Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Kedves Állattartók! Az "elalta...

Kedves Állattartók! Az "elaltatás" mit is takar valójában? Örök álmot vagy állatgyilkosságot?

Figyelt kérdés

Két tengerimalacom volt. Az egyik malac bélrendszeri és légzőszervi gondokkal küzdött, fél éves állatorvosi kezelések ellenére, az utolsó orvosi kezelést követően másnap reggelre hirtelen halállal elpusztult még tavaly. "Elaltatás"-ról szó sem esett a klinikán.

A másik malac öregkori tünetekkel rendelkezett, lefogyott, nem tudtak rajta segíteni. "Elaltatást" javasoltak. Azért mert öreg volt? Ugyanúgy vidám, nagyétvágyú malacka volt az utolsó nap reggel is, majd délután hirtelen végelgyengült, az utolsó fél órát sajnos csak feküdni tudott, de végig ott maradtam mellette és beszéltem hozzá, néha megsimogattam a fejét, el tudtunk búcsúzni egymástól és ő is elment...ez tegnap történt :(((

Elkezdtem kutakodni, hogy igaz-e amit mondanak: a gazdik beadatnak egy olyan szurit, amelytől a kedvenc állatok örökre elszenderednek és nem ébrednek fel soha többé. Nagyon sok ismerősöm ezt hitte és a családom is, meg a szomszédom is... De amint megtudtam az igazságot, és ezt egy kutyatenyésztő ismerős is megerősítette: valójában nem "altatják el" az utolsó időket élő állatokat, hanem először beadnak egy bódító-altató szurit és kicsit később egyenesen a szívbe (azért hogy gyorsan történjen) döfik a halálos mérget. Na ez nagyon durva, ezt nem engedtem meg a második malacnak. Mert nem láttam garanciát arra, hogy amikor "mélyen alszik" az idős malac, nem érzi esetleg azt a fájdalmat, ahogy a szívbe szúrják a halálos mérget?

Csak azt szomorúnak tartom, hogy aki fél a haláltól és nem akarja végignézni az öreg állat kimúlását, inkább "elaltatja" kedvencét az állatorvosnál, az semmit sem tud, hogy mit csinálnak vele. Csak minél előbb túl akar lenni rajta. Aki egy öreg vagy végelgyengülő állatot "megölet" az a legjobb ha nem tart semmilyen állatot szerintem. Rákbetegséggel küzdő állatokról ne is beszéljünk, azok tényleg kegyetlenül szenvednek, mint ahogy az emberek is. Csak azt sem tudom, hogy van-e számukra valami fájdalomcsillapító, mint az embereknek a végstádiumban a morfium?

Nem mi adtuk nekik az életet, ezért mi sem vehetjük el az életüket. Emberek eutanáziáját így is mélységesen ellenzem.


Kíváncsian várom az állattartók véleményét.


2014. aug. 15. 23:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
86%

Ha tudnám, hogy szenved a szeretett állatom és az orvos szerint nincs esély a gyógyulására, fájdalmai lennének, gyógyszeres kezelés nem segítene, csak szenvedne, akkor inkább az elaltatást választanám. Gyilkosság? Attól függ, hogy honnan nézzük. Elvesszük az életét - akkor igen. Megszabadítjuk a fölösleges szenvedéstől - akkor is elvesszük az életét, de ez más, én nem nevezném gyilkosságnak, hiszen azért tesszük, hogy ne szenvedjen, ne kínlódjon még napokig, hetekig akár.


Embereknél is van ilyen, ők persze tudják kérni /eutanázia/ persze itthon nem megengedett, a már kilátástalan helyzetű rákos betegeknek pl. át kell élniük a teljes leépülést...


Mérgezték már meg kutyánkat, macskánkat, gyógyíthatatlan betegségtől is szenvedett már kutyánk, mindegyik esetben állatorvost hívtunk, házhoz jött, de ő nem a szívükbe adta azt a valamit. Ez mondjuk régen volt, azóta így megváltoztak volna a módszerek??


Egyébként vadász segítségét lehet kérni ilyen esetben?

/most én is találtam itt a GYK-n pár rémséget a régi injekciókról :S /

2014. aug. 15. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
Abszolút egyetértek veled.
2014. aug. 15. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
58%

Ezt a baromságot nem tudom honnan szedted, az állatokat túlaltatják, vagyis egyszerűen halálos adag altatót kapnak, ami pl légzőszervi leállást okoz. Fájdalmat nem érez, mert nem tudatosul, ugyanúgy, ahogy mondjuk egy emberi műtétnél te sem érzel semmit altatásban. Egyébként ha még sziven is szúrják mi van akkor? Nem érzi.


Nem mi adtuk nekik az életet, ezért mi sem vehetjük el az életüket.

Igen, felteszem te SOHA nem csaptál még le szúnyogot, nem öltél meg a növényeidet zabáló csigát, nem írtanéld ki a bélfréget az állatodbólé stb. Az álszenteskedést be lehetne fejezni...

2014. aug. 16. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Válaszaitokból kitűnik számomra: ha a ti háziállatotok egyszerűen csak öreg lett, nehezen megy, nehezen lát, egyszerűen eljárt felette az idő, szóval az öregsége miatt szenved, akkor is megöletitek.. Altatásnak azért sem nevezném a továbbiakban, mert téves szó a magyar nyelvben, mert két injekcióval adják be, az egyikkel elaltatják, a másikkal (pl. szíve, légzése leáll, vagy ki tudja milyen halálos méreggel, sőt az altató túladagolása is MÉREGNEK számít) MEGÖLIK, amikor éppen mélyen alszik az állat. Mindenki azt hiszi, hogy véglegesen elaludt az állat, valójában MEGÖLTÉK! Lásd Wikiszótár: megöl (ige) 1. a halálát vagy a végét okozza valakinek vagy valaminek; öl, elpusztít. És ki a gyilkos? Wikiszótár szerint: 1. személy, állat vagy dolog, aki/ami öl. Engem szinte felháborított, hogy a szomszédasszony elmondani sem tudta, hogy mi történt a megöregedett háziállatával, amikor „elaltatták”! Elmondása szerint nem bírta végignézni (magyarul nem az állat szenvedéseit nézte, hanem inkább elmenekült és nem mert szembenézni az elmúlással). Jelentéktelen, hogy megszabadítasz a szenvedéseitől egy ténylegesen beteg, szenvedő állatot, a tényen ez nem változtat: a kedvenced halálát TE okoztad a döntéseddel, hisz megkérted az állatorvost, hogy „altassa el” bocs „ÖLJE meg” helyetted az állatot, hogy RÖVIDEBB szenvedése legyen. Azért mondják inkább „elaltatásnak”, mert az szebb, finomabb kifejezés, hogy a gazdik ne rettegjenek meg attól, hogy megölették a kedvenceiket… És honnan tudjuk, hogy az állat mit akar? Meghalni minél előbb, vagy tovább maradni a gazdája mellett szenvedések felvállalása mellett? Mivel az állat jogilag nem cselekvőképes, mint az ember, ezért a gazdi dönt az állat sorsa felett felelősségvállalása helyett, mint az élet-halál ura... Ha a kedvenc háziállat nem tudja kifejezni akaratát a végleges „elaltatással” kapcsolatban, akkor nekünk sincs jogunk rendelkezni az élete felett. Megismétlem, mi nem adtunk a háziállatnak életet, így nincs jogunk felhatalmazni az állatorvost sem, hogy VEGYE EL tőlük az életet helyettünk. 3-as válaszolónak: Az más, ha valaki kecskét, libát, disznót öl meg, azért hogy mi enni tudjunk belőle. A szervezetünknek húsra, fehérjére van szükség. Ne keverd ide a bogarakat, ők rovarok. De legtöbbször őket sem bántom, tegnapelőtt pl. csigákat mentettem az úttestről, hogy az autók ne lapítsák össze. Miért ítélkezel felettem, ki vagy? De a háziállat a CSALÁD részévé vált, szinte családtag és nem a mi vacsoránkhoz vettük meg, illetve kaptuk! És nem álszenteskedésből írtam le ezeket. Tisztelt 3-as, ha neked van lelked az állateutanáziához, egyetértesz vele és teljes nyugalmat ad neked, úgy legyen, ÁMEN! Engem rá akartak venni az elaltatásra, és ez az ami engem felháborított!

Ha egy öreg állat nagyon szenvedne és fájdalmai lennének, akkor nem enne és nem inna semmit az utolsó napig. Mert ha az ember beteg, szenved, természetesen étvágytalanná válik. Az ember a nagypapáját sem altatja el véglegesen, amikor már csak kerekesszékkel tud gurulni. Sőt, még ha gyógyíthatatlan betegsége is van, akkor sem. Igaz, kínlódás az öreg állatnak, amikor nehezen megy, nehezen lát, nehezen szagol, másképpen kell etetni, itatni stb., de azért BIZTOSAN továbbra is a gazdája mellett szeretne lenni és jól esik neki, ha olyankor szeretetet (és ez nem keverhető össze az önzőséggel) és nem az ún. egyik altatós, másik halálos injekciós „amerikai” kivégzést kapja meg...

2014. aug. 16. 09:37
 5/12 anonim ***** válasza:
86%

Volarex, hány éves vagy?

Kérdezted a véleményünk, leírtam (1.)

Erre fel vagy háborodva és meg akarod változtatni a válaszolók felfogását.

A szövegértéseddel is baj van. Direkt kihangsúlyoztam, hogy az állatokat nem hagyjuk szenvedni, és vannak olyan nagyon jól fejlett országok, ahol a VÉGSŐ STÁDIUMÚ betegeket is megszabadítják a szenvedéseiktől. /Nem, a kerekes szsékes nagypapát nem kell megölni, ezt a baromságot honnan szedted??! Szövegértés egyes, leülni!/

Úgy látszik, neked nem volt a környezetedben halálos beteg - ne is legyen... Talán akkor más lenne a véleményed az eutanáziáról, legyen az állaté, emberé. Nyilván, ha lehetne rajtuk segíteni, azt tenné bárki, de ha már nem, ha már csak szenved és nincs más megoldás, akkor te hagynád szenvedni a szeretett állatod??!


"Kíváncsian várom az állattartók véleményét." - erre reagálva ez egy vélemény, nem egy helyes válasz vagy helytelen, nem kell egyetérteni vele, de lehet is. Nem értem, miért kell ettől így kiakadni... Ha nem bírod felfogni/megérteni mások véleményét, vagy tiszteletben tartani, akkor ne kérdezd mások véleményét!

2014. aug. 16. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

szia!


A lelkesedésedből úgy ítélem, hogy serdülőkorú lehetsz. Nem baj, elmúlik :)...


De nincs igazad.


2 kutyámat tudom felhozni példának.


Az egyik egy angol cocker spániel kan volt, fekete. 12 éves koromban kaptam, a világon a legjobban szerettem, komolyan. Nagyon erős kötelék volt köztünk. sokszor szüleim engem hívtak, ha rossz helyre bújt be, stb. Egyetlen szavamra mellettem volt, mindig! 27 éves voltam, amikor családi körben elaludt örökre, végelgyengülésben. Éppen bográcsoztunk...Akkor már 4 napja lihetett, tudtam, hogy itt a vég. Vak volt, süket volt, alig volt foga, rossz volt a szíve, de megadatott neki, hogy a kedvenc helyén múljon ki...



Másik kutyám egy beagle volt. A spániellel együtt nőtt fel, bár sokkal fiatalabb volt nála, hamarabb elment... 8 éves volt, amikor beteg lett. Állítólag leukózisa volt, de sose lehet tudni. Sokszor jött hozzá a doki, mi is vittük kezelésekre. Minden szerve meg volt nagyobbodva. Azt mondta a doki, ameddig nincs erős fájdalma, addig hagyjuk. De amikor megláttam, hogy az udvaron a füves részen a kutya hátrafelé megy lehajtott fejjel, körbe-körbe, akkor kihívtam a dokit. Ezt már nem kívántam neki....Elaltatta az orvos.

Szerinted rosszul döntöttem??? Hagytam volna a hátrafelé közlekedő kutyámat szenvedni tovább? Hogy egy ép lépést nem tudott mát tenni? Érdekes felfogásod van, az biztos....

2014. aug. 16. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Tudod, ez mind szép, amit leírtál, de köze nincs a valósághoz. Kissé idealista vagy, és biztosan nagyon fiatal.


Tudod, én nem tengerimalac vagyok, hanem ember, már olyan korú, akinek néha eszébe jut az elmúlás, és sokkal nyugodtabb lennék, ha tudnám előre, hogy van valaki, aki vállalná a felelősséget, hogy ne hagyjon szenvedni, ha eljön az az idő.

És nem, nem szeretném ha fogná valaki a kezem a családomból, miközben ordítok, vagy már ordítani sem tudok a fájdalomtól. Mert úgy gondolom, hogy az emberi méltósághoz való alapjogom magába foglalja azt is, hogy jogom van méltósággal meghalni, ne kiszolgáltatottan a szenvedésnek és a sajnálkozásnak, és annak, hogy mások is tanui legyenek ennek.


És igen, állattartó vagyok magam is, és altattattam el kismacskát, akiről kiderült, hogy fél vesével született és a másik veséjén is több daganat van, és már nyávogni sem tudott a kosarában. És a szomszédomat is rábeszéltem, hogy altattassa el az öreg kutyáját, akinek az orrát megette a rák 3 hónap alatt, és csak szenvedett.


És úgy gondolom, ez volt a helyes.


Pont azért, mert az állataink családtagok, szeretjük őket, és nem kényszerítjük arra őket, hogy olyasmit éljenek át, amit mi sem szeretnénk átélni.

2014. aug. 16. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
83%

Maximálisan egyetértek a 7. hozzászólóval. A te hozzáállásod viszont felháborító, mert szerinted helyesebb megvárni, míg egy súlyos beteg állat kiszenved (szó szerint!) csak hogy nehogy gyilkosnak kelljen éreznünk magunkat?

"Jelentéktelen, hogy megszabadítasz a szenvedéseitől egy ténylegesen beteg, szenvedő állatot, a tényen ez nem változtat: a kedvenced halálát TE okoztad a döntéseddel, hisz megkérted az állatorvost, hogy „altassa el” bocs „ÖLJE meg” helyetted az állatot, hogy RÖVIDEBB szenvedése legyen."

Ezt nevezed te jelentéktelennek? Halvány fogalmad sincs úgy látom, mit él át olyankor egy állat, mert nem tapasztaltad. "Ugyanúgy vidám, nagyétvágyú malacka volt az utolsó nap reggel is, majd délután hirtelen végelgyengült, az utolsó fél órát sajnos csak feküdni tudott,"

Ennyi, amit átéltél, képzeld el azt, hogy a malacod nem egy fél óráig, hanem napokig, hetekig fekszik így.

Az első kutyám úgy ment el, hogy már egy ideje csak feküdni tudott, az utolsó héten úgy etettem minden egyes falatot lemasszírozva a torkán, csak inni volt hajlandó magától. 14,5 éves volt 3 nap híján, akkor már két és fél éve lassan, fokozatosan bénult le, és őt túl későn engedtem el, mentségemre legyen mondva, fiatal voltam még. Tudod, mikor hívtam ki az állatorvost? Amikor egy görcsrohamot kapott, rángatózott, nem tudott magáról és háromnegyed órán át, amíg az orvost vártam, nem tudott kijönni belőle, soha többé nem tért magához, de szerinted ez akkor is gyilkosság volt, ugye? Nos, technikailag lehet.

A második kutyám májusban engedtem el, miután ő is lebénult hátul és 8 hónapja már kutyakocsival közlekedett, majd a vállában és a gerincében a megerőltetéstől és az ízületi elváltozásoktól hatalmas fájdalmai voltak, a fájdalomcsillapítót nem tudta tolerálni a bélrendszere, és végül nehézlégzése, mellkasi folyadékgyüleme alakult ki, mint utóbb kiderült, daganattól. Az utolsó éjszakáján egy szemet nem tudott aludni, lihegett és nyüszített, majd az orvosok mindent megtettek, hogy segítsenek rajta, de nem lett jobban, miután az utolsó adag fájdalomcsillapítót saját kezűleg adtam be neki injekcióban (mert még injekciózni is megtanultam, hátha úgy tudja tolerálni) még evett és ivott az utolsó fél órájában, amit az injekció előtt már nem tett. De gondolom, szerinted akkor is várnom kellett volna, míg az injekció elviszi vesekomplikációkat okozva, vagy megfullad a mellkasában levő folyadéktól. Néztél te már az állatod szemébe amikor az csak segítséget kér és szenvedőn tekint reád, de te tudod, hogy nem tudod megszüntetni a szenvedését, vagy csak átmenetileg, és még nagyobb szenvedés vár rá miattad? Az önzésed miatt és az álszenteskedésed miatt, miszerint "nem játszol istent". Ehelyett én inkább a klasszikusra utalok: "Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél." Szerinted gyilkosság az eutanázia, rendben, legyen, de az a kifogás, miszerint "nem játszom istent" meg önzés és álszentség, amivel gyakorlatilag a felelősséget próbálod ledobni magadról. "Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél." Egy kutyáért, akit mi, emberek tenyésztettünk ki, nem csak úgy lett, nem a természetes szelekció révén született, hanem az emberi mesterséges szelekció révén, emiatt születhetett például genetikai betegséggel, ami miatt fiatalon lebénult (9.5 volt mikor elment), és talán nem "istent játszunk" akkor is, amikor a természetes szelekciós folyamatba beleártva magunkat életben tartjuk a lebénult, vagy más módon súlyosan beteg állatainkat, akik a természetben már régen elpusztultak volna?

Az én kutyáim mindketten legalább másfél-két évvel tovább éltek, mint természetes módon élhettek volna. Van egy olyan, hogy "életminőség", és amikor ez egy bizonyos szint alá csökken, akkor életben tartani őket még egy vagy két napra, hétre, pusztán néhány jó pillanatért meg egy csomó rosszért, egyáltalán nem kegyes és helyes cselekedet. És nem MI döntünk, hanem ők: ugyanis jelzik, amikor készek menni. Ott van a szemükben.

Tarts nyugodtan gyilkosnak, és ne felejtsd ezt el, ha majd hasonló helyzetbe kerülsz: nap nap után nézed az állatod szenvedését, tudod, hogy fájdalma van, tudod, hogy nem teheti azt, amit szeretne, csak fekszik egész nap, az egyetlen jó az életében talán az evés. És ha elmész a végső pillanatig, mint én az első kutyámmal, akkor majd megtanulod, hogy mi a nagyobb bűn, "gyilkosnak" lenni, vagy pedig hagyni a szenvedésüket.

Egyébként nem hagytam őket magukra, velük voltam végig, míg megkapták a két injekciót, mindkettőt a lábukba elhelyezett vénás kanülbe. Utána végig velük voltam, míg a testük elhamvasztásra került és visszakaptam a hamvaikat a kis urnában.

Szóval az a véleményem, könnyen ítélkezel, de tudod "Ne ítélj, hogy ne ítéltess". Ha már semmi mást nem adhatok az állatomnak többé, mint azt, hogy ne kelljen még tovább szenvednie, akkor inkább vállalom az ezzel kapcsolatos lelkiismereti problémákat, mint az azzal kapcsolatosakat, hogy miattam szenvedett még tovább. Mivel mindkettőt átéltem, ezért ismerem a különbséget.

2014. aug. 19. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Rettenetes és sajnálom, hogy ilyen rossz és kegyetlen betegségekkel kellett megküzdeniük az itt felsorolt háziállatoknak. De miért olvasok itt ilyen sok szomorú történetet? A daganatos betegségeknek mindig van valami oka, pl. tápanyaghiány, rossz levegőminőség, de legtöbbször genetikai rendellenesség stb. Sajnos nagyon sok tenyésztő – kivétel a becsületes embereket – hogy a kelleténél többször és felelőtlenül szaporítja a fajtatiszta állatokat - több pénzért-, és ez az ami a daganatos betegségeket okozhatja. Egy ilyen állatom is volt, két éven belül elpusztult daganat miatt. Többé nem vásárolok tenyésztőtől. A mostani malacom keverék fajtából volt, így daganatos betegsége nem volt. Igaz, előfordulhat a keverék fajtáknál rákos megbetegedés is, de a fajtatiszta állatoknál még gyakoribb a betegség. Mi állattartók felelősek vagyunk az állatokért, nem kell ideidézni a Kis herceget, az egész könyvet kívülről fújom, de felelősek vagyunk azért, hogy megfelelő életkörülmények között éljenek és felelősek vagyunk azért is, hogy kitől vásárolunk vagy kapunk állatot. Ha vásárlás után később észreveszed, hogy beteg az állat (mint ahogy a 7-es válaszoló mesélte a vesedaganatos kismacskáról), sajnos azt nem mesélte, hogy így kapta-e vagy így született, de ha így kapta, akkor meg kellett volna feddni a tenyésztőt, ha meg úgy született, akkor tudnia kellett volna, hogy a cicaszülők sem voltak egészségesek és nem kellett volna szaporodniuk. Mint ahogy mi emberek is jobban vigyázunk magunkra és figyelünk az egészségre, úgy kell figyelni az állatok egészségére is. Most ki az álszent? Nem dohányozunk, többet mozgunk, és így az életminőségünk is jobb lesz és kisebb lenne a rákos megbetegedés esélye. Nem ítéllek el, de ha viszont valaki pl. bagózik napi 25 szálat, akkor ne panaszkodjon nekem senki hogy fáj a tüdeje, szenved és nem bírja ki a fájdalmakat és álszent módon könyörög az eutanáziáért.
2014. aug. 19. 20:05
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

7-es vagyok


Kedves kérdező, sajnos nem tudtam megfeddni a tenyésztőt, sem a cicaszülők egészségi állapotát nem tudtam felmérni előre, mert a macskát, két testvérével együtt, egy autó alól szedtem ki egy parkolóban, ott sírtak a szomszédok szerint már órák óta.

2014. aug. 20. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!