Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Nem fizető megrendelővel mit...

Nem fizető megrendelővel mit szoktak csinálni?

Figyelt kérdés

Ha van egy vállalkozás, ami mondjuk építőiparban dolgozik, mit csinálhat ha a megrendelő nem fizet?

Például XY csináltat egy medencét a kertjébe mondjuk 4 millió forintért, majd a munka végén közli, hogy ezt nem fizeti ki.

Ha van szerződés, akkor pert indít és előbb-utóbb pénzénél lesz, eddig oké.


De, ugye Magyarországon (de szerintem máshol is) divat ez, hogy az ügyfél nem kér számlát, és akkor "mindenkinek jobb", vagy ha kér is nem a teljes összegről, tehát a példában szereplő medencére csak 2 millió van kiszámlázva a másik kettő "okosba".


Szóval mit szoktak ilyen esetben csinálni a vállalkozók, ha az ügyfél számla hiányában mégsem fizet vagy csak a számlán szereplő kisebb összeget fizeti ki?

Nyilván ilyenkor perelni nem tudnak, mert nem hivatalos a dolog.

Történeteket szeretnék hallani, hogy ilyenkor mit csinálnak a gyakorlatban.



2018. máj. 16. 17:33
 1/8 anonim ***** válasza:
87%
Ekkora osszegnel eloleget kernek, es/vagy resz-szamlat szoktak kiadni. Amugy ha a vallalkozonak is vaj van a fejen (pl. mert nincs se szerzodes, se szamla, se adozas), akkor bizony lenyeli a veszteseget, es annyi. Azert az ilyennek hire megy am, ugyhogy maximum egyszer lehet eljatszani...
2018. máj. 16. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Nem azért kérdeztem, mert nem szeretnék bármilyen munkáért fizetni.

Csupán érdekel, hogy milyen eszközök vannak ilyenkor az ember kezében, ha az ügyfél nem hajlandó fizetni, és jogilag sem lehet támadni, hisz mondjuk a számla kisebb összegről szól.

2018. máj. 16. 20:14
 3/8 anonim ***** válasza:
Szerintem ha okosba csúsztatna egy cég 2 milkát, arra is lenne okos megoldása, hogy behajtsa a csúsztatott részt.
2018. máj. 17. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Megbízási vagy vállalkozói szerződés. Az védi mindkét felet. A számlaadás ettől független, mert amíg a szerződés ptk szerinti, addig a számlaadás az art. törvény szerinti eset. Tehát attól, mert nem ad számlát, még hivatkozhat hibás teljesítésre a megrendelő ami alapján nem fizeti ki. Ugyanakkor hibás teljesítés lehet az is, hogy ha azt vállalja hogy készpénz fizetési számla ellenében fizet a megrendelő és a vállalkozó nem akar, vagy nem tud számlát adni,- mert ezzel megfoszthatja az áfa levonási jogtól a megrendelőt-, így ha a megrendelő nem fizet a vállalkozó sem tehet semmit. Szerződés pedig létrejöhet szóban is, vagy ráutaló magatartással is, nem kötelező az írásos alakiság.


Gyakorlati példa: Gázcirkó beépítés, jött a szaki, felmérte, a helyzetet, mondta kb 600.000. Végül 900.000 se állította meg. Villanyszerelő felmérte a lakást, mondta 5 napos munka 300.000 Ft. Ebből lett neki 32 nap, kötbérbe leszámoltuk az összeg közel felét, kapott 150.000-et végül anyagköltségre. Könyvelő szóbeli szerződéssel visszamenőleges hatállyal akarta duplájára emelni a könyvelési díjat, mondván akkor így én tartozok neki 3 havi díjjal, mert nem hitte hogy "ennyire jól fog menni" és ilyen sok meló lesz a számláinkkal. Ott hagytuk nem fizettünk neki semmi pluszt, átszerződtünk írásos szerződéssel máshoz. Arról meg másfél év után derült ki, hogy nem is mérlegképes könyvelő,adótanácsadó, adószakértő nincs regisztrálva az Ngmnél, a megbízási szerződésben rögzített számlaadási kötelezettségét elmulasztotta, többek között ezzel (is) kárt okozott, így ptk szerint követelhető rajta a kártérítés ( a csalást a btk nem tudta egyértelműen megállapítani ).Most felszámolták a cégeit, mindenki vár a pénzére tőle.


És hozzáteszem mind, ismerős, rokon, vagy azok által ajánlott "közelibb" tag volt. Azóta csak írásos szerződéssel, leinformálva, és számlaképesen dolgoztatok inkább tisztán szakmai alapon "vadidegenekkel", hogy ezeket a helyzeteket elkerüljük.

2018. máj. 17. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Tehát attól, mert nem ad számlát, még hivatkozhat hibás teljesítésre a megrendelő ami alapján nem fizeti ki. "


Na ezt elírtam..


"Tehát attól, mert nem ad számlát még teljesíthet, ami alapján a megrendelő kifizeti" - akart volna lenni.

2018. máj. 17. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Szerintem mindketten megérdemlik a sorsukat ha rosszul járnak. A megrendelő azért mert minőségi kifogás esetén nem tud reklamálni, a vállalkozómeg ha nem kapja meg a pénzét akkor magára vessen. Ha ezt utána leverik rajtad azon meg nem kell csodálkozni
2018. máj. 17. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A legegyszerűbb dolog, hogy ne csináljon a cég ilyen "okosba megoldjuk" dolgokat. :)


Ha nem tisztán csinálja teljesen megérdemli. Nem csak azért adózunk mert kell és kész. Én szeretnék egy tiszta biztonságos országban élni, ahol az egészségüggyel és oktatással nincs semmi probláma.


Több pénzel nem feltétlenűl oldhatóak meg könyebben a problémák, de segít...

2018. máj. 21. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Általában van szerződés. Ha nem fizetet mehetsz a biroságra. Mivel még nem fizetet nem adtál ki számlátse. Ha meg minden rendben zajlot a végén simán nem ad számlát, és kidobják a szerzödést.
2018. máj. 30. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!