Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ki lehet rúgni próbaidő alatt...

Ki lehet rúgni próbaidő alatt ilyesmi miatt?

Figyelt kérdés

Három hónapja dolgozom egy elektronikai cégnél (Csongrád megye, ha számít) mint "próbaidős". Igazából a cég fizet egy másik cégnek egy képzést és amíg elvégezzük minimálbérbe három műszakban ott dolgozunk gyakorlat gyanánt. Két hét múlva lejár a képzés és vizsgáznánk, de az elején ki lett kötve hogy ha valaki nem végzi el vagy menet közben "kibukik" azzal kifizettetik a képzés árát.

A probléma a következő: Időnként visszatérő orvosi problémák miatt egyszer elküldtek üzemorvoshoz aki még tovább utalgatott mindenfelé és ezzel két hetem volt betegszabadságon. Egy azóta múlóban lévő másik probléma miatt pedig nemrég még egy hetet ki kellett vennem, plusz néha egy-egy napot amíg kontrollra mentem ill. táppénzes papírért.

A munkahelyemen a műszak~ és a csoportfelelős is rám van szállva amint valami nem tetszik nekik pl. "olyan sápadt vagy, haza/orvoshoz kellene menned". Nemrég viszont a három műszakból át tettek állandó délutánosba, ezzel 12.000Ft -ot kivéve a zsebemből, elvileg azért, hogy a műszakvezető tudjon rám figyelni, mert sok velem a gond.

Ezt megelőzően két hétig semmiféle probléma nem volt pedig és a munkám sem rosszabb mint a többieknek.

Az üzemvezető múlt héten szinte megfenyegetett, hogy ha nem felelek meg a vizsgáig, el fognak tőlem búcsúzni. Most ismét kontrollra kellett jönnöm ill. holnap a táppénzes papírért bemennem, viszont ez megint két nap kiesés.

Ha ilyen esetben kirúgnának vizsga előtt különleges felmondással vagy simán mikor vége a táppénznek, érdemes lenne munkaügyi bíróságra menni?

Igazából csak szeretném befejezni a képzést, levizsgázni és még ha vissza is kell fizetni, de elmenni innen minél hamarabb ezután az egész sz*rkavarás után ami itt ment... Érdemes elkezdenem már most munkát keresni esetleg?

Előre is köszönöm a tanácsokat/segítséget.



2015. szept. 22. 17:28
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
próbaidő alatt nem kell indoklás.
2015. szept. 22. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Az sem biztos hogy rendes próbaidő, mióta az első szerződést aláírtuk már eltelt több mint három hónap igazából csak elszámoltam kicsit, tehát igazából nem is próbaidő szerintem, nem értek hozzá. Be vagyunk jelentve teljes munkaidős dolgozóként.
2015. szept. 22. 19:13
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
az új munka törvénykönyve szerint ha van kollektív szerződés, és abban rögzítve van, akkor akár 6 hónap próbaidő is lehet.
2015. szept. 22. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Próbaidő alatt indoklás nélkül bármikor megszüntetheti mindkét fél a munkaviszonyt.


Próbaidő után csak indoklással szüntetheti meg a cég. Ha egészségügyileg alkalmatlan vagy, az már indok, és jogos is, ha nem, akkor olyan indok szükséges hozzá, ami alapos, és okszerű. Ha nem értesz vele egyet, akkor bíróságra is mehetsz, de minek? Vissza akarsz oda menni, vagy kártérítést szeretnél kb. 3 hónapnyi jogviszony után? Mert ha 30 éve ott dolgoznál, és koholt vádakkal bocsátanának el, nem fizetve végkielégítést, stb., akkor megértem, hogy mész bíróságra. De egyébként értelmét nem látnám...

2015. szept. 24. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nem, ha bíróság lenne is csak azért lenne hogy a képzést befejezhessem és fizessék a vizsgadíjam, mert bár én döntöttem el hogy inkább ez mint az okj -s papír, de ha ez sem lesz azt meg nyilván nem tudom csak úgy befejezni/folytatni, akkor eléggé bebuktam a dolgot, mert hónapok óta dolgozok minimálbérért minden különösebb ok nélkül ugye...

köszönöm a válaszokat, egyébként megoldódott azóta.

2015. okt. 2. 10:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!