Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Nem tudom, mit tegyek a...

Nem tudom, mit tegyek a kutyámmal, hiába hívom, rá se ránt. Besokalltam. Milyen konkrét lépéseket tegyek?

Figyelt kérdés
Nagyon kiakadtam, elég volt ebből. Az elmúlt pár napban én vittem le a kutyánkat, mert fiam elment pár napra a nagyijához. Alapvetően én volnék a falkavezér, rám hallgat itthon. A lakásban szó nélkül megértjük egymást. A lépcsőházban is szépen jön mellettem. Ha megállok, megáll. A lakásban tudja, hogy lábhoz kell jönni, ha megállok és határozottan ránézek. Már nem is kell sokszor mondanom neki, hogy 'Lábhoz". Tudja, hogy ülve meg kell várni, ha kilépek a lakásból és csak utánam jöhet, visszafelé detto. Tudja, hogy akkor kezdhet enni, ha mondom, hogy "Ehetsz". Az alapparancsok (Ül, Fekszik, Marad, Pacsi) mennek. Járt hozzánk egy oktató, vele gyakoroltunk, de másik oktatót kell keressek, neki lettek gondjai és most nem tud vállalni egy ideig. Tehát itthon elég jól sikerül boldogulnunk, kivéve az emberekre való felugrálást. Iszonyatosan lelkes kutya, majd szétesik, úgy lengeti a farkát, ha jön valaki, az egész teste szinte remeg és nem hagyja békén a látogatókat. Sokszor rá kell szólni emiatt. Kb. 1/2 óra, mire lenyugszik és elmegy a dolgára, vagy beül az asztal alá, ahol a vendégek ülnek. Azonban ahogy kiérünk a lakásból, mintha nem is ő lenne. Az elmúlt három napban valami katasztrófa volt. Egy társasházi telepen lakunk, elég nagy a terület, körbe lehet járni a házakat, sok zöld van, dombok, fű, fa, virágok, minden, illetve egy telephez tartozó külső rész is, ahol van egy hinta. Szóval, olyan családias. Emögött a terület mögött szokta a dolgát általában elvégezni, vagy az egyik ház mögött, a bokrokban. Az elmúlt három napban mindennap elszökött. Konkrétan egy hirtelen húzással annyira megrántott, hogy kitépte a kezemből a pórázt, esélyem se volt visszahúzni. És vágtatott át mindenen, csak a bokrok zörgését lehetett hallani. Megijedtem, mert ha jön valaki, tuti ráugrik (persze szeretetből, de az áldozat ezt nem tudja). Hívtam, de hiába. Amikor hétvégén kivisszük nagy terepre, ugyanezt csinálja. Elengedjük, őrült módon vágtat, mintha valami vadállat lenne, ami egy gazellát üldöz és ha hívjuk, konkrétan zéró reakció. Nagy ritkán megáll, ránk néz, pár másodpercig mereven néz nagyjából mintha azt gondolná, hogy "Úgyse jövök vissza, hiába hívogatsz", majd egy ilyen "le vagytok tojva" mozdulattal elhúz. Ha beülünk a kocsiba és beindítjuk a motort, akkor felfigyel és legutoljára pl. akkor oda is jött a kocsihoz és amikor kinyitottuk az ajtót, első hívásra beugrott. De nagyon végletes a helyzet. Itt az udvaron azt csináltam, hogy a nevén szólítottam, és amikor rám nézett, mondtam neki, hogy Szia! és futni kezdtem a másik irányba. Először utánam indult, aztán megfordult és elszáguldott másfelé. Nem érdekelte. Csörtetett tovább, átvágott az autóparkolós részen, ami mögött egy fás-dombos rész van és ott eltűnt. Csak azt lehetett hallani, ahogy ezerrel tép a bokrok közt. Még egyszer odakiáltottam, hogy Szia és elmentem a ház bejáratához, ahonnan a sétára indulni szoktunk és ott vártam. Sajnos hiába. Egy idő után elindultam keresni, egyszer csak felbukkant, észrevett, elkezdte a földet meg a lehullott diót falni és közben fél szemmel lesett, hogy elindulok-e felé. Kb. 1,5 méterre volt tőlem. Nyugodtan leguggoltam és a tenyerembe vettem egy kis vadalmát, ami ott hevert a földön és mutattam neki, szólítottam, hívtam (jutalomfalattal is próbáltam egy másik esetnél, csak most nem volt nálam). Először csak nézett, majd megfordult és úgy csinált, mintha nem érdekelné, aztán egyszer csak ide-oda ugrálva odarohant hozzám és akkor gyorsan elkaptam a pórázt. Annyit mondtam, hogy Jól van, ügyes vagy és hazamentünk. Na, persze, azért közben mást éreztem, de nem akartam leszidni, mert akkor legközelebb emiatt nem fog odajönni, vagy rosszul gondolom? Honnan fogja amúgy tudni, hogy rosszat csinált, ha ilyenkor nem szidom le? Ma szintén úgy megrántott, hogy a nyakörv lejött róla (lehet, hogy kilazult, csak valahogy nem vettem észre és kifért rajta a feje.). És ugyanezt a mókát eljátszottuk az almával. De ez így nem mehet tovább. A kezem is rohadtul fáj, és már tartok levinni elvégezni a dolgát, mert mindig történik valami. Főleg a lakók miatt izgulok. Kisbabások is vannak. Ha a lelkes szeretetéből így 100-zal elkezd futni egy kisgyerek vagy egy kisbabás anyuka felé, hát nem tudom, mitévő legyek. 1-2 hónapja már megtörtént, egy kínai kislány és anyukája jöttek be a kapun és a kutyám megint ilyen elszökős kalanddal boldogított, és hiába kiabáltam, szaladtam utána, hogy mentsem a helyzetet, tépett a kislány irányába és felugrott rá, majdnem feldöntötte. Szerencsére barátságos volt az anyukája és nem akadtak ki, de tök ciki volt, ott magyarázkodtam. 9 hónapos kan labrador. Csak konkrét segítő válaszokat kérek. A lehurrogás, fikázás, hogy "neked nem való kutya, minek vettél labradort, ha nem kertes házban laksz", és egyéb okos megmondások anélkül, hogy ismernél, ismernéd a körülményeimet és értelmesen elbeszélgettél volna velem, nem érdekelnek. Nem fogok rájuk reagálni, úgyhogy felesleges energia kidobás. Jó szándékú segítségre van szükségem, nem észhez térítésre. A kutyaoktatók se szoktak lecseszni. Kérlek, tisztelj meg egy barátságos válasszal (ezeket azért kérem, mert nagyon sok rossz tapasztalatom van már itt a Gyakori Kérdések oldalon és számtalanszor megfogadtam, hogy nem kérdezek újra, de most nagyon szükségem lenne információra, hogy amíg lesz másik oktatónk, addig tudjak valamit kezdeni a problémával). Előre is köszönöm!

2021. aug. 10. 11:32
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
98%

Az a baj,hogy a legjószándékúbb 'ne tarts inkább labradort' is támadásnak fogod venni,de neked nagyon nem való labrador.

Ez egy ilyen kutya,és nem ez a legnehezebb fajta amit nevelés terén be lehet szerezni.


1.Sürgős lenne az a másik oktató.

2.Sokkal de sokkal több mozgásra van szüksége a kutyának,ide visít hogy tele van energiával,amit le kellene vezetned.Nem csak fizikailag,mentálisan is kellene,és mivel ez egy apport kutya célszerű lenne valami ilyesmit választani mint sport,elfoglaltság.

Flyball,mantrailing,biciklizhetnél vele vagy futhatnál vele hosszabb távon.Talán a mantrailing lenne a legjobb,mert ott az orrát is használhatja és hatalmas területen is akár futhat,szaladhat,kereshet.

3.Hiába érzed magad falkavezérnek ez a kutya teljesen öntörvényű,egyáltalán nem hiszem,hogy egy percig is falkavezérnek tartana.Pusztán megtanulta,hogy téged az ajtókban és kapukban előre kell engedni,és ha van valami parancs azt teljesíti jutalom,dícséret reményében.De ennyi.


Ezeken nagyon dolgozni kellene ahhoz,hogy valamit kezdeni tudj.Jelenleg mindennek az alapja egy oktató lenne,akivel el tudtok indulni sportolni,mozogni.Mert ez egy munka kutya,neki szüksége van rá,főleg ha egy munkavérvonalú retriever (fekete? barna? krém?)

Ha a sport és az oktató megvan minden adni fogja magát.De ameddig ennyi energiája van ez a kutya egy időzített bomba,ha robban ott káosz van.

2021. aug. 10. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
82%

Na, nekem első lenne egy GPS-es nyomkövetőt tenni rá, ha nagyon elszaladni. :/

Tènyleg meg kellene futtatni, hogy a bele is lógjon, mert ez így olvasva elèg hajmeresztő cirkusz lehet.

Megúsztatnám, ha van egy tó a környèken, úgy tudom ez a fajta nagyon kedveli a vizet. Labda bedob, aztán had' ússzon.

2021. aug. 10. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 Katona Dius ***** válasza:
87%
A kutyusod még kölyök és labi, rossz kombó. Iszonyatos mennyiségű energiája van. Többször kéne levinned, hogy fáraszd. Futni, feladatokat adni neki.
2021. aug. 10. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat és azt is, hogy nem toltatok le kioktatóan. Se a Flyball-t, se a Mantrailing-et nem ismerem, teljesen kezdő vagyok, első kutyám. YouTube-on megnéztem, majd utánajárok. De ennél azt hiszem, egyszerűbb lesz csak többet futtatni valahol. Hétvégenként családdal visszük nagyobb kiruccanásra, de hétközben ez nem megoldható. És a tenyésztőtől kérdeztem, hogy ez gond-e, azt mondta, abszolút nem. Sőt, olyat is olvastam, hogy a labrador milyen remek választás egy idős embernek. Hát, nem tudom. Erre a tempóra azért nem számítottam. Sajnos tó az nincs a környéken, pedig az ötlet klassz. Max. hétvégén tudunk ilyen helyre elmenni, valahol Bp.en kívül. :) Most elkeseredtem. Ennyire félretájékoztattak? Tényleg csak akkor lesz nyugalmam, ha mindennap 3-4 órán keresztül őrült tempóban megfuttatom? Sajnos ezt nem tudom biztosítani. :( Akkor miért olvastam annyi helyen, hogy a labrador milyen jól elvan a lakásban, akár idős emberrel is és mennyire alkalmazkodó? Ez totál nem passzol az én kutyámra. Nem értem, miért nem azt mondják, hogy ez egy izgága, örökmozgó, akit csak akkor vegyél meg, ha giga aktív vagy és képes vagy felborítani a teljes életed, jössz-mész egésznap, és semmi más nem számít. Mert nagyjából most ezt látom, hogy kb. a kutya kéne legyen az első helyen az életemben, ha azt szeretném, hogy olyan legyen, amilyennek olvastam (nyugodt, alkalmazkodó, stb.). Na, mindegy. Még emésztenem kell ezt. Köszönöm még egyszer a megértő válaszokat.
2021. aug. 10. 12:48
 5/19 anonim ***** válasza:
96%

Az a baj,hogy itt viszont azt is kell mondjam,hogy a folyamatos őrült futtatása sem vezet sehová,azért ajánlottam kimondottan olyan sportot ami mentálisan is megerőlteti egy kicsit a kutyát.

Mi történik,ha egy élőlény minden nap fut egy órán át? Rövid időn belül kevésnek fogja érezni,mert edzett és sportos lesz,és 2 óra lesz az igénye.Végül annyira el tud fajulni ez az egész,hogy 3-4 óra tényleges aktív mozgást fog igényelni a kutya,mert csak ebben tudja azt a rengeteg felesleges energiát levezetni.


Tehát mindenképpen azt mondom,hogy korlátozódjon ez az aktív lefuttatás,lemozgatás maximum egy 30 percre mint intenzív mozgás.

Ha nagyon le kell fárasztani még inkább vidd kutyák közé még egy 15-30 percre had bírkózzon a nagyokkal és/vagy csináltass vele mentálisan megerőltető feladatokat,hogy ne a fizikai erejét és állóképességét növeld.


De sajnos a labrador az egyik még nem értett fajta.Ez egy nagyon aktív munka kutya,hiába mondják,hogy nagyon jó családtag,terápiás kutya és idősek mellé is jó.

Jó,persze minden további nélkül,ha van folyamatosan mit csinálnia.


Vak vezetőnek is azért jók,mert folyamatosan munkát kapnak,egész nap nincs olyan hogy nekik ne kellene figyelni,tudni valamit,megcsinálni valamit és segíteni.Ez hosszútávon amellett,hogy jön-megy fárasztó.

De nem véletlen,hogy 3 éves kor alatt nem adnak ki kutyát vakvezetőnek sem.:)

Fiatal kutya túl sok energiával rendelkezik ahhoz,hogy komoly dolgokat rá lehessen bízni.


Akinél azokat a nyugodt,ballagó labradorokat is látod többnyire azok már idősebbek (5-6 év),vagy el vannak hízlalva.

2021. aug. 10. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
74%

Nyugi, már kb csak 2 évet kell kibírni és megnyugszik:)

Tini 9 hónapos eszetlen. Ilyenkor a legnehezebb velük.


Viszont tényleg látszik az írásodból, hogy a kutya tele van. Mentálisan is lehet fárasztani, és az általában gyorsabban is kiüti őket. Plusz duplapóráz.


Az a baj, hogyha rájön, hogy ki tudja tépni a kezedből a pórázt, rá fog szokni.


A behívást pedig gyakorolni gyakorolni gyakorolni egy 10 méteres pórázzal.

2021. aug. 10. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 Katona Dius ***** válasza:
33%

A labi nagyon nyugodt és barátságos, amint kinövi a gyerekkort. Addig viszont igazi kis ördög.

Itt a kép, ami tökéletesen leírja, mire vállalkoztál :D

[link]

2021. aug. 10. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
66%

Szia!


Első és fontos dolog, hogy egy kutya akkor tud valamit, ha ingergazdag környezetben is megcsinálja.


Az otthoni egy ingerszegény, mivel ismeri minden rezdülését, viszont a kinti világ nagy és tele van új szagokkal.


Persze, hogy otthon egyből teljesít mindent, hiszen örül a feladatnak, hogy végre van valami, de amint van mit felfedezni természetes hogy letolja ezeket a rutinszerű dolgokat.


Egyrészt kölyök, azért ilyen energiabomba, másfelől bontogatja, feszegeti a határokat, ezért kell kő kemény szabályokkal fogni. Az izgatottság is emiatt van. Legjobb lenne azt bevezetni, hogy csak akkor kiengedni a vendégekhez, amikor megnyugodott már.


Az hogy ha ő ODAJÖN hozzád, akkor SOHA nem szidjuk le - gondolat nagyon jó, így kell. Nehéz úgy büntetni, hogy méterekre van. Hasonlóan szeszélyes kutyussal én úgy csinálom, hogyha nem reagál behívásra:

1. Tiltószó (erkélyesen rászólsz, amiről tudja is, hogy rosszat csinál)

2. Elindulok másik irányba (ekkor be kéne kapcsolnia, hogy itt hagyod, tehát jönni kéne utánnad)

3. Elindulok felé - ekkor már nem hívod! Ekkor már dühös vagy, ez látszódjon is a mozdulataidon, és így ha eléred, na akkor leszidni.


Ezután én mindig feladatozok vele, és csak utána folytatódik a séta (hazafelé!)


Ebből mit tanul? Ha elindulsz felé, akkor baj van, ha elindult ő is feléd akkor már nem szidod, de nem is jutalmazod.


De egyelőre én is egy 10 méteres (NEM FLEXI!!) pórázt javaslok, vékony és erős nyakörvvel, és a pórázfegyelmet meg kéne tanulni.


Ami annyit jelent, hogyha húz, akkor rántod (nem húzod!!) a póráz pedig mindig legyen laza. Nehéz főleg egy energiabomba minden is érdekli kutyánál, ezért nem gond, ha a séta első felében nincs akkora fegyelem.


Kint tanuljatok, ne bent. Menjetek egy kört legyenek az orrában szagok stb. De aztán munka. Ül, fekszik, helybenmaradás ezekben a pózokban. Aztán játék, ugye apport fajta, ami azt jelenti, hogy kiválóan alkalmas arra, hogy visszahozza a labdát.


Ez is csak akkor függ működni, ha tudja mit kell csinálni, és érdekli is. Valószínű ha csak eldobod a labdát, akkor nem fogja érdekelni egy szagokkal teli helyen. Otthon érdemes ezt megtanítani neki ha érdekli a labda, aztán kint is először hosszú pórázon, egy gyors szimat után próbálni.


Aztán miután ez meg volt, utána jöhet a nagy felfedezés, de fegyelemmel. Ergo nem húzhat, de alaposan engedd meg, hogy szaglásszon és járkáljon, felfedezzen. Jutalomként kéne ezt felfogni.



És nem. Ez egy labrador, nem egy muhkavonalú border vagy mali, hogy órákat kelljen futattni. Elsősorban az agyát kellene fárasztani felfedezős sétákkal (ahol szaglászhat), és feladatokkal. Ez az ül-fekszik kombó hamar unalmassá válik, egy labradorban rengeteg potenciál lakozik. Fogd meg, vidd el, pakold el, forogj, döglött kutya trükk, szlalom a lábközött - csak hogy egy párat említsek. És ezeket lehet kombinálni, tovább fejleszteni, változatossá tenni.


Emelett fontos a mozgás is természetesen.



Még nagyon jó agyi fárasztás, a Keresd! parancs. Füves (először nem nagy) területen lehetne 3-4 jutalmat elrejteni, majd kerestetni. A szaglás jól fárasztja az agyukat.


Ez egy hosszú folyamat lesz, ne várj hirtelen eredményeket, ennek ellenére tartsd magad a saját szabályaidhoz. Plusz kölyök, az első 2-3 év nehéz velük, utána nem azt mondom, hogy nyuggerek lesznek, de nő a feje lágyuk.

2021. aug. 10. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
40%
Én inkább retriever pórázt és fejhámot javasolnék erre mint duplát.Ugyan úgy kitéphet kézből kettőt is egyszerre,ha elég erős.:D
2021. aug. 10. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
39%

Rakj rá egy hámot, csatolj rá egy pórázt a póráz másik felét pedig kösd magadhoz egy derékövvel. Rakj rá egy nyakörv-póráz kombót is, amit a kezedben tartasz és irányítod vele a kutyát. A nyakörv helyett jó lenne egy retriever póráz illetve egy halti is. A retriever pórázon van egy stop, amivel méretre lehet igazítani, így nem esik le mikor szaglászik ha pedig ki akarná húzni a nyakát, megfeszül a hurok, nem tud kibújni a kutya. Jól használva a pórázhúzás is megszüntethető. A halti pedig a húzás ellen jó, szinte nem lehet rosszul használni.


Ha alapvetően nem egy vérengző vadállat, bőven jó a csoportos képzés is, lehet, még jobb is, mert a suliban is van hatalmas bekerített terület, ahol a behívást gyakorolhatjátok segítséggel, illetve egy csomó inger éri, amiben nagyon el tudnak fáradni.


Mikor kint vagytok, próbálj meg vele feladatozni pl mentek 5 perce, kérsz tőle egy ül-t, megcsinálta, mentek tovább, fél perc múlva megállsz, kettőt lépsz hátra és jöhet egy mini behívás, majd mentek tovább. Fontos, hogy eleinte akkor kérj tőle feladatot, mikor épp nincs semmivel elfoglalva, nem szaglászik, mert akkor nagyobb eséllyel teljesíti.

2021. aug. 10. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!