Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Pályakezdőként érdemes-e...

Pályakezdőként érdemes-e vidéken maradnom, vagy költözzek fel Budapestre?

Figyelt kérdés

Most fogok végezni az egyetemen egy hónapon belül, 23 évesen. Ipari formatervezői Bsc végzettségem lesz, emellett van egy Gépgyártás-technológiai technikus OKJ-m is. Az egyetem alatt Budapesten laktam, de alapvetően komárom környékén élek a családommal.


Most, hogy kezdődik a karrierem, elbizonytalanodtam, hogy visszaköltözzek-e vidékre a családomhoz, és keressek munkát a közelben, vagy maradjak Budapesten és keressek ott állást.


A legfőbb különbség a két opció között a lakbér kérdése. Pályakezdőként nettó 500.000 Ft körül keresnék állást magamnak (nem tudom mennyire valid egy ilyen bérigény), így ha egyedül bérelnék lakást, az rögtön elvinne körülbelül 200.000 Ft-ot, amit otthon lakva meg tudnék spórolni. Az egyetem alatt nem sikerült összeismerkedni olyannal, akivel össze lehetne költözni.


Kicsit attól tartok, hogy hosszú távon nem tesz jót a mamahotel, plusz az a benyomásom (nem tudom mennyire van alapja), hogy vidéken kevesebb lehetőség van szabadidős dolgokra az én korosztályomban. Ellenben nem biztos hogy el szeretnék költeni félévente egy millát lakásra.


Nyilván nem egy gyakoris válaszra fogom alapozni a döntésemet, de kíváncsi vagyok külső véleményekre.


23F



jan. 25. 16:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
71%

Maradj vidéken, ezt fejtegetjük már régóta páran itt is, redditen is, mennyitkeresel.hu-n is, hogy Budapest egy döglött ló a mérnökök számára.


Nézd csak meg ezt: https://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__karrier-f..


Ha jól kijössz a szüleiddel, maradj Komáromban, onnan tök jó a vonatközlekedés, bármikor beugorhatsz Budapestre szórakozni az elővárosi villamossal, 0:25-kor meg 3:10-kor van már haza vonatod. Ne rakj oda havi 200 ezret valami mocskos élősködő kezébe egy szar panellakásért.

jan. 25. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
83%
Amúgy meg igazad van, minden pályakezdőnek 500-ról kéne indítania, jól nyomod. Csak sajnos rengeteg a jobbágy szolga, aki eladja magát már 300-ért is, így ki fognak kukázni téged. De szerintem próbálkozz inkább ott az Északnyugat-Dunántúlon, sokkal jobban jársz mint a pesti fillérb*szókkal.
jan. 25. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
69%

Először találj munkahelyet, utána ráérsz kitalálni, hogy érdemes miatta költözni, avagy sem.


Komárom környékéről átmenetileg akár be is lehet utazni. Hogyha otthonról is dolgozhatsz, akár hosszútávon is.

jan. 25. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
66%

Budapest akkor éri meg mérnökként, ha valami spéci IT közeli állást keresel, ami már inkább informatika, mint hagyományos mérnöki tevékenység, pl felhő mérnök, kiberbiztonsági mérnök, és igényli a fizikai jelenlétet. Ezek inkább mérnökinformatikusok közül kerülnek ki, esetleg ilyen a beágyazott rendszerek villamosmérnökin belül.


A többi mérnöki szak (mint a tied és annak rokonai, mint a gépész, járműmérnök, vagy nem IT közeli villamosmérnöki) nem fizet többet Budapesten sem, mint vidéken. Miért? Mert a BME meg az OE évente százával ontja a piacra a mérnököket, így van ember bőven. Sokuk köhögik ki a százezreket albérletre, akár egyedül is, hogy aztán legyen önrészük egy lepusztult retro lyukra, családi házra úgy se lesz pénzük hátszél meg 3 gyerek nélkül. Aztán kiderül, hogy a kisvárosi tescos Mari is él olyan életszínvonalon, mint a fővárosi mérnök úr László, aki beállt a tömegbe és a a fizujának jelentős része lakhatásra megy...


Én úgy látom, hogy Budapesten továbbra sok a mérnöki pozi, van felvétel, keresnek embert (tehát van megrendelés), de válogatnak is a jelentkezők közül rendesen. Ha penge vagy és tudsz nagyot mutatni, akkor meggondolják, hogy adjanak-e nagy fizut, de ha nem vagy kiemelkedő tehetség, akkor mást fognak felvenni. Mégpedig azt, aki kevesebbért is elvállalja.


Vidéken ezzel szemben nincs ember, mert mindenki tömörül a fővárosba. Nálunk az iroda fele üres, és évek óta jelentkező sincs! Ezzel szemben a fővárosi telephely irodai részlege megtelt, lassan már el se tudják helyezni az új kollégákat.


Szerintem ha már költözik az ember, és vinnie kell a családját, otthagyja eddigi életét, akkor ennek kérje el az árát! Ne elégedj meg azzal, hogy, n+1 edik mérnök vagy valami szarul fizető multinál, de legalább elmondhatod, hogy te egy nagy multinál vagy, holott lehet, hogy egy vidéki magyar kft is többet fizetne, ahová nagyon kell az ember!


Szerintem akkor "kell" Budapestre menni, ha valami remek ajánlatot kapsz, vagy az anyagiaktól eltekitve, ha vonz a nagyvárosi élet, a nyüzsgés, pezsgés.

jan. 25. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigieket!


Ami tényleg hiányozna Budapestről az a pezsgés, a dinamikus tömegközlekedés és a "beülök valahova útközben" érzés. Tetszik az is, hogy sok az esemény és a rendezvény.

jan. 25. 18:08
 6/11 anonim ***** válasza:
73%

Először keress releváns pozíciókat mindkét helyen, aztán jelentkezz és lásd meg, mit ajánlanak.


A nettó 500 nagyon magas bérigény, nincs sok cég, ami pályakezdőknek ennyit adna.


Ha látod a realitásokat, ráérsz az alapján dönteni. Én pl. eleve nem találtam állást az eredeti, villamosmérnöki szakterületemen, egyszerűen sehova nem kellett hardver tervező.


Eléggé az kellett írni a terveket emiatt.

jan. 25. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
35%

"Pályakezdőként nettó 500.000 Ft körül keresnék állást magamnak"


Ipari formatervezőként? Szerintem jobban teszed ha leszállsz a földre...

jan. 25. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
72%

De miért kéne Budapesten tornáznod felfele az árakat és elcseszned a pénzedet, mikor egy InterCityvel 50 perc alatt Kelenföldön vagy, és óránként jár? Plusz még vannak személyvonatok is. Éjfél után is hazajutsz, és már hajnal 3-kor megy az első. Vagy ha otthon laksz és nem vered el a pénzedet, simán belefér egy autó, azzal is pikk-pakk végigdöngetsz az M1-esen. Ugyanúgy részt vehetsz a pesti nyüzsgésben, ha akarsz. De hidd el, hogy a hétköznapi élet ott sem annyira nagy szám, elmegy a munkával a nagy része a napodnak, aztán meg úgyis fáradt leszel már.


Szerintem a legegyszerűbb lenne a munkát helyben letudni, aztán pénteken és szombaton mehet a party Pesten, jó a közlekedés oda. Hidd el, hogy nagyon jól ismerem a fővárost, hétfőtől csütörtökig nem olyan nagy szám az sem, csak a külföldiek verik magukat a bulinegyedben, de hamar meg lehet unni.

De nyilván jelentkezz vegyesen mindenféle állásra, mert örülhetsz, ha egyáltalán felvesznek valahova. Aztán ha pesti állást kapsz, első körben akkor is maradj az ingázásnál, a legtöbb helyen már a heti 1-2-3 home officet amúgy is engedik.

jan. 25. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
7%
Irány Budapest!
jan. 25. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
78%

"beülök valahova útközben" érzés"

Ha majd elkezdel főállásban dolgozni napi 10-12 órákat, meg az utazással is elmegy napi 1-2 óra, nem lesz neked kedved beülni sehova.

Abból a pénzből meg amit havonta elköltenél egy albérletre, inkább lízingelj egy autót, az a csajoknak is jobban bejön, minthogy van egy szottyos budapesti albérleted valamelyik külső kerületben.

500 nettó meg tényleg meredek egy pályakezdő formatervezőnek, ennyit kezdő gépészek nem kapnak, villamosmérnökök is alig.

jan. 25. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!