Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Örökölt ingatlanok bérbeadása?

Örökölt ingatlanok bérbeadása?

Figyelt kérdés

Édesapán elhunyt márciusban, egyedüli örököseként 13 db budapesti ingatlant (12 lakás, 1 ház) fogok örökölni utána.

A hagyatéki eljárás még nem zárult le, de beszéltem már többször a közjegyző asszonnyal, aki szerint mivel egyedüli örökös vagyok és végrendelet nincs, illetve édesapám mindegyik ingatlanban egyedüli tulajdonos volt, így az összes ingatlant én fogom örökölni.

A házat el szeretném majd adni, viszont a 12 lakást mindet szeretném megtartani és kiadni bérbe.

Nézegettem már ingatlanos portálokon, alapterület és elhelyezkedés szerint olyan 150-400.000.- Ft-os összegekig tudom őket kiadni.

Úgy számoltam, hogy olyan minimum 2,5-3 millió Ft bevétel jönne a bérbeadásokból.

Úgy gondolom, mivel 12 ingatlan bérbeadása, az ezzel kapcsolatos intéznivalók, adminisztráció stb teljes embert kíván, így azt tervezem, hogy a jelenlegi munkahelyemen fel fogok mondani és csak az ingatlanokkal szeretnék foglalkozni.

Ehhez viszont úgy gondolom, mindenképpen szükséges lesz valamilyen vállalkozási forma. azért is, mert teljesen hivatalosan szeretném csinálni, illetve azért is, hogy az esetlegesen fölmerülő költségeket (időszakonként festés, meghibásodott készülékek, stb cseréje) el tudjam számolni

A kérdésem erre vonatkozik, hogy milyen vállalkozási forma lenne erre a legalkalmasabb?

Elég lenne egy egyéni vállalkozói kiváltása, vagy érdemesebb talán egy Kft-t létrehozni? És mondjuk Kft esetén nem gond az, hogy nem a Kft tulajdonában annak az ingatlanok, hanem az enyémben mint magánszemély, de a Kft végzi a bérbeadást?

Minden segítő szándékú választ köszönettel veszek.


2019. máj. 1. 18:54
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Több, egymástól független adótanácsadóhoz is elmehetsz, illetve könyvelőhöz. Költeni kell rá egy kicsit, de így jó eséllyel összeáll a fejedben a kép milyen formában is lenne ez neked a legjövedelmezőbb és biztosabb forma.

12 ingatlan sok. Akkor is, ha állandó, hosszútávú bérlőknek adod ki. A problémakezelés, hibaelhárítás, karbantartás, havi díjak beszedése, számlák fizetése sok. Én valószínű ezzel kezdeném, aztán ha úgy látom belefér, akkor 3-4 lakást forgatnék szálláshelyként, búvóhelyként, akármiként. Aztán pedig elkezdenék befektetni újabb ingatlanokba. Ehhez már biztosan vennék fel alkalmazottat is, aki a telefonokat, email-eket kezeli.

2019. máj. 2. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:

10: Az adószámos magánszemélynek már utánanéztem, az biztosan nem jó az általam írt tevékenységre, mert azt csak időszakos, alkalomszerű üzleti tevékenységre lehet igénybevenni (pl van egy nyaraló, amit évente 2 hétre kiadok).

Az én esetemben már viszont folyamatos lenne és rendszeres az üzleti tevékenység, tehát az biztosan nem jó.

Illetve van a lakások közül több olyan is, ami a kialakításának és az elhelyezkedésének köszönhetően akár ügyvédi irodának vagy magánorvosi rendelőnek is alkalmas, így ha cégnek adnám ki én, mint adószámos magánszemély az sem működhet.

Egyébként mindenképpen hosszútávú bérbeadásban gondolkodom.

2019. máj. 2. 13:43
 13/16 xswerdy ***** válasza:

valamit elnéztél. Adószámos magánszemélyként végezhetsz ingatlan bérbeadást is (hosszútávút), sőt azt még adószám nélkül is végezheted, ha a bérlőd nem kér számlát (a turisztikai célúnál viszont kötelező az adószám).


Szóval nem feltétlenül kell vállalkozás. A költségeket akkor is el tudod számolni.


Egyébként azt nem értem, hogy most üres a 12 lakás? Édesapád nem adta ki őket?

2019. máj. 2. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

13: Nem, több helyen utánaolvastam, hogy pont az a lényeg, hogy nem rendszeresen, folyamatosan végzi a tevékenységet, hanem csak alkalomszerűen.

És állítólag a Nav is szeret vele "foglalkozni", ha valaki adószámos magánszemélyként végez igazából vállalkozói tevékenységet. + a cégek sem szeretik, mert nekik kell a bérszámfejtést elvégezni az adószámos magánszemély helyett, tehát pl. ha orvosi rendelőnek, fogászatnak, könyvelőirodának, stb adnám ki valamelyik lakást, az is problémás, tehát erről már az elején abszolút letettem.

2019. máj. 3. 07:17
 15/16 anonim ***** válasza:
Adószámos magánszemélyként adtam az első két évben bérbe 3 éves határozott idejű szerződéssel ingatlanokat ( családi házon belül szobákból kialakított üzlethelyiségek, kezdő vallalkozoknak). Hidd el lehet, csak Nálad ez eleve akkora ingatlan volumen, hogy nem feltétlen éri meg.
2019. máj. 3. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

Én ezt elhiszem. Sok mindent lehet, csak nem biztos, hogy szabályos. Lehet 120 menni az 50-es táblánál is.

Neked akkor szerencséd volt, de én nem szereték kockáztatni és nyugodtan akarok aludni.

Bőven fog annyi pénzem befolyni a bérbeadásokból, hogy nem akarok párezer forintokon spórolni.

Ha 1 lenne csak nekem is, azt mondom Ok, de 12-nél ezt szerintem már nem lehet eljátszani.

De ha lemegy a hagyatéki, mindenképpen felkeresek egy adószakértőt, csak addig is próbálok tájékozódni minél több forrásból.

2019. máj. 3. 10:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!