Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kérhetek segítséget fajtaválas...

Kérhetek segítséget fajtaválasztásban?

Figyelt kérdés

Leírom milyen szempontok számítanak, mire igyekszünk figyelni, és hogy ehhez eddig milyen fajtákat találtunk.


-nekem korábban volt már kutyám, van tapasztalatom, nem kell nagyon kezdő fajta

-kb 600nm kertben lenne szabadon, napi egy óra séta, hétvégén kirándulás biztosított

-kb pulinál kisebb ne legyen, de német juhász méretű se, hacsak nem kisebb a mozgásigénye

-többnyire kint lenne, ezért érdemes ha hosszú szőrű, persze a házba is bejöhet ha otthon vagyunk

-jó házőrző, de nem ugat feleslegesen

-vannak tyúkok, egy újszülött, és később talán macska is, így vadászkutya szóba sem jöhet, szeretnénk mindenkit biztonságban tudni

-ne legyen szökős

-ne legyen nagyon ásós típus, vigyázzon a veteményesre (annak a területét nem számoltam bele a számára használhatóba)


Jelenleg ennyi jutott eszembe, ha valamit kihagytam, kérdezzetek. Amiket mi néztünk eddig fajtákat: skót juhász, shetlandi,border collie, howawart, mudi, ausztrál juhászkutya. Ha van személyes tapasztalatotok az adott fajtákkal, szívesen várom, illetve más fajtajavaslatokat is, ha van jobb. Nekem egyébként skót juhászom volt, nagyon szerettem, most is ilyet szeretnék, de nem szeretnék elfogult lenni, így inkább utánanéztem többnek is.


2021. dec. 14. 20:48
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A szokes meg az asas foglalkozas kerdese. Vetemenyest le kell azert valasztani keritessel,mert attol fuggetlenul lepisilheti/letaposhatja, stb.

Vigyazni nem fog ra, kutya, nem ember.

Bordert kizarnam rogton a listabol, munkakutya+nem eppen annyira a kinti let idealis neki.

Berni pasztor jutott meg eszembe, idealis csaladi kutya es kint is jol elvan.

2021. dec. 14. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Border collie, mudi, ausztrál juhász és a sheltiek többsége nagy mozgásigényű, egy óra séta nem elég nekik naponta, én inkább kizárnám őket.


A többi okés, bevenném még a pulit, tibeti terriert is, illetve menhelyeken is körülnéznék, mert erre egy keverék kutyus is tökéletesen alkalmas.

Ha kölyökként kerül hozzátok a vadászkutya, macskával teljesen jól ki fognak jönni és a baromfiudvarhoz is hozzá lehet szoktatni.

2021. dec. 14. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Nekem nekem border collie jellegű keverék kutyám van a fajtamentéstől. Séta mellett van játék, különböző feladatok, szituációs tréningek, szoktunk futni is, és ő még nem is annyira ösztönerős. Dolgozom mellette, de előtte-utána foglalkozni kell vele. Neki nem a sok km kell (megfelelő időjárás esetén az is van egyébként), hanem összetett foglalkozás, ami fizikailag és szellemileg lefárasztja, és így nyugodt a távollétemben, nagyon igényli a gazdi közelségét, és ezt a kötődést fajtatisztáknál is látom. Ha van nagy kert, nem fárasztja le magát, ez a ti dolgotok. Ha unatkozik, rombol, csípked, szökik (kertes ház esetén), terel (mindent, bármit).

Egyébként alapvetően a terelő típusú kutyák elég aktívak, én azokat a fajtákat nem ajánlanám. Velük valami sport és összetett feladatozás kell, pl. agilityben, dog dancingben ügyesek szoktak lenni ezek a fajták.


Egyébként a helyetekben mentett vonalon is szétnéznék, és nem kölyköt, hanem egy már nyugodtabb jellemű felnőtt kutyában gondolkodnék, ők is nagyon tudnak kötődni, és egy megfelelő bundával rendelkezőt ha amúgy nem beteg, adnak kinti-benti tartásra.

2021. dec. 14. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Volt már kutyád. Pontosan tudod, hogy 1-1,5 éves korukra kb. ugyanazokon a fejlődési szakaszokon mennek át, mint az embergyerekek 0-tól 18-20 éves korukig: kisbaba, kisgyerek, kiskamasz, nagykamasz, fiatal felnőtt. Ha jól akarod indítani a kutyát az elétben, akkor ezt a 1-1,5 évet nagyon jól kihasználod: kapcsolatépítés, szocializáció, alap feladatok.

Csak úgy, hogy csecsemő van a házban, nem egyszerű. Tenyésztőknél mondjuk várólista van, de akkor is jól gondold meg, mikor vállalsz be egy kölyökkutyust.


No, a másik, ami általában nincs végiggondolva, hogy a terelőkutya terel. Tudom, nem egetrengető információ, egészen addig, amíg mozdulni sem tudtok a 8-10 hetes mudi, border collie, ausztrál juhász kölyöktől, mert véresre csípi a lábatokat, mert terel. Acélsodronyból készült idegzet szükséges, mire megmagyarázod neki, hogy embereket nem kell terelni.

A totyogós gyerek sem kivétel. Instant konfliktus. Egy nagyobb gyerkőc megérti, hogy mi miért történik és szülői segítséggel tudja kezelni, de egy picinél könnyen trauma forrássá válhat.


Mudi, border collie, ausztrál juhász, asszem a shetlandi inkább sportkutya, mint családi. Neked kell tudni felmérned, hogy rendszeres sport (hobbi szinten) és napi szinten 2-3 óra, kutya szempontjából minőségi, aktív együttlét mennyire fél bele az életetekbe.

Howawarttal nincs tapasztalatom, skót juhászból meg csak egy nagyon idős kutyussal, szóval no comment.


Vadászkutyák között is van különbség. Aki megfogja az tud brutális lenni és nem kell neked. A többivel meg kell nézni, hogy illik-e a "problémakör" a családba: pl. aki visszahozza (retrievek) még jó lehet.


Amúgy jah, berni pásztor is érdekelhet. Ismerősnek leonbergije van 2 gyerek mellett, hordták kutyaoviba, kutyasuliba, imádják.

2021. dec. 15. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Mudi egy macska fingására is ordit, nem csendes kutya. Plusz, gazdafüggő, nem tarthatod kint. Plusz munkakutya, napi 3-4 ora. Plusz terel… mindent…. Mindig, ugyhogy kokoly tanitas kell neki, foleg mig pici. De elete vegeig igenyli a massziv szellemi fárasztást.


Border, sheltie szinten munkakutyak, de nem annyira dumásak.

2021. dec. 15. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
47%

Intelligens kutyat valassz, az minden extra igenyedet kielegiti ...


[link]


... es ha kiveszed az elemet, tutti semmi bajt nem csinal :)))

2021. dec. 15. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

A felsoroltakbol egyedül a howawart nem ismerem, a többi fajtaval kapcsolatban csak megerősíteni tudom az előttem hozzászólokat. Legrosszabb választás az igenyeidnek. Border colliem van, de temperamentumban ugyanaz egy aussie és egy mudi is. Nem csak az erős munkavonal a gond, hanem nagyon gazdifuggok. Legrosszabb ötlet kicsukni őket a kertbe, lehet az akár fél Mo. is, rosszul lesz, ha nincs ott a gazdi, unalmaban ásni fog, szökni, stb. Ha esetleg kutyaajtoval szabad ki-be jarasa lenne, akkor pedig egész nap benn lesz a gazdi mellett, nem fogja őrizni a házat. Amugyse alkalmasak rá, az en kutyám pl minden idegennek boldogan ugrik a nyakába, megjelenesukben se felelemkeltoek.


Amiket felsoroltal, arra egy mentett, keverék kutyus is teljesen megfelelő lenne. Elmondjatok a menhelynek milyen feltételek közé, milyen temperamentu kutyát szeretnél es biztos fognak tudni ajanlani a tobb száz gazdára váró kutya közül alkalmasat.

2021. dec. 16. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszokat.


Berni pásztor kicsit nagyobb testű, biztos elég lesz a mozgás és a tér neki?

2021. dec. 16. 14:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!