Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » KATA bevételi nyilvántartás,...

KATA bevételi nyilvántartás, bevétel megszerzésének az időpontja?

Figyelt kérdés

Lenne egy egyszerű kérdésem. Ha a vevő tévedésből kevesebbet utal, és másnap, vagy valamikor máskor korrigálja, akkor a bevételi nyilvántartásban melyik nap lesz a bevétel megszerzésének az időpontja (mivel 2 különböző napon rendezte a teljes összeget)?


KATA, alanyi adómentes.



2019. aug. 5. 18:36
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:
58%
Mindegy, hogy miért fizet részletben :)
2019. aug. 5. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:
100%

Semmi nem tiltja, hogy a vevő egy számlát két részletben rendezzen. Akár szándékosan, akár véletlen.


Pénzforgalmi szemléletben az a lényeg mikor kaptad meg az összeget.


Írhatsz megjegyzést, miért ne, évek múlva is könnyen lehet majd követni mire érkezett az utalás.

2019. aug. 5. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 A kérdező kommentje:

Közben már rég megbeszéltem a könyvelőmmel, leírom, hátha valakinek kellene majd rá a válasz.


Semmit nem kell rajta bonyolítani, ugyanúgy kell a számlát is kiállítani (azaz nem muszáj ráírni, hogy 2 részletben fizetett), a nyilvántartásba pedig a bevétel napja az lesz, amelyik napon teljes mértékben kifizette a vevő, maximum megjegyzésben odaírható, hogy melyik nap mennyit utalt (én odaírtam). :)

2019. aug. 10. 14:04
 14/34 anonim ***** válasza:
58%

Rúgd ki a könyvelődet...

Ha ma kapsz egy másfél milliós számlára 1.499.999 ft-t, akkor azt nem rakod be az adatszolgáltatásba, mert egy ft még lóg a levegőben?

2019. aug. 10. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:

Idézet a NAV honlapjáról:

Számla, nyugta kibocsátásának alapvető szabályai:


"1.3. Meddig kell a számlát kibocsátani?

A számlát főszabály szerint az ügylet – Áfa tv. szerinti – teljesítéséig (előleg esetén annak

kézhezvételéig, jóváírásáig illetve megszerzéséig), de legfeljebb az attól számított ésszerű

időn37 belül ki kell bocsátani.

Az Áfa tv-ben konkrétan megjelölt ésszerű időt figyelembe véve:

1. az ügylet Áfa tv. szerinti teljesítési időpontjáig megvalósuló készpénzzel vagy készpénzhelyettesítő fizetési eszközzel történő ellenérték megtérítés esetén a számlát haladéktalanul

ki kell bocsátani, feltéve, hogy

- a termékértékesítés nem Közösségen belüli adómentes termékértékesítés,

- a szolgáltatásnyújtás nem felel meg a 6. pontban foglaltaknak,

- az ügylet nem kezelőszemélyzet nélküli automata berendezés útján teljesített

termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás.

38

2. az olyan előlegről – amelynek összege nem a 6. pontban foglaltak szerinti

szolgáltatásnyújtás ellenértékébe számítható be és – amelynek a megfizetése készpénzzel,

vagy készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel történik, a számlát haladéktalanul ki kell

bocsátani.

39

3. az olyan termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás esetében, amelynek az ellenértékét az 1.

pontban foglaltaktól eltérően – azaz vagy nem készpénzzel, készpénz-helyettesítő fizetési

eszközzel vagy a teljesítést követően – térítik meg, és a számla áthárított adót tartalmaz

(illetve áthárított adót kellene tartalmaznia), a számlát a teljesítéstől számított 15 napon

belül (vagyis legkésőbb a 15. napon) ki kell bocsátani.


4. az olyan előlegről, amelyet nem készpénzzel vagy készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel

térítenek meg, és a számla áthárított adót tartalmaz (illetve áthárított adót kellene

tartalmaznia), a számlát az előleg megszerzésétől számított 15 napon belül ki kell bocsátani.41

5. a Közösségen belüli ADÓMENTES termékértékesítésről a számlát LEGKÉSŐBB A TELJESÍTÉS HÓNAPJÁT KÖVETŐ HÓNAP 15. NAPJÁIG KELL KIBOCSÁTANI."


Szóval nem kell kirúgni azt a könyvelőt, jól mondta: nem készpénzes fizetés esetén a teljesítés napján bőven jó a kiállítás. Hozzátéve, hogy ha közben nem "ugrunk" évet, mert akkor nyilván zárni kell.

2019. aug. 10. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 anonim ***** válasza:
58%

15, kit érdekel, mikor állítja ki a számlát, a kérdést olvastad?


A kérdés a bevétel megszerzésének időpontja :D

A bevétel megszerzése pedig az az időpont, amikor az összeget megkapja. Részletfizetés esetén ez több időpont lesz.

2019. aug. 10. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 A kérdező kommentje:

Azt még mindig elfelejted, hogy AAM és KATA, szóval itt ÁFA meg ilyen szempont nincs, hogy mikor kell ÁFA-t fizetni stb. Jóval lazább és egyszerűbb, mint egy nagy cég esetében. Teljesen mindegy, a nyilvántartás arra szolgál, hogy minden bevételed vezetve legyen, kb. 3 kötelező elemmel, ennyi. Ha nekem ott van XY pénze, amelyről számla van kiállítva, senkit sem fog érdekelni a további, mivel ÁFA nincs, így majdnem mindegy is az időpont, itt az időpontok a visszakeresés miatt lényegesek, meg a megadott keretek miatt, ami 1 évre van (szerintem). Bevétel megszerzésének az ideje az volt, amikor végre megkaptam a kért összeget teljesen, így az lett beírva, ettől függetlenül mellette ott van megjegyzésben 2 dátum, hogy melyik nap mennyit utalt.


Ha neked 100.000Ft a fizetésed, de véletlenül 80.000Ft-ot kapsz csak, akkor megkaptad a fizetésed? Nem... Majd amikor megkapod a 20.000Ft-ot, akkor kapod meg teljes mértékben.


Előre megbeszélt, szerződéses dolog esetén van részletfizetés, minden részlet után számla kiállítás stb., minden bevétel külön elkönyvelve szerződés alapján stb. Itt viszont egy egyszerű tévedés történt, és még csak ÁFA sincs, szerintem megfelel az, hogy a teljes összeg kifizetésének napját írom fel, mellé megjegyzésben meg azt a 2 dátumot, amelyiken megkaptam.


Ha meg nem, akkor nem, a könyvelő tanácsa szerint járok el... Ha ő nem tudja jól, akkor ki? :)

2019. aug. 11. 08:58
 18/34 anonim ***** válasza:
100%

Hidd el, hogy rosszul tudja.

Nem az a kérdés, megállaodtatok-e részletfizetésben, hanem az, hogy részletekben fizet-e. Az számít bevételnek, amit megkaptál. Akkor, amikor megkaptad. Nekem pl vannak olyan ev-im, akiknek van garanciális visszatartás, mert építési, szerelési munkákat végeznek. Kiállítja a számlát ma, jövő héten megkapja a 95%-át, a maradék ötöt meg majd 60 hónap múlva. Az kerül a bevételi nyilvántartásba, amit megkapott. 95% most, a maradék meg 5 év múlva... Ha addig megszűnne a vállalkozása, akkor az utolsó nap bevétele lenne, amit még nem kapott meg, de már kiszámlázott.


Ha 10 ft híján nem egyenlíti ki a decemberi számládat, és soha nem is fogja kifizetni a 10 ft-t, akkor az a számla nem kerül be a bevallásodba????

2019. aug. 11. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:

18-as, jól írja a kérdező, a KATA AAM-nél jóval lazábbak a szabályok. A Te példád meg azért nem jó, mert ott eleve több részletben történik a fizetés és az évváltásra hivatkozol, holott azt én is leírtam, hogy természetesen ha év vége beleesne, akkor zárást kell csinálni a beérkezett összeggel.


És nem, tudja rosszul a kérdező könyvelője, mert (1-es vagyok) az enyém is pont ugyanezt mondta, amit 1-es válaszban leírtam, azzal a különbséggel, hogy azt már csak én találtam ki, hogy a könnyebb azonosítás érdekében a számlán mindkét beérkező összeget és időpontját feltüntetem, hogy évek múlva is azonosítható legyen. (bár azt a könyvelőm mondta, hogy nyugodtan ráírhatok a számlára ilyent)

2019. aug. 11. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:
Ja, és teljesen más, hogy ha az interneten megveszek valamit 5 ezer ft-ért és csak 4 ezret utalok (mert itt jól látszik, hogy nem fizette ki a termék árát) vagy pedig egy szolgáltatást több részletben fizetek, teljesítések szerint.
2019. aug. 11. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!