Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » 2012 szabadság változások...

2012 szabadság változások hogy vannak most?

Figyelt kérdés

Eddig a férjem vette igénybe mindkét gyermekünk után a 2-2 nap pótszabadságot mert én gyeden vagyok .Idén mivel mindkét szülőt megilleti a plusz 4-4 nap akkor én átruházhatom a férjemre az én 4 napomat mint eddig vagy azt majd az én szabijaimhoz számolják?

Másik kérdésem Azt olvastam valahol ha a gyed alatt kéri a kismama a fizetés nélküli szabadságot a gyed letelte után gyermek három éves koráig vagyis gyes alatt nem illeti meg a védettség hanem elküldhetik a munkahelyéről

Hogy van most ez segítenétek mert én muszáj vagyok itthon maradni a gyes alatt de nem szeretném ha elküldenének


2012. jan. 20. 14:07
 1/7 anonim ***** válasza:
23%

Mindkét szülőnek jár a pótszabi, nem kell eldönteni, hogy melyik vegye igénybe. PL: 1 gyerek után jár 2 pótszabi, így anya és apa is megkapja a 2 napot.


De csak 2012. július 1-től hatályos az új Mtv!


"118. § (1) A munkavállalónak a tizenhat évesnél fiatalabb

a) egy gyermeke után kettõ,

b) két gyermeke után négy,

c) kettõnél több gyermeke után összesen hét

munkanap pótszabadság jár."

2012. jan. 20. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
23%

1 vagyok

(4) A munkáltató a nyugdíjasnak nem minõsülõ munkavállaló határozatlan tartamú munkaviszonyát a munkavállalóra

irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelõzõ öt éven belül a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos

magatartásával indokolt felmondással a 78. § (1) bekezdésében meghatározott okból szüntetheti meg.


(5) A (4) bekezdésben meghatározott munkavállaló munkaviszonya a munkavállaló képességével vagy a munkáltató

mûködésével összefüggõ okból akkor szüntethetõ meg, ha a munkáltatónál a 45. § (3) bekezdése szerinti

munkahelyen nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak

megfelelõ betöltetlen másik munkakör vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot

elutasítja.


(6) Az anya vagy a gyermekét egyedül nevelõ apa munkaviszonyának felmondással történõ megszüntetése esetén

a gyermek hároméves koráig a (4)–(5) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni, ha a munkavállaló szülési vagy

a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot (128. §) nem vesz igénybe.

2012. jan. 20. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
23%

megint én

tehát akkor lehet kirúgni az anyukát a gyermek 3 éves kora előtt, ha NEM vesz igénybe fizetés nélküli szabit, tehát visszamegy dolgozni a GYED/GYES lejárta után (még a gyermek 3 éves kora előtt) és ami a 4-5 bekben van, tehát olyan magatartást tanúsít, vagy nincs másik, neki megfelelő munkakör stb

2012. jan. 20. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%
Na, az is érdekes, hogy geden vagy és a férjed megkapta a pótszabit, ugyanis ez törvényellenes. Ha gyeden vagy, akkor nem jár a pótszabi (hiszen te otthon vagy a gyerekkel), csak abban az esetben ha mindkét fél dolgozik, vagy az egyik dolgozik, a másik munkanélkülin van, de amíg gyerek után állami támogatást kapsz (kivéve a családi), addig egyik fél sem veheti igénybe. És gyermekenként 2 nap jár, tehát 2 gyerek után összesen 4 nap. Legalábbis eddig így volt (nekünk is 2 gyerekünk van), ilyen esetben a munkáltatótól kellett kérni egy nyilatkozatot, melyen nyilatkoztok, hogy az apa vagy az anya veszi igénybe, és ezt a nyilatkozatot mindkét fél munkahelyén alá kellett íratni. Ezek szerint 2012-től az anya is és az apa is igénybe veheti a 2-2 napot???
2012. jan. 20. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ.utolsó én nem tudom hogy van a férjem munkahelyén kitöltötték a gyermekek után járó szabadság igénylőt tavaly pedig tudták hogy gyeden vagyok mert rögtön szülés után beadtuk
2012. jan. 21. 13:41
 6/7 A kérdező kommentje:

Jár-e pótszabadság a gyermek után?

Igen, a gyermek születésének évétől, annak az évnek a végéig, amikor a gyermek a 16. életévét betölti. Egy gyermek után kettő, két gyermek után négy, kettőnél több gyermek után összesen hét nap pótszabadság illeti meg a szülőt.


Melyik szülő veheti igénybe a gyermek (ek) után járó pótszabadságot?

Nyilatkozatuk alapján bármelyik szülő. Ha az anya GYES-en, GYET-en van, a pótszabadságot az apa is igénybe veheti.

Akkor most ha én gyeden vagyok nem jár senkinek pótszabi a gyerekek után ez így volt régen is meg most is?De ha gyesen leszek jár mindkettőnknek?Így van akkor

2012. jan. 21. 14:17
 7/7 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem írni hogy ezt találtam
2012. jan. 21. 14:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!