Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kis akvában egy hal a vízminős...

Kis akvában egy hal a vízminőség miatt nem nő meg. De ha valaki csinál egy hiper-szuper vízcserélő rendszert hozzá, akkor megnő?

Figyelt kérdés
Szerintem ugyanúgy nem.

2013. szept. 25. 15:49
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:

Pendulum92!


Az összes hülyeségedre nincs időm válaszolni, ezért csak erre reagálok:

"...nincs hatással a biológiára szerintem."


Ha csak szerinted, (és igen csak szerinted) akkor ne állíts tényként kitalációkat.

Nem nő meg, az akvárium mérete miatt.

(És egyrészt a szakzsargonban ezt bonszáj nevelésnek hívják, másrészt akármilyen hihetetlen, valóban van összefüggés a 2 dolog között.

2013. szept. 26. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 Pendulum92 ***** válasza:
Ki is fejtenéd, hogy hogyan működik ez a dolog, vagy csak random lehülyéztél?
2013. szept. 26. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 Pendulum92 ***** válasza:

Az akvarisztikában is tévhitként kezelik ezt a nézetet. De várom a pontos kifejtést arról, hogy hogyan hatnak szerinted az akvárium befoglaló méretei a halak növekedésére. Ha valami olyannal hozakodsz elő, hogy az akvárium mérete pl befolyásolja azt, hogy a hal mennyit tud úszni egyhozamban, mennyire érzi magát otthon, el fogom hinni is akár. Tényleg nem nő meg sok hal kis akváriumban, persze van ellenpélda is, tehát van mögötte valami mechanizmus.


Várom a magyarázatodat.

2013. szept. 26. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:

A halak növekedésére hatnak a környezeti tényezők, az emlősökére meg nem. (Illetve nagyságrendekkel tovább tart.)


Nagyon is felfogja a környezete határait, és hormonálisan hatással van rá, hogy minél jobban elférjen az adott helyen.

Van amelyik fajra jobban hat, és sokkal kisebbre nő. Van, amelyikre kevésbé, és aránytalanul nagyra nő az akváriumban.

De mindre hat, úgyhogy általánosságban elmondható, hogy egy kis, zsúfolt helyen született (kikelt) hal, soha nem lesz akkora, mint ha egy kényelmes, tágas akváriumba született volna.


"Az egyik legalattomosabb tévhit: a halak csak akkorára nőnek, amekkora akváriumban tartjuk őket, tehát tarthatunk nagytestű halakat is kicsi akváriumban, ha elég fiatalon szerezzük be őket.


A Késhalak is hatalmasra megnőnekAz igazság ezzel szemben az, hogy a halaknál genetikailag meghatározott az elérhető méret és a növekedési gyorsaság, amit természetesen befolyásol a környezetük. Az élelem utánpótlás és a környezet határozza meg, hogy az adott egyed eléri-e a maximum méretet. A legtöbb hal akváriumban nem nő meg akkorára, mint amekkorára a természetben nőne, de egy egészséges hal a megfelelő méretű akváriumban eléri az adott faj átlagos méretét. Mindig tanulmányozzuk, hogy az adott halfajnak mekkora medencére van szüksége, és sose tartsuk hosszabb távon olyan akváriumban, amely nem éri el a minimum méretet. A minimális méretű akváriumnak elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy a hal képes legyen teljesen megfordulni anélkül, hogy a testét meg kellene hajlítania, és olyan hosszúnak, hogy képes legyen a testhosszának többszörösét is leúszni. Ez a gyors folyású folyókban élő halaknál akár a testhosszuk tízszeresét is jelentheti. Ha nagytestű halat tartunk kicsi akváriumban, akkor a hal bágyadt, kedvetlen lesz, nem pedig egy tökéletes miniatűrje a nagy halnak, valamint sokkal fogékonyabb lesz a betegségekre és csak a korai halál vár rá. Az ilyen halak stresszesebbek, és csak gyakori vízcserékkel tudjuk kompenzálni a nagy víztömeg hiányát, ezen kívül nem lesz sok örömünk az ilyen halak nézegetésében sem, mert közel sem lesznek olyan szépek, mint az egészséges körülmények között tartott társaik.


Read more: [link]

"


Díszhalinfó cikkek.



Egyébként ugyanez a "sokkoló" hatás jelentkezik a bonszájoknál.

A bonszáj nem egy nagy fa agyonmetszve.

A megfelelő technikájú metszéssel hatnak a hormonjaira, amitől arányosan egy nagy fa miniatűr változatai.

2013. szept. 26. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 Pendulum92 ***** válasza:

Bocsi, de itt éppen a tévhitekről beszél, és a cikk nevében lévő állítás a tévhit. Magyarul önmagad cáfoltad így kapásból.



Egy szóval nem említi, hogy a kis akvárium méret miatt nem nőne meg a hal. Egyetlen egy félreérthető mondatot tartalmaz:

"A legtöbb hal akváriumban nem nő meg akkorára, mint amekkorára a természetben nőne, de egy egészséges hal a megfelelő méretű akváriumban eléri az adott faj átlagos méretét"



Később utal arra, hogy mit nevez megfelelő méretű akváriumnak:

" A minimális méretű akváriumnak elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy a hal képes legyen teljesen megfordulni anélkül, hogy a testét meg kellene hajlítania, és olyan hosszúnak, hogy képes legyen a testhosszának többszörösét is leúszni."


Ez már legalább egy kézenfekvő leírás.


"Az ilyen halak stresszesebbek"



Ezek alapján úgy tudnám megfogalmazni, hogy az, hogy nem tud egy kört normálisan leúszni, mindig fordulnia kell, stresszt okoz nála, és ez miatt nem tud megnőni. De ez akkor sem a kis akvárium miatt van, hanem egy az által okozott hatás(stessz) következménye.

2013. szept. 26. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 Pendulum92 ***** válasza:
A szobanövényeknél én is megfigyeltem, amelyiket sűrűn metszettem, kisebb leveleket hoztak. Gondolom ez egy stresszreakció a vágásokra.
2013. szept. 26. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:

"Ezek alapján úgy tudnám megfogalmazni, hogy az, hogy nem tud egy kört normálisan leúszni, mindig fordulnia kell, stresszt okoz nála, és ez miatt nem tud megnőni. "


Nem erről beszéltem!!!


Egy 40 literes zsúfolt akváriumban született és felnövő guppi, soha a büdös életben nem lesz akkora, mint egy tágas, helyben bővelkedő 250 literesben születő, és felnövő!

Márpedig 40 literben bőven meg tud fordulni egy guppi!


Egy hal felfogja a környezete határait. Ugyanúgy stresszt tokoz neki, ha pl nincs akkora élettér, amiben természetes körülmények között biztosítani tudná az élelem ellátást, a szaporodást.

Ha egy magányos területtartó halnak nincs a természetest megközelítő méretű territóriuma, vagy pl egy gyorsan úszó rajnak nincs elegendő úszótere.


"De ez akkor sem a kis akvárium miatt van, hanem egy az által okozott hatás(stessz) következménye."


Úristen, ilyen kákán csomókeresést régen láttam. Ha nincs kis akvárium, akkor nincs stressz, nem?!

Ha a kis akvárium miatt van a stressz, amitől nem nő, akkor nem a kis akváriumtól nem nő???!!!

Hihetetlen...

Ilyen mondvacsinált kiskapukkal akarsz tényekről vitatkozni? Nem égő?

2013. szept. 27. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 Pendulum92 ***** válasza:

Ez nem kákán csomókeresés, hanem az ok pontos meghatározása.(A tudomány erről szól, mindennek a végére járni, pontosan)



"Ha a kis akvárium miatt van a stressz, amitől nem nő, akkor nem a kis akváriumtól nem nő???!!! "


Közvetve igaz, de közvetlenül nem. Ha egy kis akváriumban például az ammóniaszint magas, ami krónikus mérgezést okoz, az ammóniamérgezéstől nem fog megnőni, nem a kis akvárium miatt. A kis akváriumban kevés a víz, a hal könnyen leterheli, esetleg a szűrés is gyenge. Ez a pontos ok, nem a kis akvárium, pedig abból következik.


Tehát te tulajdonképpen azt állítod, hogy a kis akváriumban a hal nem nő meg nagyra, mert alkalmazkodik(hormonálisan, stb...). Szerintem meg azért nem nő meg, mert szenved.


Én is találkoztam amúgy ezzel a jelenséggel, de én eddig az ammóniának tulajdonítottam. Ez a hormonális dolog új nekem, amit állítasz. Esetleg biológus vagy, és ez a kutatási területed, vagy tudsz mutatni tudományos cikkeket, ami a témával foglalkozik?

2013. szept. 27. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:

"Tehát te tulajdonképpen azt állítod, hogy a kis akváriumban a hal nem nő meg nagyra, mert alkalmazkodik(hormonálisan, stb...). Szerintem meg azért nem nő meg, mert szenved."


A kettő nem zárja ki egymást.

Attól, hogy a befolyás hormonális, nem egy jó dolog, ami a hallal történik.


Nem tudok hivatkozást mutatni. Csak azt tudom, hogy így van.

2013. szept. 27. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 Platypus ***** válasza:
57%

Amennyire én tudom, konkrétan a kis méret semmiféle hatással nincs a halak növekedésére, legalábbis a legtöbb fajéra nincs. Számos példa van, hogy bazi nagyra megnőttek egyes példányok nevetségesen kis helyen. Elképzelhetőnek tartom, hogy egyes territoriális fajoknál a relatíve nagy egyedsűrűség is visszamaradást okoz. Sok fajnál előfordul, hogy a fogságban tartott egyedek némileg kisebbek. De itt legfeljebb 10-20%-ról beszélünk. És nehéz eldönteni, hogy ezt a táplálás vagy a vízértékek vagy a kitudjami okozza. Nem egyértelmű a kis akváriumméret szerepe.


De! Az akváriumban tartott fajok döntő többségénél a visszamaradást az ammónia okozza. Nem csak a közvetlen, mérgezéses úton, hanem a hal védekezik is a kis testmérettel, mert egy nagy hal még több ammóniát termel. És ennek persze hormonális háttere van.


És amit nagyon nem kéne elfelejteni, hogy aki a kis akváriumban kicsi marad a halban hisz, az aranyhalat akar rakni 30 literbe meg hasonlók, nem pár százaléknyi különbségben reménykedik...


Hogy utólag megnő-e az jó kérdés. A mérgezés károsodást okoz, ami lehet maradandó is. Egyszer volt egy ancim, ami 3 évesen sem volt nagyobb 4 centinél, aztán felfordult. Kiskorában valami csúnya érte, és utána hiába volt tökéletes vízben. Szóval kérdés, hogy mennyire viselte meg a halat a dolog, de elméletileg simán nőhet még az új helyen.

2013. szept. 27. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!