Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Az állatok csak ösztönlények?...

Az állatok csak ösztönlények? Nincs szabad akaratuk? Gondolkozni se tudnak?

Figyelt kérdés

Ti mit gondoltok?

Ilyen kérdések merültek fel egy ismerősömmel való beszélgetés kapcsán.. Neki nem volt kutyája...

Én úgy gondolom, hogy az ösztönök vezérlik őket (ahogy az ember is csak determinált ösztönlény), viszont valamilyen szinten tudnak gondolkozni..

Kiváncsi vagyok mások hogy látják ezt a kérdést, és milyen példákat tudnának felhozni :)


2010. szept. 1. 12:55
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Vannak emlékeik is, de hogy gondolkodni tudnak-e és milyen szinten arra én is kíváncsi lennék
2010. szept. 1. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
49%

Tudnak gondolkozni, még álmodnak is!

Természetesen főként az ösztön vezeti őket, de végül is nem sokban különböznek az emberektől! :)


Az én kutyám pl. megsiratta az elpusztult társát, és nem evett napokig

2010. szept. 1. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

én most éhes vagyok mégis felül tudok kerekedni rajta és netezek. A kutyám ha éhes,és én visítva elrohanok előtte, nem hallgat a gyilkolási ösztönére és nem lakik jól velem.

Ennyi.

Ja, még valami: az ösztönlények minden cselekedetét ösztönök vezérlik. Ha felajánlom neki hogy válasszon a labda és egy jutalomfalat között, megnézi a jutalomfalatot,tehát tudja hogy azt is elveheti, de csak a labda érdekli, a jutit figyelmen kívül hagyja. Ezt milyen ösztön vezérli? Sztem a szabad akaratával döntött.

Ha nem tudnának gondolkozni, az etológia tanszék már régen munkanélküli lenne, mert a kísérletekben a kutyák csak csorgatnák a nyálukat a jutifalattartó mellett és semmi másra nem tudnának nézni, figyelni, koncentrálni.

2010. szept. 1. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Aki azt mondja,nincs szabad akaratuk,az nem látott még állatot.Jó,vannak kevésbé intelligens állatok,amelyeket valószínű tényleg csak ösztönök vezérelnek.De például a kutya ,macska nagyon is szabad állat és igen is tudnak gondolkozni.Nekik is megvan a maguk egyénisége,szokásaik a szokás nem egyenlő az ösztönnel.
2010. szept. 1. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Érvek és vélemények?

Hmmm...

Ha most a kutyákat vesszük figyelembe, ami nekem szépszámmal van és volt is.

Tudnak gondolkodni. Rájönnek dolgokra. Igaz, nem értik, hogy mit mondunk nekik.De a kutyák sem tudnak beszélni, ha csak 1-2 évig is tanulmányozod őket. Mert ugye mikor odamegy az egyik a másikhoz, nem kezdenek el ugatni egymásnak.Amikor ugat egy kutya, az figyelmeztetés. Ilyedség,területvédés,figyelmeztetés. Csak erre használják, nem mondanak semmit. Amikor kommunikálnak, akkor a farkukat csóváljákák,szagolgatják egymást,játszanak stb.

Még ha most eltértem a lényegtől, szeretném elmondani:

A kutyák képesek gondolkodni, rájönnek doldokra. Okosak. Lehet nem tudnak beszélni, de más fajta kommunikálásra képesek (testbeszéd).

Lehet hogy a kutyákba van ösztön, amit már mindenki ki akar ölni belőlük, hogy pl. a magyar vizsla olyan szép, de ne menjen már minden nyúl után, mikor kimegyünk a határra sétálni, és ugyanez a beagle is. Vagy a yorki se fogja már meg a csukjáspatkányunkat, mikor ki van engedve... Szóval van bennük ösztön, mint az emberekben.

Van szabad akaratuk. Mert a kutyának mikor nincs kedve nem csinálja meg a parancsot, vagy ha nincs kedve agilityzni , elszalad, és nem ugorja át az akadályokat...

Szóval miindez elmondható a kutyákra, és ők állatok. Akkor a többi állat miért ne tudna gondolkodni?És miért ne lenne szabad akarata?

2010. szept. 1. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
70%

Hát azért egy jólnevelt kutya mindig szót fogad és nincs olyan hogy nincs kedve...

De ettől még igenis tudnak gondolkozni és van akaratuk is csak ők falkaállatok.

2010. szept. 1. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
27%

Egy jóó kutya??

Egy kutyát hagyni kell néha, hogy ne legyen kedve azt csinálni amit én akarok. Jó ez lehet most rosszul mondtam mert ha úgy vesszük, akkor azt hiszi ő az úr, de ismerősömnek van egy szinte minden versenyt megnyerő border collieja, és van mikor nincs kedve végigmenni a pályán, első versenyük pl. kudarcba fulladt, mert a kutya kiszaladt a pályáról... Szóval...

2010. szept. 1. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
Egyértelműen tudnak gondolkodni. Rájönnek, hogy hogyan is értethetik meg velünk, hogy mit akarnak. Ha játszana, hozza a játékot, vagy pl. az enyém olyankor "táncolt". Ha csak ösztönlény lenne, akkor nem érdekelné, ha a gazda szomorú,mert csak a kaja meg a szaporodás lenne az első.Ja és a tiltott falatot megenné, ha éhes és már nem vagyok ott, de nem eszi meg. Az viszont tény, hogy akinek soha nem volt kutyája és esetleg nem is kedveli őket az soha nem fogja elhinni és érteni.
2010. szept. 1. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
65%

Alapvetően ösztönlények, erős ösztönfolyamatokkal, de mivel társas lények, akiknek csapatban kell működniük, ezért sokszor az önuralom felül kerekedik az ösztönön. Gondolkodni is tudnak, de nem olyan szinten, ahogy mi, például ugye elvont fogalmakban egyáltalán nem.


De ismerik pl. a tárgyállandóságot, tehát ha eldugsz egy labdát valami mögé, akkor tudják, hogy az ott van, akkor is ha nem látszik.


És igen igazad van, az ember is ösztönlény, csak még sokkal erősebb önkontrollal.

2010. szept. 1. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
55%
Igen egy jól nevelt kutya mindig szótfogad. Ha nem is olyan szépen mindig de szót fogad. És ha pl őneki épp az út közepére van kedve kimenni és nincs keedve visszajönni amikor mi? Elcsapja az autó. Hát nem... Olyan nincs hogy nem, a kutya érdekében. Nem azt mondtam hogy a kutyának kötelező minden egyes alkalommal nyertes pályát futni, de szót fogadni igenis mindig kötelező. Lehet hagyni a kutyát hogy eldöntse, a kék vagy a piros labdával akar játszani de kb ilyen szinten és nem több. Lehet kemény dolog de utána a kutya sokkal szabadabb lesz mert aki mindig szót fogad abban jobban megbíznak. Szerintem az hogy elmegy a gazdától, a pályáról, az nagyon durva sértés... Valamit ott elrontottak. A kutya okossága, gazdatisztelete nem csak attól függ hány versenyt nyert meg. És amúgy sem hiszem hogy az ismerősöd pl világbajnok lenne, azért van különbség hogy milyen versenyeket nyer meg. Sokszor veszem észre hogy az ilyen versenyző, kutyaiskolát kutyákkal van a gond, és lehet hogy minden versenyt megnyernek, de a való életben meg pl ötpercenkét ordibálni kell velük meg minden. Én ezt tapasztaltom.
2010. szept. 1. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!