Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tenyésztő vagy szaporító!?...

Tenyésztő vagy szaporító!? Nem minden arany, ami fénylik.

Figyelt kérdés

Körülbelül fél éve bújom a gyakorikerdesek.hu oldalt, legfőképp a "Kutyák" témát, hiszen a Kutya az életem, imádom őket.

Nem lesz egyszerű megfogalmazni a mondanivalómat, hiszen rendkívül összetett téma, és igazából én sem találom a helyem benne.


Előre leszögezném, hogy abszolút nem támogatom a keverék kutyák szaporítását, és minden erőmet bevetve küzdök a környezetemben lévő, hobby célra tartott kutyák és macskák ivartalanításáért, hiszen, mondanom sem kell, hogy a rengeteg felelőtlen és tudatlan állattartó miatt vannak olyan szörnyű helyzetben a menhelyek, sintértelepek, és az ott nyomorgó állatok.


Azt tapasztaltam, hogy minden harmadik kérdésben hatalmas szerepet játszik a szaporítás kontra tenyésztés megvitatása.


Tegyük fel, van (nincs) két gyönyörű, egészséges, fajtastandardnek megfelelő német juhászkutyám. Ugyan nincs törzskönyvük, de biztosan állíthatom, hogy a két kutya fajtatiszta, hiszen a szülők törzskönyvvel rendelkeznek, és semmilyen más fajta nem piszkított bele a vérvonalba. Szeretnék ettől a pártól kölyökkutyákat. Ebben a pillanatban le lennék hurrogva, hogy mit képzelek én magamról, hiszen ez mocskos szaporítás, ami borzasztóan elítélendő, mert már az én kutyáim sem fajtatiszták, hanem "fajtajellegű keverékek". Felháborodhatnék, hogy mi az, hogy fajtajellegű keverék, hiszen az én kutyáim gyönyörű német juhászkutyák, és biztosan (bár nem bizonyítottan) fajtatiszták. A kölyköket és a szülőket (szukát) minőségi tápon nevelném fel, a kicsiknek megfelelő szocializációban lenne részük, megkapnák minden oltásukat, kapnának mikrochipet, féregtelenítve lennének, leinformálható helyre adnám őket, stbstb.


Nagyon sokan támogatják a kizárólag törzskönyvvel rendelkező kutyák vásárlását, vagy maxiumum a menhelyekről történő örökbefogadást. Itt most inkább az első dologról van szó.


Nekem van három törzskönyvezett kutyám (ez most tényleg). Egyikük egy ezüstkoszorús mestertenyészetből való. Gyönyörű kutyák kerültek ki a kennelből, igazán szép kutyái vannak. A tenyésztő szerződést íratott alá velünk, láttuk a szülőket, az eredményeket. Gondolhatnátok itt, hogy ez így teljesen korrekt dolog, nekem egy szuper, fajtatiszta kutyám van. Szuper kutyus is, az tény, minden kétséget kizárva. DE.


Sajnos azt kell mondanom, hogy egy mestertenyészetből származó kutyának sem biztos, hogy minden úgy van, ahogyan a törzskönyvben és a papírokon le van írva.

Mint kiderült, a saját kutyusom anyukája nem az, aki a törzskönyvében szerepel. Mondjuk, a törzskönyve alapján az anyukája "Bella". Ennek a Bellának nagyon sok szép eredménye van, igazán sikeres kutyus volt a kiállításokon. Az apja, "Gombóc" még inkább sikeres volt. Igen ám, de a biológiai anyja a kutyámnak "Szuzi", akinek nincs egyetlen díja és elért eredménye sem. Egy egyszerű, fiatal szuka kutyus, aki még kiállításon sem volt, ráadásul az én kutyámnak a rokona valahogy, anyai ágon. A tenyésztő bevallotta ezt nekünk, hogy igazából nem Bella a kutyusunk anyja, hanem a Szuzi. De ne aggódjunk, ez semmit nem jelent. Hoppá.


Azért jelentette be a másik szuka kölykeként, mert annyi eredménnyel mégis csak jobban néz ki majd a kölyök törzskönyve, így tehát jobban el is lehet adni, és papír alapján is sikeresebb lehet a kölyök, hiszen "jó vérvonalból való".


Azt akarom ezzel mondani, hogy mennek a csalafintaságok a neves, jó hírű, sikeres tenyésztők között is, attól függetlenül, hogy istenítik őket. Azzal, hogy én megvettem ezt a kutyát, nem biztosítottam magam arra, hogy az a kutya egészséges, fajtatiszta (!), és tényleg nem beltenyésztett. Éppen rosszul is járhattam volna, mert valami genetikai problémája is lehetett volna a kutyának. Vagy épp felnőve nem is az a fajta lesz, mint amire vártam. Pedig törzskönyvezett...

Szerencsére nem volt ilyen gond, és nincs is, már hat éves és imádom. Erre most mondhatjátok azt, hogy nem szabadott volna megvenni. Hát, nem hagytam volna ott! Már csak azért sem, mert akkor még nem voltam tapasztalt kutyás, és nem gondoltam bele, hogy ez baj lehet, mert én csak hobby célra szerettem volna. (Egyébként ivartalanítva is van.)


Vízen és kenyéren nőtt fel a hat kölyök. Mikor hozzánk került, minőségi tápot kapott, vitamint, meg minden félét, amire szüksége van. Egy év múlva látta a tenyésztője, és nem akarta elhinni, hogy ilyen Csoda lett abból a nyeszlett, félős kiskutyából. És mestertenyésztő!


Tehát nem biztos, hogy az az ezüst (vagy akármilyen) koszorús mestertenyésztő nem ugyanolyan aljas és felelőtlen, mint mondjuk egy olyan ember, aki törzskönyv nélkül szaporít kutyákat.


Úgy gondolom, hogy a tenyésztő attól még mindig nem tenyésző, hogy törzskönyves kutyákat ad el, akikért szerződést írat alá, be vannak oltva, chipjük is van, stb. A tenyésztő az, aki úgy tenyészti a kutyáit, hogy maximálisan a szívén viseli a kölykök sorsát, az egészségügyi állapotukat, és elkerüli a beltenyésztést - nem csak papíron, hanem a valóságban is. A fajta javítására, tökéletesítésére, nemesítésére törekszik. Persze ennek is meglehet a hátulütője (gyönyörű, de gyenge csontozatú egyed például) de ez már egészen más téma.


Na most akkor ki a szemétláda? Én, aki törzskönyv nélkül szaporítom a kutyát, de a szívemen viselem a sorsukat, és mindent megadok nekik, tökéletes gazdihoz adom őket, vagy a híres-neves-elismert tenyésztő, aki össze vissza keresztezi a kutyákat, és hazudik, csal, csak hogy megmaradjon a "színvonal"..?


Mindképp fontosnak tartom elmondani, hogy NEM védem azokat, akik kutyákat szaporítanak, csak gondoltam elmondom, hogy a tenyésztő sem mindig Tenyésztő...


[Az említett tenyésztő nevét nem kívánom nyilvánosságra hozni, sem bejelenteni a MEOE-nál.]


2011. máj. 24. 13:31
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
63%
Aha, ezért felesleges volt ennyit írni. Ezerszer beszéltünk már erről. Nem attól lesz csak valaki tenyésztő hogy van törzskönyve meg díjai. És az igazi tenyésztő sem tökéletes, lehetnek beteg kutyái stb. Ez teljesen egyértelmű. A szaporító is szemét meg a rossz tenyésztő is. Ennyi. Most akkor mi a kérdés?
2011. máj. 24. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
90%

"Úgy gondolom, hogy a tenyésztő attól még mindig nem tenyésző, hogy törzskönyves kutyákat ad el, akikért szerződést írat alá, be vannak oltva, chipjük is van, stb. A tenyésztő az, aki úgy tenyészti a kutyáit, hogy maximálisan a szívén viseli a kölykök sorsát, az egészségügyi állapotukat, és elkerüli a beltenyésztést - nem csak papíron, hanem a valóságban is. A fajta javítására, tökéletesítésére, nemesítésére törekszik. Persze ennek is meglehet a hátulütője (gyönyörű, de gyenge csontozatú egyed például) de ez már egészen más téma. "


én is pontosan így gondolom.

de továbbmegyek...

azt szoktam mondani, az szaporít, aki nem jobbat hoz létre, csak többet.

mert hiába lehet valaki hiperszuper gondos a kiskutyákkal, kérhet erkölcsi bizonyítványt a leendő gazdiktól, csinálhat meg mindenféle szűrést, ha közben egyszerűen sz.r a kutyája... még mellé lehet néhány eredménye is, hisz országunkban a Ch cím elérése csak pénz és türelem kérdése... és keres rá ugyan egy jó kant, de a kölykök nem lesznek kiválóak, csak esetleg a saját anyjuknál jobbat. szvsz ez a sz.rból vár építésének tipikus esete. a fajtának nem tesz vele jobbat, csak a létszám szaporodott néhány közepes kutyával. de ettől még az illető beállítja magát ilyen-olyan gondos tenyésztőnek - az egyszeri vásárló pedig megveszi a gyenge minőségű kölyköt. na ezt hogy kéne definiálni? gondos szaporító?

2011. máj. 24. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
83%
sok igazság van abban amit irtál. Ember, és ember között is van különbség, igy tenyésztő, és tenyésztő között is. Igazából bárki utána nézhet annak, hogy a törzskönyvében szereplő szülők, a valódi szülők-e, csak egy DNS tesztet kell csináltatni. De miután ehhez kellenek a szülők is, a tenyésztő hozzáállásától függ ad-e mintát, ill. ha külföldi a fedezőkan, akkkor attól is be kell szerezni. És nyilván a költségek is a gazdira szállnak.
2011. máj. 24. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 kisnita ***** válasza:
67%

Szia!

Írj már légyszi egy privit mert azt hiszem ismerem az ezüst koszorús mester szaporítódat méghozzá elég közelről.

2011. máj. 24. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Teljesen egye értek veled!

2011. máj. 24. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
31%
Azt hiszem eljött az ideje,hogy kiírjam magamból a nagy titkomat.20 év távlatából,már talán nem lesz bajom belőle.Történt egyszer,hogy volt egy alom kiskutyám.(6db)Mindkét szülő kiállításgyőztes,de csak az apának volt tenyészszemléje.Az anyának,ha jól emlékszem 1-1 HPJ-CAC.Épp betüzelt a tenyészszemlekor.Tehát épp készültem feladni a papírokat és kérni a felülbélyegzett tk-eket,(ez ennél a fajtánál nem számított akkor,az én fele állományom is felülbélyegzett tk-vel és CH címekkel rendelkezett.)mikor hívott a fajta "feje",hogy neki most nincs rá keret,de meg kéne menteni egy kis meddő szukát,aki tőle való,és el akarják altattatni,mert nem hoz hasznot.Ez a meddő szuka,az előbb említett én szukámnak idősebb,de teljes testvére.A meddő szukának volt tenyészszemléje.Én felvázoltam,hogy vagy a kicsik tk-ja vagy a meddő kutya megvétele.A kettőre nekem sincs keret.Ha a meddő tk vével tk-veztetem le a kicsiket akkor viszont beleférhet.(sima tk-1000ft,felülbélyegzett tk-5000ft volt akkor.)A meddő szukát meg 50000ft-ért akarták adni.Így megvolt minden 6000ft+50000ft-ból.Nagyjából ennyi a történet.Ti mit csináltatok volna a helyembe?
2011. máj. 24. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%

ez a koszorús mester tenyésztő is szemétláda meg te is, ha tk nélküli kutyákat gyártasz.

Mondhatnám, hogy ha elárulja, hogy nem is ez meg az a szülő, akkor már fordulok is sarkon. Víz+kenyér tápláléknak ez is elég gyenge még a szomszéd Józsi bácsi is tesz még valamit a kajájukba, ez sem tetszene. Ha én tenyésztőtől hoznék el drága pénzért kiskutyát, akkor tuti nem csak akkor mennék el, mikor már elhozható a kicsi, hanem korábban is és akkor feltűnhetne, hogy ki az anyakutya. Persze írtad, akkor még nem gondoltál ilyenekre, talán még magad is gyerek cipőben jártál, oké, megvetted a kutyát. De felnőttél, és érdemes lenne most már tisztán látnod.


Igen, van különbség tenyésztő és tenyésztő között, ezért kell felkészülten odamenni, kérdezni. Szerencsére a te sztorid a ritkább, és nem is lehet így beskatulyázni, hogy szaporító meg tenyésztő. Őket is külön lehet bontani pénzhajhász meg jót akaró, de tudatlan szaporítóra illetve valóban tenyésztőre és (egy előttem szóló megfogalmazását használva) koszorúzott mesterszaporítóra.

2011. máj. 24. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
100%

Akitől te vettél az a tipikus törzskönyves szaporító és nem tenyésztő. Nem a törzskönyv tesz valakit tenyésztővé. Hanem és ezt már ezerszer leírta mindenki: koncepció. Minden almot meg kell tudni indokolni és a javításra kell törekedni nem csak arra, hogy legyen egy alma szukának/kannak vagy éppen tudjak babázni. Lehet magára veszi az ember a szaporítót mint szót de ha nem pejoratív értelemben nézzük ez azt jelenti, hogy szaporítja egy egy adott fajta egyedeit anélkül, hogy minőségi javulást érne el a fajtánál. Na most ennek a mai viszonylatban (mint ahogy a törzskönyves szaporításnak sem) nincs értelme. Miért kéne több kiskutya akkor ha csak azért születtek meg, hogy legyenek és semmilyen cél nem volt a megszületésükkel. Hiába fajtatiszták ha a szülőket senki se szűrte le és hiába szépek vagy egészségesek ha szép és egészséges kölykök tucatjai vannak menhelyeken.

Itt nem a Tk. hiánya vagy megléte a gond hanem az, hogy amit csinálnak az valami olyan amivel csak több kárt tesznek a Magyarországi kutyás helyzetben mint amennyi pozitívumot hoz a dolog

2011. máj. 24. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
100%
14:01-nek: Én soha életemben nem csaltam és nem is fogok.
2011. máj. 24. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
33%
Akkor te hagytad volna elpusztítani az akkor 4 éves kutyát.Mert más lehetőség nem volt.A 2 szuka testvér volt,és egyik győztes a másik tenyészszemlés.Még ha idegenek,akkor valószínű nem megyek bele,de így...
2011. máj. 24. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!