Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan szoktassam szobatisztas...

Hogyan szoktassam szobatisztaságra a kutyust?

Figyelt kérdés

Sziasztok

Lett egy ma 11 hetes kiskutyám akivel szokjuk a szobatisztaságot. A kutyus egy hete van nálam. Előző gazdi pelusra szoktatta amit idebent 80%-ban használ de ezzel is vannak balesetek. A pelust leginkább este használjuk, mivel a kisasszony hajnal 2-3 körül felkel és vagy felébreszt vagy nem. Ilyenkor a kis és nagy dolgát is elvégzi, majd visszaalszik és 5 órakor kel. Beállítottam neki egy napirendet. Minden nap ugyanakkor kap enni, illetve figyelem hogy mikor akarja a dolgát végezni és ha jeleket látok azonnal viszem ki a kertbe. Addig nem jövök be vele amíg nem végzett. Viszont mostanában egyre többször átver. Látom hogy forgolódik és dolga van. Kiviszem és semmi, pedig 40-50perceket vagyok vele odakint. Végül behozom és abban a pillanatban pisil. Természetesen odakint jár a juti ha elvégzi a dolgát, ha idebent történik az eset akkor nem kap jutalmat de szidást sem. Azért zavarnak ezek az átverések mert az első három nap nem történt ilyen, volt olyan nap hogy egy baleset volt napközben.

Kaptam olyan tanácsot, hogy helyezzem a pelust a bejárati ajtóhoz, hogy szokja oda kell menni. Ma már oda raktam, el is kezdte szimatolni és egyszer már használta is (sajnos a kinti séta után).

Az éjszakai kelést is be akarom szüntetni. Próbálom ébrentartani napközben amennyire csak bírom. Tegnap este 10 re már nagyon álmos volt így hagytam aludni

Viszont hajnal 3 kor megint felkelt, illetve 5kor ébresztett.

Bármilyen tanácsot szívesen fogadok!

Nektek mi vált be? Hogyan tudtátok a kutyust szobatisztaságra nevelni? Illetve akinek éjszakai kelő volt a kutyusa, hogyan érte el hogy átaludja az éjszakát?



2023. júl. 19. 07:45
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
88%

Mkst én valószínűleg le leszek pontozva, de vállalom, a kutyák is annykra különbözőek, hogy egy tuti módszer nem létezik.

A pelust én alapból elvetettem, a legkisebb mértékben se szokja meg, hogy benn is végzi a dolgát, vállalatam, hogy ezért több takarítás lesz utána az elején, de csak olyan helyre mehetett a lakásban, ahol ez nem volt gond.

Első hetekben én is ezekkel próbálkoztam, kivinni ha jelet látok vagy már épp pisi közben is felkapni, stb, semmi szidás, csak kinn dicséret. Na ebből volt az, hogy a kutya nulla jelet mutatott (semmi forgolódás, szimatolas, csak játék kozben egyszer csak guggolas es mar pisilt is..). Szóval meguntam, hogy rohangálok vele mint egy hülye, és helyette napitend lett. Volt X alkalom menetrendszerűen, amikor kimentunk, ha akkor végezte a dolgát, dicséret, ha nem, így járt. Pár hét után amúgy továbbra is igen sokszor hülyére vett, nem erdekelte a rendszer mellett yem a benti pisi probléma, akkor jött a szidás. Onnantól nagyon ritkán volt baleset bent a lakásban. Cserébe a kinti, jutival dicsérettel elertem, hogy most bármikor ha kinn vagyunk es a "pisi" vezenyszót hallja, akkor guggol es csurgat valamennyit.


Szóval nem azt mondom, hogy már 11 hetesen szidd agyba főbe, de nem lesz semmi baja tőle, ha megfelelő időben érkezik. Az enyém elvileg intelligens fajta (border collie), de annyira önfejű, a dicséret neki nem elég motiváció, a saját elképzeléseit csak akkor adja fel, ha kellő negatív élmény társul hozzá.

Persze ha más temperamentum a tied, akkor lehet nem ez fog célra vezetni, de nálunk ez hozott eredményt.

2023. júl. 19. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
84%

Most szobatisztaság a cél? Mert az azt jelenti (értelmezés), hogy a szobába nem ürít a kutya. Ha ezt szeretnéd, akkor ne szoktasd pont az ellenkezőjére a pelenkával.


Kölyök, nem bír ki még 5-6 óránál többet ürítés nélkül. Még jó ideig bizony fel kell kelned hozzá!

2023. júl. 19. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Remélem nem pontoznak le, mert igazad van, minden kutya más és nálatok ez vált be. Ha minden kötél szakad nálam is elő fog jönni a szidás, mert ezt épp ésszel sokáig bírni nem lehet.

2023. júl. 19. 08:35
 4/18 A kérdező kommentje:

2.válasz.

Igen ez lenne a cél. Kezdetben nem használtam pelust, mert én is úgy voltam vele hogy így nem szokik ahhoz hozzá. Ez addig tökéletesen működött ameddig felébresztett hajnalba, viszont a 3. Naptól kezdve nem jelzett, arra pedig hogy a kutya felál nem ébredek fel, hisz nem ágyban hanem a helyén alszik. Ezért kb 2 napja leraktam egy pelust estére, amit nappal felveszek a szobaajtó pedig bezárva egész nap. A nappaliban, konyhában és más helyeken nincs lerakva semmi. Takarítok. Ez már nálam ilyen vészreakció volt, hogyha este nem is jelez és nem is bírja ki akkor ezt használom. De akkor felveszem azt is.

Az ajtó elé helyezett pelust pedig tegnap kaptam tippnek viszont akkor azt is felveszem.

2023. júl. 19. 08:44
 5/18 anonim ***** válasza:
87%

Lehet, hogy le fognak pontozni, de leírom, én hogy oldottam meg annak ellenére, hogy nem ezt a tanácsot kaptam anno.

Nekem is azt tanácsolták, hogy figyeljem a kutyát és amint látom, rohanjak vele ki. Ebből ugyanaz lett, mint veletek, hülyére kezdett venni a kutya, állandóan jelezte, akkor is, amikor csak éppen kedve szottyant kimenni falevelet kergetni egyet. Ez még nem volna gáz annyira, de ez tökéletes ellentetje annak, amit másik felől szajkóznak állandóan, hogy te legyél a főnök, te irányítsd a kutyát és ne ő téged. Szóval ebből az lett, hogy elkezdtem észrevenni, kajánál is hisztizik, játék közben is erőszakosabb lett, mert az, hogy figyeltem és első jelre pattantam neki, azt hitte, az ő kedve szerint megy minden, hiába neveltem is mellette, de nem volt nagy sikere, emiatt.

Szóval ezt nagyon gyorsan abba kellett hagyni, egyszerűn áttértem egy használható napi rutinra. Egyszerű volt, mindig minden ugyanabban az időben történt, de nem akkor, amikor a kicsinek kedve támadt, hanem, amikor én azt mondtam.

2023. júl. 19. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
80%
Szia! Az első hozzászólóval értek egyet. Mi jártunk kutyaoviba ahol azt mondták nem szidni kell a kutyát hanem sűrűn kivinni. Így én is azt vettem észre, hogy ugyanúgy bepiszkít. Egy ideig követtem a tanácsot, majd megelégeltem és amikor bepisilt, odamentem vele a pisihez és kissé mérgesen mondtam neki, hogy "Ez mi? Nem szabad!", majd kivittem. Mintha egyből értette volna, hogy rosszat csinált. Azóta nem fordult elő bepisilés, sajnos még nem jelez ha pisilnie vagy kakilnia kell, de tudja, hogy bizonyos időközönként kimegyünk és kint kell végeznie a dolgát. Olyankor mindig nagyon megdicsérem.
2023. júl. 19. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
79%

Én is a szidast javaslom. Nem azt mondom persze hogy, ha baleset van akkor ordibálj a kutyáddal, de határozottan add tudtára hogy nem tetszik a dolog!! Valahogy meg kell értenie, hogy az amit csinál nem jó.

Nekem is sokat csinálta ezt a kutya, de amint megértette hogy a benti pisi miatt vagyok mérges, szép lassan jelezni kezdett.

Ne engedj a kölyökkutya szemeknek, egy kis szidás nem árt.

2023. júl. 19. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorlatilag evés-ivás-alvás-játék után azonnal vinni kell ki a kutyát, akár jelez, akár nem. Ha rajtakapod, hogy bent ürít, azt azért lehet tiltani. Persze nem ész nélkül és nem durván, mert a stressztől is ürítenek.

Éjszakára pedig érdemes ébresztőt beállítani, ha leszokott a jelzésről.


Kb 4 hónapos korára be kell ennek állnia. Ha addig nem áll be és rögzül ez a bentre ürítés, utána vért fogsz izzadni vele.


Plusz trükk lehet, hogy bent ecettel/hipóval takaríts, ne maradjon ott a vizelet szaga, mert az is ingerli rá, hogy bent végezze el a dolgát. Viszont kint ez pont segítség, ha érzi a szagokat.

2023. júl. 19. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Hiaba a kert, en az elso 2 hetben minden egyes alkalommal kivittem setalni, mert mozgas es a kinti szagok hatasara igy mindig pisilt/kakilt. En nem csak a jeleket figyeltem, hanem az elso 2 hetben szabin voltam itthon vele es 2-3 orankent kivittem szigoruan. Ejszaka is ketszer keltem hozza, tehat 11kor voltunk utoljara kint, utana aludt, de hajnali 3kor kivittem, majd legkozelebb 6kor.


Ha csak alldogaltam mellette a kertben, soha nem produkalt az elejen. Mondjuk a kutya mar 5 honapos volt, amikor hozzamkerult, oltasai voltak, igy kijartunk.

Szobatiszta lett 3 het alatt,minimalis balesettel, az is csak azert volt, mert a 3. heten mar dolgoznom kellett es nyilvan 5 honaposan meg nem birta ki azt a 6 orat egyben, amit egyedul kell toltenie (tobben lakunk itthon, igy jon ki a 6 ora, aki elobb hazaer, az engedi ki.


Bent csak akkor szidtam meg, ha rajtakaptam, amint epp pisil, utolag nem.

Aztan raszokott gyorsan arra is, hogy a kertbe vegezze a dolgat, igy mar nem viszem setalni napi sokszor, csak egy nagy van.


11 hetesen gondolom meg nem viheted ki, de amint megvannak az oltasai, menjetek setalni es ez meg fogja hozni az attorest.

Esetleg azt meg lehet probalni, hogy porazra teszed es a kertben setalsz vele.

Nem tudom hogy most dolgozol vagy hogy van, de erdemes lenne legalabb 1, inkabb 2 hetet erre szanni, hogy ejszaka is felkelsz hozza, kiviszed es nappal is nagyon sokszor menjetek ki.

Egy 11 hetes kolyok egyebkent meg joo sokaig nem fogja ataludni teljesen az ejszakat, errol ne is almodj 😂

2023. júl. 19. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Itthon vagyok vele, és én is így tettem mint te. Amikor felkelt a szundiból vittem ki, amikor befejezte a játékot vittem ki, általában ilyenkor produkált jeleket is már. Ezek mindig kb 1,5-2 óránként megtörténtek. Pár napig ez nagyon jól ment, viszont mostmár inkább úgy érzem kijátszik, látja hogy figyelem minden mozdulatát és ezt ki is használja rendesen. Az hogy kiviszem a nagy melegbe persze árnyékba és ott vagyok vele majdnem egy órát hogy produkáljon, majd nem végzi a dolgát és bemegyünk és rögtön pisil már nagyon nincs rendben. Sétálni nem tudom vinni, még kapja az oltásokat, de a pórázhoz és hámhoz már szoktatom.

Az alvásnál mostmár azt tervezem éjjel kettőre rakok ébresztőt, meg reggel 5re és viszem ki. Bevallom ez a nem alvás nekem furcsa volt. Volt már kutyám és ők mind úgy aludtak este mint a bunda, már nagyon kicsi korukban is. De lehet, hogy csak velük volt mázlim.

A napközbeni kiviteleket pedig lecsökkentem és csak bizonyos időpontokban viszem ki, ha pedig rajtakapom kap egy kis szidást. Hátha abbamarad az, hogy hülyének néz.

2023. júl. 19. 12:30
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!