérnökként vegyiparban kezdjek el dolgozni vagy inkább egy tervező/fejlesztő cégnél?

Figyelt kérdés

Idén nyáron végeztem gépészmérnökként a Miskolci Egyetemen, ahol a vegyipari gépészeti szakirányra specializálódtam.


Pályakezdőként felvettek volna több munkahelyre is, viszont két hely az ami között gondolkodom.

Az egyik a MOL Petrolkémia, mely egy vegyipari vállalat így ott üzemirányítás lenne a feladatom, a másik a SEG Automotive, mely generátorokat és önindítókat gyárt és ennél a cégnél a feladatom 3D tervezés/modellezés lenne mérnöki CAD tervező szoftverrel applikációs mérnöki pozícióban.


Minden lehetséges szempontot figyelembe vettem, hogy számomra melyik hely lenne a kedvezőbb és nem tudok dönteni.

Így egyedül az alapján szeretnék dönteni, hogy melyik az a terület, ahol idővel és növekvő tapasztalattal jobb fizetést és nagyobb előrelépést tudok elsajátítani.

Mivel sajnos ebbe nem látok bele, ezért szeretném a segítségeteket kérni.

Melyik az a terület a vegyipari és a mérnöki tervezés (3D modellezés) közül, amelyiknek nagyobb a jövője?


Mivel nem szeretnék életem végéig egy cégnél dolgozni, ezért az is érdekelne, hogy a kettő közül melyik az a terület, ahol nagyobb a továbblépési lehetőségem más vállalatok felé.



2022. szept. 6. 14:06
 1/9 anonim ***** válasza:
78%
Sajnos manapság már a mérnöki pálya nincs annyira megbecsülve. Évek után magasabb bérezéshez munkahelyváltással lehet jutni. Az rendszerint nem működik, hogy egy cégnél vagy és ott kapsz jelentősebb béremelést, vagy legfeljebb akkor, ha magasabb pozícióba raknak, de az meg kb. kihalásos alapon működik. Így ha egy vállalatnál maradsz, jól meg lehet rekedni egy adott szinten, kb. évi 5-6%-os béremeléssel.
2022. szept. 6. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Így van ezt teljes mértékben én is így látom, ezért is írtam hogy nem szeretnék egy helyen maradni életem végéig.

Viszont a kérdés nem teljesen ez volt. 😅

De azért köszönöm a válaszodat!

2022. szept. 6. 14:44
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Jah, ami meg a mérnöki tervezést illeti (Cad, modellezés stb.) sok multi kínál mérnöki pozíciót. De igazából a mérnöki kreativitás, a gondolkodásmód a háttérbe szorul, alkotómunkát nem is igazán igényelnek ezek a munkák. Nagy részük az anyavállalat által megszabott sablonok mentén történik. Igazából csak programhasználati gyakorlat kell (legyen az Solidworks, Creo, Inventor, bármi) amit be is tanítanak a multik. Ennek fejében azok lesznek a cégnél, akik ezt a robotmunkát a legkisebb bérezésért vállalják. 1-2 év alatt bele lehet fásulni... Ez fokozottan igaz a villamos gépek tervezésére. Igazából megvannak a szabványok, előírások, és a cégnél rendelkezésre állnak a sablonmegoldások, amiből csak össze kell válogatni a mérnöknek a végeredményt. Ilyen szempontból a petrolkémia szerintem sokkal izgalmasabb, ott labormunkák is vannak, nem csak egész nap ülsz az irodában és izzadsz valamelyik cad szoftverrel hogy az egyik alkatrészt miért nem látja a német kollega mert neki egy másik szoftververzió van...
2022. szept. 6. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Értem, és véleményed szerint melyiknek lehet nagyobb jövője bérezés tekintetében? Vagy mind a két területen szép eredményeket lehet elérni, ha az ember akarja is és tesz érte?


Picit úgy érzem, hogy ha most a MOL-hoz megyek és utána ha váltani szeretnék munkahelyet pár év múlva, akkor kevés vegyiparral kapcsolatos üzem van itthon, ami jó alternatíva lenne több ledolgozott év után a MOL-nál.

Gondolok itt a Százhalombattán lévő finomítóra, vagy a Kazincbarcikán lévő Borsodchemre.

Mást nem is igazán tudnék felsorolni.


Vagy rosszul gondolom?

2022. szept. 6. 14:58
 5/9 anonim ***** válasza:
Ha CAD modellezés a cél, akkor design mérnöknek kell menni. Nálunk a design mérnökök akik az új gépeket megálmodják és összerakják. A többi mérnök (legyen az fejlesztő vagy más nevű) csak kis szirszarokat csinál CAD-ben.
2022. szept. 6. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Bármi ami autóipar felejtős. Folyamatos költségcsökkentés van, ki nem rúgnak (még) senkit, de hatalmas az árverseny a fejelsztő csapatok között, nagyon le vannak nyomva ezáltal a bérek.
2022. szept. 6. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Vodafonelive ***** válasza:
Kicsit negatív lesz a hangvétel de ha a 3 betűsnél a junior mérnökibe mennél fél év próbaidővel akkor vigyázz, mert 2020 év végén csoportosan küldték el és vették fel az új embereket (igen, ezeket a petrolkémiás gépészeket). 2 évet húztam le (más leányvállalatban Budapesten) de azt kell mondanom a 3 betűsről, hogy ha nem külföldi állampolgár/szlovák stb. vagy akkor felejtős. Én lassan 1 éve eljöttem onnan, barátom aki így 3 éve ott van most mehetett külföldre (nem magyar), mert miskolci angol nyelvű olajmérnökit végzett és azt kell mondjam, brutál jó fizetést kap, nettója nagyjából a négyszerese az 1 héttel ezelőtti bérének, viszont a magyarokat nem becsülik... folyamatosan benned tartják azt, hogy cserélhető vagy, bármikor kirúghatnak egy toll legyintéssel és valószínűleg mivel rendkívül lassított tempóban folyik ott minden, biztosan nem fogsz tudni olyan mértékben fejlődni, mint egy kisebb cégnél. Az tényleg tipikusan az a hely, ahova bemegy az ember, kevés stresszel. Gondolom az ilyen bruttó ~450-500e forint közötti kezdő fizetés nem rossz Borsod-Abaúj-Zemplén megyében de átgondolnám a dolgokat, rengeteg emberrel vigyázni kell ott a Tiszaújban, megy a pletyka rendesen. :) És hogy mondjak valami pozitívat is, a COVID-19 alatt szerintem teljesen jól viselkedett a cég, rengeteg dolgot megadott és nagyon jól kezelték a helyzetet.
2022. szept. 7. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
nettója nagyjából a négyszerese az 1 héttel ezelőtti bérének 🙄
2022. szept. 8. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha már azt tanultad, szerintem próbáld ki magad a vegyiparban! A fizetés is jobb lehet. Viszont ha zavarna, hogy beragadsz Battán vagy Tiszaújvárosban, akkor menj inkább a mérnökirodába CAD-ezni, azzal később is könnyebben váltasz más hasonló munkahelyre.


De egyébként szerintem a vegyipari gépészek máshol is keresettek lehetnek, például gyógyszergyárak, gumigyárak stb., annak is van jövője és ha jó vagy benne, anyagilag nagyobb lehet a megbecsülés.

2022. szept. 8. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!