Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Szülés előtt táppénzen voltam....

Szülés előtt táppénzen voltam. Most mennék vissza dolgozni. A táppénz idejére is járt nekem szabadság, amit most kivehetek?

Figyelt kérdés
Azt tudom,hogy a GYED első félévére jár. Én kétszer szültem,szóval duplázódik. De terhesen tp-en voltam,erre az időre is járt?
2016. jan. 2. 18:52
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy mikor voltál táppénzen, de az "új" munka törvénykönyve alapján a 30 napot meghaladó keresőképtelenség ideje nem alap a szabadságra jogosultságra. Vagyis már nem lehet szabadságra jogot szerezni úgy, hogy valaki mondjuk egész évben táppénzen van. Ami szerintem teljesen jogos... :)


Annyi biztos, hogy a terhességi-gyermekágyi segély teljes idejére, valamint a GYED első félévére jár szabadság.

2016. jan. 3. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Mt. 115. §


"(1) A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.

(2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában

a) a munkaidő-beosztás alapján történő munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés,

b) a szabadság,

c) a szülési szabadság,

d) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának,

e) a keresőképtelenség,

f) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés három hónapot meg nem haladó,

g) a munkavégzés alóli mentesülésnek az 55. § (1) bekezdés b)-k) pontban meghatározott

tartama."


Vagyis jár szabadság a GYED-re is (gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságra), a szülési szabadságra is, és a táppénzre (keresőképtelenségre) is. Nincs semmilyen 30 napos határ.

2016. jan. 3. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Amúgy 2012 januárjától augusztusáig voltam tp-en.
2016. jan. 3. 19:05
 4/8 anonim ***** válasza:

Pontosítanék:

A fent bemásolt paragrafus e) pontja pontosan a következő:

"e) a naptári évenként harminc napot meg nem haladó keresőképtelenség, "


2012. évi I. törvényben van benne, most ez a hatályos!


A szülési szabadságra jár, valamint nem a GYED teljes idejére, hanem az első hat hónapjára, ahogy már fentebb említettük is.


A keresőképtelenségeket össze kell számítani, nem külön-külön kell kezelni!

2016. jan. 4. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
... ha 2012-ben voltál táppénzen, akkor már a most hatályos törvény vonatkozott Rád, tehát élt a 30 napos korlát! Vagyis, ha több mint 30 napot voltál táppénzen, akkor a 30 napot meghaladó időszak nem jogosít szabadságra!
2016. jan. 4. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Az új Mt. 2012. július 1-től hatályos, tehát pont egy érdekes eset, mivel neked a táppénzből csak 1 hónap esett az új hatályra. Ráadásul a szabadság kiadására vonatkozó részek csak 2013-01-01-tól léptek hatályba, vagyis addig a régi Mt.-t kell nézni. A régit Mt. (1992. évi XXII. törvény) szerint pedig jár a szabadság:

130. § (2) "A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

a) a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;"


Másrészt viszont a fentebb bemásolt részlet a mai napon hatályos! Annyiban tényleg tévedtem, hogy nem néztem utána, ez a rész mióta van így. Mert régebben valóban másképp volt: "e) a naptári évenként harminc napot meg nem haladó keresőképtelenség," Viszont 2015.01.01-től már a keresőképtelenség teljes időtartamára alapja a szabadságnak - igaz, ez rád akkor egyáltalán nem vonatkozik, hiszen nem ekkor voltál táppénzen.


Tehát összegezve: nagyon régen járt, egy darabig nem, de most megint jár. Rád pont az a nagyon régen vonatkozik, amire járt. Ennek ellenére elismerem, hogy tévedtem, mert rossz jogszabályra hivatkoztam, de végül is akkor nem vezettelek félre.

2016. jan. 4. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Akkor bocsánat. Ezek szerint már nem "naponta", hanem "percenként" változnak a dolgok, ami számomra már szinte követhetetlen... :)
2016. jan. 5. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm Mindenkinek mégegyszer a segítséget!
2016. jan. 11. 09:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!