Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Komoly kérdés, kérem hogy...

Komoly kérdés, kérem hogy csak tapasztaltak válaszoljanak?

Figyelt kérdés

Lehet buta kérdés de szeretnék reális választ, mert elég sok rémhír kering a border collie hatalmas kielégíthetetlen mozgásigényről. Tehát mit is takar ez a nagy? leírná nekem egy rendes border collie gazda hogy hogy is néz ki egy napja/hete kutya szempontból?

És egy törpe snacihoz (ilyen kutyám van otthon a szüleimnél, de már elköltöztem őt meg nem volt szívem kiszakítani a falkából) képest viszonyítva sokkal több mozgást igényel? És ugye hangoztatják hogy agyilag is fárasztani kell, de a város közepén nehezen fogok terelni való nyájat találni, otthoni tanítással, kisebb feladatokkal is lelehet fárasztani?


2010. dec. 10. 21:32
 1/9 anonim ***** válasza:
41%
Az én border colliem-nak egyáltalán nincs nagy mozgásigénye. Nem egy olyan eset volt már, hogy ha pl. esett az eső, sétálni szerettem volna menni, ő inkább jött volna vissza melegedni a lakásba. 1 napunk: Reggeli séta: fél-háromnegyed órás. Délelőtti séta: háromnegyed óra kb. Délutáni séta: 1,5-2 óra körül. Esti séta: Fél óra. Tanítgatni (itthon) körülbelül hetente 2-3x tanítom, meglátásom szerint ez bőven elég neki:) Ha tehetné egész nap itthon aludna.
2010. dec. 10. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem a kényelmes természetű border a tipikus,hanem a pörgős!

Flyball,agility,frisbie mind jó arra,hogy lefáraszd,el kell foglalni.

Frisbie önállóan is végezhető mondjuk parkban.

2010. dec. 10. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Regisztrálj ide és tőlük kérdezz, ők profik bodriban:


[link]

2010. dec. 11. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez attól is függ, hogy milyen vonalú a kutyád. Alapvetően minden border pörgős és nagy igényű, de én is ismerek lusta bordert, bár ez ritka. A show vonal jellemzően valamivel nyugisabb, mint egy munka vonalú. Munka vonalút tartani óriási kihívás, ezért ez a típus végképp nem ajánlható bárkinek.

Általában véve viszont igazak a "rémhírek". Persze a gazdán és a nevelésen is rengeteg dolog múlik. De igen, igaz, hogy napi minimum egy-másfél óra intenzív mozgás kell, ezen felül pedig a mentális torna, kiképzés. Frizbivel nagyszerűen le lehet őket fárasztani. Trükk tanítással pedig megvan a mentális torna is. Nekem is ilyen kutyáim vannak. Nem egyszerű lefárasztani őket:) Minden nap gyakorlatilag az összeesésig, emellett pedig mentálisan is. Persze van egy-két nap, hogy kimarad, ez még nem tragédia. De ha már több nap marad ki, bizony előfordult (beteg voltam és az ágyból is alig bírtam kikelni), hogy lebontották a lakást és alig bírtam velük. :S De a legrosszabb, hogy ilyenkor látszik rajtuk, hogy frusztráltak és boldogtalanok. :( Nagyon sok viselkedési probléma alakulhat ki, ha nincsen megfelelően foglalkozva velük. Ráadásul pont az intelligenciájuk miatt nem olyan könnyű kutyák ezek, mint első látásra tűnik. Egy jó érzékű gazdinál nagyszerű kutyák lesznek, könnyen és gyorsan tanulnak, viszont ha a gazdi gyenge, nem ért hozzá stb., könnyen a visszájára csap ez a fene nagy IQ és pillanatok alatt egy kezelhetetlen, problémás kutya válik a borderből. Ilyet is láttam már szép számmal. Tehát nem árt ezeket a dolgokat komolyan venni, alaposan átgondolni, mielőtt az ember ilyen kutyát választ. És felkészülni a vele járó nem kis kihívásokra és életmódváltásra.

Hozzáteszem, ennek a kutyának nem elég a több hektáros kert, mert bár lemozgatja magát, de ha az elméje nincs dolgoztatva, akkor feltalálja magát a kertben, hogy gondolkodhasson. :)

Tehát igen, igaz, ezért jól meg kell fontolni. Ráadásul sok öröklődő betegséget hordoz a fajta, ezért kizárólag olyan kennelből szabad kiskutyát venni, ahol szűrnek genetikailag öröklődő betegségekre, máskülönben csak a szerencsén múlik, hogy egészséges, jó idegrendszerű és típusos kiskutyád lesz...

Üdv: egy border tulajdonos. :)

2010. dec. 11. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a vàlaszokat, különösen az utolsonak.

azt hiszem sajnos akkor még vàrnom kell egy kicsit ezzel az àlmommal, lakasban egyetem + munka mellett talàn egy nyugisabb kutya lenne megfelelö. Napi 3-4 sétàt tudnék biztositani, és heti 2-3 aktivabb mozgàst a szabadban. Ilyen feltételek melett milyen kutyàt lehet tartani? Tenyésztötöl csak bordert hoznék, mert ragazkodom hogy kivül belül az legyen... majd egyszer... de màs fajtàhoz nem ragaszkodom tehàt menhelyröl hoznék de ugye egy keveréknél nem lehet tudni hogy mi rejlik benne; es lehet hogy pont egy border tipusu nagy mozgasigényüt vàlasztanék. Hogy lehet ezt elkerülni? Ha csak nem ideiglenes gazdinal vannak, az ott dolgozok sem fogjàk tudni hogy mik a pontos igényei.

2010. dec. 11. 13:27
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon egyszerűen elkerülhető, megkérdezed a menhely alkalmazottait, akik foglalkoznak a kutyával, beszélgetnek az önkéntesekkel, akik kijárnak az ebbel sétálni, és ők megmondják, hogy melyik a neked megfelelő kutya :)
2010. dec. 12. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

(előző vagyok)

Menhelyen dolgoztam, szóval tudom, hogy anélkül is lehet ismerni egy kutya igényeit, hogy az ideiglenes gazdija lennél. A menhelyi gondozók, önkéntesek mind-mind egy kicsit gazdik, személyes kapcsolatuk van a kutyával, látják egész nap, tudják, hogy a sarokban fekszik inkább, vagy egész nap fel-alá rohangál a rács mellett, meg egyáltalán, szóval nyugodtan bízhatsz a menhelyi alkalmazottakban. Nekik is az az érdekük, hogy a kutyához passzoló gazdához adják a kutyát, különben csak azt érik el, hogy pár hétig/hónapig nem ők etetik, de ha visszakerül az időközben már új kutya által elfoglalt helyére, az se nekik, se a kutyának nem jó. Szóval ne aggódj, nem kell egyedül döntened :)

2010. dec. 12. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
66%

a border-collie mozgásigénye pont akkora amekkorát biztosít neki a gazdája.

kevés mozgás ( napi 2×1/2 óra séta ) neki semmi !!

viszont egy idő után nagyon kezelhetetlenné válik .

pont amiatt,hogy nincs lefárasztva !!

napi szinten kell futtatni.

kerékpár mellet, vagy nagy szabad területen , frisbyt dobálni neki .

az agyát is foglalkoztatni kell ,a lényeg ez egy juhászkutya az átlagnál nagyobb mozgásigénnyel és nagyobb inteligenciával.

ha van autód ,sok-sok szabad órát tölthetsz vele a városon kívül.

ha csak a lábad van, akkor 1 éves kora után a kutyát nem tudod kellően lefárasztani ( persze egy 1-2 000 m2-es udvaron is futhat, de az neki nem lesz elég :)

szerintem .

2010. dec. 13. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Elég tapasztaltnak érzem magam ahhoz, hogy válaszolhassak, két border collie büszke tulajdonosa lehetek :-)


Nekem olyanok ők ketten, mint a tűz és víz. Testvérek :) Az egyik kutyámmal aki nagyon lusta, szinte egész nap csak aludna stb, vele többször járok kiállításra, stb.. ő inkább a show vonal felé irányul, imád szerepelni :-)

A másik kutyám viszont egy átok. Nem lehet vele bírni. Állandóan pörög, csóvál, és hozza a frizbijét vagy a labdáját még a lakásban is, hogy dobáljam neki. :)


Kertes házban lakunk, sokat vannak kint is, de leginkább bent vannak, főleg kb olyan este fél 10 körül bejönnek már, és akkor vacsit kapnak és reggel 8-ig intenzív szunyóka van :) Bent aludhatnak!


Nekünk egy nap így néz ki:

Reggel 8-kor felkelek, ilyenkor természetesen kel velem a két kutya is, megkapják a szokásos reggeli tápadagjukat, és elindulunk sétálni. Mivel 11-re járok dolgozni, így 10-ig szervezhetünk programokat, általában bepattanunk a kocsiba, és megyünk egy kietlen mezőre, ahol labdázunk, frizbizünk, dummy-t dobálom nekik, stb :) A pörgősebb kutyám ezt ilyenkor nagyon élvezi, egészen 8-10-ig pörög, szalad, játszik stb. A lustább kutyusom pedig kb egy órát szaladgál, ő inkább dummyzni szeret, aztán lefekszik egy fa alá és egy jó nagyot szunyál miközben a tesója fel alá szaladgál :) Úgy kb fél 11-re hazaérünk, én elmegyek dolgozni, addig ők otthon vannak kint a kertben, elvannak a kertben is, a lustábbik (Boni) inkább szunyál, a pörgősebbik (Carly) ő meg inkább szaladgál, szaglászik, esetleg egy kicsit ő is alszik, de nem viszi túlzásba :)

Hazaérek kb 4 órakor, olyankor megint bepattanunk a kocsiba, elmegyünk kutyasuliba, ahol 5-6-ig frizbi edzése van mindkét kutyának mindennap :-) Épp most készülünk egy versenyre, szeretnénk jól szerepelni mindkét kutyával :) Aztán negyed 7-kor kb vége van a frizbi edzésnek, indulunk kocsival a másik kutyasuliba, ahol pedig Carly-val nekem agility edzésem van 7-ig. Bonit addig elviszi a barátom a közeli kutyafuttatóba, hogy hadd játsszon kutyákkal, ameddig mi Carly-val agility-zünk :) Aztán kb 9-re hazaérünk, még útbaejtünk egy kis sétát, és kb negyed 10-re hazajövünk, amikor már ők is bejönnek, este is megkapják az Sport&Agility tápot mindketten, és elmennek aludni :)


Szóval Carly-nak naggyából azt mondom, ki van elégítve a mozgásigénye, de pl Boninak fele ennyi is bőven elég lenne. De hát két kutya van, nem tehetem meg hogy az egyiket itthon hagyom, szóval jön Boni is :-)

2010. dec. 13. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!