Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Nem tudom, mit tegyek a...

Nem tudom, mit tegyek a kutyámmal, hiába hívom, rá se ránt. Besokalltam. Milyen konkrét lépéseket tegyek?

Figyelt kérdés
Nagyon kiakadtam, elég volt ebből. Az elmúlt pár napban én vittem le a kutyánkat, mert fiam elment pár napra a nagyijához. Alapvetően én volnék a falkavezér, rám hallgat itthon. A lakásban szó nélkül megértjük egymást. A lépcsőházban is szépen jön mellettem. Ha megállok, megáll. A lakásban tudja, hogy lábhoz kell jönni, ha megállok és határozottan ránézek. Már nem is kell sokszor mondanom neki, hogy 'Lábhoz". Tudja, hogy ülve meg kell várni, ha kilépek a lakásból és csak utánam jöhet, visszafelé detto. Tudja, hogy akkor kezdhet enni, ha mondom, hogy "Ehetsz". Az alapparancsok (Ül, Fekszik, Marad, Pacsi) mennek. Járt hozzánk egy oktató, vele gyakoroltunk, de másik oktatót kell keressek, neki lettek gondjai és most nem tud vállalni egy ideig. Tehát itthon elég jól sikerül boldogulnunk, kivéve az emberekre való felugrálást. Iszonyatosan lelkes kutya, majd szétesik, úgy lengeti a farkát, ha jön valaki, az egész teste szinte remeg és nem hagyja békén a látogatókat. Sokszor rá kell szólni emiatt. Kb. 1/2 óra, mire lenyugszik és elmegy a dolgára, vagy beül az asztal alá, ahol a vendégek ülnek. Azonban ahogy kiérünk a lakásból, mintha nem is ő lenne. Az elmúlt három napban valami katasztrófa volt. Egy társasházi telepen lakunk, elég nagy a terület, körbe lehet járni a házakat, sok zöld van, dombok, fű, fa, virágok, minden, illetve egy telephez tartozó külső rész is, ahol van egy hinta. Szóval, olyan családias. Emögött a terület mögött szokta a dolgát általában elvégezni, vagy az egyik ház mögött, a bokrokban. Az elmúlt három napban mindennap elszökött. Konkrétan egy hirtelen húzással annyira megrántott, hogy kitépte a kezemből a pórázt, esélyem se volt visszahúzni. És vágtatott át mindenen, csak a bokrok zörgését lehetett hallani. Megijedtem, mert ha jön valaki, tuti ráugrik (persze szeretetből, de az áldozat ezt nem tudja). Hívtam, de hiába. Amikor hétvégén kivisszük nagy terepre, ugyanezt csinálja. Elengedjük, őrült módon vágtat, mintha valami vadállat lenne, ami egy gazellát üldöz és ha hívjuk, konkrétan zéró reakció. Nagy ritkán megáll, ránk néz, pár másodpercig mereven néz nagyjából mintha azt gondolná, hogy "Úgyse jövök vissza, hiába hívogatsz", majd egy ilyen "le vagytok tojva" mozdulattal elhúz. Ha beülünk a kocsiba és beindítjuk a motort, akkor felfigyel és legutoljára pl. akkor oda is jött a kocsihoz és amikor kinyitottuk az ajtót, első hívásra beugrott. De nagyon végletes a helyzet. Itt az udvaron azt csináltam, hogy a nevén szólítottam, és amikor rám nézett, mondtam neki, hogy Szia! és futni kezdtem a másik irányba. Először utánam indult, aztán megfordult és elszáguldott másfelé. Nem érdekelte. Csörtetett tovább, átvágott az autóparkolós részen, ami mögött egy fás-dombos rész van és ott eltűnt. Csak azt lehetett hallani, ahogy ezerrel tép a bokrok közt. Még egyszer odakiáltottam, hogy Szia és elmentem a ház bejáratához, ahonnan a sétára indulni szoktunk és ott vártam. Sajnos hiába. Egy idő után elindultam keresni, egyszer csak felbukkant, észrevett, elkezdte a földet meg a lehullott diót falni és közben fél szemmel lesett, hogy elindulok-e felé. Kb. 1,5 méterre volt tőlem. Nyugodtan leguggoltam és a tenyerembe vettem egy kis vadalmát, ami ott hevert a földön és mutattam neki, szólítottam, hívtam (jutalomfalattal is próbáltam egy másik esetnél, csak most nem volt nálam). Először csak nézett, majd megfordult és úgy csinált, mintha nem érdekelné, aztán egyszer csak ide-oda ugrálva odarohant hozzám és akkor gyorsan elkaptam a pórázt. Annyit mondtam, hogy Jól van, ügyes vagy és hazamentünk. Na, persze, azért közben mást éreztem, de nem akartam leszidni, mert akkor legközelebb emiatt nem fog odajönni, vagy rosszul gondolom? Honnan fogja amúgy tudni, hogy rosszat csinált, ha ilyenkor nem szidom le? Ma szintén úgy megrántott, hogy a nyakörv lejött róla (lehet, hogy kilazult, csak valahogy nem vettem észre és kifért rajta a feje.). És ugyanezt a mókát eljátszottuk az almával. De ez így nem mehet tovább. A kezem is rohadtul fáj, és már tartok levinni elvégezni a dolgát, mert mindig történik valami. Főleg a lakók miatt izgulok. Kisbabások is vannak. Ha a lelkes szeretetéből így 100-zal elkezd futni egy kisgyerek vagy egy kisbabás anyuka felé, hát nem tudom, mitévő legyek. 1-2 hónapja már megtörtént, egy kínai kislány és anyukája jöttek be a kapun és a kutyám megint ilyen elszökős kalanddal boldogított, és hiába kiabáltam, szaladtam utána, hogy mentsem a helyzetet, tépett a kislány irányába és felugrott rá, majdnem feldöntötte. Szerencsére barátságos volt az anyukája és nem akadtak ki, de tök ciki volt, ott magyarázkodtam. 9 hónapos kan labrador. Csak konkrét segítő válaszokat kérek. A lehurrogás, fikázás, hogy "neked nem való kutya, minek vettél labradort, ha nem kertes házban laksz", és egyéb okos megmondások anélkül, hogy ismernél, ismernéd a körülményeimet és értelmesen elbeszélgettél volna velem, nem érdekelnek. Nem fogok rájuk reagálni, úgyhogy felesleges energia kidobás. Jó szándékú segítségre van szükségem, nem észhez térítésre. A kutyaoktatók se szoktak lecseszni. Kérlek, tisztelj meg egy barátságos válasszal (ezeket azért kérem, mert nagyon sok rossz tapasztalatom van már itt a Gyakori Kérdések oldalon és számtalanszor megfogadtam, hogy nem kérdezek újra, de most nagyon szükségem lenne információra, hogy amíg lesz másik oktatónk, addig tudjak valamit kezdeni a problémával). Előre is köszönöm!

2021. aug. 10. 11:32
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
18%

Hu, de sok mindenben van csúszás...


Kezdjük ott, hogy nem behívható kutyát TILOS szabadon engedni! Ekkora felelőtlenséget nem is értem hogy engedhetsz meg magadnak! Az első pillanattól nevelni kellett volna!


A labi munkakutya, a napi 1,5-2 óra SZABAD séta alapvető! Olyan nincs, hogy egész héten nincs elengedve, lefárasztva a kutya! De ez még mindig csak egy alap dolog - feladat, munka kell neki, ahol fejben és ösztönszinten is elfárad! Miért nem adod ezt meg neki? Persze ez napi még plusz 1-2 óra.


Ha már elengedted és végre bemegy a hívásra, majd gyorsan ráugrassz és hauarámgatod - na ezzel tanítod meg, hogy legközelebb biztos ne menjen oda hozzád! De ismétlem, egy elhamyagolt, neveletlen kutyát nem engedhetsz szabadon sehol, mert ön- és közveszélyes!


Vagy gyorsan kapd össze magad és kezd el megfelelően tartani, vagy keress neki egy normális gazdát!

2021. aug. 10. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
71%

11,inkább meg se szólaltál volna..


1.Rossz indulatú vagy,és még hülyeségeket is beszélsz.

2.A kérdező tudja,hogy problémás a kutya és kezdeni kell vele valamit.A kérdés az volt,hogy mit.

De köszönjük Emese,teljesen szükséges volt ide kommentelned.


Amúgy meg semmilyen kutyát nem lehet elengedni pórázról.Se neveltet,se neveletlent.És ez nem elengedve lett,hanem elszaladt.

Nem ugyan az.

2021. aug. 10. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
26%

A kérdező írta, hogy hétvégente elengedik a kutyát, pedig akkor sem lehet behívni. És ennyi érdemben a foglalkozás vele.


Mellesleg a törveny értelmében nincs különbség, hogy a kuzya elszalad vagy a gazda elengedi. Ugyan úgy a gazda felelőtlensége.


A kutyával az első pillanattól kellett volna 'kezdeni valamit', nem csak akkor, amikor már nem bírnak vele.

2021. aug. 10. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
34%

Jól van okoska,ismételten leírtad azt amit mindenki tud.

Még mindig feleslegesen szólalsz meg.

A kérdező is pontosan tudja,hogy baj van.És még mindig tudja,hogy kezdenie kell valamit vele.Akar is vele valamit kezdeni.


Úgyhogy mit csinálsz? Vagy adsz neki valami használható tanácsot vagy befogod és tovább állsz hátha lesz valami olyan kérdés aminél jogosan oszthatod az 'észt'.

2021. aug. 10. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
58%

Utolsó, drága. Felhívnám a figyelmedet, hogy a hozzászólásodnak a világon semmi köze nem volt a kérdéshez, csak velem próbálsz kikezdeni. Mindezt úgy teszed, hogy közben engem kritizálsz, amiért nem írok segítőkész választ. Érzed az ostobaságodat és az iróniát ebben? De persze ha elfogynak az érvek, onnantól jön az alpári stílus.


De hogy én legalább érdemben is írjak: kérdező, két opciód van.

1. Vagy gyökeresen változtatsz az életeden: elkezdesz kutyaiskolába járni, tanfolyamra járni (nem házhoz járó kiképzővel, mert vele nem fogjátok tudni az utcán megoldani a behívást) és elkezdesz életmódot keresni, elkezdesz dolgozni a kutyáddal.

Ez sok pénz lesz és napi szinten +2-3 óra az eddigiek mellett. Viszont a kutyádnak nevelésre és ELSŐ SORBAN szellemi és ösztönszintű lefárasztásra van szüksége! (A gyengébbek kedvéért, a kutyasuli oldja meg a nevelést, a sport, életmód pedig a lefárasztást.) Az életmód és a kutyasuli külön-külön semmit nem ér. A futtatás pedig nem fárasztja le a kutyát megfelelően.

2. Vagy belátod, hogy nem vagy alkalmas a tartására és visszaviszed a tenyésztőnek. De többé sem a kutyád épségét, sem mások biztonságát nem teszed kockára azzal, hogy ilyen felelőtlenül tartod! Én a legkevésbé sem tudok toleráns lenni azokkal, akik csak egyetlen egyszer is hagyják a kutyát kiesni a kontroll alól! Nemhogy rendszeresen...

2021. aug. 10. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
72%
Mi a napi rutinotok? Mennyit jartok kutyas kozossegbe? Mennyi szellemi/fizikai farasztas van?
2021. aug. 10. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
59%

11/13/15,te tényleg nagyon csak arra mész,hogy bele köss a kérdezőbe.

"Én a legkevésbé sem tudok toleráns lenni azokkal, akik csak egyetlen egyszer is hagyják a kutyát kiesni a kontroll alól!"


Nem is kérte senki,hogy legyél toleráns,de akkor fogd be.

Mindenki tök normálisan el tudta mondani ugyan azokat mint te.Te vagy az egyedüli aki képtelen egy mondatot leírni anélkül,hogy ne sértenéd meg a másikat szándékosan.

Nem nyers a stílusod,hanem szimplán bunkó vagy.Egyetértek azokkal akik rád szóltak,fogd már egy kicsit vissza ezt az undorító stílust.

2021. aug. 10. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
66%
Az én goldi keverékem egy évesen fogadtam örökbe és még néhány évig pörgött, mint a búgócsiga. Egész nap szabadon volt a kertben, rohangált a kerítés mellett, napi kétszeri séta, de csak akkor engedtem el, amikor öt évesen végre be tudtam hívni. Sétálni imádott, alig várta, amikor mentünk. De három évig nehéz volt vele, mert a menhelyen csak bezárták egy ketrecbe, nekem kellett megtanitani az alapokra. Most néhány hónapja, hogy elbújt egy bokor alá. Azóta is siratom, de tizenkét éves volt és beteg.
2021. aug. 22. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindenkinek a sok hasznos választ. Nagyon jókat írtatok! Az a kép is nagyon vicces volt kedves 7-es, tényleg ilyen a labi. :)) Nagyon sajnálom, hogy még össze is szólalkoztak páran. Mondjuk, tényleg nem volt barátságos válasz a 11-esé, de azt hiszem, mostanra immunis lettem az ilyen empátiát nélkülöző válaszokra. Azért mert nem nézek el valakinek valamit, még lehetek vele barátságos és megértő. Ennek a kombónak van igazán nevelő hatása, legalábbis számomra. Lecseszni bárki tud. Építő módon, szeretettel korrigálni viszont már kevesen. Meg lehet mondani, ha valamit nem jól csinálok, de lehet közben biztatni is. Kedves 11-es, a válaszod sajnos nem motivált semmire, csak azt éreztem utána, hogy egy felelőtlen alak vagyok és jobb lett volna, ha nem is veszek kutyát. Nagyjából ennyi jött le abból, amit közöltél velem. A többiektől nagyon sok hasznos választ kaptam. Kedves 12-es, köszönöm szépen, hogy mellém álltál! Ilyet még soha nem tapasztaltam itt a Gyakori kérdéseken. Nagyon jól esett! Mennyivel jobb érzés így segítséget kapni! Köszi mégegyszer! Kedves 18-as, nagyon sajnálom a goldidat, és bár jómagam még nem vesztettem el kutyust, azt hiszem, át tudom érezni, milyen lehetett, hogy meg kellett válnod tőle, főleg hogy így felelősséget vállaltál érte. Őszintén együttérzek veled.
2021. szept. 28. 21:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!