Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Más sem használt jutalomfalato...

Más sem használt jutalomfalatot a kutyája nevelése során?

Figyelt kérdés

3 kutyám van, egyiknél sem használtam jutalomfalatot, teljesen megbízhatóak. Gyakran kérdik hogyan lettek ilyen szófogadóak, biztosan sok jutalomfalatba került stb. Aztán meglepődnek a válaszomon mikor mondom, hogy nem, sosem használtam jutalomfalatot, de azt csinálják, amit mondok nekik. Gondolom ehhez szükséges a megfelelő kutya-gazda kapcsolat, meg falkavezérség.


Igazából onnan jutott eszembe, hogy láttam egy kutyasulis videót, ahol szinte folyamatosan jutalmazták a kutyákat, bevallom számomra ez kicsit furcsa volt.



2021. máj. 16. 18:56
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
86%

Használok, igen, mert haladok a korral.


Règen használtàk az averzív kondicionàlást a kiképzésben. Manapság már sokadt haladt a kinológia, és már tudjuk, hogy motivációval, pozitív megerösítéssel sokkal gyorsabb, pontosabb és dinamikusabb a munka.


Két egyszerü példát hozok, elsö válasz arra a kèrdèsedre, hogy a vizsgàn elvárt-e a jutalomfalat:

Nem, nem elvárt, söt, nem is lehet használni, de azzal tanítjuk (igen, mèg a malikat is eleinte, késöbb motovációs eszközzel - hónaljpárna, hurka, francia labda stb), mert a megkívánt munkát csak így tudjuk elérni. Mi az elvárt pl szabadon követèsnél: a kutya élénken, jókedvüen, szinte simulva a kutyavezetö lábához, fejét folyamatosan felfele tartva, a kutyavezetö szemébe nézve menetel. Nem marad le, nem siet, és a figyelme mindig folyamatos a kutyavezetö irányába. Na most, a helyes pozíciót, és azt, hog a fejét megfelelöen, felfelé tartsa, megvezetéssel érjük el. Odadugjuk a falatot az orra elé és azzal vezetjük. Már az egészen pici kölykök örömet lelnek ebben, és zsenge korban szinte beleivódik az izommemóriájukba a helyes tartás meneteléskor. Késöbb a falatot távolítjuk, mikor már van megfelelö kötelessègtudat, figyelem és önkontroll. Majd a falatot fokozatosan kivesszük a kèzböl, de idönként a jutitartóból (kiképzökötényböl) még kap. Majd teljesen elhagyható versenyre, de kiképzéskor élete vègéig jutalmazzuk (akár motivációs eszközzel - de csak akkor ha a munka kellöképpen pontos és magas fokú az önkontroll).


Nos, ez az elváràs. Egy enervált, elöre bambuló kutya, az nincs felkészítve versenyre. Lehet, hogy tudja egyik lábát rakni a másik után, és a pórázrántástól vagy szidástól való félelem miatt nem távolodik el a gazdától, de attól az mèg nem szép, minöségi munka.


Kíváncsi lennék, a fent leírtakat, hogy tudnád megtanítani falata, klikker, játék vagy más motivációs eszköz nélkül.


2-es példa:

Régen valóban úgy tanították pl a pózos gyakorlatokat, hogy lenyomták a fenekèt ültetéshez, alulról ágyékon rugták állítàshoz, és egy impulzusszerü ütést m értek a lapockájára a fektetéshez. Mivel ez fizikai kényszer volt, sokszor váltott ki visszatámadàst, ellenállást, sokszor volt vontatott.

Falattal, megfelelöen hasznàlt és minösègü falattal, olyan villámgyors pózos gyakorlatokat tanítunk mellsö láb fixàlàssal pl az obedes kutyáknak, hogy néha kedvem lenne elsírni magam a gyönyörtöl. “Megèri” nekik gyorsnak és motiváltnak lenni, hiszen kapnak valamit cserébe. :)

2021. máj. 16. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
48%

Enyémet próbálnád tanítani kaja nélkül, nem menne :D Nekem eddig a kutyáim tanulási fázisban kajával voltak jutalmazva aztán szépen elhagytuk és működtek kaja nélkül is. Dicséretre.


Mostani 1,5 éves wheaten terrier kanomnak nehéz kivívni a figyelmét. Nagyon jó a kapcsolatunk,viszont a szagok sokszor elviszik a figyelmét. Így mindenképpen kell a juti.Amúgy gyönyörűen csinál mindent. Csak későn érő típus terrier lévén.


Persze alap dolgokat kaja nélkül is megcsinál,csak dicséretre.


De azért van amihez kell kaja :)


Nem egyformák a kutyák,lehet te pont kifogtad azokat akiknek elég a dicséret.


De oktatónk egyik kutyája pl kajával nem motiválható csak labda, Labdáért bármit.


Szerintem minden kutyának másfajta jutalmazás válik be.Kinek ez kinek az.


Örülj neki,hogy dicséret nélkül megtesznek bármit.



Bár hozzá teszem a szomszéd srácnak van egy mentett kutyája aki juti nélkül bármit megtesz. Engedelmes kutya.

Viszont a másik mentett kutyánál csak dicséret nem vált be. Múltkor is mondta,hogy kénytelen minden sétánál valami kaját hozni. Bár engedelmes. De azért kellett egy kis plusz motiváció a kutyánál.


Ha a kövi kutyád dicséretre nem fog dolgozni akkor majd másként látod a dolgokat :)

2021. máj. 16. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
72%

ma 19:57

Egy családi, hobbi kutyának egyáltalán nem kell a versenysportban elvártaknak megfelelni.

A mindennapi életben, de akár ügyességi feladatokban, amiket csak úgy megtanít az ember, sem kellelőírás szerűen, másodpercre pontosan teljesíteni a kutyának.

Ebben az esetben simán van kutya, amelyik bármit megtesz a gazdájának egy simogatásért, egy elduruzsolt dicsérő szóért.

Kinek, milyen motivációra reagáló kutya jut, amikor kutyás lesz.

2021. máj. 16. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
15%

7-es egy kutyaoktato. Tipikus,h idegrohamot kapnak,h meg tudtad tanitani a kutyat. Nalam is ezzel a lehuzos kamuszoveggel jott az oktato,aztan kirugtuk,mert ket alkalom alatt elerte,h ellenseges legyen a kutyam velem. Alig tudtam visszanevelni es ujratanitani az addig megtanitottakat.


A falkavezerseg az alap,ahogy a Kerdezo is irja.

2021. máj. 16. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
89%

Utolsó, csakhogy nem ez volt a kèrdés. Konkrétan ràkèrdezett, hogy versenyen elvárt-e a falat.


A trükk meg nem engedelmessèg...

2021. máj. 16. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
75%

#14 Nem vagyok oktató. Olyannyira nem, hogy 3 éve kutyám sincsen, mert ezidáig nem tudtam még rávenni magamat, hogy újra vállaljak egyet.


#15 Olvasd újra! A kérdésben nem szerepelt ez. A válaszom után lett feltéve ez a kérdés a kérdező részéről. A "trükk", "engedelmesség" szavakat CTRL+F-el rákeresve sem találtam meg, nem tudod miből gondolod, hogy én trükkökről beszéltem és hogy a kérdezőt az engedelmesség érdekelte, ha egyszer egyik sem volt megemlítve.

2021. máj. 16. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
76%
Az én kutyámnak kell valamilyen jutalomfalat. Mentett kutya rossz előélettel, felnőttként került hozzám nagyon félősen, a te módszered nála nem működött volna. Játékkal sem lehetett motiválni, nála csak valami finom falat vezetett eredményre. Rengeteget javult, de ez kaja nélkül nem sikerült volna az ő esetében. Ennek semmi köze ahhoz, hogy milyen a kutya-gazdi kapcsolat.
2021. máj. 16. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Enyémek nem munkakutyák, alapdolgokat (behívás, tiltás, marad, láb mellett szorosan séta, ül, fekszik, hozd) és néhány trükköt (pacsi, piti, gurul, forog stb) tudnak.


Kutya-gazda kapcsolatot úgy értettem, hogy ha nincs meg a kötődés, összhang, akkor hiába dicséri a kutyát, nem fogja jutalomnak venni, mert nem motiválja a gazdának való megfelelés.

2021. máj. 16. 20:56
 19/24 anonim ***** válasza:
85%
Teljesen más egy tiszta lappal induló kölyköt formálni, nevelni, mint egy előéletes felnőtt kutya félelmeit feloldani. 🙂
2021. máj. 16. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
89%

A kötődés akkor is kell, ha jutalomfalattal építenek fel egy kutyát. A falat nem helyettesíti a kötődést és tiszteletet.

Sportkutyáim vannak, kölyökkorban jutalomfalattal építettem őket, most már első sorban játékért vagy fogásért dolgoznak. De az is tény, hogy nem csak alap dolgokat kérek a kutyáimtól és nem elég, hogy lassan, figyelmetlenül, pontatlanul hajtják végre a feladatokat.

A jutalom nélküli (csak dicséreten alapuló) képzésről rengeteg videó van fent a 70-80-as évekből. Borzalmas, stresszel teli, kényszeren alapuló munkák - mert csak a dicséretért nem fog a kutya dolgozni.

2021. máj. 16. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!