Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Az új munkahelyemen azt...

Az új munkahelyemen azt mondták, nem jár semmi szabadság. Ilyet tehetnek?

Figyelt kérdés

Van egy 4 órás munkám, ott "normálisan" megy minden, de nemrég mellette elhelyezkedtem egy másik helyen is (heti 5 nap, napi 8 óra). Biztonsági cégnél vagyok (monitoros) operátor. Tegnap megkérdeztem, hogy lehetne e egyezkedni majd a jövőben, hogy a szabik úgy essenek, hogy mindkét helyen ugyan akkor legyek szabad. Erre azt mondta, itt nincs szabadság, ha dolgozok kapok fizut, ha nem hát nem. Teljes időre be vagyok jelentve, a szerződésben pedig az áll, hogy szabadság a MT 110-125 paragrafus szerint van. Googleben nem találtam túl sok használható információt, ezért írtam ki a kérdést.

Egyébként 22 vagyok, így évi 20 nap járna.

A válaszokat előre is köszönöm!



2014. aug. 17. 21:09
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Napi 8 óra munka az teljes munkaidős munkát jelent. Ebben az esetben a munkatörvénykönyv szerint 20 nap alapszabadság jár ami idővel az évek folyamán majd emelkedni fog.

Olyan nincs , hogy nincs szabadságod, de sajnos olyan van, hogy bizonyos munkahelyek nem adják ki, hanem kijelentik, hogy nincsen. Ha elmész "szabira" akkor vagy kirúg, vagy fizetetlen. Ismerek pár embert akiknél ugyanez a helyzet. Az egyik ismerősöm fel is jelentette a főnökét, de nem sokat ért el vele. Ugyanis a kivizsgálásnál kiderült, hogy papíron ahogy a törvény előírja igenis megvan a szabadsága, és a könyvelés szerint ki is vette a dolgozó (csak éppen a dolgozó nem tudott róla) így a céget nem büntették meg, de az ismerősömet páros lábbal rúgták ki.

2014. aug. 17. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Minden munkaviszonnyal rendelkező munkavállalónak jár szabadság. Még a részmunkaidősnek is. Ugyanis ez nem ettől függ, hanem a munkaviszony fennállásától, és az életkorodtól.


Ha több munkaviszonyod áll fenn egyszerre, akkor mindegyik munkaviszonyban megillet a szabadság.


Nagyon sajnálak már most, mikor 22 évesen szembesülni kell azzal, hogy szemét munkáltatók hogyan tartanak rabszolgákat, ami ugye törvényellenes.


Ha kiállsz az igazadért, nem valószínű, hogy hosszú életed lesz azon a helyen, de majd idővel rájössz, hogy nem is biztos, hogy megéri (nem csak anyagilag kell gondolkodni!).


Egyébként olyan van a MT-ben, hogy a munkaviszony első 3 hónapjában nem köteles engedélyezni a munkáltató a kért szabadságot. Ennyi (3 hónap) szokott általában lenni a próbaidő, valószínűleg azért van egy ilyen kikötés a törvényben. De ettől függetlenül arra a 3 hónapra is jár a szabadság, csak éppen későbbi időpontban tudod kivenni.


Én kiálltam az igazamért, ki is rúgtak, de én pereskedem a munkáltatóval, nem hagyom magam. A kirúgás nagyon nem zavar, mert nem tudtam volna amúgy sem tovább ott dolgozni hasonló szituációk miatt.

2014. aug. 18. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

A munkát most biztosan nem hagyhatom ott, ezt nem is terveztem, csak kíváncsi voltam, van e bármi féle kiskapu, ami alapján ezt megtehetik, vagy csak annyiról van szó, hogy röpke párszáz ember pénzét pluszba zsebre teszik. Dühít a dolog, de a morgáson kívűl mást nem tehetek.

Ment a zöld!

2014. aug. 19. 12:12
 4/5 anonim ***** válasza:

Biztonsági cégeknél olyanokat hallani, hogy nem igaz.

Hallottam olyan őrről, akinek havi 2-3 pihenőnapja volt, és napi 10 órákat dolgozott. Egy másik őr arról lett híres, hogy egy huzamban jött 45 napot dolgozni. Most meg ez, hogy szabadság az nincsen.

Nem is értem, hogy lehet az, hogy nem buknak le az ilyen cégek soha. Persze, megértem az alkalmazottakat is, kell a megélhetés, de mondjuk hogy egy régi dolgozó sem nyomta fel a cégét, azt nem tudom megérteni.

2014. aug. 19. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Vagy fölnyomta, csak jó az ügyvédjük, van bőven kenőpénzük, esetleg a papírokat rendezik úgy, mint ha... :(
2014. aug. 21. 13:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!