Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Minden álmom egy ilyen kutya,...

Minden álmom egy ilyen kutya, tanácsok?

Figyelt kérdés

Bolondulok a Boder collie fajtáért, de eddig csak mentett kutyáim voltak, önkéntes vagyok a menhelyeken, ezért rosszul is érzem magam hogy ennyi szenvedő kutya mellett én venni szeretnék egyet. De tényleg nagyon vágyom rá, sokat olvastam róla, jól ismerem a fajta igényeit, de van pár kérdés amiben még nem látok tisztán segítenétek?

Először is, mi a különbség a munka vérvonalú és a show között?

Milyen a Magyarországi állomány, érdemesebb-e külföldről venni?

Hogy mozognak az árak? Tudom hogy 80.000ft felett van egy egészséges fajtatiszta kutya ára, de már láttam 200.000ft-ért is, tehát azért van eltérés csak nem tudom hogy mitől változik. Én nem akarok kiállításra járni, csak agilityre vagy más sportra. Tehát nem a külső a legfontosabb, hanem hogy egészséges, aktív kutya legyen.

Tudom hogy munkamániás és testileg, szellemileg le kell fárasztani, de ez mit jelent pontosan? Sokan ijesztgetnek hogy iszonyú sok mozgás kell neki különben beteg lesz, de hát gondolom ez azért túlzás, akinek ilyen kutyája van az mennyit mozog vele, tapasztalatokra vagyok kíváncsi?

És szívesen fogadok minden tanácsot amit figyelembe kellene még vennem a vásárlás előtt.

köszönöm szépen.


2010. szept. 4. 16:13
 1/8 anonim ***** válasza:
nézd mit találtam: [link]
2010. szept. 4. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, természetesen én is gondoltam már az örökbefogadásra, nézegettem is a menhelyeken és alapítványoknál, de arra jutottam hogy én egy kívül-belül igazi border colliet szeretnék.
2010. szept. 4. 16:25
 3/8 anonim ***** válasza:
24%

oks értem akkor ismerkedj ezzel a 2 kennellel meg :


[link]


[link]


de itt nézelődhetsz: [link]

2010. szept. 4. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

A munka és show vonal között az alapvető különbség az, hogy míg a show vonalnál az elsődleges szempont a tenyésztés során a szépség, a küllem (ami munka szempontból nem mindig szerencsés), addig a munka vonalban ez kevésbé számít (persze a standardon belül kell lennie a kutyának), munka vonalakban a képességekre szelektálnak, ill. a teljesítményre (vannak külön agility-s és terelő vonalak is a fajtában).

Ha nem szeretnél kiállítani és inkább sportra kell, akkor itthon elég kicsi a választásod, feltéve ha nem csak amatőr sportot akarsz, hanem versenyszerűen. Most majd biztosan jönnek a show borderesek, akik lehurrognak, hogy az ő küllemkutyájuk is van olyan jó és ilyen-olyan versenyt nyertek, elismerem, van ilyen, de egy munka vonalúnak egyik sem érhet a nyomába.

Itthon ezeket ajánlom:

Blessed Borders, Magic Shepherd, Perfect Sense.

A munka vonalak általában drágábbak, de az árakkal tisztában vagy, az reális amit írtál. Bár show kutyát is vehetsz 1000 euroért, ha új, import vérvonal stb.

A legtöbb tenyésztő honlapján megtalálod a fajtát érintő betegségeket, az ezekre való szűrés a legfontosabb.

Egyébként szerintem ez a "munkamánia" nem olyan vészes, mint ahogy beállítják, ha egyébként te is egy tettre kész, mozgékony ember vagy, akkor nagyszerű társad lehet a border. Na meg tapasztalatom, hogy inkább az agytornát tekintve nagyobb az igényük, persze a mozgás is fontos.

Egy jó idegrendszerű kutya nincs "meghúzatva", nem pörög állandóan, akkor dolgozik, ha kell. Nyilván ha energiái nincsenek levezetve, akkor a kutya stresszes lesz, de a border igényeit nem úgy kell elképzelni, hogy egy percre nem bírna nyugton maradni, mint aki be van sózva, erről szó sincs. Inkább ezt a stresszt fogod észrevenni, ha nincs vele megfelelően foglalkozva - problémás lesz a kutya. Ő is nyugodtan el tud heverni, viszont ha munka van, akkor mindent belead ezerrel. Hihetetlenül értelmes, ami veszélyeket is rejthet magában, fordulékony és gyors.

Azt tanácsolom, hogy olvass a fajtáról minél többet, látogass meg tenyésztőket, ismerd meg közelebbről a fajtát. Nézd meg a kiállítási kutyákat is, menj el terelésre, néz meg hogyan dolgoznak, ismerd meg a vonalakat. Menj el tenyésztőkhöz, nézd meg a kutyáikat a hétköznapokban és munka közben is.

Sok típus van már a fajában, neked kell eldöntened, mi az ami tetszik, melyikben látsz fantáziát, ami a te céljaidhoz megfelel. Aztán utána már könnyebb lesz felkutatnod, melyik tenyésztők használják a neked tetsző vonalakat, mely párosítás lesz neked a megfelelő, ahol előjegyezhetsz kölyökre. Sok idő, de ha így csinálod, nem érhet csalódás. Sok sikert kívánok hozzá!

2010. szept. 4. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Emiatt ne fájjon a fejed, nyugodtan vehetsz kutyát, de szerintem egy border megrövidíti a menhelyen töltött órák számát. A munka vérvolanú bordert terelésre használják, míg a show-kutyákkal kiállításokra járnak, kiskorától erre nevelik, elődeik is tereltek / kiállításra jártak. Nem az országtól függ, hanem a szülőktől. Nézd meg a vérvonalakat, nyugodtan kérdezősködj a címeikről, eredményekről. Nyolcvan-százezerért már egészséges kutyát kapsz, míg 20-ért lehet, hogy egészségtelen, nem szűrt és semmiképp sem törzskönyves kutyát. A testileg és szellemileg lefárasztás egyet jelent a lemozgatással, feledatok kiadásával (mondjuk tökéletes az agility erre a célra). Én csak egy bordert ismerek, vele terelnek, a gazdája azt mondja, hogy naponta 2-3 órát szaladgálnak, emellett terel és nagyon jól bírja, de azért ez egy másik kutyától (pl. német juhásztól) nem várná el az ember. Jól nézz utána a fajtának, mindenképpen tarts kapcsolatot egy szimpatikus kennellel, érdeklődj még, látom nem vagy nagyon tisztában a dolgokkal. De segítséget vársz és nem vágsz bele rögtön, ez már nagyon jó. Olyan kennelt nézz, ahol egészségesek, életvidámak a kutyák, szerintem munkakutyát válassz, ha agilityzni akarsz. Látogass el sok-sok tenyésztőhöz, ha lelkiismeretesek, akkor segítenek neked. Kutyavásárlás után pedig tartsd a kapcsolatot a tenyésztővel, amint gond adódik, kérd ki a tanácsát. Sok sikert!
2010. szept. 4. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

[link]


Esetleg megérdeklődhetnéd...

2010. szept. 4. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, sokat segítettetek.

Utolsónak is köszönöm a linket, de én szukát szeretnék, és még nem azonnal. Előtte még utána járnék egy kicsit ahogy az javasolták, és a körülményeimet is rendeznem kell, egyetemista vagyok, és a kutya 15 évre szól, ha bevállalom utána már nincs visszaút, előtte még meg kell találnom a saját helyem, letelepednem, elterveznem a jövőt.

2010. szept. 4. 17:37
 8/8 anonim ***** válasza:
Tök jó, hogy ilyen felelősségteljesen gondolkozol!
2010. szept. 4. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!