Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit csináljak, hogy félelem...

Mit csináljak, hogy félelem nélkül el merjem engedni a kutyámat? (többi lent)

Figyelt kérdés
Van egy 7 hónapos kutyám és eddig még csak 1x volt elengedve séta közben. A behívással idegen környezetben nem igazán akar reagálni. Itthon még tanítgatom neki, jól is megy. Mindig odajön, ha azt mondom neki. Viszont félek, hogy ha elvinném sétálni és elengedném a határba vagy az erdőbe nem jönne vissza. Mit csináljak, mit tegyek h biztosan visszajöjjön? Hogy tudnám gyakorolni a szabadon engedést?
2010. dec. 14. 16:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Motiválod vmivel? Az nagyon nagyon fontos!!! Jutifalattal, labdával... éppen mi jön be neki.

Én úgy gyakoroltam, hogy először csak ingerszegény környezetben. Tanulta a parancsot és mellette társította a jó dologgal, a jutifalattal/labdával.

Utána megkértem pár kutyás ismerőst, hogy jöjjenek el velünk ugyanarra a helyre ahol gyakoroltunk. Hagytam h játszanak, szabadon futkározzon, majd amikor rámfigyelt akkor hívtam. Előtte hagyni kell, hogy kijátsza magát, mert akkor nem arra fog figyelni, hanem rád.

Remélem sikerülni fog!

2010. dec. 14. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Igen, mindig jutalomfalattal motiválom vagy a kedvenc játékával. Én attól félek, hogy kiviszem mondjuk a határba vagy az erdőbe akkor nem fog elmenni messzire? Vagy ha már feltűnik neki, hogy nincs a látóterébe a gazdi visszajön?
2010. dec. 14. 17:08
 3/12 anonim ***** válasza:

Milyen fajta kutyus?

Milyen vele a kapcsolatod?

Ezek sem mellékes. De amúgy szerintem vissza fog menni. Csak hagyd szaglászni, futkározni, de ha látod, hogy messzire akar menni akkor azonnal hívd be, adj neki jutalmat, simogasd meg és engedd vissza. Ne fogd meg egyből, mert akkor azt jegyzi meg, hogy ha visszamegy hozzád, akkor egyből pórázrateszed. Bízz magadban és bízz a kutyusodban is! Jaa, és legyél következetes!

2010. dec. 14. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Amit ezzel csinálsz azzal egyáltalán nem segíted elő a helyzet megoldását. Az egészen biztos, h nehezebb dolgod van most, mintha kihasználtad volna azt az időszakot amikor a kölyök még mindenhova követ.


A behívás alapszabályai:

- sose kergesd a kutyát ha meg akarod fogni

- ha nem jön oda, akkor az ellenkező irányba kezdj el futni

- ha elengeded akkor ne csak a séta végén tedd rá a pórázt hanem közben is sokszor hívd be, tedd rá, majd engedd el - ha csak a végén fogod meg, könnyen kialakul h akkor nem megy oda hozzád, mert tudni fogja h akkor van vége a sétának

- sokszor játssz olyat vele (csakis biztonságos helyen (lehetőleg nem elkerítetten) - pl. erdő, mező, hatalmas park ahol nincsenek autók), h amíg ő mást csinál elbújsz -> a kutyában minél fiatalabb korban el kell kezdeni tudatosítani, h neki kell vigyáznia arra h el ne hagyjon téged és nem te vigyázol rá.

- szintén sokszor csináld séta közben, h hívod a nevén, amikor látod h felvette veled a kontaktot, elkezdesz rohanni a másik irányba és közben hívod majd iszonyatosan megdícséred

- legyen egy konkrét parancs a behívásra és az ne a neve legyen! Ez olyan parancs amire azonnal, hezitálás nélkül jönnie kell!

- ha nem jön, akkor SOSE hívd többször, menj oda és fogd meg! Ha kell akkor ilyen esetben - amikor látod rajta h nem akar odajönni és a megfogásból is kergetőzés lenne, tereld el a figyelmét. Mondd neki "figyel, figyel", majd kapjon egy teljesen ellentétes parancsot pl. "ül", "fekszik" bármi - amit tud a kutya és szeret - vagy olyan parancsok amiket klikkerrel tanult. Amikor ezt végrehajtotta odamész hozzá megdicséred. Majd pórázra veszed, tesztek néhány lépést. Leülteted, elengeded és pár másodperc múlva azonnal behívod. Nagy dicséret és újra mehet játszani.

- olyan helyzetben sose add ki a behívás parancsot amikor nem vagy benne biztos, h végre tudod hajtatni a kutyával - pl. heves játékban van más kutyákkal - ha mégis hívod és nem jön, akkor csak azt erősíted benne, h "anya hívhat, akár többször is, nem kell mennem ha nem akarok"


Ha ezeket betartod nagyon nem cseszheted el.

2010. dec. 14. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 zsuzsabazsa ***** válasza:
Magam sem tudtam volna jobban leírni. Bár én a klikkert nem szeretem, mert jutalom falattal egybefügg. De ez az én véleményem. A többit díjazom.
2010. dec. 14. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
szia! egy jó tanács: ha elengeded, csak egyszer szólj neki! és utána bújj el valahova. Hidd el, ha meglát 3-4 mp múlva, nagyon-nagyon fog örülni neked! Ezt egy kutyás könyvben olvastam egyszer, és a beaglemnél alkalmaztam.
2010. dec. 14. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, még írhattok! :)

Amúgy itthon az udvaron szoktam olyat csinálni, hogy mondjuk fut a labdájával és egyszercsak elbújok a tuja mögé és akkor már nagy kétségbeesetten otthagy minden játékot és fut vissza megkeresni :) Ez jó jel nem?:)

2010. dec. 14. 21:48
 8/12 anonim ***** válasza:

Nekem kiképző tanította:


Hosszú pórázzal együtt engedjem el a kutyát. A póráz min. 10m legyen. Amikor hívom és nem akar jönni akkor hírtelen rántás, és hívom kedvesen. Akkor oda fog jönni, és azonnal juti falat.


Én az Illatosról nem rég hoztam ki egy nem kölyök kutyát, és a nevére meg a behívásra így tanítottam meg.

Ha szólítom a nevén azonnal odajön, csóválja a farkát, és szinte mosolyog. Tudja hogy akkor simi jön.

Mivel juti falattal és játékkal nem motiválható, így nem hsználok semmit csak a dicséretet. De imádja amikor megpaskolom az oldalát. :-)

Sok sikert!

2010. dec. 14. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm. :) Ezt a módszert ki is fogom próbálni! :) Nagyon hasznos válaszok voltak :) És köszönöm, hogy senki nem szólt meg azért, hogy 7 hónapos a kutyám és még nem volt elengedve. :) Amúgy valaki itt kérdezett pár dolgot, most akkor válaszolok is gyorsan:

Labrador kutyám van :)

Nagyon szoros a kapcsolat köztünk. Ha rászólok akkor max 1x próbálkozik újra, szót fogad és nagyon ragaszkodik hozzám, mindig jön a lábam mellett és ha leáll szaglászni valamit és észreveszi, hogy én már továbbhaladtam fut egyből utánam :)

2010. dec. 14. 22:55
 10/12 anonim ***** válasza:

ha van kerted vagy ahol el szoktad engedni csináld azt, hogy megfújsz egy sípot, utána adsz egy jutalomfalatkát...

aztán csináld ezt sokáig és amikor távolabb leszel tőle akkor fújd meg a sípot és ő oda fog jönni hozzád...(ha nem akkor próbáld addig míg oda nem jön sípszóra és MINDIG adj jutalom falatkát!)

Amikor élesbe lesz elengeded azt akarod, hogy vissza jöjjön csak egy sípszó de ugyanazzal!

2010. dec. 15. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!