Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyát kint vagy bent érdemes...

Kutyát kint vagy bent érdemes tartani?

Figyelt kérdés

Pro-kontra érvek szerint vitatnám meg a kérdést.

Mi a véleményetek a témával kapcsolatban?



2020. okt. 7. 08:19
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

Érdekesek a válaszok, köszönöm!

#10 biztos van ilyen és olyan kutyatartó is.

Viszont az szeretném a saját szubjektív tapasztalataimat is megosztani ezzel kapcsolatban:

A lakáskutyáknál ha nem mozgatod le megfelelően, nem ápolod megfelelően, esetleg valamilyen gondja van a kutyusnak és nem foglalkozol vele, akkor te iszod meg a levét, és már csak ezért is jobban figyelnek rá.

Ha nem mozgatod szétszedi a lakást, zavarja a szomszédokat.

Ha nem ápolod, akkor hullik a szőre, egész nap vakarózik, büdös is lehet.

Ha nem megfelelően táplálkozik, és esetleg hasmenése lesz, akkor extrán szívod meg (pont tegnap mostam fel 3 akkor kupac f*st, mint a fene).


Ezzel ha kinti kutyával találkoztam, az vagy meg volt kötve, esetleg kenelbe lakott (ezt eleve nem értem ha nem szakmabeli az illető: ilyenkor minek kutya?), illetve az udvarban laknak.

Ezek a kutyák jó esetben évente egyszer látnak orvost, azt is azért mert kötelező, illetve az életük első 6 hónapjába volt velük foglalkozva, van aki még suliba is hordta őket, majd ahogy telik az idő, már nem is olyan cuki, már csak nyűg, és létre is jött a magyar kutyatartás jelenlegi megtestesülése: Van egy ugatógépem akinek napi 1szer vizet/kaját adok, és szedem a sz*rát. A póráz meg már pókhálós, mert "nagyon fáradt vagyok már" és "amúgy is egész nap kint rohangálhat az udvaron".

Ezek a kutyák nem találkoznak más kutyákkal, nem szokják meg az idegeneket, és nem tudnak viselkedni társaságban, semmilyen szocializációjuk nincs.

Habzó szájjal ugatnak mindent ami mozog és 20 méter közelben van a kerítéshez képest.

És megérkezünk a végső indokhoz amit kertesektől a legtöbbet hallok és robbantja bennem a bombát: "nem sétáltatjuk a Morzsit, van helye a kertben, tud szaladgálni, és amúgy is egy hülye ez a kutya, nem tud normálisan sétálni, húz, ugrál, ugat, vicsorít mindenkire".



Láttam egy esetben olyat, hogy a kinn tartott kutya valóban megfelelően el volt látva, de ez ritka mint a fehér holló.

De a kedvenc példám Gyál, ahol éltem pár évet. Gyálon mondhatni minden második házban kutyus van. Az egészséges az lenne, hogy a kutya MINDEN NAP sétál egyet. Ezzel szemben soha nem láttam rendszeresen kutyasétáltatót. Egy kezemen meg tudom számolni, hogy 3 év alatt hány sétáló kutyust láttam. Futi nem is volt: a polgármester szerint nincs rá igény.

Ha az átlag rendben tartaná otthon a kutyáját, akkor a kora esték mind arról szólnának, hogy mindenhol kutyusokat sétáltatnak.


Alapvetően nem vagyok ellene a kinti kutyatartásnak, de sajnos nagy százalékban biztosan nem teljesülnek a megfelelő feltételek.


Viszont biztos, hogy a bent tartók közül is vannak felelőtlenek, akik katasztrofálisan tartják a kutyát, ezt nem tagadom, ezt talán azért nem látjuk, mert zárt ajtók mögött van a kutya.

2020. okt. 7. 11:02
 12/21 anonim ***** válasza:
100%

Fajtától függ. Egy komondort például kint célszerű tartani, nagy területen, mert önálló, télálló a szőrzete stb.

A legtöbb kutyának a kinti-benti tartás a legideálisabb.

A kistestű és/vagy rövidszőrű kutyákat fűtési idényben pedig bent kell tartani, a séták, kinti játékok, ürítések kivételével.

2020. okt. 7. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
81%
Az a legjobb, ha kedve szerint kint-bent lehet, persze bent bizonyos megkötésekkel, ne ő legyen az úr a házban, és ne a hitvesi ágyban aludjon, pláne ne a hitves helyett. :D
2020. okt. 7. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
100%
Fajtától függ (meg persze azért a kutyától is).Nekem egy border colliem van és nem szeret bent lenni.
2020. okt. 7. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
76%
Nézd, attól hogy te szar példákkal találkoztál, még nem kéne megvetni\lepontozni a kint tartókat, mert normális gazdik is vannak. Én meg attól kapok hülyét, mikor a kutya a négy fal között van, napi egy órát sétáltatják, (ha sétáltatják annyit, saját tapasztalat hogy sok bent tartott kutya is le van szarva, csak az az utca emberének nem feltűnő) maradékban fekszik a kutya, és néz ki a fejéből, zéró inger, gazdi meg veri a mellét hogy ő milyen állatbarát, a kinti kutyatartók meg "rohaggyanakmeg állatkínzók" akkor is ha a kutya gyakorlatilag MINDENHOVA megy a gazdival. Az hogy egy kutya be van zárva a lakásba, még nem tesz senkit jó gazdivá ha igazából nem foglakozik többet szegényekkel mint hogy ne pisiljen, kakiljon a lakásba. Attól hogy te nem látod, bizony sok ilyen benti gazdi van....
2020. okt. 7. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:

15# nem vetek meg senkit, nem pontoztam le senkit.

Azt abszolváltam, hogy kint tartott kutyák nagyobb százalékban problémásak. Azt nem tudom megmondani, hogy a szokás miatt, vagy esetleg tényleg csak azért több a kerti probléma mert eleve többen tartanak kertben kutyát így nagyobb az esélye, hogy problémás a kerti kutyus, de az tagadhatatlan, hogy ha jól körbenézel, akkor 10/1 aki lakásban problémás és 10/8 aki kertben problémás.


Emellett pedig kiemelném, hogy ha vitát/párbeszédet szeretnél folytatni, akkor olvasd el figyelmesen a partnered írását, mert nagyon nem elegáns, hogy magamtól kell idéznem.

"Viszont biztos, hogy a bent tartók közül is vannak felelőtlenek, akik katasztrofálisan tartják a kutyát, ezt nem tagadom, ezt talán azért nem látjuk, mert zárt ajtók mögött van a kutya."


Köszi!

2020. okt. 7. 14:02
 17/21 anonim ***** válasza:
52%
Éppen erre próbálok rávilágítani: nem nagyobb százalékban problémásak. Csak a benti elhanyagolással nem szembesülsz.
2020. okt. 7. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

Azért gondolom azt, hogy nagyobb százalékban, mert amíg kertvárosban laktam EGYETLENEGY kutyás haverom sem lett. Nem sétáltat kutyát nagyjából egy-két kivételével senki, pedig valóban minden 1,5. kerítés mögött ott ugat szerencsétlen eb.

Ezzel szemben bárki akit ismerek és bent tartja a kutyáját, így-úgy de nagyrészt rendben intézi a kutyát. Fentebb kiemeltem, hogy azért mert ha a beltéri kutyával gond van, az bizony nagyon felfordítja a gazdi életét is, és egész egyszerűen "kényszerít" a kutyád, hogy mindent rendben intézz körülötte. A benti elhanyagolás éppen ezért a legtöbb kutyánál nem igazán megvalósítható, fentebb ki is fejtettem, hogy miért. Maximum ha a gazdit nem érdekli az, hogy a kutya mindennap összeszarja a lakást, darabokra szed minden cipőt, és folyamat kopog a körme a padlón (ezt egyébként szomszédok is jelzik).

Emellett benti kutyának sokszor kevesebb foglalkozást igénylő kutyusokat szoktak fogadni, annak könnyebb kielégíteni az igényeit.


Míg ha kerti a kutya, akkor könnyebb "elsunyulni" ezeket a dolgokat.


Emellett szeretném hozzátenni, hogy ÁLTALÁBAN aki a lakásába fogad kutyust, az társat fogad, nem pedig házőrzőt. Teljesen másként állnak a lakásgazdik a kutyushoz mint azok akik kertben tartják.


Gondolom nem véletlen az sem, hogy pl. az MFÖEK sem ad örökbe kutyát kintre. Alapszabály náluk, hogy csak olyannak adnak kutyust, akik beltérben laknak - ennek is biztos olyasmi okaik lehetnek mint amiket fentebb részleteztem.

2020. okt. 7. 14:50
 19/21 anonim ***** válasza:
70%
Enyémek is ugatnak, holott naponta vannak sétáltatva, feladatoztatva. Kinti-bentiek.
2020. okt. 7. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Minden kutya ugat, csak az nem mindegy, hogy mennyit.

Utálnék kertes környéken lakni, nem hiányozna a 0-24 ugatás.

2020. okt. 7. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!