Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Elavult, régimódi, téves...

Elavult, régimódi, téves elmélet a falkavezérség?

Figyelt kérdés

Ezt modnja Victoria Stilvell A 3. évad 18. részében. (amelyikben benne van Nicole Sullivan)

Akkor mi az új, teória, ami megállja a helyét?

Bevallom ez a nagy falkavezéres őrület nekem már kezd az agyamra menni, örülnék, ha tényleg megdőlne és lenne helyette valami más, valami ésszerübb.


2010. szept. 27. 08:59
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:
100%

Sok szempontból elavult igen, többek között a mostani etológia kutatások tárgya, a dominancia váltó képesség miatt. De ettől még alap dolgokban nagyon is igaza van. Lehet vezetőnek hívni falkavezér helyett, mert helytállóbb, És lehet dominancia helyett tekintélyt mondani, mert valójában sokkal inkább az.


És nagyon sok olyan ötlet, amit pl. Fennel is ír lehet hatástalan, mert egy idő után teljesen stereotíppá válnak, és a kutya megtanulja, hogy vannak bizonyos kattanásaid, és végig nézi, amíg eszel a kajájából, meg megáll előtted az ajtóban. Ezek egyszerű szokásokká válnak egy idő után, és így nem alkalmasok a tekintélyed fenntartására.


De a lényeg, hogy a párosotokban melyikőtök akarata érvényesül, és milyen kompromisszumokat köttök. Lehet ezt bárhoyg nevezni, akkor is ez a helyzet. Az átlag kutya-gazda kapcsolatban nagyon sok mindent a kutya irányít, és ez nem jó semelyik félnek sem. A cél, hogy a kutya feletti irányítást át tudd venni. Ettől nem lesz robot a kutya, mert abban a pillanatban, hogy a döntéseit bármikor felül tudod írni, rá bízhatsz döntéseket, sokkal nagyobb szabadsága van egy kézbentartható kutyának, mint egy olyannak, akit csak póráz segítségével tudsz kézben tartani.


Szerintem is félrefordítás amúgy, de tény, hogy sok olyan kutatás van mostanában, ami miatt valamelyest megdőlni látszik az elmélet, amik árnyalják a képet, de ezzel ráérsz akkor foglalkozni, ha a kutyád vezetőként tekint rád.

2010. szept. 27. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
87%

Nem tudom mi a van kezében, ezen a felvételen nem látszik rendesen.


De legyen, az van nála, és?


Akkor most mi van?


Láttál már kutyákat amint egymás között lerendezik a sorrendet?

Azok nem egy tizedmásodperces kis lökést adnak egymásnak, hanem keményen megtépik egymást.


Bizonyára az ilyen nyakörv használata nem illegális, és nem arról van szó, hogy a kutya agyát sokkolja.

Gondolom ez olyan kicsi áramütés, hogy egyáltalán nem is fáj.

És ne hogy mondja valaki, hogy magamon próbáljam ki, a kutya és az ember nem ugyanaz!


A kutyát fegyelmezni kell, és pont. Jutalomfalatkákkal nem leget mindent megoldani, van hogy keményen kell a kutyával bánni, ami nem azt jelenti hogy meg kell verni, de a kutya a falaktáktól még nem fog feltétlenül engedelmeskedni. Akkor engedelmeskedik, ha elismer felette lévőnek.

Egy nagyon erős, domináns jellemű kutyánál ezt pedig csak határozott, kemény fellépéssel lehet elérni.


Ettől persze még lehet, hogy ez egy rossz módszer nem tudom.



Ja, és hogy a kérdésre is válaszoljak. Nem, nem elavult. Mitől lenne az? A kutya talán az elmúlt évtizedekben megváltozott? Már nem a régi ösztönök élnek benne?

Dehogynem.

Akkor meg mitől lenne elavult?


Egyszerű dolog ez, és igen a a kutyatartásban a legfontosabb, hogy az ember legyen a főnök, a falkavezér, családfő, irányító, nevezzük akárhogy a lényeg, hogy az embernek kell felül lennie a kutyának pedig az alárendeltnek.


Lehet a szavazok lovagolni, meg lehet azon is vitázni, hogy melyik módszer a célravezetőbb, a lényeg akkor sem változik,és mivel manapság már többféle módszer is van, ha az egyik a saját kutyánknál nem működik, lehet egy másikat alkalmazni.

2010. szept. 27. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem, hogy miért kell két táborra szakadni? Úgy gondolom, mindkét műsort meg lehet nézni (sőt kutyásoknak kötelezővé tenném). Mindkét módszer működik és hatásos. Ha a kutyatulajdonosok bármelyike is legalább fele annyira értene a kutyákhoz mint Victoria vagy ,Cezar akkor nem hallanánk szétszaggatott gyerekekről, elszökött, elvadult, szófogadatlan ebekről. Egyébként tényleg Victoria szinte minden műsorában elhangzik, hogy fontos a falkavezérség. Nem egyszer kijelentette már, hogy a nagy problémák okozója a rossz rangsor. Hallottam már ugyanazt a mondatot elhangozni Victoria és Cezar szájából is.
2010. szept. 27. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
86%

Minden kapcsolatunkban fektetünk le szabályokat. Ha szélsőségesen nézzük,és van gyereked- nem kell kiborulni, hogy párhuzamot vonok egy gyerek és egy kutya között- akkor te is lefektetsz szabályokat a gyerekeddel szemben.

Egy kutya esetében ez még fontosabb. Ezeregy példa mutatja, milyen amikor a kutya az ember fejére nő.

Emiatt szükséges a gazda- kutya kapcsolatban egy hierarchikus viszony. Ezt pedig nevezheti mindenki, aminek akarja. Jelen esetben falkavezérségnek.

Ezt már leírtam egyszer, hogy én csak attól borulok ki, hogy mindig mindent a farkasok viselkedésével magyarázunk. Ami megállná a helyét mondjuk egy cseh farkas esetében, mert benne nagyon erősen dolgoznak még azok az ösztönök, ami mondjuk egy bármely más fajta esetében kevésbé.

Tehát a kérdésre válaszolva,nem elavult nézet, csak nem kell mindig mindet ezzel magyarázni,és a farkasokkal jönni.

(Csak érdekességképp: Legújabb kutatások szerint a kutyákhoz nem csak a farkasoknak van köze, hanem valószínűleg a sakáloknak is. Úgyhogy ezentúl akár a sakálokra is lehet hivatkozni:)

2010. szept. 27. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:
69%

Tényleg, most ugrik be, hogy Victória a család fotóit szokta mindig felpakolni egy ábrára, ahol a kutyát helyezi felülre, és alá a családtagok képeit, és ezzel mutatja meg, hogy így áll a rangsor most, aztán azt is megmutatja, hogy milyenre kellene változtatni. Tök mindegy hogy nevezzük a dolgot, ezzel Victoria is egyetért, különben nem csinálná.


Ha már Ceasarnál tartunk, nekem a kutya futópadtól áll égnek a hajam. Tessék annak a szerencsétlen állatnak elegendő mozgást, megfelelő életmódot biztosítani, nehogymár egy futópad ezt helyettesítse!

2010. szept. 27. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 anonim ***** válasza:
100%
Azt mondta: soha nem látni szinte olyat hogy a farkas falkavezér erővel nyomja le az alárendeltjét. Az a szemlélet helytelen ahogyan ezt el próbálják érni az emberek. Attól hogy tudatosan előtte esznek(úgy csinálnak), visszarántják az ajtónál és ők mennek át előbb, lenyomják a földre, még nem lesznek falkavezérek. Ha a szülőd lefogja a kezedet mert még gyerek vagy és le tud fogni, hogy ne csináld ezt vagy azt, még nem fogod tisztelni, bár elérte a célját, de legközelebb ha nem tud lefogni már nem éri el. Viszont ha tekintélye van, 30 méterről odaszól és a gyerek/kutya hallgatni fog rá. És ez működik. Ezek után döntse el mindenki maga hogy elavult e.
2010. szept. 27. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:
ma 10:01 vagyok. A sokkoló sokkolt. Eddig még nem láttam. Engem megdöbbentett...
2010. szept. 27. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:
82%

,,Azt mondta: soha nem látni szinte olyat hogy a farkas falkavezér erővel nyomja le az alárendeltjé"


Én két kutya között is láttam ilyet, érdekes. A minénk kan volt, a másik szuka, sok mindent megengedett a szukának, de amikor az túl ment egy határán kapásból megmutatta ,hogy kettejük közül ki a főnök.

2010. szept. 27. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim ***** válasza:
100%
Jó de az tény, hogy az esetek nagyrészében ezek teátrális gesztusokkal vannak lejátszva. Az én kutyám pl. általában úgy fejezi ki a dominanciáját, hogy megáll mereven, és teljességgel ignorálja a másikat. De domináns jelzés az, ha felé teszi a fejét, a mancsát, ha felülvizeli a vizeletét, ha a másikat arra kényszeríti, hogy kitérjen az útjából, ha védi a saját helyét, ha nem engedi a kajához, és még ezer olyan apró gesztus is van, amit mi akár észre sem veszünk. Ahhoz azért komoly gáznak kell lennie, hogy lenyomja, és szerintem olyankor sem igazi lenyomás van, hiszen az alárendelt egyed pontosan tisztában van az erőviszonyokkal, és elfekszik magától, inkább megadja magát, minthogy küzdjön, hiszen a testi épségét semelyik állat nem kockáztatja feleslegesen.
2010. szept. 27. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
62%

Szerintem ez a futópados dolog csak amolyan "amerikai" kényszermegoldás. Nem voltam még az USA-ban, de ismerek olyat aki ott élt pár évig és ő meg azon akadt ki, hogy a delikvens elmegy autóval (!!!) a konditerembe, ott teker 1 órát a kondibicajon majd hazaautózik. Ahelyett, hogy felülne a biciklijére és tekerne pár kört a városban vagy a városon kívül.


Amúgy tök mindegy, hogy minek nevezzük, az tény, hogy a kutya falkaállat. Az is tény, hogy egymás között is kialakítanak egy rangsort. Az is tény, hogy az embert fajtársként kezelik, de alapvető szelekciós tényező volt náluk az embernek való alárendelődési hajlandóság. Ahhoz, hogy kiegyensújozott, boldog életetet éljenek, le kell venni a vállukról a vezérség terhét és nekünk kell vezetnünk őket! Erre vannak technikák, és ezek a technikák folyamatosan fejlődnek. Mint már mások is említették korábban, néhány technikáról már kiderült, hogy értelmetlenek, vannak, amiknél meg a kivitelezés általánosan elterjedt módja hibás, ezért nem működik. Ilyen pl. a kapun átlépés szabálya. Semmi értelme visszarántani a kutyát és semmi értelme a kapuban leültetni amíg mi kimegyünk. Nem fogja érteni, miről van szó. Ugyanakkor ezt is lehet úgy csinálni, hogy a kutya megértse.

2010. szept. 27. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!