Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Jó szakma fölér egy diplomával...

Jó szakma fölér egy diplomával. De fizetésben is?

Figyelt kérdés

Hallottam már néhány embertől,hogy a jó szakma felér egy diplomával.

Igaz ez? De fizetésben is megközelíti a diplomás fizut?

Egyáltalán mi a "jó szakma"?



2015. máj. 9. 22:41
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Ez kizárólag attól függ, hogy milyen szakmát hasonlítunk milyen diplomához.
2015. máj. 10. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
90%

Igen, simán felérhet.

Én például most vegyészmérnök BSc diplomával dolgozom webfejlesztőként. Pályakezdőként kapok kb. 180 ezer nettót. A saját pályámon valószínűleg ugyanezt nem kapnám meg...

2015. máj. 10. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
90%
Hasonlóképp vagyok, mint #2.
2015. máj. 10. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
83%

Nemrég volt erről statisztika amit valamelyik újság is közölt, pont azért, mert mostanában gyakran hallani a politikusoktól, hogy egy jó szakmával többet lehet keresni, és kevesebb a munkanélküli, mint egy rossz diplománál.


A végeredmény az volt, hogy a diplomások között számottevően alacsonyabb a munkanélküliség, és magasabb az átlagfizetés, mint a szakmával rendelkezőknél (és ez nem csak akkor igaz, ha a folyton dicsőített műszaki szakok miatt van, hanem akkor is igaz, ha csak a humán/bölcsész diplomákat nézzük, ezt azzal magyarázták a kutatók, hogy egyre több állást töltenek be diplomások anélkül, hogy szükség lenne a diplomájukra, így egyszerűen kiszorítják az alattuk lévőket, valamint a diplomások könnyebben váltanak, ha megszűnik az igény konkrétan arra, amit ők csinálnak).



Ez viszont tömegekre igaz, egyedi esetekben persze lehet fordítva, ki ne hallott volna havi 1.5 milliót kereső kőművesről, és minimálbér közelében foglalkoztatott diplomás titkárnőről.


A kérdés az, hogy a jó szakmával a zsebedben sikerül e abba a rétegbe kerülni aki mondjuk budai villákat épít, és így kiemelkedő fizetést elérni, vagy az átlagba fogsz kerülni, ahol már nem olyan szép a világ.

2015. máj. 10. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
89%

2, 3: pályaelhagyó diplomások vagytok, de ettől sok szempontból profitálhattok a diplomátokból.


Például ha egy cég felvesz embert, akkor sok esetben szívesebben választja a diplomást akkor is, ha nincs szakirányú diplomája (nálunk például nagy cégnél egy csomó munkakörben csak akkor foglalkoztatunk, ha van diplomád, a szakirányú diploma viszont nem alapfeltétel).


Másrészt az egyetemen mindketten megtanultatok már egy BSc megszerzése közben is nagyon tanulni, rendszerszemléletet, stb szívtatok fel, ami miatt könnyebben megy a váltás, mintha ez kimarad, a vegyész BSc is valamilyen műszaki tudást feltételez, komoly alapokat, gondolom onnan könnyebb volt web programozónak menni, mint mondjuk egy szakmával a zsebedben, főleg mióta a közismereti tárgyakat egyre kevésbé erőltetik az iskolák a szakma mellé.

2015. máj. 10. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Ebből kb. annyi igaz, hogy egy jó szakma (jó pár év gyakorlattal...) több fizetést hozhat, mint egy rossz diploma.
2015. máj. 10. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
62%

"Ebből kb. annyi igaz, hogy egy jó szakma (jó pár év gyakorlattal...) több fizetést hozhat, mint egy rossz diploma."


Ez ilyen formában nem teljesen igaz.


Építészmérnöki végzettséggel ha elmész egy irodába, akkor 150-160 ezer nettónak már nagyon kell örülni, de legtöbb helyen pofátlanul alacsony, 110-120 ezreket is ajánlanak. Pedig 5 évig tanulod a szakmát, felelősségteljes, nagy tudást és kreativitást igénylő, összetett munka.Ilyen szempontból nem mondanám rossz diplomának, meg megélni azért meg lehet belőle. Ha azt nézzük mennyi ráfordított energia kell hozzá, és mennyi utána a "jutalma" akkor tényleg rossz.


De fordítva, testvérem fém forgácsoló gépeket kezel, 200+ ezret össze tud szedni havonta és mellé jön a cafeteria, bérlet támogatás, és gyakorlatilag kezdőként került oda.


Abban is van igazság, hogy a diplomás könnyebben elhelyezkedik más szakmában is akár. De ez valamilyen szinten érthető is. Most ha választhatnék, hogy egy kisebb szktudást igénylő feladatra kit vegyek fel, a diplomást aki valószínűleg könnyebben tanul, vagy a kis Rikárdót aki 10 év alatt végezte a 8 általánost, akkor a diplomást választanám.


Ráadásul a szakmákkal is az a baj, hogy a 90% csak muszájból csinálja, meg azért mert "húúú ezzel majd 500 ezret keresek", csak épp a ráfordított energiája 0. A maradék 10% meg tényleg tudatosan végzi, folyamatosan tanul, szinten van, tovább képzi magát...nekik a lehetőségeik is jobbak lesznek.


Vagy ha már építész, ott sem mindegy, hogy örökre alkalmazott marad az ember, vagy 5-10 év után ugrik és saját vállalkozást alapít, ami mindig jövedelmezőbb. De hasonlót megtehet egy kőműves is, ha ügyesen csinálja, kapcsolatokat épít, akkor saját vállalkozásban milliókat is akaszthat.


Vagy a számítástechnikai dolgok, 3D modellezés, látványtervezés, animáció, ezek nem diplomás szakmák, mégis jól fizetnek érte ha bejön. Persze ehhez is az kell, hogy 2-3 programot profi szinten kezelj és legyen benne több év tapasztalatod, nem pedig ott helyben keresgéld az alap funkciókat...

2015. máj. 10. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
41%

OkosTóni


Ezek szerint építészmérnökből masszív túlképzés van, tehát = rossz választás, rossz diploma.


Egy végzettség értéke nem attól lesz sok vagy kevés, hogy mennyire nehéz elvégezni, hanem a piaci kereslet-kínálat függvényében.

2015. máj. 10. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

igen felérhet, de diploma nélküli érettségizettként azt mondhatom hogy a gyakorlat nagyon sokat nyom a latba.

ismerek diploma nélkülit akit többet keres az átlagnál, nem lesz gazdag de nem kell szorongania. sok mindentől függ, de sokszor alulértékelik az embert vagy túl.

2015. máj. 10. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

"Egy végzettség értéke nem attól lesz sok vagy kevés, hogy mennyire nehéz elvégezni, hanem a piaci kereslet-kínálat függvényében."


Csak az a baj, hogy 17-8 évesen mikor jelentkezik az ember, elég nehéz meghatározni, hogy mire lesz kereslet 5 (kreditrendszernek hála inkább 6-8) év múlva mikor végez egyetemen.


Na meg idejön a más munkát csinál mint a diplomája téma. Tekintve hogy a végzettségét csomó más helyen is hasznosíthatja, jövedelmezőbben, a szakmán belüli állásajánlatokat meg a kutya sem fogadja el, mert alul vannak fizetve.


Így nézve relatív hogy rossz e. Szakmán belül maradva azt mondom hogy az, de ha valaki tud szakosodni valamire, vagy céget alapítani, esetleg más területen kamatoztatni a tudását, pl kivitelezésben, akkor meg megéri megcsinálni.

2015. máj. 10. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!