Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Gyesen lévő anyuka vagyok....

Gyesen lévő anyuka vagyok. Még van 1 évem a gyesből. De visszamegyek dolgozni. Ahol eddig dolgoztam az csődbe ment időközben. Ha felmondok mivel eddig védett védett papíron még jogviszonyban állok. Jár a végkielégítés?

Figyelt kérdés

2014. okt. 17. 19:27
 1/6 A kérdező kommentje:
Bocsánat elírtam védett voltam ....
2014. okt. 17. 19:28
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha Te mondasz fel, akkor nem jár végkielégítés.


Csak akkor, ha a munkáltató mond fel, vagy automatikusan megszűnik a munkaviszonyod. Ilyen akkor lehetséges, ha egy cég felszámolás alatt áll, és van olyan munkavállalója, aki felmondási védelem alatt áll. Neki azzal a nappal megszűnik automatikusan felmondás nélkül is a munkaviszonya, amely nappal a cég felszámolását befejezik.


Ha "visszamész" dolgozni, tehát megszakítod a gyermekgondozás miatt kapott fizetés nélküli szabadságodat, már nem vagy "védett" státuszban, vagyis felmondhatnak:

- azonnali hatállyal: magatartásoddal összefüggő okból (loptál, szándékosan kárt okoztál stb.) Ekkor nem jár végkielégítés, hiába a munkáltató "mondott fel".

- felmondással: képességeddel összefüggő okból, vagy a munkáltató működésével összefüggő okból akkor, ha nincs a munkáltatónál hasonló munkakör, valamint akkor, ha ezt a felajánlott hasonló munkakört nem fogadod el. Ilyenkor jár végkielégítés.

2014. okt. 17. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Egy csődbe ment cégtől milyen végkielégítést vársz?
2014. okt. 17. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Kedves második válaszoló illetve kérdező.A becsődölt cégtől mindenki megkapta az állami bérgaranciából járó végkielégìtést. Ugyanis a bíróság is megitélte. Attól,hogy egy cég csődbe megy még járnak a dolgok. Ha jog utód nélkül szűnt meg akkor elméletileg jár nekünk is aki gyesen van. Legalábbis a jogász ezt állítja. Első válaszoló köszönöm a választ. Most fogalmam sincs mi van. A jogász azt mindja ha közös megegyezéssel mondok fel mert még védett vagyok akkor jár.
2014. okt. 18. 00:56
 5/6 A kérdező kommentje:

Végkielégítésre a munkavállaló abban az esetben jogosult, ha a munkáltató felmondással szünteti meg a munkaviszonyát, vagy ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnik.


A végkielégítésre jogosultság további feltétele, hogy a munkaviszony megszűnésének időpontjában a munkaviszony legalább 3 éve fennálljon. (A végkielégítésre jogosító munkaviszony időtartamába nem számít bele az az egybefüggő, legalább harminc napot meghaladó tartam, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg, kivéve a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság és a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság három hónapot meg nem haladó tartama.)

Amennyiben a munkavállaló munkaviszonyát arra hivatkozva szünteti meg felmondással, hogy a munkáltató személyében bekövetkezett változás hátrányos a munkavállalót érintő munkafeltételek szempontjából, jár a végkielégítés. A munkavállaló a felmondás jogát a munkáltató személyében bekövetkezett változás időpontjától számított 30 napon belül gyakorolhatja.

Nem jár végkielégítés annak a munkavállalónak, aki a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül. A munkavállaló abban az esetben sem jogosult végkielégítésre, ha a felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása vagy a nem egészségügyi okkal összefüggő képessége, azaz amennyiben a felmondásra a munkavállaló adott okot.

A végkielégítést a munkáltató az utolsó munkában töltött napon köteles megfizetni.

*

Végkielégítés mértéke*

A végkielégítés összege az adott munkáltatónál eltöltött munkaviszony hosszával arányosan:

* legalább 3 év esetén egyhavi,

* legalább 5 év esetén kéthavi,

* legalább 10 év esetén háromhavi,

* legalább 15 év esetén négyhavi,

* legalább 20 év esetén öt havi,

* legalább 25 év esetén pedig hat havi távolléti díjnak megfelelő összeg jár.

Munkáltatónál eltöltött

minimum évek száma

Végkielégítés összege

(távolléti díjnak megfelelő összeg)


3 év

egyhavi


5 év

kéthavi


10 év

háromhavi


15 év

négyhavi


20 év

öt havi


25 év

hat havi


Amennyiben a munkaviszony a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző 5 éven belül szűnik meg, a végkielégítés összege az adott munkáltatónál eltöltött munkaviszony hosszától függően sávosan emelkedik:

*  3-5 év munkaviszony esetén további egyhavi,

* 10-15 év munkaviszony esetén további kéthavi,

* 20-25 év munkaviszony esetén további háromhavi távolléti díjnak megfelelő összeggel.

Nyugdíjkorhatárt megelőző

5 éven belül

Végkielégítés összege

(távolléti díjnak megfelelő összeg)


3-5 év

további egyhavi


10-15 év

további kéthavi


20-25 év

további háromhavi

Ossza meg ismerőseivel:

2014. okt. 18. 01:11
 6/6 anonim ***** válasza:

"Amennyiben a munkavállaló munkaviszonyát arra hivatkozva szünteti meg felmondással, hogy a munkáltató személyében bekövetkezett változás hátrányos a munkavállalót érintő munkafeltételek szempontjából, jár a végkielégítés. A munkavállaló a felmondás jogát a munkáltató személyében bekövetkezett változás időpontjától számított 30 napon belül gyakorolhatja."


Itt nincs munkáltató személyében bekövetkezett változás. Ez akkor lenne, ha átalakulna, beolvadás jönne létre, stb.


Egy "csőd" (ami nem is biztos, hogy az), az más "tészta".


Ha a céged olyan helyzetben van, hogy valószínűleg felszámolják, vagy azért van csődeljárás náluk, mert éppenséggel meg akarják menteni és Te közben felmondasz, az szíved joga, de ne várd a végkielégítést.


Valamit meg kéne érteni: Ha közös megegyezés van, akkor nincs felmondás!!!


3 lehetőség van:


Felmondás

Azonnali hatályú felmondás

Közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés.


Ez 3 különböző dolog!!!


Közös megegyezés esetén az van, amiben közösen megegyeztek, benne van a nevében is. Ha nem egyeztek meg végkielégítésben, akkor az nincs is. Ha tűzpiros Ferrarit ígér a "lelépésedért" a cég, és ezt írásba is adja, akkor pedig az van. Jár a tűzpiros autó.:)


Abban az esetben, ha "visszamész" dolgozni, vagyis megszakítod a fizetés nélküli szabadságodat, a munkáltató köteles munkával ellátni. Ha nincs már meg a munkaköröd, akkor köteles helyette felajánlani egy másikat, amelyet Te nem vagy köteles elfogadni. Ez az az eset, amikor 30 napon belül gyakorolhatod a felmondás jogát és jár a végkielégítés.

Ha egyiket sem biztosítja a munkáltató, akkor állásidőre járó díjazást köteles fizetni, vagy pedig felmondja a munkaviszonyodat.

Ezek a lehetőségek vannak, azért nem értem, hogy miért Te akarsz felmondani?


Érzékeled a 30 napos felmondás jogával kapcsolatban, hogy mikor élhetsz vele úgy, hogy jár a végkielégítés?

Ha más szituációban élsz vele, akkor NEM JÁR a végkielégítés, mivel Te mondtál fel!


Mielőtt bármit lépsz, alaposan tájékozódjál, és vigyázz, nehogy a jogászt, ügyvédet rendesen félreértsd!

2014. okt. 18. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!