Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A munkahelyi szabadság hogy...

A munkahelyi szabadság hogy működik?

Figyelt kérdés
Tudom hülyén hangzik a kérdés de sosem csináltam még ilyet! Az első eset hogy igy kell kitöltenem egy jelenlétit! Kérdésem: Ahova azt irom hogy szabadság, hogy a fennmaradó szabikat erre az évre kivegyem... az fizetett? Ha az akkor ugyanugy bekell irni mellé a 8 óra ledolgozottat, vagy üresen kell hagyni a ledolgozott órák száma rublikát? Köszönöm szépen ha kapok választ!

2013. dec. 16. 12:03
 1/3 anonim ***** válasza:

A kérdés tényleg "hülye", de megértem a kezdőket.:)


Ha szabadságon vagy, akkor nincs ledolgozott órák száma,

akkor szabadság van. Nem tudom, hogy milyen a jelenléti ívetek, de a szabadságos napokat "Sz" jellel szokták ellátni. A szabadság az fizetett napot jelent.

Olyan létezik, hogy el kell menned a bíróságra, mert beidéztek, vagy temetésre engedett el a főnököd, de már nincs szabadságod, akkor az "igazolt távollét"-ként működik. Bér nem jár rá, de nincs jogalapja, hogy kirúgjon, mivel engedélyt kaptál arra, hogy ne dolgozz az nap.

Ha nem mész be dolgozni, mert nincs kedved, és nem mented ki magad, akkor "igazolatlan távollét"-en vagy, ez JÓ esetben jogalap arra, hogy azonnali hatállyal megszüntessék a munkaviszonyodat.


Van még egy olyan jogcím, hogy fizetés nélküli szabadság. Ezt régebben kötelező volt megadni a dolgozónak, ha katonának hívták be, vagy a háza építésére kellett. Most akkor adják meg kötelezően, ha valakit otthon ápolnod kell, vagy a gyermekedet gondozni (GYED, GYES stb.). Más esetekben nem köteles a munkáltató engedélyezni, de megteheti. A fizetés nélküli (Fn) szabadságra nem jár bér, nyugdíj szempontjából is "kieső" időnek számít, és a dolgozónak fizetnie kellene maga után a "TB"-t arra az időre.

2013. dec. 16. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! igen hasznos válasz volt!
2013. dec. 17. 08:37
 3/3 anonim ***** válasza:
Azt elfelejtettem írni, hogy a fizetés nélküli szabadság, amelyet nem köteles a munkáltató engedélyezni, az nem számít bele a nyugdíjba, a többi jogcímmel kapottnál pedig esete (törvénye) válogatja. Thgy. GYED, GYES biztosan beleszámít, mert nyugdíjjárulék-köteles, vagy nyugdíjjárulék fizetése nélkül is szolgálati időnek számít.
2013. dec. 18. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!