Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Felmondhat-e a munkavállaló...

Felmondhat-e a munkavállaló azonnali hatállyal a munkáltató magatartása miatt?

Figyelt kérdés

(vendéglátás)

Olyan dolgokra gondolok itt mint a munkavállaló alaptalan és sorozatos leszidása. Őrületbe kerget a főnök, úgy beszél az alkalmazottal mint a kutyával, és minősíthetetlenül unintelligens amellé hogy munkaidőn kívül fizetés nélküli feladatokat próbál rám sózni, és elvárja hogy megcsináljam. Röviden: idióta, idegesítő, és nem vesz emberszámba.



febr. 17. 20:34
 1/9 anonim ***** válasza:
81%
Azonnali hatályú felmondást csak és kizárólag a munka törvénykönyve, a kollektív szerződés vagy a munkaszerződés megszegése miatt lehet beadni és munkaügyi per fogja követni. Az, hogy "idegbajt kapsz" tőle nem igazán fogja megállni a helyét a bíróságon és akkor a perköltség a nyakadba lesz varrva, és örülhetsz ha nem perel be a munkáltatód becsületsértés/hitelrontás miatt.
febr. 17. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Menj el közös megegyezéssel és irasd ki magad táppénzre.
febr. 17. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Justinianus ***** válasza:
14%
#1 Ennyi ostobaságot te honnan szedtél elő egy szuszra?
febr. 18. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

"Ennyi ostobaságot te honnan szedtél elő egy szuszra?"


Annyira nem ostobaság!


Leírom, hogy mi a törvényi szabályozás azonnali hatályú felmondásnál:


Mikor léphető meg?

Ha a másik fél a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét (1) szándékosan vagy súlyos gondatlansággal (2) jelentős mértékben (3) megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.


A feltételeket azért jelöltem számokkal, mert a 3 feltételnek egyszerre kell teljesülnie. Ha már az egyik nem teljesül, akkor jogellenes lesz az azonnali hatályú felmondás.


Meddig léphető meg?

A arra okod adó eseményt követő 15 napon belül. A határidő jogvesztő! Tehát ha Téged pofánvágott a főnök, és ezért az azt követő 16. napon nyújtod át neki az azonnali hatályú felmondásod, akkor az már jogellenes lesz és mehetsz akármilyen bíróságra miatta. Meg kell várnod hozzá a következő pofont, hogy azonnalival léphess onnan.


Indoklás:

Nem lehet általános jellegű, konkrétan le kell írni azt az eseményt, azokat az eseményeket, amelyek által a dolgozó ezt a döntését meghozta. Az indoklás ennél fogva KÖTELEZŐ!


Két fél joga:

Ha bármelyik fél határidőben (15 napon belül) benyújtja az azonnali hatályú felmondását, akkor mindkét félnek 30 napja van arra, hogy bíróságon pert indítson a másik fél ellen vagy azért, hogy a felmondás jogellenességét a bíróság állapítsa meg, vagy azért, mert a felmondás által egyéb követelésük van a másik féllel szemben (kártérítés, sérelmi díj, végkielégítés, stb.). A 30 napos határidő szintén jogvesztő. A 31. napon a bíróságra beérkezett keresetet tárgyalás nélkül fogják elutasítani.

Az sem ördögtől való, hogy mindkét fél benyújt keresetet a másikkal szemben a megszabott 30 napon belül. Ha egyik sem nyújt be, akkor itt megáll a történet még akkor is, ha a felmondás valójában jogilag nem volt szabályos.


Mit jelenthet az a gyakorlatban, hogy "olyan magatartást tanúsít"?

- Testileg bántalmaz

- Fenyeget

- Mások előtt megaláz

- Olyan utasításokat ad különböző hátrányos következményeket előre vetítve, amit a dolgozónak valójában meg kell tagadnia (jogosítvány nélkül vezetésre kötelez stb.).



Mi a leírásból nem tudjuk azt megállapítani, hogy csak a dolgozó lelke nem bírja az idegbeteg munkáltatói terhelés, vagy valóban olyan nagy a baj.

Valamilyen szinten elvárás az, hogy a két fél kommunikáljon egymással -> együttműködési kötelezettségként említi a törvény. Tehát a dolgozó szóljon, ha túl messzire megy szerinte a munkáltató. Ha a jelzés ellenére sem változik semmi, akkor saját döntés kérdése az, hogy meglépi a dolgozó az azonnali hatályú felmondást, vagy sem. Ilyen esetben előre nem tudni azt, hogy megállja a helyét az indok vagy sem.

febr. 18. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
61%

A verbális erőszak is munkahelyi zaklatasnak számít. Erre hivatkozva fel lehet mondani.


Nincs az a bíróság ami a munkaltatonak itelne ezután.

febr. 18. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Én is most fogok felmondani, hasonló helyzetben vagyok és szerencsére már megvan az új munkahely ahol várnak. Én se szivesen töltöm le az 1 hónapot, esetleg menj el betegszabadságra ha tényleg kivagy idegileg az nem vicc, vagy ha maradt bent szabid vedd ki, sajnos szerintem én nem tudom ki venni mert a főnök most év elején otthon tartott 6 napig mert nem találta ki hogy mi legyen a feladatom, én meg nagyon nem akartam már év elején ennyi szabit ellőni...
febr. 18. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
78%

5

Csak ezt bizonyítani kell a bíróságon. Az, hogy azt mondod, az nem elég.

febr. 18. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
nem
febr. 18. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

"A verbális erőszak is munkahelyi zaklatasnak számít. Erre hivatkozva fel lehet mondani.


Nincs az a bíróság ami a munkaltatonak itelne ezután."


Ilyen esetek sem annyira fekete-fehérek. Nem ritka, amikor mindkét fél rovására írták az eseményeket, hiába gondolta a többség azt, hogy sima ügy lesz. Nem volt az.


Ahogy fentebb már írtam: Együttműködési kötelezettség -> Szólni kell a munkáltatónak, amit nem árt tudni később bizonyítani is, ha szükség van rá, mert mondjuk annyira durvák a dolgok, hogy előrevetíti egy későbbi azonnali hatályú felmondás lehetőségét.

Mint ahogy a munkáltatónak is van ilyen jellegű kötelezettsége, ha a dolgozója nem megfelelően végzi a munkáját, vagy gond van vele. Vigyázni kell azzal, hogy rögtön lapátra tesszük mindenféle előzetes figyelmeztetés nélkül!

Ez csak azért tud működni ilyen lazán, mert a dolgozók 99,9 %-a nem megy perre. De ha menne, sok minden megváltozna a foglalkoztatásban.

febr. 19. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!