Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A Munka Törvénykönyve szerint...

A Munka Törvénykönyve szerint az ebédidő jár a munkavállalónak. Azt is előírja hogy kötelező, abban az esetben is ha a munkavállaló kifejezetten nem igényli?

Figyelt kérdés
Ha a munkavállaló kifejezetten jelzi hogy nincs szüksége az ebédszünetre, és nem akarja kivenni majd ledolgozni akkor a munkavállaló javára el lehet térni ugye? Nem találtam ezt így meg pontosan a munka törvénykönyvében...

2013. ápr. 4. 10:48
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
49%

MT-ben nincs szó ebédidőről.



52. A munkaközi szünet


103. § (1) A munkavállaló részére, ha a beosztás szerinti napi munkaidő vagy a 107. § a) pont szerinti rendkívüli munkaidő tartama

a) a hat órát meghaladja, húsz perc,

b) a kilenc órát meghaladja, további huszonöt

perc munkaközi szünetet kell biztosítani.

(2) A beosztás szerinti napi munkaidőbe a 107. § a) pont szerinti rendkívüli munkaidő tartamát be kell számítani.

(3) A felek megállapodása vagy kollektív szerződés a munkavállalók számára legfeljebb hatvan perc munkaközi szünetet biztosíthat.

(4) A munkaközi szünetet a munkavégzés megszakításával kell kiadni.

(5) A munkaközi szünetet legalább három, legfeljebb hat óra munkavégzést követően kell kiadni.

(6) A munkaközi szünetet a munkáltató jogosult több részletben is kiadni. Ebben az esetben az (5) bekezdésben foglaltaktól eltérhet, de az (5) bekezdés szerinti tartamban kiadott részletnek legalább húsz perc tartamúnak kell lennie.



ez a törvény, olyan mint a szabadság. arról se mondhatsz le, ki kell adni vagy ki kell fizetni.

Te megállapodhatsz a munkaadóddal, hogy nem akarsz kajálni (mé' nem?), és elmehetsz haza 20 perccel korábban pl.

2013. ápr. 4. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
54%
A minimum 20 perc "ebédidő"-t a törvény szerint le kell dolgozni, de a kollektív szerződés ettől - a munkavállalókra kedvezőbb szabállyal - eltérhet.
2013. ápr. 4. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
75%
azt tegyük hozzá, hogy egy nagyobb cég nem fog belemenni, mert esetleg arra gondolnak, hogy dokumentálod ahogyan bent dolgozol szünet nélkül, utána meg bepanaszolod őket a munkaügyi bíróságon, hogy nem adják ki a szünetedet.
2013. ápr. 4. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
85%
Ha nincs a cégnél kollektív szerződés, akkor sajnos nem térhettek el a törvényben előírtaktól (hivatalosan). Bár szerintem szóban meg lehet egyezni, ha a főnökség hajlik rá. Nálunk volt példa ilyenre, bár ott a munkakör sem igényelte a külön szünet tartását... :)
2013. ápr. 4. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Nem csak ledolgozni nem akarom. Hanem ki sem venni. Mert nincs rá szükségem. Jelenleg muszáj kivennem, ami úgy néz ki, hogy 10 perc alatt megebédelek, 20 percet unatkozom, és emiatt fél órával többet kell bent maradnom... Ezért nem akarom kivenni. Csak jó lenne ha tudnék hivatkozni valamire, mert ők mindig a munka törvénykönyvére hivatkoznak, de kétlem hogy a törvényhozók szerint, akinek nincs rá szüksége, az is egyen vegye már ki tök fölöslegesen..
2013. ápr. 4. 11:03
 6/16 anonim ***** válasza:
Írtam, hogy erre az egyetlen megoldás a kollektív szerződés. Más lehetőséged nincs. Ha nem tudsz velük szóban megegyezni, ők ragaszkodnak hozzá, akkor nincs más lehetőséged mint eltölteni valami értelmes dologgal a szüneted. Kávézz, teázz, netezz, beszélgess.
2013. ápr. 4. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
84%

A munkaközi szünet ("ebédidő") biztosítása a munkáltatóra nézve kötelező. Ettől még kollektív szerződés sem térhet el.

Viszont abban bármikor megállapodhat írásban a munkáltató és a dolgozó is, hogy a munkaközi szünet része a munkaidőnek, vagyis nem kell ledolgozni annak ellenére, hogy kiadnia a munkáltatónak kikell. Magyarul fizeti az ebédidődet is:)

Ez a megállapodás lehet része a kollektív szerződésnek (ekkor mindenkire érvényes), de lehet dolgozónként is megállapodni erről külön-külön.


Most pedig jöhet az, hogy ez nem így van. De felesleges leírni, csak el kell hozzá olvasni az EGÉSZ Munka törvénykönyvét, az átmeneti rendelkezésekkel együtt, és a végén lévő végrehajtási, valamint eltérő rendelkezéseit is. Ha valaki így sem ért velem egyet, az legyen szíves és pontos jogszabályi helyre hivatkozzon...:)

2013. ápr. 4. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
44%

Bocs, off...


Ilyen is ritkán van, hogy avalaki azért panaszkodik, mert a munkáltató betartja a MT rendelkezéseit.

A magyar munkavállalóknak tényleg semmi nem jó...

2013. ápr. 4. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Sétálj egyet ebéd után a 20 percben, jót fog tenni, felfrissülsz egy kicsit.
2013. ápr. 4. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
71%

Hát bizony nekem sem felelt meg a ledolgozás, mert a 20 perc miatt 2 órával később volt csak buszom, amivel még + 1 órát utaztam hazáig.

Megállapodtam a munkáltatóval, hogy kiadja a munkaközi szünetet, de nem kell ledolgoznom, cserébe "engedtem" a béremből. Persze ehhez nem minimálbért kell keresni, mert abból engedni már nem lehet.

2013. ápr. 4. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!