Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tenyésztő vagy szaporítő? (lent)

Tenyésztő vagy szaporítő? (lent)

Figyelt kérdés

Annyi ilyen kérdés van és arra lennék kíváncsi, hogy Nektek mit jelent a tenyésztő, és mitől nem szaporító!

És mitől jó egy tenyésztő? Milyennek kéne lenni egy tenyésztőnek ill. kutyáknak, hogy vegyetek tőle kutyát...


2011. jún. 9. 20:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
2011. jún. 9. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
2%

Az én szememben a kettő egy és ugyanaz.

Mindkettő a kutyákból él, ergo a pénz az elsődleges nekik, és nem a kutyák. Arról nem is beszélve, hogy hozzájárulnak a kóbor és menhelyen sínylődő kutyák számának növeléséhez.

Én kötelezném a tenyésztőket, hogy csak ivartalanítva adhassanak el kutyát.

2011. jún. 9. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

A tenyésztőnek az elsődleges célja az állatai jóléte, a nála lévőké és a tőle származó kölyköké egyaránt. Látszik rajta, hogy szereti az állatait, törődik a vevőivel, az állat hazavitele után is segít nekik mindenben, nem szívódik fel. Nem adja olcsón az állatait (mert olcsón nem lehet jól tenyészállatokat tartani, a minőségi eledel, állatorvos stb. mindig rengeteg pénz), nem titkolózik, minden adat ismert az állatairól, beengedi a vevőket az állatok életterébe, mert nem szégyelli azt, ahogy tartja őket, elmagyarázza és megmutatja, hogyan kell őket tartani. Kikérdezi a vevőit, vagy legalábbis beszélget velük, hiszen szaporítani vagy két hétre nem ad állatot, annak pedig ki kell derülnie valahogy, hogy mi a célja a leendő gazdinak.

Így hirtelen ennyi jut eszembe. A szaporító nyilván kb. ennek az ellentéte.

2011. jún. 9. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Az igazi, jó tenyésztő: Foglalkozik a kutyávial, rendzseresen állatorvosi vizsgálatokra viszi, versenyekre jár és egy szuka életében max 4 almot hoz le. Burkoltan fogalmazva ez.

Szaporító: a kiskutyák mennyiségére gyúr és a minőség másodlagos, vagy nem is fontos.

2011. jún. 9. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
77%

igazából szaporítónak nevezik az egyalmos gazdikat is.

az én kutyám is "szaporítótól" van. bár én két törzskönyv nélküli munkakutya almát nem nevezném szaporításnak, főleg mert pont azért ezt a két kutyát pároztatták, mert nekik voltak a legjobb munkakésségeik és nem is a pénzért csinálták, mert 5ezerbe került a kutya. hivatalosan ők is szaporítók, mert csak 2 vadász összehozott egy alom magyar vizslát, de nekem Rikitől jobb kutya nem is kell, még akkor se ha nincs törzskönyve.

2011. jún. 9. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 panettone ***** válasza:
100%

:-) mindig előkerülnek a lérágott csontok!

A tenyésztő és a szaporító tényleg csak egy hajszálnyit fogja fel másképp dolgokat,

A tenyésztő nem tukmálja rád a kutyáját, nem az a fontos neki hoyg mindenáron kiszórja a kicsiket mert mindjárt jön a következő alom hanem kifaggat.

Akár meg is kérdőjelezi alkalmas vagy-a az adott fajta tartására.

A szaporító ha kell ha nem dobálja utánnad a kölyköket, mindegy hogy lakásba, kertbe, kennelbe viszed.

Egy tenyésztő akár ki is köti mikor kivel milyen feltételekkel (szűrések, eredmények, tenyészszemle) fedztetheted a tőle származó szukát/ fedzhetsz a kanjával.

A szaporító akár abba s belemegy hogy visszafedezed az egyik másik kutyáját.

Óriási külömbségek vannak.

2011. jún. 9. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

A szaporító növeli cél nélkül az állomány számát a tenyésztő javítani próbál rajta.

A két törzskönyvnélküli kutya almával nekem a gondom az, hogy bár volt valamilyen célja mégis kétséges az, hogy a kutyák pl nem e közeli rokonok vagy nincs olyan betegségük amit hordoznak?

Egy tenyésztő kutyáinál fontos a szűrések megléte és az, hogy bár nem garantálhatja, hogy a kutya egészséges lesz (hisz alapból erre a legjobb TK és teszteredmények se nyújtanak garanciát) mégis mindent megtesz az általa tenyésztett kutyákért is ha kell a gazdit is kártalanítja (pl ha elpusztul a kutya vagy olyan hibára derül fény ami a kutya életébe kerül vagy az életminőségének romlásába akkor ad egy másikat ingyen vagy visszafizeti legalább az ár x% át)

Figyel a fajtára és arra, hogy az ő kölykei ne kerüljenek szaporítók kezébe vagy menhelyekre. szelektálja a kölyköket, ha egy kicsi láthatóan alkalmatlan tenyésztésre/kiállításra azt nem erőlteti és inkább hobbyra olcsóbban ivartalanítási szerződéssel adja oda.

Ismeri a fajtát és a kutyáit, látja a hibákat és megpróbál rajtuk javítani.

2011. jún. 9. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Tudod a régi öregek, azok vidéki emberek, akik csupán ösztönök alapján párositottak, azok voltak az igazi tenyésztők. mert generációkra visszamenőleg csak saját kutyákkal dolgoztak. Ami nem volt megfelelő az alomban az egyszereűen kiirtották, igy elvéve annak a lehetőségét, hogy az az állat valaha is tenyésztésben maradjon. Igy csak a jó ösztönű, egészséges kutyák maradtak fenn.
2011. jún. 10. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Szerintem ezért nincs értelme elpusztítani egy kutyát, én úgy gondolom, hogy egy felelősségteljes tenyésztő eladja hobbi kutyának ivartalanítási kötelezettséggel...
2011. jún. 10. 18:12
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is így van Border Colliem. Elmentünk egy kennelbe, volt még 2 kutyus, az egyik senkinek sem kellett, a másikért pedig sokan jelentkeztek, de a tenyésztő nem találta alkalmasnak a gazdijelölteket. Aki senkinek sem kellett, bulldog harapásos kiskutya volt, én pedig azonnal beleszerettem... Ő végig velem foglalkozott, szerelem volt első látásra! A másik, aki teljesen egészséges volt, szinte oda sem jött hozzám, és ő nem is nagyon tetszett. Nekem már másért dobogott a szívem :)

Őt olcsóbban, ivartalanítási kötelezettséggel kaptuk meg, és nem bánom, nekem eleve nem tenyészteni kellett, így nem is baj, hogy mára már 1 éves kutyám, nemsokára átesik a műtéten :) Ő Magic Shepherd Bandit Orion, az én kis "selejtem", akit imádok !

2011. jún. 13. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!