Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Felajánlottak nekem egy...

Pharaon kérdése:

Felajánlottak nekem egy kisebb földet, művelésre. Mit lenne érdemes ültetni bele? Munkát minimálisat tudok befektetni. Felszántatok, learattatok traktorral.

Figyelt kérdés
Egyenlőre a kölest, meg a búzát tudom, hogy lehetne így. Mi érné meg a legjobban? Milyen növények hozzák a legnagyobb hozamot, nm/Ft-ban? Van erről valahol táblázat esetleg?

2020. máj. 2. 18:58
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
89%

Mekkora a kisebb? Milyen minőségű, szerkezetű?

Nincs se szaktudás, se munkagép/eszköz a művelésre?

Ha utóbbiak közül egyre is nemleges a válasz, akkor bele se kezdj, adják ki bérbe és kész. Nem nagyon fogsz tudni érdemi profitot termelni.

2020. máj. 2. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
67%

A mezőgazdaság nem hiába külön szakma. Nem mindegy mekkora, meg milyen föld. Lehet kukoricának jó, de a búzának nem. Ráadásul vetőmagot kell venni, műtrágya/hozamnövelő, gyomirtó kell, azt ki kell juttatni, ha kevés az eső locsolni kell... Stb

Szóval vagy megbízó valaki szakembert, vagy próbálkozol magad. Ha nem jól csinálod, akkor ráfizetéses a buli.

2020. máj. 2. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
szerintem már most add fel, fogalmad sincs a mezőgazdaságról. kisebb földön kapásból nem éri meg szántóföldi növényt termeszteni. minden máshoz meg munkát kell befektetni, nem minimálisat.
2020. máj. 2. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
81%

Az a baj a mezőgazdasággal, hogy egy kiló alma az olyan, mint a másik.

Ez azt jelenti, hogy az előállítási költség felett van egy nagyon kis haszon, de lehet, hogy az sincs, mert a piac többet termelt, mint amennyit el tud adni.

Volt egy időszak magyarországon is, amikor a gazdák akkora veszteséget termeltek, hogy kiöntötték az utcára a tejet, gabonát, dinnyét stb-t.

Mezőgazdaságban leginkább a normatívákból lehet megélni, amivel ezt az ágazatot az EU meg a kormányzat támogatja.


Vagy olyat kell kitalálni, ami kiemelkedik a versenytársai közül, vagy amit nagyon nehéz gépesíteni.

Nameg ugye egyáltalán nem biztos, hogy amit te oda kigondoltál arra az a talaj meg a tájjelleg is alkalmas.

Ha nem nagybirtokos vagy, akkor szerintem a zártkertekben van üzlet a mezőgazdaságon belül, és különleges gondozásigényes terményekkel érdemes foglalkozni.

2020. máj. 2. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:

"Felajánlottak nekem egy kisebb földet"---Mekkora? Mennyiért ajánlották fel? Bérbe, vagy eladásra?


"Mit lenne érdemes ültetni bele?"---Milyen a talaj? Elhelyezkedése, vízhozama, művelési ágazata domb/völgy/szántó/legelő?


"Munkát minimálisat tudok befektetni."---Mindent bérmunkában akarsz? Van ilyennel foglalkozó a környéken? Milyen árban dolgozik, miket csinál meg? Megbízható?


"Felszántatok, learattatok traktorral."---Mennyiért és mit? Traktorral aratni???, de mit?


"Egyenlőre a kölest, meg a búzát tudom, hogy lehetne így."---mennyi volt az adott terület termésátlaga az utóbbi 5 évben? Mi volt benne az elmúlt években?


"Mi érné meg a legjobban?"---Tudás, gépek, munkaráfordítás, idő és pénz hiányában feltehetően semmi!

Mennyi pénzed van rá? Milyen adottságokkal rendelkezik a terület? Talaj tápanyag ellátottsága? Savas, vagy lúgos a talaj, milyen a pH-ja?


"Milyen növények hozzák a legnagyobb hozamot, nm/Ft-ban?"---Kanyarodjunk vissza előbb a korábbi kérdésekhez!

Hiába mondok neked pl. áfonyát, ha semleges , vagy lúgos a talajod, belenyomnál 4-5 millió Ft-ot és cserében nem lenne 1Ft bevételed sem :)


Megkérdezhetem, hogy "nm/Ft-ban" nm/Ft akart lenni, vagy kitaláltál egy új mérőszámot???


"Van erről valahol táblázat esetleg?"---Miről???

Ha megválaszoltad a kérdéseket + további 100-at, akkor google a barátod az alapján segít neked ráakadni a keresett információra!

Másrészről tudás, pénz, idő és munkaráfordítás nélkül ne álmodozzál az átlagadatok eléréséről!

2020. máj. 3. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Jött több, konkrét kérdés, megpróbálok válaszóni, hátha találunk jó megoldást.


Üres telkek, nagyobb zárt kertek. 600-800nm körüliek. Lenne 2-3 is. Ingyen, vagy szinte ingyen kapnánk, csak, hogy gondozzuk, műveljük őket.


Édesapám művelte idáig őket, de most lemondott róluk. Volt, hogy burgonyát ültettünk bele. Amikor jó esőzések voltak, szépen termett.

Volt, hogy nem volt eső és próbáltuk öntözni, de a vége az lett, hogy a villanyszámla majdnem több lett, mint a termés értéke. Utóbbi években még a kolorádó bogárral is meggyűlt a bajunk, még a szárazság mellett.

Amikor burgonya volt, még felszedés után 1x be tudtuk ültetni, kölessel.

Az egyikben volt az egyik évben búza is.


Most legutóbb mindegyikben kukorica volt.


A talaj az szerintem semleges, homok talaj.


A traktoros olyan 6-8ezer Ft-ért szántja fel darabját.

10ezer Ft körül szerintem a kölest, búzát le is aratná.

Ha kell műtrágyázni, gyomirtózni, szerintem azt is hasonló áron.


Édesapám sajnos soha nem foglalkozott a matekkal.

Ha volt eső jó termésünk volt, ha nem akkor silány.


Én erőssen nézem a matekot. Sokan tartanak állatokat, egy átlag áron azért mindent el tudnánk adni.


Mi teremne meg jól, mi az ami tűri a szárazságot is?

Vagy, ha locsolni kell, akkor az jól megtérüljön.

Illetve, szinte csak vetni és aratni kelljen.

2020. máj. 5. 15:52
 7/25 anonim ***** válasza:

Hm búzával bevetve bevétel mennyi 30eFt körül VS kiadás csak a traktoros több ennél + egyéb!


Remélem azért a munkahelyeden nem mondasz fel mikor belevágsz!

2020. máj. 5. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:

5 házzal arrébb lakó (,de kertszomszéd) ismerős őstermelőként tojótyúkozik 1000m2-en, önköltsége 15Ft/db, a tojókat megeszi, így ő nem számította bele a tojásárba.


20m2-en lehet 1 tanyasi tyúkod, 40db/kert, 50Ft tojásárral napi 30-at ha el tudsz adni, akkor az 1050Ft kertenként, 3 db-al 3150, de ehhez 90db-ot kell eladni minden nap!


Havi 94 500Ft, kb. 2800Ft/tojó árral durván 3,5 hónap alatt jönne vissza a pénzed. További 2 hónap termelési idővel számolva lenne közel 200eFt hasznod és 120db tyúk a fagyasztódban. A földműveléshez képest ez nagyságrendekkel jobb eredmény...


Kérdéses, hogy mennyire van bekerítve az a kert, mennyire erős a rejtett munkaerő aktivitása, mennyire bízol meg a környékbeliekben (szomszéd pl. a kertben alszik sátorban).

Meg valami minimális építmény is kellene, nekem volt hulladék szalmabálás tyúkólam a tetején deszka, ponyva és földborítás szinte az egészre, hogy kisebb legyen a gyújtogatási hajlam a gyerekekben.

2020. máj. 5. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
#8 ez sajnos nem opció, a csirkét nem lehet traktorral művelni :'D
2020. máj. 5. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
63%

#8: Ez szép és jó, csak nulla Ft-ot számoltál a fenntartásra. Az infrastruktúrális beruházást említetted, de nem vontad le az elején a számításból, ahogy a munkaigényt sem.


Kérdező,

nem véletlenül hagyják el ezeket a kerteket az emberek. Irreálisan nagy élőmunka vagy anyagi ráfordítással lehet csak minimális hasznot termelni rajtuk.

Ha leginkább ráfordításmentes dolgot nézed is: 6-8-ért felszántják, de utána azt el is kell munkálni, el kell vetni, permetezni kell párszor, le kell aratni és el is kell szállítani. Ezeket vagy nagyon elavult technológiával és silány minőségben megcsinálja valaki, aminek erős negatív hatása is lesz a terméshozamra, vagy jóval drágábban csináltatod vállalható minőségben (Ha egyáltalán elvállalja valaki). Búza helyett opció lehetne zab vagy ilyesmi, amit letárolva szezonon kívül kisebb tételekben számla nélkül eladni. De ahhoz meg hely kell, ahol tudod tárolni is.

Száz szónak is egy a vége. Befektetett munka arányában sokkal jövedelmezőbb dolgokat is lehet csinálni másodállásban.


#1

2020. máj. 6. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!