Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit kell tudni a Bullterrierek...

Külföldi kérdése:

Mit kell tudni a Bullterrierekről?

Figyelt kérdés
2011. jan. 10. 16:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
50%
kutyák
2011. jan. 10. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 cili cica ***** válasza:
100%

AA minibullyval való megismerkedéskor érintőlegesen szót kell ejteni a nagy testvérről, a standard bullterrierről is, hiszen e két különböző fajtát szoros rokoni szálak fűzik egymáshoz.

A bullterrier megítélése eklatáns példája annak, hogy mire képes a tudatlanságból fakadó tájékozatlanság. Tagadhatatlan, hogy a fajta megjelenése is erőteljesen szelektál az emberek között. Egy bullterriert megpillantván a véleménynyilvánítás rendszerint az "Úristen!" felkiáltással kezdődik, majd kétféleképpen folytatódhat: "...de ronda!", vagy éppen "...de gyönyörű!"

A hatást rendszerint fokozza a fajta elnevezése, mely a bulvármédia és egyes fontoskodó hivatalnokok által évekkel ezelőtt dilettáns módon generált harcikutya-ellenes hangulatkeltésnek köszönhetően azonnal félelmet vagy ellenérzést kelt a sikeresen manipulált agyakban. Holott aki ismert már személyesen bullterriert, az pontosan tudja, hogy nehéz volna még egy olyan bumfordian eredeti és elragadóan kedves kutyát találni, mint a bully.

Gladiátorból gentleman

Az igazsághoz tartozik, hogy valaha a bullterrierek ősei valóban szerepeltek kutyaviadalokon, de azt már kevesebben tudják, hogy ezeknek a kutyáknak vajmi kevés köze volt a ma ismert bullterrierekhez. A korai kapitalizmus idején igen nehéz idők jártak az angol munkásosztályra. A kizsákmányolás, a nyomor és a kemény fizikai munka minden korosztályt egyaránt sújtott. Kemény volt az élet, kemény volt a szórakozás. A proletariátus széles rétegeiben nagy kedveltségnek örvendek a különböző állatviadalok, melyek közül talán az ún. "bikaheccek" voltak a legnépszerűbbek. Ezeken az eseményeken a hentesek, mészárosok mellett dolgozó - a mai változatok közül talán az amerikai típushoz legközelebb álló - bulldogokat uszítottak bikákra. A csőcselék, majd később az úri körök által is elszeretettel látogatott rendezvényeknek aztán a XIX. században törvényi tiltással szabtak gátat. Ekkor a véres látványosságra éhező és leleményes tömegek új köntösbe öltöztették korábbi szórakozásukat, és kutyáikat immáron nem más állatra, hanem egymásra uszították.

2011. jan. 10. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 cili cica ***** válasza:
100%

szia az elözöt folytatom:

z új "feladat" azonban megújult követelményeket támasztott a küzdelmekben résztvevő állatok felé. Nem volt elég pusztán a bulldog ereje és állhatatossága, többre volt szükség. A harcban nagyfokú fürgeség és fordulékonyság is kellett a sikerhez. Ahhoz, hogy ezt elérjék, a bulldogokat különféle terrierekkel - köztük az azóta már eltűnt angol fehér terrierrel - keresztezték. A célzott párosítások, no meg persze a szigorú szelekció hatására (mely többnyire a ringben érvényesült) lassan-lassan körvonalazódott a fajta, mely a fent említett elvárásoknak megfelelt. Ezidőtájt bull and terrier, vagy half and half néven futottak ezek a kutyák, és megjelenésükben korántsem mutattak egységes képet, hiszen gazdáikat kizárólag a harcra való alkalmasság érdekelte, a küllemmel, különösen az egységes küllemmel mit sem törődtek.

Néhány tenyésztő azonban - köztük James Hinks, a bullterrier-tenyésztés egyik legnagyobb alakja - úgy gondolta, hogy e határozott, magabiztos fellépésű állatokból úri kísérőt farag. Ehhez elsőként szélesebb rétegekben kellett ismertté tenni a fajtát. Hinks kezdettől fogva kiállításokon is szerepeltette kutyáit. Számos fajta bevonásával és céltudatos szelekcióval aztán alakot öltött az a sajátos megjelenési forma, melyet manapság bullterrierként ismerünk. Ez a modern bullterrier már sokkal tömzsibb és nehézkesebb volt, ezért a ringekben tett néhány kísérlet után kiderült, hogy nem veszi föl a versenyt a továbbra is kifejezetten erre a célra tenyésztett fajtákkal. Elkötelezett rajongói ezt korántsem bánták, hiszen időközben betiltották a kutyaviadalokat is, így a fajta megmaradt az előkelő társaság bohém kutyájának.

Kicsi a bors...


A kicsi, vagy kisebb testű bullterrierek megjelenése korántsem volt meglepő, sőt, bármilyen furcsa, de kezdetben a kisebbek voltak többségben. Nem volt ritka, hogy egy almon belül két teljesen különböző méretűre növekvő kutya látott napvilágot. Ekkoriban sok helyütt 4-9 kilós példányokról számoltak be. Egyesek odáig merészkedtek, hogy megpróbálkoztak egy ún. "toy" bullterrier létrehozásával is, mely körülbelül 1 kilót nyomott, ám ez már abszolút nem hordozta az igazi bullterrier jellemzőit.

Már az első angol kiállításokon külön kategóriában indították a miniket. Nagy gondot okozott azonban a mini kategóriába való besoroláshoz szükséges súlyhatár. Ráadásként a súlylimit idővel változott (kezdetben 4.5, majd 5.5, később 7 kg volt a felső határ), ami olyannyira elapasztotta a tenyésztési kedvet, hogy 1918-ban már nem született egyetlen miniatűr bullterrier sem Angliában. Colonel Glyn, az elkötelezett minibully-tenyésztők egyike 1939-ben megalapította a Miniatűr bull Terrier Club-ot, mellyel együtt új standard is készült. Ebben már inkább a maximális marmagasság (mely 35,5 centi) kapott hangsúlyt. Az ekkor 9 kilós súlyhatárt is eltörölték idővel.

Mivel a törpenövésért felelős gén nemritkán olyan anatómiai deformitásokkal jár együtt (almafej, kidülledő szemek, keskeny mellkas), melyek szöges ellentétben állnak a bullterrier megjelenésével, ezért az Angol Kennel klub engedélyezte (és engedélyezi a mai napig), hogy a karakterjegyek szilárdítása érdekében a tenyésztők időről időre visszanyúljanak a standard bullterrierek szigorú szempontok alapján kiválasztott és minden tekintetben megfelelő egyedeihez, csepp-vérkeresztezés céljából. Egyes vélemények szerint azonban ez csak "szépségtapaszt" jelent. Az igazi az volna, ha tisztán, a standard vonalaktól függetlenül tudnának egységes állományt létrehozni.

Talán mindennek köszönhető, hogy a minibully népszerűségben eddig még nem foglalta el azt helyet, mely jogosan megilletné. Világszerte kevés születik belőle. Ennek sajnos oka, hogy a nagy testvérre - teljesen igazságtalanul és alaptalanul - vetülő harcikutya-ellenes uszítás sötét árnyéka sajnos őrá is ráborul. Kevés vigaszra ad okot, hogy tőlünk nyugatabbra sem szukölködnek tudatlan hisztériakeltésnek felülő, populista törvényhozókban... Németországban például betiltották a standard bullterrier tenyésztését - noha Európában tíz éve nem jegyeztek fel olyan ember ellen irányuló kutyatámadást, melyben bullterrier okozott volna sérülést.

Félreértett tapsi-hapsi

Tragikomikus, hogy ez a negatív megítélés sok esetben a minikre is vonatkozik, pedig ők aztán legfeljebb csak patkányfogásban jeleskedtek a számukra egykoron e célra rendezett versenyeken. Ez nem lebecsülendő egy ilyen kis kutyától, ugyanis a patkányok köztudottan elszántan, akár komolyabb sérüléseket is okozva tudnak harcolni, ha sarokba szorítják őket. A minibullyk azonban állták a sarat, hiszen ha viador tapasztalattal nem is, de markáns terriertulajdonságokkal akkor is rendelkeznek. A minibullyk "gyárilag" eleve önfeltöltő napelemmel szereltek, ezáltal szinte kifogyhatatlanok az energiából. Érdekes, hogy ezzel abszolút nincs összefüggésben kötött izmoktól duzzadó testfelépítésük. Az igazi bully ugyanis még attól is izmosodik, ha egész nap csak egy lefüggönyözött szobában heverészik a kanapén. Fáradhatatlansága mérhetetlen kíváncsisággal párosul, ezért szinte mindig láb alatt van, és bárhol történik valami a közelében, az biztos, hogy ott azonnal feltűnik e lapátfülű "malacka", és addig buzgólkodik, míg előbb-utóbb átesik rajta a gazdája.

Lelkesedése - akárcsak kíváncsisága - határtalan. Szinte minden tevékenységébe beleveti magát, és ha valamit csinál, azt alaposan végzi. Egyik ismerősöm mesélte, hogy barátja 9 hetes - egyébként tökéletesen egészséges - bullterrierje két üzemmódban működött: totális pörgés és ájult alvás. ráadásul a kettő között nemigen volt átmenet, így az egyik pillanatban még elevenen hancúrozó kiskutya váratlanul eldobta magát, és örömteli horkolásban tört ki, mint egy narkolepsziás.

Persze a bullterrier minden iránt mutatott lelkesedése nem feltétlenül jár együtt precizitással, sokkal inkább egyfajta bohém művészként, azaz "bullysan" fogja föl és oldja meg az élet dolgait. Barátomék kedves bullterrierjét például sosem zavarta, ha vállával majd minden alkalommal szinte kidöntötte a dupla ajtó félig zárt szárnyát, miközben a szobából a bejárathoz ügetett. idővel hozzászokott a tokostul megremegő ajtó zajához is, így már vissza sem nézett, hogy megkeresse a furcsa hangok forrását. Lehet, hogy a felületes szemlélőnek bárdolatlannak tűnik (tagadhatatlan, hogy néha az is tud lenni) az effajta viselkedés, ám a bullterrierekkel szemben mindig tudja az ember, hogy hányadán áll: nem alattomosak, sosem sunyik vagy kiszámíthatatlanok. Szerencsére a miniatűr bullterrier méretei miatt kisebb rombolást képes végezni, és a minik amúgy is disztingváltabban viselkednek, mint olykor teszik standard rokonaik.

Tehetséges zsebkomikus

Csinálhatja akár a legnagyobb ramazurit, a miniatűr bullterrier huncut pillantásával szinte bármikor képes gazdája arcára engedékeny mosolyt fakasztani. Ebben nagy segítségére van sajátos ábrázata. A szakirodalom "kosfejként" jellemzi a bullterrier egyedi fejszerkezetét, melynek tojásdad - talán leginkább rögbilabdához hasonlítható - alakjának funkciójáról a mai napig különféle találgatások láttak napvilágot. Egyesek szerint a viadalok során vette hasznát csontos fejének és hatalmas állkapcsának, mások úgy gondolják, hogy a fajta megálmodói e fejformával kívánták egyedivé tenni a bullterrier megjelenését (tény, hogy ez sikerült is). Ezenkívül meg nem erősített hipotézisek alapján a nagy méretű, áramvonalas fej lehetővé teszi, hogy viselője lassítás nélkül hatoljon át leküzdhetetlennek tűnő akadályokon (pl. zárt ajtók, emberi térdek erdeje stb.), de jócskán megkönnyíti az előrejutást a kanapé díszpárnái között vagy a puha ágynemű alatt is.

Minden kecsességet nélkülöző mozgása szintén hozzájárul vicces megjelenéséhez. Farönkhöz hasonlatos, zömök testével feszesen döcögve üget, miközben annyira fest elegánsan, mint egy törpe erőművész a balettórán. Ha mindehhez hozzávesszük öniróniától sem mentes humorérzékét, érthetővé válik, hogy miképpen volt képes meghódítani rajongótáborát. Varázslatos egyénisége teljesen egyedi tettekre sarkallja, és a bullytartók napestig képesek lennének anekdotázni kedvencük viselt dolgairól. Hallottam olyan bullterrierről, mely sajátos módon igyekezett megszabadulni a villamoson ráadott szájkosártól: úgy döntött, lekoptatja magáról a barbár alkalmatosságot. Homlokát(!) a földre szegezte, és így húzta-vonta mindenfelé magát, nem kis feltűnést keltve az utasok között. A derültséget csak fokozta, hogy mikor fejét csodálkozón felemelte, orrától a tarkójáig vaskos, fekete koszcsík díszelgett a kobakján...

Persze miközben könnyesre nevetjük magunkat kutyánk újabbnál újabb alakításain, azért résen kell lennünk. A miniatűr bullterrier, még ha a maga bohóc módján is, de szereti érvényesíteni saját akaratát. Ez terrier-sajátosság. Nem lehet, és nem is szabad durván derékba törni az ilyen próbálkozásokat. Ehelyett szeretet és jutalmazás puha köntösébe bújtatott kőkemény következetességgel háríthatjuk el leghatékonyabban a makacskodást. Szerencsére azonban mindez a minik esetében sokkal könnyebben megvalósítható, mert ők jobban hajlanak a szóra, mint a "bátyó", a standard bullterrier. Általában a pozitív megerősítéssel sincs gond, mert legtöbbjük nagy rongy- vagy labdajátékos, a maradékuknál pedig bizton számíthatunk a jutalomfalatok sikerére... Azért nem történik tragédia, ha nagy ritkán elcsattan egy-egy makarenkói pofon, mintegy pedagógiai jelleggel, persze csak ha ezt a delikvens elkerülhetetlenül kiprovokálja. Ebben az esetben számolhatunk azzal, hogy bullynk megsértődik, és egy darabig nem áll szóba velünk, mivel öntudatánál csak önérzete nagyobb. Elképesztő hitelességgel tudja eljátszani a "meg nem értett, ártatlanul bűnhődő kutya" szerepét, melyhez a mártír ábrázatot és a fájdalmasan lecsapott denevérfüleket is előveszi repertoárjából.

Opportunista konyhamalac

A miniatűr bullyk és a bullterrierek általában szeretik saját megszokott napirendjükhöz tartani magukat. Ehhez tartozik, hogy a pihenés idejére igyekeznek a lehető legkényelmesebb helyet (pl. karosszék, fotel, ágy) elfoglalni. Nehéz elképzelni, de ezek az örökmozgó, fáradhatatlan energiabombák otthon kifejezetten lusta és szinte a végletekig kényelemszerető ebekké változnak. Erre példaként megint csak barátomék kutyáját tudnám említeni. Hiába akartuk levinni sétálni (más kutya már a póráz, nyakörv látványától majd megőrül), ő nagyokat sóhajtva, szikrányi együttműködést sem mutatva, egykedvűen tűrte, hogy közös erővel húzzuk ki a kanapé mélyéről, ahová kényelmesen befészkelte magát. Még akkor is tüntetőleg fekve maradt, és elfordult, mikor rácsatoltuk a nyakörvet. Van azonban valami, ami szinte bármilyen helyzetben ellenállhatatlan csáberőt jelent egy bullterrier számára: ez pedig a nyíló hűtőszekrény- vagy kamraajtó hangja. tudni kell ugyanis, hogy a fajta (legyen standard vagy mini) egyedei finoman szólva is bármikor "szívesen áldoznak a kulináris élvezetek oltárán", magyarán gátlástalan zabagépek...

A bullterrierek - bár megjelenésük egyesekben indokolatlan félelmet vált ki - a kutyavilág nagy humanistái közé tartoznak. Kevés ilyen közvetlen és fenntartások nélküli emberbarát fajtát találni, sőt, talán ők az egyedüli élőlények a Földön, akik ajándéknak tekintik az emberiség korlátlan szaporodását. Köztudott, hogy a legtöbb "normális kutya" rendesen megszeppen az állatorvosnál. Nos, nekem meséltek egyszer egy bullyról, akinek alig bírták megmérni a hőmérsékletét. Na nem azért, mert maga alá húzta volna a farkát, hanem mert annyira hevesen csóválta elragadtatásában, amiért mindenki vele foglalkozott...

A bullterrierek más, idegen kutyákkal rendszerint meglepően jól kijönnek. Gond akkor szokott lenni, ha játék közben kissé elengedik magukat, és bedurvulnak. Ekkor felszínre törhet belőlük a harcos terrier, és mivel rendkívüli fizikai erővel megáldott fajtáról van szó, komoly sérüléseket is képesek okozni. Egyszer láttam egy dokumentumfilmet az orosz kutyaviadalokról. Kint jobb híján bullterriereket használtak e célra, mivel az ebben a munkakörben "profi" pitbullok megfizethetetlenek voltak. Tény, hogy ez a felhasználási forma már igen távol áll a fajtától, a műsor azonban mindenesetre annyi tanulsággal szolgált, hogy tartóinak tisztában kell lenni vele: e fajta fizikumban, harckészségben még mindig jóval az átlagos kutyák felett áll, ezért nemcsak nevelésére, de kutyákkal és más állatokkal szembeni szocializálására is gondot kell fordítani.

2011. jan. 10. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 cili cica ***** válasza:
100%

és az utolsó folytatás:

A miniatűr bullterrierek szerencsére annyi gondot sem jelentek e téren, mint standard rokonaik. Más kutyákkal kifejezetten jó viszonyt alakítanak ki, sokkal kevésbé dominánsak, és sokkal alkalmazkodóbbak velük szemben. Mindemellett lényegesen könnyebb elérni náluk, hogy zökkenőmentesen kijöjjenek a velük egy fedél alatt élő szőrös-tollas állatokkal is, ellentétben a standardokkal, akiknek ez esetenként komoly kihívást jelent.

Kinek javasolható jó szívvel a miniatűr bullterrier? Nos, a tulajdonosjelöltnek mindenekelőtt alapos önvizsgálatot kell tartania. Rendelkezik-e kellő kitartással, hogy gondosan utánajárjon egy lelkiismeretes, egészséges kutyákkal rendelkező tenyészetnek? Hajlandó-e megfizetni az e minőségért elvárható árat? Van-e elég kitartása és türelme egy energikus, de esetenként akaratosságra hajlamos kutyahelyes mederbe terelésére? Lesz-e elég ideje arra, hogy minél többet legyen a kutyájával, valamint alaposan lemozgassa felesleges energiáit? Derűs optimizmussal szemléli-e a világot, és megvan-e benne a készség, hogy kutyájával együtt tudjon nevetni akár saját magán is? Ha mindezekre a válasz "igen", akkor valószínűleg pompásan kiegészítik majd egymást egy miniatűr bullterrierrel, aki egyéni megjelenése, különleges jelleme és derűs lénye révén nemcsak gazdája, de az egész család, sőt a rokonok, barátok és ismerősök életébe is vidámságot csal majd minden felbukkanásával.

2011. jan. 10. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 cili cica ***** válasza:

szia még tallozok képeket:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

ők az enyémek a kölykök neve amikor az udvaron jáccanak aott boni borzasés leila van az anya kutya a sárga ő muffin és a fekete fehér pedig chocolate(csáklit)(csoki)amikor apu kezében akkor ott luna van lesy és sully azaz szultán

2011. jan. 10. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 cili cica ***** válasza:

szia találtam egy oldit nézd meg:

[link]

2011. jan. 10. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen
2011. jan. 10. 17:20
 8/11 anonim ***** válasza:
Cili cica válaszát még én is élvezettel olvastam a soraiból kitűnik hogy nagyon szereti ezt a fajtát.Mondjuk ez érthető nekem is van egy kölyök 3 hónapos és imádom nem hasonlítható egyetlen fajtához sem.
2011. jan. 10. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A bullterrier egy bohóc,de tényleg!Igen fejlett humorérzke van,betegesen ragaszkodik a szeretteihez.Folyton simogatást,dédelgetést kér(nálunk a pocaksimi és a hátvakarás menő),nehezen viseli,ha kizárják a családból.Mindamellett betonfejű,képes kárt tenni magában,csak megy és nem gondolkodik.

Ha úgy érzi,hogy meg kell védenie a gazdit,az addig bújós ölebből hirtelen kitör az ősi harci kutya,és nagyon csúnya munkát végez a támadón.

Más kutyákkal sokszor domináns,az enyém pl.ha a másik kutya a hátára teszi a mancsát vagy egyéb domináns megnyilvánulása van,azonnal és gorombán támad.

Egyébként konfliktuskerülő,pl.négylábasokat ugrálva hívja játszani a rámorgó kutyát,de ha az folytatja a fenyegetést,bullterrierünk tizedmásodperc alatt vált és támad.

2011. jan. 10. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Fontos,hogy egészen elképesztő dolgokat képesek felzabálni villámgyorsan,ezek az esetek sokszor műtőasztalon végződnek.

Ilyen pl.szőnyeg,agyag,törülköző,műanyag,ajtógomb,ezek fordultak elő saját vagy ismerős bullokkal.

Rettentő lelkisek utálnak egyedül lenni,ilyenkor gyorsan átrendezik a lakást unalmas óráikban.

Kint is tarthatók,de jobban érzik magukat a gazdik közvetlen közelében.

2011. jan. 10. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!