Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Multicég vagy állami cég?

Multicég vagy állami cég?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Arra lennék kíváncsi, hogy mik a legfőbb különbségek egy multicég és egy magyar állami cég munkakultúrájában. Melyiknél könnyebb az előrelépés? Mik a legfőbb különbségek a vállalati kultúrában? Melyiknél vannak jobban leterhelve a munkavállalók? Melyiknél stresszesebb a munkavégzés?

Tudom, hogy multicégnél sok múlik azon, hogy éppen ázsiai, vagy német, skandináv stb., de minden tapasztalat érdekel. Állami cégek alatt ilyenekre gondolok, mint pl. az MVM vagy a MOL és nem mondjuk a Magyar Posta szintű vállalatokra.

Előre is köszönöm a válaszokat.

2023. máj. 27. 19:02
 1/4 anonim ***** válasza:
50%
Multi
2023. máj. 27. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
26%

Milyen munkakörben?

Tanulatlan tulokként a multi és az állami szférában is alulfizetett csicska leszel KIVÉVE ha valami ismerősöd révén állami szférában betesznek valami kényelmesebb pozícióba ahol nem kell semmit csinálni közepes fizetésért.

Versenyképes tudással rendelkező személyként (informatikus, matematikus, adattudós stb...) SOKKAL jobb a multi fizetésben, előrelépési lehetőségben, megbecsültségben, rugalmasságban. Határ a csillagos ég.

2023. máj. 27. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ebben az országban a multinál is ugyanolyan autokratikus a vezetési stílus, és ugyanúgy megvan a bennfentesség.

Annyi az előnye a multinak, hogy a fizetések versenyképesebbek, és külföldi kollégákkal is lehet együtt dolgozni (ami jó tapasztalat).

Attól hogy multicég, ezek a helyi félperifériára jellemző jellegzetességek ugyanúgy jelen vannak, mint az állami szférában. Kellemes légkört, normális feletteseket, demokratikus vezetési stílust nem fogsz itt találni sehol, ahhoz kicsit nyugatabbra kell menni.

2023. máj. 27. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Nekem 90%-ban csak multi tapasztalatom van (azon belül is leginkább brit, minimális ír és amerikai - tényleg nagyon nem mindegy, de valóban nem ez volt a kérdés.) Engem MOL, MVM föl se vették, állásinterjúk során kiderült hogy annyira más világban éltünk, hogy egész egyszerűen nem értettük, mit mond a másik. A MOL-nál pl. több kör többórányi interjúja után egy tesztet is kitöltettek velem ami szintén egy órámba telt... aztán eltűntek, mint a kámfor. Multi környezetben elképzelhetetlen hogy a sokadik interjú kör után nincs visszajelzés.

Én inkább azt mondanám ezek a cégek még rosszabbak, mint egy multi SSC-je ahol a valóban silány emberanyagot legalább elfedi némi szervezeti kultúra és a kőbe vésett, jól kimumkált folyamatok.

Dolgoztam Big4 magyar "partnercégénél", az is borzalmas volt. 0 tréning, 0 visszajelzés, 0 karrierút. Csak a susmus, ami alapján "előre lehetett volna jutni". Az első nap elvesztettem a lelkesedésem és már csak kényelemből nem köszöntünk el egymástól bő fél évig, bejárogattam de nem alakult ki emberi kapcsolat, kommunikáció a kollégákkal. Valódi multinál szintén elképzelhetetlen helyzet (legalábbis ahol én jártam), valaki biztosan előbb-utóbb beszélget veled, valamilyen processz biztosan van ami az ilyen helyzetet kezeli stb.

Ami szerintem tipikus magyar betegség és nincs az a brit menedzsment ami kiirtaná az itthoniakból: a hibakultúra hiánya és a negatív, pánikoltató kisfőnökök (team leader nekem csak kisfőnök).

Előbbire példa a "többször elmondtuk" meg a "miért nem jegyzeteltek" - működő önellenőrzés, hibajavító lépések beiktatása azaz folyamatfejlesztés helyett.

Az utóbbira meg hogy lehet bármilyen teljesítményem, mindig kifogom azt a jellemzően 40-es hölgyet aki az első perctől fogva development plan-nel (kirúgás előtti utolsó fázis, próbálkozás a cég részéről, kimondottan rossz teljesítményű embereknek) fenyeget és a meglévő (szerintem pozitív) személyiségjegyeimet szembeállítja a maga ellentétes tulajdonságaival, fekete-fehér alapon. Azaz ő a jó, én a rossz, de még fejlődhetek.

Ezeket mindig megmosolygom mert a bónuszt Londonban számolják, mindegy mit pampog a sok itthoni gyépés főni.

2023. máj. 28. 15:02